NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 77. Dertiende Jaargang. A0 1872. Dinsdag 1 October BUITENLAND. BINNENLAND. sliischSwmjmd Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,12,/2-Groote letters naar het geial gewone regels die zij beslaau. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukkeu en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentien en gewone Berichten ol Mededeeliugen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. BELGIË. Op het oogenblik dat het gebrek aan kolen bij het aanvangen van den winter de nijverheid met eene schrikkelijkke crisis bedreigtkomen er nog werkstakingen bij. Te Sars-Longchamps hebben de werklieden sedert drie dagen het werk laten staan; één enkele put werkt nog. Te la Louvière en la Paix is de werkstaking Dinsdag begonnen. Men spreekt ook van eene werksta king in de koolmijnen van Bois-du-Lux en van Braquegnies doch daarover hebben wij nog geene stellige inlichtingen. De werklieden zijn zeer kalm. Men zegt dat de dagloouen sedert eeuigen tijd aanzienlijk vermeerderd waren. In een kolenmijn te Herstal zijn dezer dagen door eene doorbraak van het water een aantal mijnwerkers omgekomen. Op het oogenblik, dat het vreeselijk ongeval plaats greepwaren 35 werklieden in de mijn bezig op eene diepte van 190 Meter, terwijl de waterdoorbraak op 157 Me ter plaats voud. Tien hunner heeft men kuunen reddendoch de 25 anderen zijn omgekomen. Niettegenstaande de ministerieele nota welke aan pick-pockets (gauwdieven) de diefstalteu vau bagages op de Belgische spoorwegen toeschrijft ©uderboudt de Times zijne lezers voortdurend over dit onderwerp. Dezer dagen heelt hij eenen brief afgekondigd van een reiziger, die vraagt hoe pick pockets voorwerpen kunnen stelen besloten in geregistreerde koffers. Hut nummer van 24 Sept., brengt ons twee nieuwe brieven aan. In den ecuen klaagt een reiziger een lederen zak ver loren te hebben te Keulen voor Brussel inge- schreveuen die niet kan verloren zijn op de Duilsche baan, wijl hij te Verviers onderzocht werd. Die zak bevatte gewichtige papieren, en de eigenaar bracht tieu dagen te Brussel door, om te tracbteu hem weder te krijgen. Men heeft hem eindelijk fr. 07,50 uitgekeerd. In den anderen brief verhaalt eeu reiziger, dal hij zijue bagages te Spa naar Geut deed inschrijven en dat hij ter be- stemmiug aaukomende, bevond, dat men uit zjjn koffer kanten had gestolen ter waarde van 1000 fr. eeu uitmuntenden tooueelkijker en verschei dene andere voorwerpen vau waarde. FRANK. KIJK. Den 18 dezer zijn opnieuw drie hoofdschuldigen der Parijsche Commune in het kamp vau Salurny ter dood gebracht. Het zijn Lolivedie deel genomen heeft aau den moord van den aartsbis schop van Parijs Deuivellemedeplichtige aan den moord van den heer Beaufort cn Deschamps, die eeu soldaat van het leger te Versailles ver inoord heeft. Drie der „helden"' dusover wier roemvolle dadeu het Haagscbe congres zijue be wondering heeft betuigd 1 Ten gevolge van de ongeregeldheden welke op 4 September den verjaardag der republiek in Bugia (Algerie) hebben plaats gehad is de bevel hebber van 't bataillon jagers aldaar tot eeu maand streng arrest veroordeeld geworden. Verleden week ]s morgens om eeu uur of tien, stond een prachtige New-foudlanderhond in de straat de la Cbapelle le Parijs als in diep gepeins den stroom van voorbijgangers en lijtuigeu aau le zien. Een zware wagen komt in volle vaart aau- rjjden. Een kind van driejaren, uiet droomende vau gevaar, dribbelt over den weg vlak voor den wagen... een kreet van ontzetting ontsnapt den toeschouwersde al te zorgelooze moeder valt in zwijm; le vergeefs tracht de voerman paard en wagen te sluiten... daar doel, sneller dan de gedachte, de houd een geweldige sprong, hapt ler vlucht hel kind mee en zet het ongedeerd aan de overzijde neer. De kruideuier om den hoek berekeutdat het edele dier twee kilogram aan klontjes suiker heeft opgepeuzeld hem door do opgetogen bewoners der huurt vereerd. Men zal hoogst waarschijnlijk, tot Vervoer van goederen en passagiers in Parijs, een nieuw stel sel van spoorwegen zien toegepast. Het is het stelsel van Larmanjat, en beslaat uit eeu enkele ijzeren spoorslaaf, in hel midden van den le vol gen weg. De rijtuigen of locomotieven ziju voor zien vad 4 radereu waarvau twee iu het midden, aau de voor- en achterzijde vau den wagen, over de staaf of rail loopen on de beide andere links en een rechts geplaatstop den grond rusten. De rail is de geleider, de beide zijraderen bewerken de voortstuwing. Die voortstuwing wordt begunstigd door houten blokken of ribben die terwederzijde evenwijdig aan de spoorstaaf liggen, en waarop de zijwieieu wrijven. De wrijving is minder eu het vervoer dus lichter dau op de gewoue spoorwegeu. De aauleg is roiuder kost baar. Het vervoer kan door paarden of locomo tieven worden verricht. De proef er mede geno men is uitmuntend uitgevallen. Het stelsel Lar manjat is reeds te Lissabon door een Engelsche compagnie met vijf millioen francs kapitaal in toepassing gebracht ook in Amerika wordt het gebruikt. ITALIË. De broeder van den Paus is voor eenige dagen gestorven. Die dood heeft op den laatste een diepen indruk gemaakt. Men schrijft dat hij be hoorde tot de leden der familie Maistai Ferreïli welke liberaal gezind wareu en daarom bij voor keur zich iu het niet meer lot pauselijke gebied behoorende Sinigaglia ophielden. l)ie verwijdering, waariu hij met ziju aanverwanten lectde droeg de Paus zoolang hij eu zij zich iu een goede gezondheid verheugden vrij wel. Plotselinge sterfgevallen onder zijn familieleden scheueu ech ter een ueerdrukkeudeü invloed op hem le ma- keu. De nu overleden graaf leefde- zeer terug- gelrokken zijn afkeer van zijns broeders politiek keunende liet men hem liefst slechts de onder geschikte stedelijke postjes bekleedeu. De Mas- lai's stammeu van een kammeumaker af, die iu de 16 eeuw uil Venetië kwam, daar eeu aardig vermogen won én dat 2iju erfgenamen nalietaan een van welke "t gelukte, de wijd verspreide fa milie van de Ferrellis le trouwen. 'Omtrent eene dienstmaagdwier lijk dezer dageu uil den Stads-siugel te Utrecht gehaald werd deelt meu het volgende mede De ongelukkige, die zwauger was, zag hare bevalling met angst te gemocl. Te erger uog was voor haar de toekomst daar haar meester, die van haar loestaud kennis droeg haar uit ziju dienst bad oulslageuo. a. ook omdat hij uog meeude gemerkt le hebbeu, dat zij hem bestoleu had. Na des nachts ouder bel dak vau vreemden gehuisvest te hebbeu heeft zij zich iu den vroe- geu morgeu nabij de Schalkwijksteeg iu den Sin gel verdronken. Om haar hals had zij een doek met steenen gedaan. Die iuuig-brave, deugzame samenleving der XIXde eeuw! Te Enschedé hebben de fabriekarbeiders, die het werk gestaakt hadden tol veler blijdschap verleden Vrijdag den arbeid weder herval,— naar men meldt op grond van zijdelingsche be loften der patroons dat ua hel hervallen van *t werk aan de billijke wenscheu der arbeiders zou voldaan worden. Sommige labrikanleu hebben het loon dan ook reeds vrijwillig verhoogd. Te Yriezenveen is thans alles weder in rust en vrede de fabriekarbeiders ziju weer aan het werk eu de aldaar gestationueerde militairen zullen wel spoedig weer vertrekken. Ook le Wierdeu loopt het rustig af, hoewel de fabriek nog niet weder iu werking is. Voor de betrekking van kastelein aan de so ciëteit „de Vereeuiging" te Deventer, op eene jaarwedde van f KKK)vrije woning enz,hebben zich tot nu toe 350 sollicitanten aangemeld. Weinig feiten uit de roemrijke jeugd der Ne- derlaudsche republiek zjn zoo gemeenzaam, als de overwintering van Barendsz eu Heeoiskerck met hunne tochtgenooten op Nova-Zerabla (Nowoja- Semlja). Zelfs de kinderen op onze armenscholen, die hel gedicht van Tollens lezen en outleden zonder altijd de ietwat gekunstelde verzeu ten volle te verstaan, weten wat aanleiding gaf lot den derden scheepstocht naar bel Noorden; hoe het ijs aau het bereiken van het doel onoverko melijke hiuderpalen ia deu weg legdo, en wat ouze laudgenooten leden door de bittere koude, maauden achlereeu iu de houten wouiag, met iu- spauning van krachten, opgeslagen in het meest ongastvrij oord der wereld. De treffende episodeu uit het jammerYerhaalde strijd met de beercu; het driekoningenfeesthet gevaar vau te stikken als de arme zeelieden zich een weinig te goed willen doen het uoorderlichl; de moeilevolle te rugtocht iu open schuilen eu het terugzien van de Nederlaudsche vlag en het Nederlandsche strand, loven iu hunue verbeelding. Zij zeggen deu dich ter na, dal Nova-Zembia de psalmen van Dalhecu heeft gehoord al ontsnapt ook de ironie iu de tegenstelling gelegen, grooteudeels aan hunne be vatting. Jammer slechLs dat zij en zeer velen met hen, doordien zij enkel bet gedichtuiet het eenvoudig maar hoogst merkwaardig reisjournal van Gerrit de Veer gelezen hebbeu zich van de dood van Willem Barendsz eeue onjuiste voor stelling maken. Het sneuvelen öp iiei bed vau eer van den roeinruchtigsten krijgsman is niet zoo verheven als dat van dezou Hollaudscheu zeevaarder, die, om aau zijn vadcrlaud eer en voordeel le verschaffen, lot driemaieu loe de stor men en hel ijs van hei ruwe Noorden trotseerde eu nu, als hij uitgeput vau al het doorgestane leed, den geest geeft iu eene opeue schuil, nog met brekende oogen staart eu den vinger houdt op het kaartje, voor eu van zijne ontdekkingsreis gemaakt. Wie had het mogelijk geacht, dat thans, ua het verloop van eeuwen, van het verblijf der Hollan ders op Nova-Zembla uog eenig spoor zou zijn overgebleven! En echter, men weet het, wat on- geloofelijkscheen werd waarheid. De Noorweegscho scheepsgezagvoerder Garlsen heeft in 1871 Nova- Zembia omgezeild is daar lot tweemalen toe aan wal geweest op hel punt, waar de Hollanders den harren winter Yau 1596 op 1597 hebben doorge bracht, eu heefl niet slechts do bouwvalleu der houten woning, maar ook eeu aantal voorwerpen, door de onzen bij hun vertrek ^achtergelaten, ge vonden. Hij heeft die voorwerpen of de meeste daarvau medegevoerd eu hij zijue terugkomst te Hammerfesl aan ecu daar aanwezig Engelschman, die om de merkwaardigheid der verzameling op het bezit prijs stelde, verkocht. Zoodra de Neder landsche regeering dit vernam heelt zij op haar beurt begrepen zich van de verzameling le moeten meester maken en is daarin geslaagd. De op Nova-Zembla gevonden voorwerpen be vinden zich sedert ceuige maauden te 's Graveu- hage eu zijn reeds door velen bezichtigd. Wij Heien ons dat de regeeriug ze eerlang in zulk eeu lokaal zal ten toou stelleu, dat ieder Nederlander, wieus hart klopt voor deu roem van '1 voorgeslacht zich iu 't gezicht van deze, wij zouden bijna zég- geu heilige, overblijfselen kau vermeien. Nu reeds is meu onzen minister van buileulatldsche zaken, baron Gerickedeu hoogsleu dank schuldig, dat hij, door ziju vroegeren ambtgeuool den heer Blussé, daartoe iu 'slaat gesteld, dezen schat voor het vaderland heeft behouden. De verzameling, hoe schijnbaar onaanzienlijk ook vormt eeu ge- deukteekeu van eeu roemrijk leit een trofee ter eere van den ondernemingsgeest der Hollanders op het einde der zestiende eeuw. Te Amsterdam haalden een nachtwacht en een burger iemand uit het water, die naar zij meen den uog leefde. Zij brachleu hem bij eeu apo theker maar die wilde geen drcukeliug in huis hebbeu en verwees hen uaar hel biuueugasthuis. Daar werd echter hulp geweigerd, op grond van 't reglemeut, dal slechts spreokt vau hij.dag voor komende ongevallen. Toen naar eeu doctordie alles beproetdc, doch nu was de patient dood.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1