NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 71. Dertiende Jaargang. A° 1872. Dinsdag 10 Sept. BUITENLAND. BINNENLAND. e Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag eu Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeelaud ƒ1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Prijs der Adverlentiën, van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,l*2'/2. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukkeu eu Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverlentiën en gewone Berichten of Mededeelingeu van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELG IE. Donderdag namiddag om vijf uren is er braud ontstaan in de woning van deu hovenier Igoalius Braem aan de Kazernvest. bij het IJzer- hekken. Met huis de stalde schuur en de zich daarin bevindende oogslvruchlen zijn een prooi der vlammeu geworden. Het vee heeft men kun nen redden. De schade wordt gerekend op on geveer 7 a 8.000 fr. Alles was verzekerd. De braudklok heeft meer dan eeu half uur geklept en eene groole menigte bevond zich aanstonds ter plaats. Zonder de snol* toegebrachte hulp der pomp en der werkliedeu uit de fabriek vau den heer Fernau had de brand schrikkelijker gevolgen ge had. Men schrikt bij de gedachte had de brand bij nacht losgebarsleu. De oorzaak van den brand wordt loegeschreveu aan de natte hoeveel heid vlas en hooi, welke men op deu zolder op eengestapeld had die verhit zijnde in brand zou gekomen zijn. Heden wordt er in het publiek verspreid, dal de braud moet toegeschreven worden aan kwaadwilligheiden men gaat zoo verre te beweeren, dat men reeds een persoon aange houden heeft. Wat er ook van zij weten wij niet. Het onderzoek zal weldra de waarheid doen - kennen. Z. M. de Koning der Belgen heeft volgens de Amst. Cour., HH. KK. Mil. den Prius van Oranje en den Prins van Wales uilgenoodigd met hem tegenwoordig te zijn bij de feesten, den 16 dezer en volgeude dagen te Gent Ier gelegenheid van den internationalen schutterswedstrijd te geven. De Hritsche troonopvolger heeft de uitnoodigiug reeds aangenomen of onze Kroouprins heeft ge antwoord is den berichtgever der A. C. oabekend. DUITSCllLAND. Te Elberfeld zal eerstdaags de volgende questie door den stedelijken raad moeten beslist worden, ludertijd is het eereburgerschap der stad aan de heeren von Bismark en von Moltke aangeboden en door deze met dankbaarheid aangenomen. Terstond werden de noodige beschikkingen in verband met deze zaak gemaakt; dat wil zeggeu, aan het dagelijksch bestuur werd de zorg opge dragenom twee fraaie diploma's te doen ver vaardigen benevens een paar gouden doozen waarin ze bewaard moesten worden euz. De heer Mentzel kuuslschilderte Elberfeld geves tigd werd gelast met de taak om de diploma's met zijn penseel op te luisteren. Hieraan heeft bijnaar aller gevoelenop uitstekende wjjze voldaan. Toen hem dezer dagen de vraag werd gedaan welk honorarium hij voor zijnen arboid verlangde, gaf hij ten antwoord, dat hij Daar eisch zou wor den betaald indien men hem 700 gouden Fried- richs ter band stelde. Welke indruk door deze bescheiden waardeering van het geleverde op de stedelijke regeeriog van Elberfeld werd gemaakt, laat zich dan eerst goed vatten, zegt de „Bank- und Uaud, Zeituugindien men weet in welken roep vau zuinigheid die regeering slaat. Ten einde die geldelijke questie te doen beslechten zal bet dagelijksch bestuur haar binnen kort voor deD stedelijken raad brengen. Het heeft zelfs geene poging gedaan om de zaak iu der minne te regelenzoozeer acht het bestuur de juiste maat der geldelijke vergoeding door deu kunste naar overschreden. FRANKRIJK. De Temps behelst een brief van Pater Hyacinthe waarin hij meldt, dat bij weldra in den echt zal treden en zijn huwelijk denkt to sluiten in het buitenland waar hij de wettige formaliteiten zal in acht nemen. Volgens latere berichten is hii reeds door bet huwelijk verbonden aan een woduwe uit de vereenigde Staten yan Amerika. Te Parijs werd jl. Vrijdag oen kleine Elzasser demonstratie gedaau. Ongeveer twintig recruten uit den Elzas geboorte, trokken met een vlag, waar op de woorden „Alsace-Frauce! Vive la république stonden, over deu boulevard Sebasiopol, en werden door eeu detachement soldaten onder ko- mando van een onderofficier ontmoet. De Elzas ser vaaudeldrager liet zijne inanneu halt maken en de troepen salueeren, waarop de onderofficier ouder bijval der menigte zijne soldaten aan de recruten het militaire salut deed geven. De heer Guillaume, comtable te Parijstrouwde Maaudag met eene jonge en schoone vrouw, waarop hij smoorlijk verliefd was. Des avonds keerden do gelrouwden naar de echtelijke wouiug terug. Gelukkig zich eindelijk alleeo te bevinden, spraken zij laug over het verledeno eu de toekomst, die hen scheen toe te lacheu. De lamp doofde eindelijk uil eu de echlgenouteu sliepen in. Eens klaps worden zij gewekt door hel gerucht hunner deur, die wordt opeugeslokeu. Ken kerel, dien zij uiel kenneu, komt dreigend naar hun bed toe. De eerste morgenschermiug begon aan te breken. Ik wist het wel, roept hij met schrik kelijke stem uileu een mes uil den zak trek- keude, brengt hij er mede verscheidene slekeu aan den echtgenoot toe. Deze springt op eu werpt zich op zijn aanvaller om zijne vrouw to redden, welke de moordeuaar ook v.il treffen. Er outslaat een wanhopig gevecht, waarvau de gevolgen schrikkelijk zouden geweest zijn, zonder de tus- scheukomst vau verscheidene inwoners vau hel huis, die op hel gerucht kwamen loegesueld. Guillaume lag op deu grond uitgestrekthadend iu zijn bloedhij had zeven steken bekomen twee ziju gevaarlijk. Zijne vrouw lag beweging loos aau zijne zijdemaar zij had geene wouden bekomen en men gelukte er iu haar weldra het bewustzijn terug te geven. De twee joug ge lrouwden waren het slachtoffer geweest vau eene schrikkelijke dwaling. De heer G.dia in het zelfde huis eeue gelijke kamer als het jonge paar bewoonde, doch eeue verdieping hooger, had zich bedrogen en gemeend zijne vrouw op heterdaad vau overspel te betrappen. Hij had dienijavond veel gedrouken en aldus legt rneu uit hoQ^het mogelijk is dat hij zich heeft bedrogen, aaugehoudeu en vastgezet. Men hoopt den Guillaume te zullen kunnen redden. SPANJE. Te Grenada heeft men de verledene week in eeu oud huis, dal io puiu viel eu het welk de eige naar doet herbouwen, in eenen kelder acht vrou- wengeraamlen gevoDden. Een geneeskuudig on derzoek heeft doen blijken dat deze geraamten van 40 tot 60 jaren in dieu kelder hebben gelegen. Over een veertigtal jaren was het huis het eigeu- dorn van eeu rijken Portugeescheu koopman een jood met uama Isaac Pedro Come, wiens zoneu nog leveu eu groote finauciemannen zijn iu Amerika. Die jood stierf iu 1849 of 1850 te Vera-Cruz in den ouderdom van 71 jaar, weduw naar van zijne negende vrouw. Men vraagt zich met afgrijzen af, welke bloedige geheimen deze donkere kelder verbergt. Men kan zich tie ont roering verbeeldeu welke deze ontdekking ouder de bevolking der omstreek veroorzaakt heeft. EEDE9 September. Wij vermenen dal op 17 dezer, voor liet Kantongerecht te Sluis, niet minder dan 20 personen zuilen terecht, staau we- geus het feil gequalifieeerd als onbevoegd bega.m Van eens anders grond en vernieling vau' oogsl- vruchten. 'levens deelt meu ous mede, dal door de betrokkeucu stappen gedaau worden om het recht op het bekende voetpad over den bekenden dijk van 167*2, loopende vau Eede naar St. Kruis gehandhaafd te zieu. Al de beklaagden zijn (om een vergelijking le maken 19 vau de 20) erkeude naarstige werkluidie meenden in hun recht te zya en zelfs daarvau zoo zeker ineendea le zjju dat ondanks deu raad van hunnen raad9mau, door sommigen de uit een rechtskundig oogpunt, met het oog op feiten overtreding hij herhaling gepleegd is. Men schrijft uit Middelburg, 3 September. Van morgen om elf ure kwam met den trein eene menigte „geuzen" van Autwerpeu aandie aau "t perron werden verwelkomd door andere geuzen, en toen om kwart over twaalven de trein doorliep paar Souburg zich met een groot aautal belang stellenden naar die plaats begaf, om hulde te brengen aan den grooten Marnix. "t Zou een dankbaar werk zijn, u die plechtigheid te schetsen of liever te herinnereu zoo ge er zelf bij geweest waart. Nu ontbreken mij de woorden om u 't ge beurde in zijne volle waarde weer te geven. De heer vau der Taele schepeu van Antwer pen bracht allereerst een woord van dank aan het gemeente-bestuur van West-Souburg voor de vergunning eene kleine hulde aan den grooten Marnix te mogen brengen. De heer de Geyter van Antwerpen zette de verdiensten van Marnix meer uiteen, en hield eene krachtige rede, die warm werd toegejuicht. Ouder hel spelen der muziek werd nu het om hulsel van de gedenknaald weggenomen. Vol eenvoud in pyramidalen vorm vertoonde zij zich aan ieders oog. Aan de eene zijde bevind zich het opschrift: „Antwerpenaren togen door Zeeland en richtten deze grafzuil op ter eere van huuueu grooten Burgemeester3 September 187*2." Aan den anderen kaut leest men: „Repos ailleurs. Aan Marnix." Waarlijk 't was boven beschrijving plechtig toen 'ionhulsel van 'tmouumeut viel eu de een voudig schoone obelisk, wit als sneeuw, zich lusschen 't groeD der booracn aan 't oog van 't groote aautal toeschouwers verlooude. En toen nu dr. Piccardt in een sierlijke en krachtige rede ons op den grooten Marnix gewezen had, ons zijn leveu en daden als voorbeeld had aanbevolen, toen steeg de geestdrift ten top, eu Vlamingen en Hollanders waren een. Nog eenige sprekers voerden na hem het woord, o. a. ook de 1*2jarige zoou vau den hoofdonder wijzer van de Reest. Ten slotte betuigde de Burgemeester van Oost en West-Souburg dank voor hot ontvangen mo nument en nam de zorg voor hetzelve op zich. De armen en de schooljeugd zijn feestelijk onthaald. Hel volgende bericht ontvangen wij heden uit Ellewoutsdijk Sedert eenige dagen wordt ook onze gemeente door de varkensziekte bezocht. Bij *2 laudbouwers zijn reeds varkens aan de ziekte bezweken. Vele burgers die varkeus hebbeumaken voor deze gebruik van het aaubevolen mid del, de salpeter, 's morgens en 's avonds in het eten gemengd' Omtrent het gevolg van dit middel kan ik nog niets zeggen, maar bij hen, die het ingeven, is nog geen enkel varken aangetast. Velen verkoopen hunne varkeus aan Braband- sche opkoopers. Tusschen Woeusdag en Donder dag nacht is eeue. aanzienlijke massa per schuit naar Neuzen vervoerd om vaa daar per spoor naar Gent gebracht te wordeu. Aan boord was eea dier varkens overleden. Bij het openen bleek het zwart en blauw vau kleur le ziju. Men is hier alom door schrik bevangen. Een landbouwer te AbbcnbroeU bevindt zich bijzouder goeu bi) helvan tijd tot tijd voederen zijner varkens met Jucernen klavers, 't Middel is zóó eenvoudig dat men 't gemakkelijk kan be proeven. 'I Ware wenschelijklater bekend te makeD, met welk gevolg men het had aangewend. To Delft is een jongetjedat op een rijtuig was geklommen, daar aüevallen, ouder de wie len geraakt en aan de bekomen kwetsuren oyer- ledeu.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1