NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEHEN. N°. 67. Dertiende Jaargang. A° 1872. BUITENLAND. BINNENLAND. O u SIIIISCHBWIËSBUD ■Jt'- ad verschijnt iederen Dinsdag eu Vrijdag. Prijs der Advertenticnvan 1-5 regels f 0,75 elke regel i'rijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van "Fijner! ar»* ^*7 Anrviict daarboven /,0,12l/2-Groole letters naar het getal gewone Zeeland ƒ1,15; voor do overige plaatsen des Rijks, franco lUDUoUcii^ jQ i iikU^USl. regels die zij beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverlentiën en gewone Berichten ol Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. BELGIE. In het „Journal de Bruges" van den 21 Augus tus komt het volgende voor, dat ook voor de bewoners onzer streken van belang is De lijn van Brugge naar Antwerpen door Eo- cloo Waas is niet alleen de kortste, maar ook de goedkoopste. Het is van belang voor het pu bliek het verschil te weten dat er bestaat in de prijzen voorde lijn Eecloo Waas en die van den slaat. Ziehier de prijzen Coupons heen en weer met le 2e 3e expres van den staat frs. 15.85 11.90 7.90 Id Eecloo Waas 9.40 6.30 4.70 Verschil 6.45 5.60 3.20 Coupons voor gaan met expres van den staat 9.90 7.45 4.93 ld Eecloo Waas 7.20 4.80 3.35 Verschil 2.70 2.65 1.60 Zonder reductie voor gaan en keeren is de lijn Eecloo Waas dus nog goedkooper, dan die met reductie van den staat. Gaan wij nu na den afstand van Brugge naar Antwerpen, dan vinden wij: Voor de gewo ue treinen langs Mechelen 3 uur 40 in. Brussel 4 uur. expres 3 uur. Langs' de lijn Eecloo - Waas wórdt deze afstand afgelegd met gewone trein in 3 uur 5 min. halve expres 2 uur 45 min. expres avondtrein 2 uur 20 min. Do koopluidie hunne zaken le Antwerpen des namiddags om uur hebben verricht, kunnen nog den trein door het land van Waas uemeu te 4 uur 15 min. en om 6 uur 35 min. in Brugge ziju, dus in 2 uur 20. min. Hieruit blijkt, dat er eene belachelijke concurrentie bestaat, tusschen de sociëteiten en het staatsspoor tengevolge der tarieven. Men begint te erkennen dat eenvor migheid in dit opzicht zeer noodzakelijk wordt. Waarom doet men uit dit inzicht niet een nauw keuriger onderzoek er een netwerk bijvoegende van de lijnen der beide Vlaanderens? Wij zullen niet ophouden dit le vragen. Men meldt uit Brugge22 Augustus. Zondag avond hadden de Staten twee personen twist ge kregen en vochten. De broeder van eeu dezer vechtersdeukende dezen le grijpen die tegen zijnen broeder vochthad hij misslag zijnen broe der vast, en stak hem plotseling dood. Men meldt uit Namen21 Augustus. Een schrikkelijk ongeluk is gisteren op de linie vau den spoorwegvan het Noorden tusschen Namen en Dinant, voorgevallen. Een man van Profon- deville, gekend onder den naam van Barometer, omdat hij van deze instrumenten verkoopt, wilde ondanks het verbod des barreelwachters over den spoorweg gaau. Pas had hij eenige stappen ge daan of de reizigerstrein, die van Dinant aankwam, wierp hem omver en verbrijzelde hem de twee beenen. Barometer verkeert in bedeukelijkeu toestand. Men meldt uit Antwerpen 22 Augustus. De bewoners van het Jesuietcupleiu zijn gisteren avond in opschudding gebracht gewordeu door eene moordpoging in de volgende omstandighe den gepleegdEen persoon gekleed met een blauwen kiel en een pet, klein en tenger van gestalte naderde den onderpastoor van Aersen onder-aalmoesenier der celgevaugonis, die op het punt was ia de Sint Caroluskerk te treden. De geestelijke, die veel grooter was dan zijn aan spreker boog zich een weinig om le hooren wat hij zeide; doch eensklaps hoorde men den gees telijke een kreet slaken men zag hem de han den naar het hart slaan en vervolgens ten gronde vallen, op de blauwe stoepsteenen van den tem pel, terwijl de gemelde kerel de vlucht nam in de kerk. De heer van Aersen was door den schelm getroffen met een mes, dat in de richting van het hart was ingedrongen lot op eene dieplo van ongeveer vijf centimetors, maar gelukkig was go- stuit op eeue der ribben. Terstond kwamen eenige pQrsnaen iAt,oegesneId raapleu den overvloed-.g bfeedeDd^Jgee^telijke op en droegen hem in het huis van den koster, naast de kerk terwijl anderen zich voor het por taal stelden of den tempel intraden om den moor denaar te vatten eu het ontkomen le beletten. De geneesheer do Wolf werd ontboden en ver scheen weldra ter plaatsom den gewonde de noodige hulp der kunst te geven. Ofschoon zeer erg zijndeschijnt de wonde niet doodelijk to zullen wezen. Intusschen verscheen ook de adjunct Raes mot twee agenten en drongen de kerk binnenwaar zij den misdadiger tegen eenen pilaar zagen staan, nog zijn mes in de hand houdeude. Zoodra hij de politio bemerkte, werd hij zeer bleek trad vooruit eu bood haar het mes aan met het heft vooruit, terwijl hij het nog bebloed lemmer tus schen zijne Yingers hield. Dit wapen overhandi gende zeide hij Ziehier het mes, waarmede ik do misdaad ge pleegd heb. Daarna bood hij zijne twee handen aan en liet zich do boeien aandoen. Hij ging gewillig mede. Toen hij builen kwam was de menigte gausch verontwaardigd en zou hem te lijf gegaan zijn zoo de politie niet daar geweest was. Gedurende den overtocht naar den amigo sprak hij geen en kel woord. In de parmaneutie ondervraagd, verklaarde hij Constant Hubert Kums te heelon oud 45 jaar, cu te behooren lol eene achtbare familie onzer stad lot wier schande hij van zijue jeugd af gediend had. Hij bekende reeds ver scheidene veroordeelingen le hebben ondergaan, zoo in het burger- als in het krijgsleven, eu de zer dagcu uit Fraukrijk gejaagd te zijn, na eene veroordeeling van een jaar gevangenisstraf. Intusscheu had hij als landlooper geleefd; hij had, zeide hij, zich bij een lid zijner familie aangeboden, om onderstaud te vragen of om zijn mes to verkoopendoch men had hem heenge zonden, orn reden van zijn slecht gedrag. Ten aanzien van ziju slachtoffer verklaarde hij den heer van Aersen niet te kennen of hein geen haat toe to dragenhij was bij hem gegaan om hem voor te stellen ziju mes te koopen, doch de gees telijke antwoordde dat hij er zich niet kon van bedienen, waarop Kuras zegde: „Ik wel"! den onderpastoor het mes in de borst ploffende. Do schuldige is naar de gevangenis gevoerd. De heer van Aersen is, ua de eerste Verpleging in het huis vau den koster, naar zijue wouing kuuneu gebracht worden. Men verzekert ons dat zijn toestand heden voldoende is eu alle hoop op be houd laat. Te Antwerpen zalnaar de Indépendance be richt door den Geuzeuboud een standbeeld wor den opgericht voor Marnix van Sint-Aldegonde. Naar wij verder vernemen zal door denzelfdeu houd, tijdeus'het XI Se taal- en letterkundig con gres lè houden te Middelburg in Zeeland een gedenkzuil geplaatst worden le Souburg op het graf van den grooten Marnix, een der vermaard- ste voorrechters voor onze nationale en godsdien stige vrijheid. SLUIS. Donderdag jl. werd in het naburige Oostburg onder presidium van den heer School opziener H. Q. Jansen een algemeeue vergade ring van hoofd- en hulponderwijzers uit de 3 gezelschappen, waaruit het district bestaatge houden. lu zijue openingsrede herdacht de Voorzitter het verlies, geleden door hel overlijden van den heer Van Dale. Nadat de verslagen omtrent den toestand der 3 gezelschappon en der boekerij uitgebracht waren hield de heer Barenlseu eone degelijke redevoering tot onderwerp hebbende „Vergelijking van den toestand van den onder wijzer het Onderwijsenz. ïu de voorgaaudo eeuw met den togeuwoordigen. Nog werd besloten de algemeeno vergadering het volgende jaar te Kadzand te houden terwijl op voorstel van den Voorzitter den heer G. Verdoorennotaris to Aardeuburgmet algemeene stemmen het Eere lidmaatschap der vereenigiug werd opgedrageu. De aftredende bestuursleden de heeren S. de Rid der van Sint Kruis eu J. Bevelander Schoo van Groedo werden met overgrooto meerderheid van stemmen als zoodanig herkozen. Jammer, dat door de afwezigheid van deu heer G. A. Vorster- rnan van Oijeupunt 15 van het programma, be slaande in Natuurkundige proeven„verklaring Galvauismeinvloed stroom op week ijzer en wijzerlelegraaf van Wheatstone", niet kon'behan deld worden. Na den afloop der huishoudelijke werkzaamhe den vereeuigdeu zich benevens den Voorzitter, 28 hoofd- en hulponderwijzers aan een vriend- schappelijkeu maaitijd. Men meldt uit HelmondDon 14 dezer had alhier het volgende goheimzinnig tragisch voorval plaats. Toen de spoortrein van Maastiicht daar arriveerde en de portieren geopend werden hoorde men een luid geroep „Stationchef! Mijnheer de Chef! men brengt mij naar het krankzinnigengesticht, ik wordt vermoordt is weer een geval als met Barbara Ubrik! Ik vervloek de geestelijkheid ik wil geen geestelijke meer zijn f1 Een ongelukkige, aan handen en voeten ge- honden en vergezeld van drie Capucyners slaaklo die wauhoopskreteu. Toen do chef huu vroeg op wiens last de pa ters handeldenkreeg hij ten antwoord„op bevel vau Monseigneur Steius." De Capucyners pakten daarop den geboeide op en wierpen (dat is het ware woord) hem in een rijtuigwaarop zij in snelfe vaart wegreden in de richting van Gemert. Een maréchausée die zich op hel perrou beyond, hield zich ter zijde. Wie is die ongelukkige, die gemartelde? Ivan in ons beschaafd Nederland van de 19e eeuw eeu zoodanig vervoer, al is het ook van eeu Krank zinnige, plaats hebben op last alleeu van een „buitenlaudschen bisschop? Wat moet men van eene politie denken die zich in zulke gevallen ouzijdig houdt, en wel uit vrees voor het priester lijk kleed? Ik hoop, dat de politie licht zal brengen over dit onverklaarbaar feit, ons Neder land, durf ik hopeuis toch geen Krakau (Vad.) Uit Goes schrijft men het volgende, dat ook voor ons lot waarschuwing kan strekken, ten opzichte van het verbruik van koemelk: Wederom vernemen wij dat bij do kinderen in eeu gezin te dezer stede de tongblaar zich heeft geopenbaard. Onder do rubriek „Ingezonden Brieven' bevat het Deventer Weekblad het volgende: Mijnheer de Redacteur! Voor het onderstaande verzoek ik een plaatsje in uw Weekblad. Reeds ineermaleu heb ik het publiek gewaar schuwd tegeu het gebruik vau ongekookte melk tijdeus bet heerschen van het mondzeer eu de klauwziekle bij bet rundvee. Ik acht mij verplicht die waarschuwing nogmaals te herhalenen ik doe dat met des te meer aandrang, nu genoemde ziekte in hevige mate hcerschi op de Bolwerksweide en ik onlangs een moudziekto bij eeu buisvrouw heb gezien, over eenkomende met die van het rund en waarom trent de arts vermoedde dat de oorzaak gelegen zon zijn in het gebruik vau melk afkomstig van een koe, aan mondzeer lijdende; terwijl ik mel kers en melksters ten ernstigste aanbeveelvóór het melken de handen nauwkeurig met olie of vet in te wrijven, daar mij door zeer betrouwbare persoouen de door hen gedane waarneming is medegedeeld dat die voor den meusch hoogst onaangename en zelfs gevaarlijke ziekte ook bij het melken kan worden overgebracht. Willen de veehouders een, mijn inziens, goe den raad opvolgendan wasschen zij huu gezond

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1