NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN N°, 65. Dertiende Jaargang. A01872. Dinsdag 20 August. BUITENLAND. BINNENLAND. V Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voer het voormalig 4de district van Zeeland fi, 15; voorde overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f0,75 elke regel daarboven /"0,12Va. Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten ol Mededeeliugea van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO, BELGIE. De politie van Antwerpeo heeft proces-verbaal opgemaakt tegen den koetsier van eeneo omnibus, die op de Statieplaats zijn prard zoo barbaarsch mishandelde, dat het eindelijk ten gronde stortte. Het arm afgemarteld dier moest op een' wagen gelegd en aldus terug naar zijnen stal gevoerd worden. De politie kan niet streng genoeg zya len opzichte van zulke onmenschen. Een boerenknecht ging toen het zeer warm was, met een ezel naar de stad. Het arme beest was beladen met een zak graanen kon byna niet meer vooruit. De knecht, die een goed hart had, kreeg medelijden met den langoor, en zegde: „Wacht, beestje, ik zal een beetje belpen dragen11. Hg nam den zak op zyne schouders en ging toen op den ezel zitten. DU1TSCHLAND. In een deftig kwartier të Weeoen ontstond onlangs groote opschudding. Een kindermeid werd gemist met een kindje, eeuige maanden oud. Na vier en twintig, uren angstig zonken werden de ouders in het vondelinghuis ontboden en von den daar hun kind terug. De politie heeft ook de kiodorraeid weten op te sporen en- gevangen te nemen. Zij had hel kind te vondeling gelegd uit wraak tegen de moeder, die haar een onbeduidend verzoek geweigerd had. Een ooggetuige verbaalt: „Toen het Circus Mijer te Gladbach zijn optocht hield verdrong zich de lieve jeugd ora de drie olifauten. Een gendarm, die de kinderen daarin verhinderen wilde, kwam daarbij slecht weg. Een der oli fanten scheen behagen te scheppen in het gezel schap der kinderenwant hij pakte den geudarm met zijn suuit aan en lei hein in de straatgoot. Men kan zich de vroolykheid der toeschouwers foorstellen. frankrijk: Ziehier eeu feit dat den uitvoerder tot eer ver strekt Onlangs sprong een handelaar van Sedan, de beer Jules Varinet, moedig in de Maas, om er, met gevaar van zijn eigen leven, een' bei- ersch soldaat uit to halendie op het punt was te verdrinken. De Keizer van üuitschland kennis gekregen hebbende van deze schoone daad, zond dezer dagen aan den heer Varinet het kruis der orde van burgerlijke verdiensten. Hy stuurde onmiddellijk hel brevet weder, met een zeer waardigeu brief ven den volgenden inhoud „Indien ik een Beiersch soldaat gered heb, dan deed ik zulks omdat het mijn plicht wasén niet om eene décoratie te krijgen, zelfs niet van de Pruisische orde van verdienste. Als gij mij wilt beloonen voor de daad die ik begaan heb, door het leven van een uwer soldaten te redden laat dan den laalsten Franschman vrijdie gij nog gevangen boudt. Mau voor man. Gij zijl er my een schuldigik eisch hem.11 De „Finistère11 verhaalt een vreeselyk ongeval dat te Douarnenez plaats had, en waarvan eene geheele familie het slachtoffer geworden is. Boveu de hoogte van Rosraeurbij het beklimmen der Molenstraat naar de Groolestraat te Douarnenez, bemerkt men op de linkerhand een grooten muur die op eene hoogte van 7 meiers beheerscht werd, dooreen belveère, waarvan een balkon tot omtrent een meter boven de straat liep. De muur zelve was do omheining van een grooten eigendom, waar mev. Lécluze met hare vier kin deren woonde. Van bet bolkon had men een prachtig uitzicht over de baai van Douarnenez. Rond den middag, op 7 dezer, stond mey. Lécluze met baren broedei den heer Alfred Grivart onderzoeksrechter te Quimhier, er op het balkon, die zelve te Douarnenez geborener eenige da gen kwam doorbrengen. Eeuige stappen achter hem stond zijne jbnge vrouw en nabjj haar speel den de Vier kinderen van mev. Lécluzetwee jongens van 16 en t4; jaar. een meisje van 13 en een ander jongetje Vai,i 4 jaar. Eensklaps deed zich het rollen van een rijtuig in de straat hooren-en al de kinderen liepen uaar het balkon om het te zien voorbijrijden. Die onverwachte overbevrachting had een verschrik kelijk gevolg. De stukken dié hef balkon onder steunden en door lang gebruik vermolmd waren, braken kort nevens den muur af en het balkon wipte de straat over. De beweging was zoo snel en de beweegkracht zoo sterkdat de kin deren die op het oogenblik zélve medegesteept werden tot over den anderen kant der straat geworpen werdenzoo dat een hunner zelfs te gen het huis aan den overkant bonsde. De beer Grivart bad met wanhoop de grilje vastgegrepen «u bleef zoo een oogenblik in de ruimte slingeren; maar weldra storfte alles naar beneden en de ongelukkige viel op den grond en werd onder de puinen begraven. Zyne vrouw liep zinaeioos van smart om hulp naar de naburige buizen eu zag haren echtgenoottoén zij op straat kwamte midden van een pias bloéd liggen. Er bleef geeue redding voor hem over. Hy bad, buiten eene zware wonde aan den mond, twee andere wonden, de eeue aan den hoofdsche del,, de- tweede aan daruggegraat T welke beide doöaéïjjk'. waren. 0e neer Grivart was bijna op den slag dood gebleven. Een ander der slacht offers, mev. Lécluze, is zeer ernstig gewond ofschoou men de hoop koestert haar iu het leven Ie houden. Het linkerbeen, dat op twee plaatsen juist boven deu eukei gebroken isheeft doctor Chauvel doen oordeelen. dat .de afzetting van dit' lichaamsdeel noodzakelijk was. De vier kindereu waren gelukkiger en schijneu niets dan eenige ernstige kueuzingeu bekomeu te.hebben, noglans is er een onder beu dat op zijne voelen gevallen is en waarvan deze lichaamsdeelen zoodanig op gezwollen zijn, dat hel moeilijk is" de gevolgen- welke deze opzwelling zullen hebben, te voorziend De heer Grivart was nog geen 40 jaar. eu een veel belovend magistraat. Zijne begrafenis had, des anderendaags te Quimper plaats, waarbij de geheele bevolking tegenwoordig was. ENGELAND. Eenige leden der zwemclub te Dover hebben op zekeren morgen in den loop van de vorige week op een eigenaardige wijze hel ontbijt ge bruikt. Iu de haven was eeu drijvende tafel die voor anker lagaangebracht., die rijk met bloemen was getooid. Op die tafel was eeu wel voorzien ontbijt met koffie., eieren eoz.aangericht. Een twiutigtal leden der club begaf zich te water en zwom naar de tafelieder nam een- kop koffie met eën eitje en wat hij. verder begeerdedoch men mocht ziek volstrekt niet aau de tafel vast» houden of er op steunen. Ongeveer een half uur manoeuvreerden zij rondom; de tafel tote dat zij het uoodige hadden gebruikt, en zwommen loeu weer naar deo wal. RUSLAND. De voortreffelijkheid der Pruisische bewapening, die vooral iu den laatsten oorlog tegen Prakrijk heeft uitgeschenenbegint iu alle rftkga navol gers te ontmoeten. Rusland begint nu ook de hand aan (10 her vorming van zijü leger te slaan, die-het nieuws rond de wereld heeft gedragen, dal de groote kei zer van zin was om zich legen een aanslaau- den grooten oorlog te bereideu. Dochdie krijgs kundige hervorming moet de wereld niet verout- ruslen vermits zij alleenlijk eene verbeiering van oorlogsmacht voor'oogen heeften om zich te slellea op deo zelfden voet der Pruisische iurichliug om des noods een machtig reservekorps tot stand te kunnen brengen. Alzoo zullen er bij ieder regi ment drie balaillons gehecht worden., die, in lijd van oorlog, onder het vaandel zullen kunnnn geroepen worden. Ook zullen er talrijke reservebataillons tot stand gebracht worden om de rangen der gesneuvelden aan te vullen en de sterkten te bewaren, bij zoo verre dat het Rus sische leger op 741 duizend manceo voetvolk zal gebracht wordenbij welk des noods 456 reser vebataillons zullen kunnen aangesloten worden buiten 50 regimenten ruiterij. Daarenboven zal de kieedij van het Russische leger eenige her- vormiugen ondergaan volgens het Pruisisch stel sel en alles komt uil om de Russische legermacht omtrent op den zelfden voet als Pruisen in te richten. Uit zekere bron vernemen wij uit Rusland dat aan alles wat men over de aanstaande bijeenkomst der drie keizers gedurende da eerste dagen van. September onruststellend schrijft, men bet minste geloof niet mag hechten, daar aldaar niet zal gesproken wordennoch van de gewichtige ques- tie van het Oosten, uoch van de zaak van den Paus en dat zelfs die bijeenkomst vau allen staat kundigen aard ontbloot'zal ziju. SLUIS 19 Augutus. De in het vorig nummer dezer courant aangekondigde sluiting van deu nieuwendijk in .het Zwin, heeft den 15 Augustus aanvankelijk met goed succes plaats gehad. Te- geer zes ure des avonds was de opening geheel dicht gemaaktdoch tengevolge van een zuiger, welke zichnaar men meeütbeneden in het zinkwerk had gevormdis de aangevulde massa omstreeks elf uren doorgespoeld zoodat er nieuwe maatregelen ter sluiting zullen moeten wordeu genomen. De Sluissche kermis dietengevolge der alhier geheerscht hebbende pokziektetot 15 eu 16 Augustas was uitgesteld, werd opgeluisterd door het houden van een caroussel, waaraan door ruim een twintigtal liefhebbers werd deeigeuëmen. De commissie was reeds eenige dagen te voren iu de weer, om, door versieringen als anderszins, het marktplein, waar de verzameling zou plaats hebben, een feestelijk aanzien te geveu. Eene sierlijke estfade werd opgericht, waarop door do leden van het Aardenburgsch muziekgezelschap werd plaats genomeu dat door de commissie voor deze gelegenheid was uitgenoodigd en aan welke uitnoodiging welwillend was voldaan. Tegen twee uur werd bet muziekgezelschap aan de Zuidpoort afgehaald en in optocht uaar de markt geleid alwaar eenige volksliederen werden uitgevoerd. Daarna stelde de stoet zich in beweging en begaf zich door de meerminueslraatover de kaai laugs de hoogstraatdoor de wollestraat dinsdag- strèat en aukerstraat naar de koelewei waar de wedstrijd tusschen de carousselrijders zou plaats hebben. De uilslag daarvan was, dat de Ie prijs, 25 guldeu werd behaald door M. Iserbyluit Sluiè; de 2e prijs, 15 gulden door J. vau Neer uil Oostburg; de 3e prijs, 10 gulden, door Jac. Cammaert mede uit Oostburg; en de 4e prys 5 gulden, door A. ZonnevijlleAz. uit Aardeuburg. Eene. zilveren medaille viel bij ouderlingen kamp tusschen de Sluiscbe ruiters ten deel aan Jos. Buijsse en een dito medaille voor T verstkomende aan P. van der Meuten uit Goes. Na afloop der riugsteking keerde de stoet onder begeleiding van de muziek naar de groote markt terug, waar de prijzen en medailles zouden uit gereikt wordenwaartoe do Ed. Achlb. Heer Burgemeester werd uitgenoodigd, die zich daartoe ook welwillend leende. Eerst werd met gepaste toespraak de Heer Voorzitter der Aardenburg- sche muziek sociëteit met eene sierlijke vergald zilveren medaille omhangen waarop aan de eene zyde was gegraveerd: Dankbetuiging aan de Mu- zieksocieteit van Aardenburg eu aan de keerzijde het Sluissche wapen benevens jaartal en datum. Daarna werden achtereenvolgens de overige me dailles en de prijzen in geld aan de bovenge noemde heeren overhandigd. Eene serenade, voor het huis des Burgemeesters gebracht, be sloot dit feest, dat ons wederom geleerd heeft, dat samenwerking vermag iets goeds tot stand to brengen.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1