L NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 63. Dertiende Jaargang. A° 1872. Dinsdag 13 Angus. BUITENLAND. BINNENLAND. Dit Weekblad verschijnt iedcren Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Prijs der Adverteutiën van .1-5 regels 0,75 elke regel daarboven ƒ0,Groote letters naar hét getal gewone regels-die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukkeu en Brieven, de Redactie betreffende, beueveus AdvertentiÖn eu gewone Berichten of Mededeeliugen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. BELGIE. Men meldt uil Eecloo7 Augustus De bedij- kingswerken van den zeearm het Zwin dat de grens lusschen Holland en Belgie uitmaakt zijn allerbelangrijkst en voeren dagelijks vele be zoekers daarheen. Deze werken worden met de meeste vlijt doorgezetmeer dan 300 werklieden, zoowel, Hollanders als Belgen, zijn er bezig en do beste verstandhouding heerscht onder de arbei ders. De indijking geschiedt gedeeltelijk op hol— landsch grondgebied gedeeltelijk op belgisch; de twee einden dijk bestemd om zich aan elkander te sluiten en maar één werk te vormen, naderen elkaar dagelijks en verkleinen onophoudelijk den doorgang langs waar het water der zee bij elk watergetij in of uit den zeearm loopt. De dag waarop die doorgang zal kunnen ge sloten worden zullen de schorreo van het Zwin voor goed aan de overheersching des Oceaans ontrokken zijn. Die sluiting zoo met ongeduld verwacht, is een der moeilijkste bewerkingen; men hoopt dat zij zal kunnen'plaats hebben den 15 Augustus aanstaande. De werken wordea met zooveel bekwaamheid en kennis bestuurd dat wij niet twijfeleu aau den bijval der onderneming, en wij hebben het vertrouwen dat de ploeg wel dra vruchtbare voren zal openen in die onbebouw de gronden welke thans een moeras van slechte dampen zijn en te dier plaatse de hevigste koort sen doen ontstaan. Het yolgende voorval blijkt nogmaals dat men niet te voorzichtig kan wezen b:j het verbruik van petroleum. Een schoenmaker met grootenbaard, te Brugge, heeft zulks de verledene week maar al te wel ondervonden. Des morgeus ontwakende spoedde hij zich om de koffie voor zijne lieve wederhelft' te bereiden, en om het vuur gauw aan te jagen goot hij wat petroleum op de brand stof. Een grooto vlam sloeg uit en stak den schoonen baard vau onzen-Crispijn in brand, die gausch vernield werd. Eeu apotheker heelt do verbrande kin van den schoenmaker met zalf ingezeepten de brandwonden genezen tot groot genoegen van hem en zijn geliefde vrouw. ENGELAND. Voor eenige dagenverhaalt een Engelsch blad, ging de heer Needham baden in de rivier de Lea. Hij nam zijn geliefkoosdeu hond mee, welken hij de wacht toevertrouwde over zijue kleeren zijngouden uurwerk en eene aanmerke lijke som golds. De trouwe hond kweet zich uitmuntend van zijn taak zoo uitmuntend zelfs dal hijzijn baas in zijne uaaktheid niet her kennende dezen niet vergunde de kleeren aan te raken. Na te vergeefs alle pogiugeu in het werk gesteld te hebben om het dier te overtuigen, keerde de bader in het water terug eu riep het dier tot zich. Dit gelukte: na veel gefluit en geroep kwam de hond naar hem toe. Maar ziet! Xw.ee manueu die ongetwijfeld sinds lang op de Joer lagen, sprongen voor den dag eu maakten zich met de kleereu uit de voeleu. De heer Needham riep hen na maar zag spoedig in dat het geen grappenmakkers waren. Daar stond hij danin Adamsgewaad eu radeloosEen heelen lijd stond hij zootot een boot voorbjj voer, die hij praaide, en van welker schipper hij een broek én een kiel ter leen kreeg, waarmede hij zich naar huis kon begeven. SPANJE. Omtreut de reis van den Koning komen uit Madrid de meest gunstige berichten. Overal, maar hovenal te St. Sebasliaan schijnt hij T voor werp te zijn van aller hulde. Uit alle omliggende dorpen komen deputaties aan om hem geluk to wenschen met zijue redding. De koning heeft eene revue gehouden over de troependie even opgewonden waren als 't groote publiek. De 'Impartial geeft eenige berichten over den opstand o'p Cubadie nog maar altijd niet geëin digd schijnt te zijn. Hoeveel dit eiland reeds aan het moederland heeft gekost blijkt uit de volgen de opgave: 13,600 opstandelingen zijn gedood 43,500 zijn gevangen genomen en 69,640 hebben zich ouderworpen. Zeker wel een bewijs dat de opstand veel grooter uitgebreidheid heeft verkre gen dau men eerst meende te kunnen toegeven ZWITSERLAND. In het Rothal bij Bern heeft een treurig voor val plaats gehad. Twee toeristen, de heeren Merz en von Ailmen en hun gids Bischoff, zijn door een lawine overvallen. Sedert eenige dagen waren zij vermist, zoodat een ontdekkingstocht van Lauterbrunueu uit werd voorbereid24 gid- sen en een aantal dalbewoners trokken in een v re.es e lijk onweder uit om te zoeken en vonden werkelijk zoowel Merz als het lijk van von Allinen. Laatstgenoemde schijnt door de lawine met grooté snelheid in eene diepte te zijn geworpen; hem moet bovendien een steen hebben getroffen, want aan zijn voorhoofd was eeué gapende wonde. Verscheidene steunen bedekten zijn lichaam, waar uit men opmaakt dat de ongelukkige eenige da gen onder de sneeuw heeft doorgebrachtzoolang tot de sneeuw reeds was gesmolten en slechts de steenen achterbleven. Met Merz is een wonder geschied. Hij liep in het midden der beide ove rigendoor een touw aan hen verbonden; de sneeuwval trof hen te gelijk hel touw brak en ook hij gevoelde dat hij werd medegesleept in pijlsnelle vaart. Toch werd hij niet bedolven maar hij bevond zich na eenige oogenblikken al leen op het onmetelijke sneeuwveld. Drie dagen lang heeft hij daar rondgezworven zonder voed selzonder schoeisel en met gescheurde kleede ren terwijl elke stap op deu hem geheel onbe kenden weg zijn leven kon kosten, Men vond hem vermoeid en met gezwollen voetendoch overigens zonder letsel. Hij wordt verpleegd bij deu pastoor vau Lauterbrunneneu zijn denkver mogen keert langzamerhand terug. De gids is nog niet gevonden; hij ligt vermoedelijk jn de hoogste sneeuwmassa op de Rothalgietscher eu het is niet mogelijk hem daar te bereik en- ITALIË. Het resultaat der roraeinsche verkiezingen is heden bekend. De uitslag is geheel in overstem ming met hetgeen men meende te mogen ver- wachtteu. Niettegenstaande de scheiding tusschen de liberale en demokralische partij, die niet bijgelegd is, is de klerikale partij met groote meerderheid geslagen. Er zijn uitgebracht onge veer 8300 stemmen. De eerste kandidaat der li berale lijst kreeg 4672 stemmen de clerical? kandidaatdie nog het meest deelde in de gunst vau het publiek kreeg slechts 1599. Dit is des te opmerkelijker omdat onder deze 1600 ook nog gerekend moeten worden 700 stemmen die door dë geavanceerde partij zijn uitgebracht. Een even volledige overwinning hebben de liberalen behaald bij de provinciale verkiezingen. Ook daar was de verhouding tusschen klericalen en liberalen onge veer dezelfde. De rust is in Rome geen oogeu- blik gestoord. Des avonds was de stad met vlag gen versierd eu verlicht. Opmerkelijk is een artikel dezer dagen iu de Dore della Versla ver schenen, welks schrijver den minister Lanza verantwoordelijk stelt voor al het kwaad der katholieken iu den laalsten tijd aangedaan eu ronduit verklaart dat 't vau nu af aau een strijd zal zijn op leven en dood eeu strijd waarin de dood'voor Lanza zal ziju. Als nu zoover geko men zegt het klericale orgaan dal wij op den troon of terüg in de katakomben van Rome moe ten. 'I Schijnt dat de heeren van *t Valicaan dan hunne toevlucht zullen moeten zoeken onder den grond. Voor eene maand overleed te Tilligte (Overijs sel) de ouderwijzer. Zijne vrouw wilde met hare kinderen de gemeente verlaten om elders aan den kost te komen en had reeds de verkooping der huismeubeleu laten aankondigen toen de Burge meester haar kwaoj zeggen dat 5 onderwijzers uit de buurt op zich genomen hadden om elk een dag per week de school te Tilligte waar te nemen en dat wel 5 jaar lang. *t Gemeentebestuur had daarmede genoegen genomen en zal aan de we duwe, die nu natuurlijk blijft't volle tractement vau haren man uitbetalen. Uit Utrecht schrijft menDe Fransche paar- denkoöpersdie op de jl. Maandag alhier ge houden paardenmarkt tegen hooge prijzen de beste paarden opkochten en een 80tal daarvan naar Frankrijk zonden, zijn nu b(j de landlieden op het platte land bezig, om de aldaar nog aanwezige jonge paaiden op te koopenniet zelden ontvangen de verkoopers daarvoor f 890 per^stuk. In 1t Lemelerveld heeft een ouder geneeskun dige behandeling zijnde arbeidereven alleen zijnde, zich met eeu scheermes eene diepe wond, die de dood ten gevolge moest hebben in dep hals toegebracht. Toen zijne vrouw terugkeerde en om hulp riep, sprong hij met het voorhoofd in eenen putwaaruit hij nog levend werd opge haald. Hij overleed echter spoedig daarna. Volgens een paar ingezonden stukken in de Arnh. Cour. hebben de wisselwachter Koos Vle ming te Velp eu zjjn zoontje, door hun tegen woordigheid van geest, op Zondag 14 Juli jl. eeu groot ongeluk voorkomen. De pleizierlrein die op dien dag van Groningen naar Arnhem liep stoomde wegens ondervonden vertraging, in volle vaart lanss het station Velp, in weerwil van de daar geplaatste seinen om te stoppen. Daar er plotseling last uit Arnhem was gekomen tot verleggiug der kruising, zou de pleiziertreiij tegen deu van Arnhem aansuellendeu trein zijn gebotstzoo niet de genoemde Koos Vleming eu zijn zoontjo nog tijdig den wissel hadden omge worpen op gevaar van beiden onder den trein te geraken. De inzenders stellen daarom voor den kloeken wisselwachter een blijk van erkente lijkheid te geven te meer omdat tegen Vleming en tegen zijn stationschef, die hem niet belette ongelast wel te doen, een rechtsvervolging is inge steld wegeus eigendunkelijke wissel verlegging. ..Toepassing van straf in dezen zegt een der in zenders - uitgelokt door scheve voorstelling van het gebeurde door den eeuig schuldige in dit gevaldeu aanvoerder van den trein doet on willekeurig deuken aan de in deze dagen zoo druk in couranten besproken gevallen van redding van drenkelingen zonder voorafgaande bijhaling der politie.1' Het nieuws van don dag meldt: De drukkers van ons blad deelen ons mededat door hea een knecht is ontslagen omdat hij zijne kamera den tot werkstaking trachtte over te halen. Heden morgen kwamen de gezamenlijke gezellen vóór de drukkerij eu verklaarden alleen dan aan 't werk te zullen gaan indien de patroons den weggo- sluurden knecht weder in dienst namen. Natuur lijk volgde hierop eene Weigering, en, op enkele uitzonderingen na giugeu toen de knechts weder huiswaarts. Gelukkig is het onzen drukkers des niettegenstaande gelukt ons in de gelegenheid te stellen dit bericht ouder de oogen der lezers van 't Nieuws te brengen. Een bekwaam tuinbouwkundige deelt mede» dat men op eenvoudige wijze een dubbelen aard beziën-oogst kan verkrijgen. Zoodra de eersto oo^st is afgeloopensnijdt men de planten tot den grond' af en bedekt ze met losse aarde waarop ze als gewoonlijk begoten worden. Weldra loopt de plant weder uit en is veel dichter dan de vorige. De trekkers of ranken moeten zorg vuldig afszesnedeu worden. Indien de plant met zor* °wordt behandeld heeft zij weldra nieuwe bloesems, gewoonlijk talrijker dau de eerste maal, en in den nazomer of herfst heeft men een tweeden oogst.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1