NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. IS". 62. Dertiende Jaargang. A" 1872. Vrijdag 9 Augus. Een praatje over ons recht. DE AARDENBIJRGER FEESTEN. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prij9 per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven ƒ0,12V2.—Croote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten oi Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. „Je zou het verwenschen, in mijn tijd <lan ontstond je met eenvoudig deuren en vensters van je eigendom weg te nemen en desnoods de pannen, als een huurder, bo vendien nog een slechte betalerop zijn tijd Uw huis niet ontruimen wilde en nu in onzen verlichten tijd heb ik het recht dat ik had duur moeten betalende vent op straat te zetten. Ja! maar 't heele boeltje heeft mij twee en vijftig gulden en oneffen gekostEn dat terwijl ik recht had. 't Is een mooie tijd!" Zoo hooren we baas Jasper, een oppassend en vlijtig winkelier, klagen, een dier man nen van den gulden middelstanddie met naarstig zijn eerlijk door de wereld komen en als ze met nieuwejaar een klein appeltje, hoe zoo kleindoor de concurrentie des tijds hebben kunnen wegleggen, heel content zijn De man is booszoo boosdat hij zelf alle rechters en advocalen voor St. Feiten vvenscht en de heele boel karakteristiek een winkel vol gebreken noemt. Maar wat zou er van aan zijn Heeft de man gelijk of ongelijk Och de man heeft beide. Beide Nudat is ook met twee partijen heulen. Och neenwe zullen het U dadelijk be wijzen. De man heeft gelijk als hij ver telt dat men in vroeger tijd nog zoo heel lang niet geleden zelf, als dwangmaatregel legen onwillige huurdersde woning van deuren en vensterssoms zelfs van dak beroofde. Hij had er kunnen bijvoegendat men zelfs planken boven de schoorsteenpijp lei om alzoo 't stoken te beletten. Maar hij had ongelijk als hij meende dat toen de wet dit veroorloofde, de wet liet het toen evenmin toe als nu. Hij heeft er gelijk in dat hij nu zijn recht duur heeft moeten betalen doch dat is een gevolg van het tarief van justitiekosten .en "t is eene ongelukkige instelling in de zoo verlichte XlXe eeuw, dat men zijn recht koopen moet niet alleen maar dat het zoo duur is. De man had er kunnen bijvoegen, dat zijn recht verkregen was tegen meer dan een jaar huur, zoodat zijne zaak hem wel f 100,,kostte want hij was het geld voor 't uitzetten en een of meer jaren huur beide kwijt. Wat er aan te doen Och dat is zoo eenvoudig. Evenals we meermalen er op wezen hoe gebrekkig onze landbouwwetgeving is, hoe wij een zooge naamd code royal misseneveneens missen wij in ons burgerlijk wetboek en in dat van burgerlijke rechtvordering een hoofdstuk van zoogenaamde kleine zaken. Denk even namen mag een huurcon tract voor een jaar schriftelijk opmaken, dat is onder de hand en men kan dit gratis laten registreerenmits de huursom de f 50„niet te boven gaat, zelfs laat men toe dat dit onder borgtocht gebeurtdoch wat helpt het tegen een slechten betaler. Hadden we nu in een of ander wetboek de bepalingHuur van huizen of gedeelten van huizenhoveniersgrondenenz. de jaarlijksche huursom van f 50„niet te boven gaande moet bij schriftelijk contract op ongezegeld papier worden aangegaan. Dit contract wordt gratis geregistreerd. De huursom bij zoodanig contract be dongen, moet maandelijks door den huurder voldaan worden. Bij gebreke van voldoening aan deze bepaling, zal de huurder, op eene eenvoudige lastgeving van den kantonrechter, na verhoor van den beurder, aan den ver huurder, op diens aangifte van nietbetaling uit te reikendoor de plaatselijke politie uit zijne gehuurde woning worden gezet buiten kosten van den verhuurderterwijl wegens hoveniersgrond de verhuurderbij op gelijke wijze verkregen machtiging, den grond met al wat er zich op bevindt voor eigen gebruik zal mogen naderenalles zonder eenigen verderen vorm van rechten en kosteloos. Hadden wij dergelijke bepalinggeen verhuurder zou de toevlucht nemen tot andere middelen dan die bij de wet voor geschreven en de huurders zouden beter oppassen om aan hunne verplichtingen te voldoenverloor de huurder dan een of meer termijnen dan was het zijne eigene schuld. Maar ge zoudt dan den kautonrechter nog wat meer werk opleggen Voorzeker, maar 'k zou dien nuttigen ambtenaar (en niet alleen hemmaar ook al de overige leden der rechterlijke macht beter bezoldigen), 'k zou zelfs de rechtsmacht des kantonrechters uitbreidende kanlons vergrooten en dus 't getal verminderen (twee kantons b. v. voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen ware nagenoeg)ja 'k zou van den kanton rechter veel meer een vrederechter maken wiens hoofdwerk zou zijn partijen te trachten te verzoenen, zelfs door hem, die, zoo het tot proces kwam, zou moeten verliezen, dit verlies voor te houden dan hoefle men alleen een eenvoudig verbaal van dergelijke zittingen te houden en heel den overigen papieren winkel van grossen en afschriften ging over boord. Wie na behoorlijk opge roepen te zijn niet verscheenzou óf niet ontvankelijk verklaard óf veroordeeld wor den ten ware hij 't bewijs van verhindering voor zijue verschijning leverde. Men ziet we zouden er twee helpen de leden der rechterlijke machtover wier schrale bezoldiging maar eene spraak is, en het publiekdat driugend behoefte heeft aan goed en goedkoop recht. We zouden er nog iets bij winnen. Thans, ik zonder de groote steden uitis het platteland in den regel ontbloot van prakti- zeerende advocaten men moet dus in velo gevallen, vooral voor de kantongerechten de toevlucht nemen tot zoogenaamde praktizijns of zaakwaarnemers't kan niet anders want de partijen kunnen zelfs soms lezen noch schrijvenen om naar de stad te gaan en een rechtsgeleerde te consulteeren, missen ze of tijd of geld of beide. Dat is een ongerief voor partijen en rechter beiden óf men treft een goed en gewetensvol zaakwaarnemer aan, óf een knoeier, die de zaak tot een melkkoetje tracht te maken, waarmede de rechter moeite heeft en waardoor de partijen schade lijden. Treft men een kundig en braaf zaakwaar nemer, dan heeft men een zaakwaarnemer, geen rechtsgeleerde en altoos iemand die, dank zij het vooroordeel tegen een stand door onze rechtsinstellingen zelf, ofschoon dan ook onwillens geschapenmet zeker wantrouwen wordt aangezien. Baas Jasper had gelijk en ongelijk zulk eene positie is dubbelzinnigdoch nu kent men vertrouwen wijde oorzaak en het geneesmiddel. Wij zullen later nog wel eens gelegenheid vinden om dergelijke punten te behandelen, de verschijning van het Paleis van Justitie (een Weekblad) geeft er ons aanleiding toe. Wy zeiden in 't slot van ons vorig nummer hel feest vaarwel op 't oogenblik dat de volksvermaken zouden aanvangenenz. Wij zetten daarom dankbaar voor de blijken van aanmoedigiug die we omvingen omdat wede toch niet zoo ge- makkelijke taak van deze korte gesehiedbeschrij- ving, op ous namen, onze taak voort. De Ringrijderij dat echt Nederlandsch volksver maak dal men elders tevergeefs hopen wij, door het frausch Caroussel (kurasel zegt het volk) tracht te verdringenhad in de beste orde plaats. De prijswinnaars waren: P. de Muijnck, van St. Kruis f 40,— 2 L. Caramaert. van Oostburg 20, 3 Jannisde Huliu, van Kadzand 15, 4 Izaakvan der Hoofd, van Aardenburg flO,— en 5 Jacob Zonnevijllevan Sint Kruis f 5,— terwijl de premie: het zilveren horloge aan Jaco bus Petillon van Aardenburg ten deel viel. Ook het gaaischieten liep in orde af. Een aan zienlijk getal schutters was van alle zijden opge komen. De oppervogel werd geschoten door Petrus de Pauw, van Maldeghem. Eeu zijvogel door Benedictus Jaques, van Moerkerke. Eeu dito door Fraudes van de Voordevan Waerschool. Eeu kalle door Eduard Lampe, van Moerkerke. Een dito door Jacobus Verstraete, van Moer kerke. Er waren zooveel gaaien opgezet als er perso nen aan de schieling deelnamen.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1