IIEUVS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUVSCH-VLAAR9EREH. Tijds-meditatiën. N°. 60. Dertiende Jaargang. A0 18 AAlï!»E\ÏO(.i'f( SLIilNdlSTOKIIUD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Adverlentiën van 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven ƒ0,12'/2.üroote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverlentiën en gewone Berichten ot Mededeelingen van Correspondenten te bezorgen bij don Uitgever dezer, alles FRANCO. De Middelburgsche Courant van verleden Zondag bevat een hoofdartikel dat we lazen en daarna onmiddellijk de courant wegzonden. Waarom We gaan 't U zeggen lezer, t Was een dier artikelen, die ons zoo nu en dan voor komen en waarvan we dan zeggen zie bezaten wij de bekwaamheden des schrijvers, dan zouden we niet alleen ookwat den vorm betreft, zoo schrijven, maar we zouden zelfs de woorden overnemen, en om ons riu aan die letterdieverij niet bloot te stellen zonden we de courant dadelijk weg. Was 't stuk dan zoo belangrijk In ons oogja. Verbeeld U even de MidJolhurgch» fnursnt lifxrint mef nns Ip onthalen op de hersenvrucht van een huis jesmelker, in het Dagblad van 's Gravenhage I 't Is zonderling dat zoovele anders wer kelijk brave en vrome menschenmenschen waarvoor wij achting hebben andershun geld wegwerpen aan een abonnement op een blad als 't Haagsehe. 't Is inderdaad een ziekelijk verschijnsel en onder de vele redenen van zielkundigen aard die we er voor vinden kunnenis dit er eene de menschen die wij bedoelen zijn veel te goed. Ze gelooven, dat de schrijver van dat blad een heilige is en zelf zien ze geen kwaad, mits men hen maar met heelegroote mooie woorden aan boord korae en de verdachte woorden van onzen tijd wete te vermijden. Dit leidde ons tot eene tweede gedachte, dat het namelijk geen kunst is om waarlijk bravevrome menschen naar den mond te praten, om eenvoudige zielen te blinddoeken. 't Is waar, iemand, die gelooft aan recht vaardigheid en vergelding, gruwt van zooda nige handelwijzedoch het ras dat deze handelwijze in praktijk brengt, verdient er geld mede en denktzalig zijn de bezitters. Och wist men eens wat eene moeilijke kunst de kunst der zelfverloochening is; wist men 't eens hoe bang het valt eerlijk te blijven in verzoeking wist men 't eens hoe hard het is verdacht te worden van oneer lijkheid en hijbedoelingen en alleen troost te moeten zoeken in het zelfbewustzijn van goed gehandeld te hebben, terwijl de menigte U uitlachtU als dweper bespot en denkt, terwijl zij hoe dan ook geld en nogmaals geld verdient, zalig zijn de bezitters! AVist men 't eens hoe hardbang en moeielijk het valt met een zwaar pak levenszorgen belast, bovendien miskend, verdacht en liefdeloos veroordeeld, te zwijgen en te be rusten. Weinigen kunnen hel. Dan genoeg zedekunde zien we in de werkelijkheid! Er is een klasse van schrijvers, die het er op toelegt om de armen en arbeiders op te ruien tegen de kapitalisten en rijken, en we houden het er voor eenig en alleen uit nijd maar bovenal uit speculatie. Uit speculatie? Gewis. Men kan 't opmerken dat onder de nagenoeg op de laagste sport staanden van den ladder der beschaving, evenals onder de half- en kwartgeleerden en betweters op ander gebied, een onwileen weerzin, een nijdig gevoel, een gevoel van leedver maak en afgunst meer en ineer veld wint en zich uit in woord en daad tegenover de rijken en bezitters. Is dit misschien reeds een der gevolgen van liet oppervlakkig onderwijs, gegeven ten gevolge van de veelheid der vakken Wij willen 't niet beslissen. Dat het echter een gevolg is van de opvoeding in 0n i°xerwëns.'.ydPerk is zeker- schijnsel voeden, dan ontitoeten we ze onder werklieden die eenigen tijd hij hunne meesters zoogenaamde witte voetjes hadden, omdat ze een haartje ineer ontwikkeld waren dan andere werklieden, bij gepaspor- teerde tot zekere postjes bevorderde mili tairen en varensgezellen bij eene soort scholierendie op de avondscholen over 't paard getild zijn bij kommiezen mare chaussees en veldwachters. Maar die beschuldiging is hard I Maar mijne ondervinding mijne gedurige ervaring leert hét mij I Eveneens als ze mij leert dat de smerige deunen, waarvan onze koopdagen en kermissen weergalmen en die, tot schande der beschaafde maat schappij straffeloos gezongen en gevent worden, vervaardigd worden door verzopen, afgedankte of weggejaagde soldaten en ambtenaren in de kroegen en kotten van den Haag en andere groote steden. Maar wat heeft dat nu alles te maken met de Middelburgsche Courant Och ja dat 's waar ook doch hou het voor ziektemeditatiën of een gevolg van de warmte als we zoo wat mediteeren en philosofeeren maar eene vraagWie wie van al die klagers en schreeuwers vooral wie kan mij zeggen hoe 't met ons land zou gaan zoo eens in eens weg al degenendie meer als f 6000,,rijk waren, het land verlieten en er niets over bleven dan boeren die van vreemde eige naren duur moesten pachten, ambachtslieden, die geen f 6000,,— rijk waren, makelaars, pakkendragers en werkvolk Och toe, schreeuwers gij die den mond vol hebt van kapitaal en arbeid en (in Uwe stommigheid misschien) het socialismeja het communisme predikttoe gauwlos roe dat raadsel eens op Stel eens, dat de kreet elders aangeheven weg met de rijken verhoord werd hoe zou er ons gezegend land uitzien Maar gij hebt zelf over de verhouding tusschen kapitaal en arbeid wel eens ee- klaagd Zeker en we zullen 't nog wel eens doen. Of meent ge dat we den louter be zitter die bezit om te bezittendie ver meerderd louter en alleen om te hebben den duivelwiens zak nooit vol is niet aandurven Dan bedriegt ge U schromelijk. Juist het leven en laten leven willen we zoo uitgebreid mogelijk lot waarheid trachten te maken We wenschten de Internationale onnoodig te maken, eerstens omdat ze, haar beginsel daargelaten, niet deugt en ten tweeden omdat ze in eene goed geëvenredigde maat schappij niet voegt. En waar wacht ge dan hei! van Dat is gauw gezegd van een verbeterd lager onderwijs stcloheid niet wisten hna on ge. ting tegenover U, lezers, fe "voiaoenno. 't ons aangenaam van den heer Van Oijen een stuk te mogen overnemen dat bovendien, beier dan wij het zelf kunnen, onze meening op dat punt uitdrukt, en, die ons nu goed kennen [zullen zich niet verwonderen als we er bijvoegen, dat wij dat onderwijs wat minder neutraal, wat meer christelijk wenschen. Is het zoo moeielijk om, zonder iemands geweten te kwetsen, christelijk, zicht-, voel- en tastbaar christelijk onderwijs te verschaffen Maar 't is waar, er moet nog eerst eene andere vraag beantwoord worden, namelijk dezehoeveel christenen zijn er in ons vaderland Het antwoord daarop is noodig omdat allen tot de erkentenis moeten komendat het christendom 't eenige radikale genees middel is voor alle mogelijke maatschappe lijke kwalenwant om eens heel nederig bij den weg te blijven met onze voorbeelden een christen geeft den arbeider een voldoend loonvoldoenden rusttijd een christen vervalscht nooit de levensmiddelen; onder de christenen worden geenc huisjesmelkers (men waardeere 't woord zooals behoorl) gevon deneen christen ja, lieve hemelwat zullen we zeggen een christen streeft naar volmaaktheidZal ze bereikt worden Neen! Ja. 't Antwoord kenmerkt den gever. Vervolg. Door eene ongesteldheid des beschrijvers van het feest werd het vervolg der beschrijving eenigs- zins vertraagd. Wij hopen echter dat onze lezers ons dit niet ten kwade zullen duideu zullende zoo veel mogelijk nauwkeurigheid en volledigheid

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1