NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 59. Dertiende Jaargang. A°. 1872. Dinsdag 30 Juli. BUITENLAND. BINNENLAND. D O SMISCHÏMOMD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsóag en Vrijdag. Prijs per drie maagden voor het V^r^alig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1.30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels f 0,15 elke regel daarboven Groote letters naar het geial gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverteniiëu en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. DUITSCHLAND. Te Bronswijk eo te ^VgDen.butlel-,waren sinds eenige dagen de prij$en^v^I^ol£r^o eieren zoo danig gestegen» dat een^nla*|l'.,Mtsmoeders geen raad wisten. Onder haar wat*eh ër velen die het er voor hielden dat de prijzen wel spoedig zou den dalen als de boter- en eierenverkoopslers maar eeus eeue gevoelige les hadden gekregen. Te Brunswijk bleef de kastijding dan ook niet achterwege. Een aantal vrouwen rukten geza- menlijk~op naar de markt, sloegen al de eieren aan stukken wierpen de boter op straat en waag den ten slotte een aanval op de huizen waarin de verkoopsters de vlucht hadden genomen. De politie kwam wel op de beeu maar te Iaat om de verwoesting tegeu te gaaQ. Gelukkig echter gingen bij de komst der agenten onmiddellijk al de vrouwen loopeu en bleven derhalve de ver koopsters gespaard. Zoodra dit te Wolfenbutlel bekend wa9besloot men aldaar hetzelfde waag stuk te ondernemen, mits met behulp van mau- nenten einde desnoods de politie het hoofd te kunnen bieden. Zoo gezegdzoo gedaan. Een aantal vrouwen voorop, en een aantal manuen ©n jongens met knuppels gewapend er achter,— zóó trok het vijandelijk korps naar de markt. Daar was nauwelijks het werk der vernieling aan gevangen of de politie had reeds eenige der voornaamste aanvoersters gegrepen. Nu echter keerde zich de vijandelijke Iroep legen de agenten en kreeg het oproer zulk een ernstig aanzien dat eerst het Turucorps te wapen geroepen en vervolgens een halve compagnie infanterie uit Brunswijk ontboden werd. Bij de verschijning der militairen was het onmiddellijk met alle gë- weldaddige handelingen gedaan. Intusschen zijn op beide plaatsen een aantal vrouwen, maar te Wolfenbuttel ook een aantal mannen in arrest genomen. In Frankfort zat een heer, die sedert jaren lam was, ten gevolge van rheumatisme op zijne reizen in Zweden 'eo Noorwegen opgedaan op zijn balkop. Een donderbui overviel hem eu niemand was in de nabijheid om hem in zijne kamer te helpen. LI ij trachtte toen alleen naar binuen te gaan en greep zich vast aan do ijzeren balustrade. Juist werd deze door den bliksem getroffen eu de lamme stortte neder. Acht uren Jang bleef hij buiten kennis, maar toen hij bijkwam, was hjj volkomen van zijne lamheid hersteld. FRANKRIJK. De schrijver der muzikale kroniek in de Temps verhaalt vaneen aap uit Anamboein den zoo- ëlogischen tuin te Parijs, die eene prachtige tenorstem heeft. Als een bezoeker hem een stuk brood geeftneemt hij het aan en vraagt méér ju de meest welluidende tonen. Een andere aap tracht met hem te concureeren maar zijn talent is veel geringer. RUSLAND. De cholera is te Petersburg in den laatslen lijd sterk toegenomen. Van den 23sten Juni tot den 12den Juli zijn 565 personen door de ziekte aan getast 248 daaraan overleden eu 54 hersteld. Op laatstgenoemden datum bleven 271 personen in behandeling. Den vorigen dag had het aantal aangetasten 250 en dat der overledenen 33 bedragen. CHINA. Sir George Stautou een aanzienlijk Engelsch- man die onlangs hij den keizer van Cbiua op audiëntie was, weid door dezen gevraagd op ■welke wijs men de geneesheereu in Europa be taalde. Toen de keizer de verlangde inlichtingen had ontvangen merkte hij met een spollendeu lach aan: „Geen wonder, dat de Europeanen dan zoo dikwijls ziek zijnUw doctors maken natuurlijk van iedere lichte ongesteldheid een slepende ziekte. Ik betaal mijn lijfarts bij de week. Zoodra ik mij echter onwel Voelhoudt alle béta- liug op en begint niet weer, dan nadat ik vol komen hersteld ben.1' AMERIKA. Ook een trouwlustige HendrikIn een der staten van Noord-Amerika woont een Duitsch praklizeerend arts, die aldaar voor den negenden keer in een nieuw huwelijksbootje stapte. In den tijd van elf jaar had de man acht vrouwen moeten missen. Verder zegt men, dat deze achtvoudige weduwnaar zoo hoogst zuinig is, dat hij telkens de uitvaart zijner ontvallen ega in denzelfden rok bijwoonde en het feest zijuer nieuwe echtverbin tenis ook in denzelfden rok vierde, ofschoon het hem aan rijke huwelijksgiften niet ontbroken heeft. SLUIS, 29 Juli. Verleden week Vrijdag had een jongcu het ongeluk in de kaai te vallen. De heer L. Noest, die het ongeluk zag, begaf zich terstond gekleed te walër eu slaagde er in hem behouden aan wal te brengen. AARDENBURG, 28 Juni. Met genoegen deelen wij mede, dat de feestrede vau den Heer Johs. Dyserinck, dan 23 Juni 1872 te Aardenhurg uit gesproken deze week nog in den handel is en verkrijgbaar ook bij de gezusters Jansen en P. J. Evers, te Sluis, A. J. Bronswijk te Oostburg, G. P, Roos te Aardenhurg enz. Ze werd aangeboden voor.25, doch zal 30 cents kosteri. Wij rekenen echter dat de koopers gaarne een stuiver meer zullen geven omdat de redenaar ook meer gaf, namelijk eene zeer aardige voorrede en de ver kleinde kopie van de hanen die bij deu boekhan delaar Roos ten toon hingen met de Kadzaudsche versjes er ouder. Treuriger nieuws is het uitbreken van het mond en klauwzeer onder 'l rundvee iu deze gemeente, doch het schijnt volstrekt geeu ernstig karakter te bezitten. De afgezonderde beesten krijgen groen voeder, vooral schijnt zuring, wilde-en luinzuring, of mosterd met azijn een heilzaam middel te we zen. Een enkele beproefde lepelblad, doch dit is in te geringe hoeveelheid voorhanden om inet succes gegeven te kunnen worden. Volgens geruchten is onder Oostburg een paard ontvreemd en wel gedurende den nacht uit de weide van de hofstede den Maagdenberg. Wij raden den landbouwers aan om bij voor komende gevallen dadelijk niet alleen de politie, maaj ook de rijksambtenaren en de Belgische authorileileu deze zelfs per telegraafkennis te geven. Het trekt de aandacht dat reeds voor het Aar- denburgsche feest zoovele vreemde geruchten ronddwaleu 't schijnen polderjongens doch zy^u het er wel Het Önweder van Zaterdagavond heeft geene, schade voroorzaakt, 'twas integendeel na eene.j hitte van 83° Farenheit in de schaduw en 100° ia de zon recht verfrisschend. Het vorige onweder heeft in Engeland, België en 't noorden van ons land, ook onder Biervliet groole ougelukken en schaden veroorzaakt. Tot tweemalen toe woedde boven Londen wat men noemt een donderslorm. HEENVLIET28 Juli. Tot heden heeft men niet gehoord dat de arbeidersbeweging zich ook lot den landbouwenden stand heeft uitgestrekt. En toch is mogelijk ouder geen enkelen tak van nijverheid of handel de bezoldiging zóó sober, de arbeid zóó zwaar. Daarvan kan dezer dagen ieder getuige zijn die hel kool- of oliezaaddorschen op de Zuidhollandsche eilanden bijwoont. Om streeks een twintigtal meoscheu werkt, neen slaaft daar onder de verzengende stralen der Julizon van den opgang der zon tot haren onder gang. Mannen, vrouweu en kinderen werken daar met bijna bovenmenschelijke inspanning, nu eu dan aangezet met een duchtigen slok jenever waarvan men de uitwerking bij het huiswaarts- keereo maar al te duidelijk bespeurt. Toch kun- neu niet allen die vuurproef onderstaan. Ouder dien arbeid bezweek in den loop der vorige week een mau op Bozenburg, gisteren weer een ouder Zuidland. En hoeveel bedraagt bet loou voor dien slaveudienst. Geen dubbeltje per uur! Eu daarvan worden de krachten des lichaams onder mijnd daarvan worden de verstandelijke vermo gens der kinderen (ik deuk aan hel schoolverzuim) opgeofferd. En wal hier op de eilauden geschiedt, zie' overal elders in ons land (en ook daar buiten) gebeuren.' Er wordt te veel gevergd van de kraehteu des lichaams; de behoeften des lichaams kunnen wegens het lage Joon niet ver vuld worden, en om de geestelijke behoeften be kommert men zich niet. Is het te verwonderen, dal de man, die zijn eilendigeu toestand recht gaat inzien, om herstel begint le roepen vau het geleden onrecht. Wie meer licht in deze zaak verlangt, leze het hoofdartikel iu „Het Vaderland" van deu 22n dezer, eu hij bedenke er bij. „Die dan weet goed te doen, en het niet doet, dien is het zonde," De minister Yan Binnenlaudsche zaken heeft eene aanschrijving doen, toekomen aan de on derscheiden kamers van koophandel en fabrie kenom informatie uaar verkoopers en aanvoer- plaats vau Amerikaansch spek ten einde daarna zoodanige maatregelen te nemen, als nuttig eu noodig geacht kannen worden om het scha delijke voor de gezondheid door gebruikers af te wereu iu zooverre geconstateerd kan worden, dat zich in voornoemd spek trichinen bevinden. De kelelmakers in de fabriek der heeren Chris tie, Nolst de Kuyper, te Dellshaven, hebben jongstleden Maandag ten,getale vau 87 man het werk geslaakt. Eenige hunuer maakten zich schuldig aan ongeregeldheden en mishandelden den boekhouder, die gelukkig nog tijdig dooreen baas-bankwerker ontzei werd. De werklieden in de overige afdeelingen dér fabriek hebben aau de werkstaking geeu deelgenomen. Door een veehouder in Overijssel wordt ons medegedeeld dat hij als probaat middel tegen de tongblaar onder hel rundvee kan aanbevelen het plaatsen der runderen op stallendie van paardeomest voorzien zijn. Zijn vee, dat reeds sporen van de ziekte vertoonde, werd door dit raiddel hersteld, en hij de onaangetaste diereu deden zich later slechts geringe verschijnselen voor. (St.) Uit Naaldwijk wordt aan de N, Rott. Ct. ge meld dat hij den bouwman J. v. d. A. aldaar de koeien loopen grazen met gewijde medaillons aan de horensals een voorbehoedmiddel tegeu de tongblaar. Op die medaillons ziet men aan do eeue zijde een kruis met de letters 1. II. C. en eeuiae andere initialen er iu. Aan de keer zijde ziet men een Mariabeeld, uiet een kruis in de haod en omgeven met hel raudschrift Crux benedicta. Te Haastrecht is dezer dagen een boerenhof stede verbrand. De bewonereen voer hooi op zijn wagen geladen hebbende, om dat naar huis té brengenmaakte achter den wagen met zijp vuurslag vuur, waardoor vonken in het hooi sprongen, en dit aan het smeulen geraakte, zonder dat hij het bemerkte. Onder het rijden nam de brand toe; herhaaldelijk werd. hem door onderscheideu personendie op het land bezig waren toegeroepen dat er onraad aan zijn wagen was, maar hij, meeneude dal hot enkel stofwolken waren, die hij achter den wagen zag, reed door tot aan zijne hooischuur. Heel spoedig vloog ook deze, geteerd en droog, in vlam en daarop de deheele hofstede, met het ongelukkig gevolg, gat, niettegenstaande de hulp der Haaslrechlscho spuit, alles verbrandde en niets gered werd. Naar men verneemt, waren zoowel woning als inboedel tegen brandschade verzekert.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1