NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. TARWE en B0OIEN te Welde N°. 35. Dertiende Jaargang. A0 1872. Dinsdag 16 Juli. DE AARDEMRGER FEESTEN. BINNENLAND. ADVERTENTIES. Verkooping IS E I L L E. Woensdag 24 Julij 1872, 4 Hectaren uitmuntende Tarwe 1 dito dito Boonen SIMStHBWHBLAD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vbijdag. Prijs per drie maanden voor hel voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des llijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Adverteutiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,12Vo. Groole letters naar het getal gewone regels die zij heslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Slukkeu en Rrieyen, de Redactie betreffende, benevens Adverteutiëu en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer,»alles FRANCO. Wij eindigden ons vorig nummer met naair de redevoering van den Heer van Oijen te verwijzen, die gelukkig dadelijk na de gedeeltelijke uilvoe ring voor hel publiek verkrijgbaar was gesteld. Hetgeen wij de toepassing noemen, brengen wij onzen lezers onder de aandacht. Die woorden kunnen nooit genoeg overdacht worden en wij moeten ons met geweld weerhouden om niet hier en daar oplettingsteekens en noten te plaatseu doch we zouden ons verslag te uitgebreid doen worden en misschien te weinig van het gezond oordeel onzer lezers toonen te verwachten. Daarom bepalen we ons met van Oijens woorden voor zichzelven te laten spreken „In den aanvang mijner redo heb ik er op ge wezen, hoe door Nederland, bij gebrek aan levende en doode strijdkrachten, de oorlog zeer ongelukkig werd gevoerd. De elkander snel opvolgende oorlogsverklaringen van de twee machtigste mogendheden van Europa, en van twee Vorsten voor wie onze oostelijke grenzen bijna geheel openlagen de in alles door stralende wankelmoedigheid der regeering, bij hare zelfbewustheid dat zij de verdediging des lands had opgedragen aan partijmannen, zonder te vra gen, of deze de geschikte personen waren en zoover ging de partijzucht (ten alle tijde het ken merk der Nederlandsche republikeinen) in die dagen, dat men eenmaal een kolonel der cavalerie tot admiraal eener aanzienlijke vloot benoemd had, omdat oüze groole Tromp een vurig aanhanger was van 't stamhuis van Oranje eu onze eeuige de Rujjler afwezig was; de vrees van de in woners van die streken, waardoor het leger des machtigen Konings trok. om door tegenweer diens toorn op te wekken en huis en have verbrand ie zien, misschien het leven daardoor te verliezen de triomftocht van dat groole leger, waaraan zich in minder dan zes weken twee en dertig verde digbare steden en sterkten hadden overgegeven zonder dat de meesten eene poging tot verdedi ging hadden aangewend: al deze oorzaken hadden Nederland als met een hangen droom bevangen een dolle slaap bad de krachten ontzenuwd de oude moed had plaats gemaakt voor sombere wanhoopde regeering van een volk, dat tachtig bange jaren had gestreden, om zijne vrijheid te verwerven sprak van onderwerpen men achtte een spoedig aceoord met den vijaud nog het beste, dat te verkrijgen was en, om de woorden van een schrijver van die dagen te gebruiken „liet bestuur was radelooshel volk was redeloosen 't land scheen reddeloos." Daar klinkt op eenmaal de blijraare door het geheéle land: te Aardenburg is de overmachtige vijand door eene kleine, maar dappere schare geslagenvierhonderd mannen dreven tachtig honderdtallen met groot verlies terug 't Was of door dien kreet Nederland aan zich zeiven hergeven werd. De Zeeuwsche waterleeuw was wakker geschudde bedwelming hield op. „Luctor et emergo Geene angstige beraadslagingen meer, of men do kleine, maar in het toenmalige stelsel onmisbare veste zal ontmantelen men hcefl gezien, wat die stad waard is men is getuige geweest van 't geen die trouwe burgerij gedaan heeft voor gansch Zeeland ja voor Nederland! Geene lang- wijlige onderhandelingen geen angstig wikken en wegen wat verder moet gedaan worden de tijd van pratende tijd van vreezen is voorbij hel uur vaa handelen is aangebroken. Het eene bevel om de stad te versterken volgt het andere het scheepsvolk van een gedeelte der vloot wordt ontscheept en twee compagnieën ma riniers onder Jan Mathijsz en Vassi worden naar Aardenburg gezonden de dijkeu worden door gestoken ondanks alle hinderpalen die het ei genbelang tracht op te werpeu de oude energie die den Zeeuw eenmaal de verklaring deed afleg gen „liever de dijken doorgestoken eu het land verlaten, dan overheerscht te worden door deu vreemdeling!" was teruggekeerd! Was er bijna honderd jaren vroeger geroepen: Bij Alkmaar begint de victorie; volgde toen, na "de inneming van Haarlem, na hel sombre móörd- toooeeldat zich daar voor ouze oogeu ontrolt, de eene overwinning de andere zoo ook thans. Weldra werden alle mafiuen, die iQ staat waren de wapenen te hanteeren opgeroepen ter verde diging vau het vaderland; aan hel hoofd dier schare kwam de laatste, niet de minste telg uil de rechte ly 11 van het roemrijke huis vau Oranje-Nassau. en toen deze naast het uooit verloochende Je Mamtien- drai! de plechtige verklaring aflegde; „liever in de verdediging van het laatste bolwerk van deu staat het leven te lalen dan te hooren naar de voorslagen des vijauds," werd iu weinige maanden die vijand weer vau NeerlAuds grond verdreven en met nieuwen luister nam ons vaderland na dien bangeu strijd zijue plaats in in de slalecrij van Europa. En ware Aardenburg gervatf&n Wareu de Frauscheo riaaibinuen gestormd en hadden zij hunnen kreet: „Tous a mort ver wezenlijkt hadden de laaie vlammen deu vol genden dag aan Sluis verkondigdwat lot ook haar te wachten stond indien zij zich niet on middellijk overgaf;de magistraat was reeds niet van de moedigste - God .weetof ook die stad niet in handen van de Franscheu ware gevallen eu daarmede het geheele land van Cadzaod en daride wanhoop ook aan deze zijde van het laud en de moedeloosheid, die in 'toosten alle steden prijsgegeveu had! Bij Alkmaar begon de victorie! toen de strijd gestreden werd om de vrijheid teverkrijgen maar even schoon was de overwinning, die hij Aardenburg bevochten werd eveu rijk iu hare gevolgen voor het behoud dier vrijheid. „Hier aan kan men zien_," zegt de schrijver van hel in 1674 verschenen werk „het Ontroerde Nederland," na Aardenburgs verdediging te hebben medegedeeld. „Hieraan kan men zien, wat een stadt die slechts een weynigh gefortili— ceert en van oorloghstuygh voorzien iskan te genstaan en hoe veel ééa man daar binnen vol slandvastigheytmoedlen couragie, tegen 20 daar buylenhoe furieus die ook aanvallenvan vermogen is". Maar zoo vragen wij, van waar die standvastig heid van waar die moed, om met zulk een klein getal gij herinnert u dat hij deu eersten aanval slechts 269 mauneu in de stad en 6 a 8000 man in aantocht waren van waar die zedelijke kracht, om aan zoodanige overmacht het hoofd te durveu bieden 't Was geene verwatenheid, die de burgers aaudreef, deu magistraat aan te sporeu om te zorgeo dat de wallen bleven met belofte dat zij die zouden welen te verdedigen 't was geene roekeloosheid, toea èn bestuur, èn burgerij, èn kommandant, èn soldaat besloten, om don vijand te weerstaan, ofschoon hij iwiutigmaleh overmach tig was. (Vervolg in "t volgend nummer.) Volgens offlcieele opgave is men thans in slaat roede te deelendat de oflcieele opgave der be volking in Nederland, naar de uitkomsten der laatste of vijfde volkstelling op 30. November eu 1 December 1869, bedraagt 1,764,118 mannen 1,815,411 vrouwen, dus totaal 3,579,429 zielen. Iu Zeeland alleen 87,174 mannen, 90,395 vrouwen alzoo totaal 117,569 zielen. Uit Sioterdijk meldt men ons, dd. 5 Juli: „De ligging dezer gemeente aan den straatweg tusschen Amsterdam en Haarlem brengt mede dat zich gedurig landloopers of ander volkje vau dat slag hij particulieren of aan het raadhuis aan melden om een reispeuniug of anderen onder stand. Dal hel publiek dikwijls dupe wordt van oplichterijdie zich achter schoonklinkende ver zekeringen of aanbevelingsbrieven verbergtkan 'dan ook wel niet verwonderen. Zoo vervoegde zich dezer dagen op hel raadhuis een man dio zich als een doofstomme voordeed, en zelfs een leitje met griffel bij zich droeg. Ue ambtenaar Ier secretarie gaf hem een reispenning; maar, de zaak niet vertrouwende, droeg hij den veldwach ter opiu burgerkleeding den vreemdeling te volgen en een gesprek met hem uit te lokken. Dit gelukte. Op de schijnbaar iu allen eeuvoud gedane vraag: „Zeg eens vriend, wal kost zoo'n mes?" daarbij wijzende op een pakje messen, dat de ander als negotie hij zich droeg ontving de veldwachter terstond hel duidelijk uitgesproken antwoord: „Zeven stuivers!" Onmiddellijk volgde de arrestatie van den vreemdeliug, die iiaar Ara- sterdam werd getransporteerd, en door den cipier der gevangenis als een oude bekende werd be groet. Hij was reeds hij herhaling in handen vau het gerecht geweest." Voorspoedig bevallen van een Jongen W. C. WITTEBOL—LÜKEIJ. Aardenburg, 10 Juli 1872. 13 JULI 1872. Bevallen van een Dochter D. E. S. den DECKER—VORSTERMAN van OIJEN. VOLSTREKT eenigc kennisgeving. van onder De Notaris K. F. KOKSMA te Srcis, zal op des namiddags ten 4 ureten verzoeke van den heer L. ALLAERT, landbouwer onder de gemeente Heille, in bet openbaar verlioapen alles groeiende onder de genoemde gemeente Heille in den polder Bewesler Eede ben. St. Pietersdijk op landen bij den verzoeker in gebruik. Vrijen Uit- en invoer. Vergadering ter plaatse. Ieder voorzie zich van soliede borgen. ZEGT HET VOORT

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1