BUITENLAND. nationale vlag mei haren eene reusachtige slang gelijkenden oranjewimpel uil de hoogste torenspits geheschen on golvend donderden en klapperden de breede banen door de frissche Juoilucht als om allen le laten zien, dat het een Nederlandsch feest was wat de stille slede anders zou vieren, en toen te zes uren het vroolijk klokgelui van de Hervormde en Katholieke kerken klonk en galmde, ontwaakten de laatste slapers en vulden zich onze straten met tal van wandelaars. De lieve jeugd vooral, de dienstmeisjes, „blinkende van genoe gen en van zeepsop,"1 do wakkere jongens de Iloilandsche jongens reeds in hun zeemanshabiet met eeno echt losse, luchtige zeemanshouding, doorkruisten straten eu pleinen, aanschouwden en critiseerden dat het een lust was en Minerva ter eerewerden Bacchus de anders zoo gewone morgengaven met eeno gepaste matigheid, ja zelfs soberheid gebracht, alsof men zich bij voorraad wou spitsen om de feestdagen zóó door te brengen, dat zelfs de strengste ernst zou moeten getuigen (zooals ze dan ook gedaan heeft) „dat mag jo nog wel zesmaal doen!" inmiddels kwam een onzer sladgenoolenwiens hart warm klopt voor hel geliefd vaderland, om de Gemeente Groningen Ie gedenken, dal met Aardenburg de eenigeplaats was welke in het jaat der schande zich zoo eer vol in de verdediging gedroeg, ft Zij gezegd zon der gevolgtrekking voor Amsterdam. Amsterdam gedroeg zich edel, doch 'l werd niet aangevallen, zoodai de gegevens verschillende, ook van geene vergelijking sprake kan zijn.) Een telegram werd zijnen Burgemeester toegezonden: „Aardenburg herdenkt 167*2, Groningen heil!" luidde het en hel werd heusch beantwoord zooals later blijken zal. 51 et tweede punt van het programma zou wel dra uitgevoerd worden doch des avonds te voren ontvingen de Commissarissen voor het concert oene aanschrijving van den Meer Mr. W. A. van Hoek officiergeleider van hot muziekkorps der dienstdoende schutterij en le luitenant dier schut terij te Middelburg meldende dat gemeld korps reeds ten negen of half'lien uren te Aardenburg zou aankomen. Dadelijk vergaderden de meeste loden der feescommissie en besloten dat deze Heeren door de beide Commissarissen aan den ingang der Gemeente zouden afgehaald worden en door de Gemeente geleid, om vervolgens in een geschikt lokaal te worden besteld ten einde zij zich voor hunne taak zouden kunnen slerken cii om ze, daar ze zoo vol geestdrift onze uit— noodiging gehoor gaven eene plaats in den op tocht aan te wijzen zooals ze die dan ook ver kregen vóór de banier der gerechtigden tot het dragen van het metalen kruis, voor welke eer allen zeer gevoelig waren. Er is dan ook maar eeno spraak over de degelijke houding en het gedrag dezer mannen onder hel bestuur van hunnen waardigen Directeur de Heer de Jong en ■officier van Hoek allen waren gekomen om feest te vieren en we hadden zo gaarne langer gehou den dit is de heste lofspraak. Ze trokken daa ook onder opwekkende marschen de poort binnen, de west- en marktstraten door, de markt over, langs de tuimelsleenslraathet ruilerskwarlier, do oude Burcht en busschietersstraat en vervol gens weer «te woslslraal door naar 't voor hen bestemde kwartier. Inmiddels was hel tien ure geworden en waren twee leden van het Algemeen armbestuur met den ontvanger-griffier op het Weeshuis versche nen waarvoor eene schare van ruim 250 personen, niet enkel bedeelden maar werklieden en kleine ambachtslui tevens gereed stonden om hun aan deel van de feestgave van f 300,— le ontvangen en daaruit dan ook naar gelang van de sterkte der gezinnen met f 1,25 tol f 2,— per gezin be dacht werden, zoodal ook zij terwijl de meesten in verschillende betrekkingen nog een ruim dag geld verdienden genoeglijk feest konden vieren. Dc Heer Vermereloco voorzitter (lot onze grie vende spijl kon de Heer Reepmaker slechts enkele oogenblikken op deze dagen openlijk optreden, door het kort te voren overlijden en daags le voren ter aarde bestellen zijner edele, veel te weinig gekende gade!), de Heer Vermere dan wees er de schare op dal hier geeuo gewone bedeeling .plaats had maar dat Heeren Regenten van hei Burger-gasthuis de uitgedeelde gelden uil hunne fondsen bestemd hadden tot eene feestgave in welker aanneming volstrekt geene schande of vernedering gelegen was, met de vermaning om vroolijk en opgewekt, doch gepast en ordentelijk feest le vieren. Allen namen dan ook hunne ga ven dankbaar aan en menig bescheiden wensch werd nog buitendien vervuld. Slaande het verdeden der feestgave had voor de naast bet weeshuis staande woning (wier uiter lijk reeds alleen een sieraad voor onze plaats en oene goede gave voor den ambachtsman is) van den Heer A. van de Broecke lid des Gemeenle- raads, eeneandere afwijking, doch zeer verblijdende afwijking van hel -programma plaats. De Wel edele Heer J. M. Hennequin uit Sluis, lid der Prov. Staten van Zeelandkommandéur der Eikenkroon, Ridder enz., zoon eeuer edele Aardenburger vrouwe geboren Vermere, had aan Aardenburgs mannenkoor eene prachtige blauw fluwcelen banier met gulden opschrift en zinne teeken geschonken en reikte bel den vergaderden leden openlijk uit. Geen wonder dat hel leve de Heer Hennequin uit aller monden klonk geen wonder dat het lied door heil aangeheven met geestdrift werd gezongen en toegejuicht, geen wonder dat de wij» door den Heer v. d Broecke mild geschonken met gelijke geestdrift werd ge plengd en de naam van onzen ijverigen werkza- menProvincialen volksvertegenwoordiger, on der ons in eere zal worden gehouden en. leven zelfs als de banier reeds tot stof zal zjja vergaan. Te elf ure zou de réunie der feestvie renden op het feestterrein (de markt) plaats heb ben doch nauwelijks was de gemeenteraad ten raadhuize bijeen om gedurende de beide feest dagen permanent vergaderd te zijnnauwelijks waren de in den feestwijzer aangewezen vereeni- gingeu, versterkt met. het Middelburgsche muziek korps, geschaard, of ziet de wolken verduisterden den hemel en stortregens klaterden over de menigte. Na een half uur loevens kwam er ech ter een oogenblik verademingde Heer Burge meester beklom de estrade en opende met korte, treffende woorden op oflicieele doch naar de omstandigheden ingerichte wijze de feestviering. Met aaudoening bewonderden wij de zielskracht vau onzen burgervader. Oware de treffende slag nog afgeweerd kunnen wordenbij het vele dal hij 't feest schonk, bij den ijver dien hem bezielde, dan—genoeg. Wij eerbiedigen de zoo betamelijke smart en"vermelden hoe hij den Heer van Oijeu uitnoodigde om zijne feestrede uit te spreken, 't Was geene gemakkelijke taak die feestrede uit te spreken doch zijne slem klonk luid en verstaanbaar over de breede markt; alles was stil en oplettend de inleiding maakte eenen goeden indruk eu stemde tot nieuwe aandacht. Daar verheft zich de windhet zwerk wordt zwart eo stortbui op stortbui stroomt neder hij slaat zijne bladen om on draagt het slot zijner toespraak voordoch smaakte het genoegen dat dit ook de eenige stoornis was die hern ten deel vielhem die zich voor de feestviering bijna over werkt had, zoodat wij 't misschien gelukkig mogen noemen, dat hij gedwongen werd zijne taak te bekorten gedwongen door oorzaken geheel en al builen zijn toedoen. De flinke uitvoering der volksliederen werd niet gestoord evenmin als die van het vlaggelied door die mannen eu kinderen, wier vereenising van allerlei stand eu jaren een aandoenlijk lieflijk schouwspel opleverde. iets echter moeten wij nog neerschrijven omdat wij 't in de harten geprent wenschen en wel met woorden uil de feestrede, waarmede wjj in een volgend nummer ons verslag wen schen te vervolgen. BELG1E. Te Bergen bij Antwerpen hebben in den loop der week nog al bedenkelijke ongeregeldheden plaats gehad. Er was een twist outstaan tusschen burgers en militairen ten gevolge van welke laatst genoemden die in de kazerne geconsigneerd waren een uitval deden en eepige buizen binnen drongen. Van weerskanten zijn eenigen gewoud en naar meu zegt zelfs gedood. DUITSCHLAND. De Prov. Corresp.sprekende over de jongsfe missive van den Paus aan de Duitsch-Kalholieke Leesvereeniging merkt het volgende op: Deze openlijke uitspraak van den Paus bevat bovenal eene vingerwijzing voor de Regering, dat zij bij kerkelijke quaestiën niet le doen heeft met de meeningeu en handelingen van op zichzelf staande b sschoppen doch met eene wei-aaneengesloten macht. Derhalve moei de Regering niet bedacht zijp op tegenweer tegenover individuen maar steeds 't oog gevestigd houden op den zamenhang van de kerkelijk-anti- nalionale beweging. Bij eiken verderen stap moeten wij ons bewust blijven, hoe 't streven onzer vijanden is om 't matige Duilsche Rijk te verlammen. De bekende lindeboom bij Mittweida waaronder Luther len jare 1539 heeft gepredikt is in de vorige week door eenige baldadige boerenknapen tot aan den grond verbrand. Het Silezisch Protestantse!) Verbond heeft in zijne algemeene vergadering besloten tot de vol gende verklaring Het kerkelijk huwelijk zooals liet tegenwoordig wordt gehandhaafd, is een groote hindernis lot hel sluiten van vele echtver bintenissen; het geeft aanleiding tot ODgepasto handelingen der kerkelijke overheid tegenover den Staatalsook tol conflicten tusschen de verschil lende godsdienstige gezindten. Het is derhalve onhoudbaar en behoort vervangen te worden door het verplicht burgerlijk huwelijk. Daardoor zal aan den Slaat worden teruggegeven wat hem toe komt. De Kerk zal daardoor niets verliezen waarvan zij geen afstand kan doen. Het komt ook met de waardigheid der Kerk veel meer over een alleen de huwelijken in te zegenen van hen die, na de burgerlijke inschrijving, uit eigen beweging verklaren dit te verlangen. Rubeland het prachtig gelegene plaatsje, bij allen die in den llartz reisden in aangename herinnering, levert op T oogenblik een treurig schouwspel van verwoesting. Den 25slen Juni, 's morgens om elf uur, hoorde men in 't dorp een vreeselijken slag, waarvan alles dreunde en kraakte. Muren en daken vielen in de deuren vlogen in stukken, de meubels vielen neer, de mensch n Werden van hunne zitplaatsen geslingerd of buiten kennis ter aarde geworpen. Wie bij hun volle versland bleven, zagen in dikke stofwolken dui zenden voorwerpen, balken, pannen en steenen in de lucht geslingerd. Men dacht een oogenblik dat de wereld verging. Eu toen dat eerste oogen blik voorbij was, zag men mannen en vrouwen met bleeke gezichten staren op den chaosdie zich aaqbood aan hunne blikken en naar de oor zaak vragen. Zij bleek weldra. Hel laboratorium aan den oostkant van de plaats was in de lucht gevlogen. Hoe, dat weet men niet. De Engel- sche scheikundige dr. Chapman en zijne drie hel persdie daarin aan 't werk waren, zijn gedood en in honderden stukken gescheurd weggeslingerd door eene onbekende, maar zeker zeer machtige kracht. Van het massieve laboratorium is geen spoor meer te vinden, zelfs de fundamenlen^zijn uit den bodem omhoog geslingerd met onbeschrijfe lijk eu onbegrijpelijk geweld. Bijna geen huis in het dorp is ongeschonden gebleven en zeventien zijn nagenoeg vernield. Vele personen ziju ge kwetst; gelukkig bepaalt het aantal jjdooden zich tot de vier chemici. Naar men verneemt, hield dr. Chapman proeven ®m nieuwe verfstoffen te bereiden, die hij zelf volstrekt niet gevaarlijk achtte en die üu zoo noodlottig geworden zijn. De directie der berg werken doet haar best om de groote ramp aan Rubeland overkomen te lenigen. FRANKRIJK. Donderdagmorgenbij het uitkomen van een openbaar bal, is een twist ontslaan, tusscheu jongelingen, met wie eene vrouw niet had willen dansen en andere jongelingendie waren afge wezen geworden. Een der vechters is met een mes io den buik dood gestokeu. Drie andereu hebben erge wonden bokomen. Eenige jongelin gen zijn aangehouden. RUSLAND. De geheime genootschappen die eene omver werping van het tegenwoordig regeeringssysleem bedoelenhebben allerwege in dit Kijk wortel' geval. In den laatsten tijd doen zjj zich weder stouter gelden. De Regeering neemt echter tot verkeerde hulpmiddelen hare toevlucht. Met palliatieven en strenge bestraffing is deze ernstige sociale ziekte niet yenezen. Dezer dagen zijn nog weder alle studenten te Warschau bijeengeroepen om de vermaning te vernemendat zij zich niet met geheime vereenigingee moesten inlaten op straffe van voor een militaire rechtbank terecht te zullen staan. De Regeering zou verder komen indien zij hare ambtenaren en administratie meer overeenkomstig de eischen des tijd» deed werken, want hierin ligt juist een voorname reden der kwaal. In berichten uit Warschau van 27 Juni wordt het volgende medegedeeld Uit de Ukraine ont vangt men hoosst ongunstige lijdingen omtrent de: uitzichten van den oogst. Sedert meer dan twee maanden heerscht aldaar eene wezenlijk tropische hitte, welke aan den eenen kant den groei der planten tegengehouden en aan den anderen kant de vermenigvuldiging van allerlei ongedierte op ongelooflijke wijze bevorderd heeft. De vrucht- booraen zijn door rupsen en insecten geheel kaal gevretenen daar het ongedierte er geen voedsel meer vindt, heeft het weinig overgebleven veld gewas en gras aangetast, liet anders zoo vrucht bare land wordt met misgewas en hongersnood bedreigd. AMERIKA. Bij het groote muziekfeest te Bostonmet zijne reusachtige koren en zijn canon-accompagnement, had men niet over gebrek aan toehoorders te klagen. De personen die zoo gelukkig waren een zitplaats te bemachtigen, hadden 70,001) stoelen in, beslag genomen en voor 20,000 anderen had men niet dan een „staanplaatsje" over. De president Grant was by het feest tegenwoordig. Men meldt uit New-York ,2 Juli. De stoomboot „Fannie" heeft 56 ilibus.ti.ers op Cuba aan laud gezet Ook had dit vaartuig oorlogsmaterieel voor de opstandelingen aan boord. In Spaansche be richten wordt verzekerd dat de .stoomboot op Cuba verbrand de lading iu besiag genomen, de kapitein gedood en de helft van de manscbappea der expeditie gefusilleerd of gevangengenomen i?« 3 Juli. Gisteren zijn 75 en heden 45 personen ten gevolge der zonnehitte bezweken. CHINA. Te Souchou in China wilde men een tempel bouwen, 10,000 taels waren noodig maar slecbts 3000 kwamen in. Een priester besloot den ijver der geloovigen door een zonderling voorbeeld te prikkelen. Hij kondigde aan, dat hij zeven dagea zonder eten óf slapen zou doorbrengen in een ge sloten houten kist en bracht dit werkelijk ten uit voer. De kist was 2y2 voet breed, 5 voet hoog en zoo diep, dat de man er in paste. Zijn voeten stonden vast tusschen spijkers eu zijn armen rust ten op twee latten. Behalve de noodige lucht gaten was er geene opening een dertigtal ver schillende grendels werden op d.e kist, geplaatst. Vele kwameu de plechtigheid zien, die volkomen naar de belofte volbracht werd. De priester ge bruikte slechts nu en dan een glas water maar scheen na afloop der zeven dagen weinig te heb ben geleden- De kist werd daarop in duizenden stukjes geslagen en deze als reliquieën of als cu riositeiten verkocht. Hierdoor kreeg men 5000 taels bijeen.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 2