de aardemhmsciie feesriermt Politiek Overzicht. buitenland. burgerlijke stand. ^^marktbericht en. Laat ons in 1872 strijden tegen den erfvijand van alle waarachtige beschaving, van alle waar volksgeluk en Nederland de Nederlanden zal en zullen nog lang met eere hunne plaats innemen onder de Europeesche volken. Behalve de in ons vorig nummer genoemde feeslgasten, waren er nog eenigea die wij, we gens gemis der presentielijst niet konden vermelden. We beginnen daarom met de volle dige lijst der feestgasten mede Ledeelen, natuur lijk die uit Aardeuburg zelve achterwege latende. Ze waren de volgende, zooals ze op de lijst voor den maaltijd geteekend hebben Mr. Ph. van den Broeckeoud Rijks-Advocaat. Mr. TakLid van de 2o kamer der Staten Generaal. J. M. Hennequinlid der Provinciale Slalen- van Zeeland. J. H. Hennequin Burgemeester van Sluis. W. L. van Voorst Vader. P. G. J. Hennequin student te Utrecht, afstam meling uit de vrouwelijke linie der Vermeres. P. J. BuijckBurgemeester van Eede. L. A. Croin Raadslid te Sluis. A. J. de Smit van den Broeck, oud-Min. van Marine Vice-Admiraal en Adjud. van Z. M., geb. te Aardeuburg. J. C. M. Blankert. A. I. Croin. J. B. Blindenbach, geboren te Aardenburg. D. van Mullem Burgemeester te Maldeghem, lid van dou Prov. Raad van Oost-Vlaanderen. C. A. KalbfleischVlissiogen. Mr. W. A. van HoekRijks-Advocaat en la Luit. dd: Schutterij Middelburg. Paterson DhondtRaadslid te Maldeghem. K. Henrij1e Luit. Adj. Grenadiers en Jagers. J. de LilieMaldeghem. P. Stormöidem. A. W. van EeghenAmsterdam. Johs. üijserinck Helder. J. de Smet, oudburgemeester van Maldeghem. A. L. 'Üijserinck Haarlem. Dijserinck, !e Luit. Kon. Ned. Marine 's Hage. M. B. HenrijRijksontv. Bergen op Zoom. A. J. van de Broecke Student Middelburg. Chr. J. van Eeghem idem otrecht. Dr. J. H. Bijbau, van Tholen, geb. te Aardenburg. W. C. de Smidt, lid der Provinciale Staten van Zeeland te Sehoondijke. J. M. de Smidt, Burgemeester van Sehoondijke. Met den feestwijzer iu de hand willen wij dan het feest zelve met zijDe toebereidselen en zijn eindetot in bijzonderheden nagaan. Het gold hier toch een buitengewoon feit, „Het komt maar eens iu de honderd jaar1' hoorde men op vroolij- ken toon zoowel van de bevallige lippen der Zeeuwsche maagd als uit den mond der kloeke jongelingen. Heer en Burger, Dame en Werk vrouw allen waren dankbaar feestelijk gestemd en dus juist deze stemming is het welke ons noopt in dit blad een meer algemeene beschrijving der feesten te geven dati in andere bladen uit den aard der zaak mogelijk is. Span uwe verbeelding echter niet te hoog, ook ons werk zal gebrekkig zijn ook wij zullen wel dit of dat niet opgemerkt hebben doch wij zul len ons best doen en trachten een der zoo zeld zame uitingen van den Nederlandschen volksgeest weer te geven ten einde landgenoot en vreemde weten mogedat ook ons volk feest weet te vieren en den juisten gepasten feeslloon aan te slaan. Bewaar, landgenooten, onze eenvoudige geschiede nis als een aandenken aan het nederig Aardeuburg. O, aller dank vrienden en naburen uit Sluis, de landen van Kadzand GroedeIJzendijke, Bier vliet en Vlaanderenzij u met warme harten gebracht voor uwe deelneming aan dit Neder- landsch feest. De algemeene bepalingen werden getrouw na gekomen. De kenmerkende laüdskleuren der bedienden van de Commissie waren louter raad- geveude herinneringen eu hebben gelukkig zeer spaarzaam als teekenen van gezag moeten dienen. De leden der feestcommissie hebben geen enkol geschil behoeven te beslissen. De gemeente, dank zij den ijver, ja wedijver der iogezctëuen had een recht feestelijk aanzien. De bonte kleurenpracht der vlaggendat rood, wit en blauw met het alles behalve zeldden geliefkoosd oranjedat schilderachtig rood en geelgloeiden tegen den zachtbewolkteu hemel en wedijverden met het groen en de bloemen der eerepoorlen de echt Kadzandsche palmkroon- sels, de aloude guirlandes van brem en eikenloof, de natuurlijk wuivende donneu en cederboompjes, met de veelkleurige lampions en illuroiuatiegla- zen om het geheel eeuen loon bij te zetten, die oud en jong tot kinderlijke vreugde stemde. Zeider zag uien dan ook een geheel ontbloot huis; woei er geene vlag, dan stonden er toch zooals voor het ledige huis van baas Rubbens een viertal sparreboompjes, eu zelfs het armste hutje bij Smedekensbrugge eu do nederige ri] huisjes van het Ruiterskwartier en die buiten de Westpoort wedijverden met elkander om door versierselen van gekleurd papier, aardige knipsels van rood en geelte getuigen dat ook de werkman en de arme het oogenblik begrepenvandaar hunno liederen waarin de namen des Konings, vanOrauje, van Nederland en dien van menig vaderlandsch land- en zeevoogd weerklonken. De herinnering aan het verleden in vroeger eeuwenvloeide sa men met een jonger verleden door velen beleefd om zich te vermengen met het heden en alzoo als 't ware bet echt Hollaodsch „altoos dezelfde!" Ie doen spreken. Ook hel gewenschte dragen der kleuren werd trouw iu acht genomen. Wie dien dag geen roodgele strik, band, roset of kruisje droeg, droeg het roodwit en blauwmenigeen het geliefd Oranje en niet weinigen alles le zamenniet zelden vereenigd met het blauw van het mannen koor, het rood en groen van „minnen groenen", het blauw en oranje van het metalen kruis of het insigne der fanfaren. Reeds voor den eersten feestdag had men moeite om de algemeene toegangskaarten voor de vreemde bezoekers beschikbaar te houden en in't algemeen gingen dan ook alle kaarten flink van de band zoodat ook de economische wenschen aanvankelijk bevredigd wareu te meer nog daar ook vooral van dezen kant beschouwd, het feest aan Aar denburg voor zijne groote geldelijke opoffering der ingezetenen geene geriuge geldelijke voor- deelen aanbracht,'t geen bewaard zal blijven in het naiëf gezegde van een Maldeghemmer Vlaan deren heeft iu Aardenburg zijne franken en het land vaa Kadzand zijne Rijksdaalders gelaten. „Dat laudeke „van Kadzandeke „is 'n duvelke van een landeke Curieus was het dan vooral te zien op den tweeden dag, hoe men zijne zorgen voor den ïoweudigen mensch verdeelde ouder 't feestgenot. Men rekent toch dat er op dien dag (en men zegt ons dat liet eene matige schatting is) zich in Aarden- burgs straten 10000 menschèn bewogen en haalt er bij aan hoe in de kleine herberg „Wel te vreden" (notabene nog wel 10 minuten buiten de plaats staande) alleen aan kluiten (5 en 10 centi messtukken) een vollen wateremmer ontvangen is. Ook de sierlijke tent op de markt en het gul opengestelde locaal der Sociëteit „Spoor tot Vriendschap" badden tal van bezoekers eu moch ten zich in eene goede ontvangst verheugen. Lord Granville deelde Donderdag in het Engel- sche hoogerhuis mede, dat do scheidsrechters te Genève den 19 dezer verklaard hebben, dat zij, na een ernstig onderzoek van al hetgeen door Amerika was in bet midden gebracht tot onder steuning van zijn indirecte eischen in de Alabama- quaestie, afzonderlijk en ook gezamenlijk tot de beslissing waren gekomendat volgens de op dergelijke gevallen toepasselijke beginselen van het volkenrecht, de indirecte eischen geen goeden grondslag uitmaakten om schadeloosstolling toe te staauen derhalve geheel moesten uitgesloten worden van de overwegingen der rechtbank, zelfs al bestond er geen verschil van meening omtrent de bevoegdheid der rechtbank om over dit vraagstuk te beslissen. Vanwege de regee ring der Vereenigde Staten was daarop den 25 aan het scheidsgerecht medegedeeld, dat zij niet meer op hare indirecte eischen aandrong en dat deze buiten overweging konden gelaten worden. Voorts had lord Tenderdende Britsche com missaris hedenna de ratificatie van de terug name der indirecte eischenhet verzoek van Engeland om een langdurige verdaging van de zitting van het scheidsgerecht ingetrokken. Ten slotte gaf lord Granville de hoop te kennen dat de betrekkingen tusschen Engeland en de Ver eenigde Stalen door de regeling van het Was- hingtontractaat mochten versterkt worden. In het lagerhuis, waar de eerste minister Gladstone een eensluidende mededeeling deed voegde deze er hijdat de scheidsrechters waar schijnlijk hunne zittingen voor eenige dagen zouden verdagenten einde over de ingediende memoriën der beide regeeringen te raadplegen. Verder verklaarde die Minister ronduit, op een vraag van den heer Disraeli, dat Amerika he£ recht niet zal hebben, om later zijn indirecte eischen op den grondslag van het Washington- tractaat te hernieuwen. Het tractaat belette thans, naar zijn gevoelenhet terugkomen op bedoelde eischen voor goed. Het Spaanscbe regeeringsblad bevat een circu laire van den minister Zoritlawaarin deze te kennen geeft, dat zijn programma vervat is iu de op den 24 dezer door hem gehouden rede. Iu de circulaire wordt voorts gezegddat het ministerie met nadruk den opstand bestrijden en de aanvallen der conservatieven afweren zal welke aan de radicalen bedoelingen en plannen toeschrijven, tot verwarring en regeeringloosheid leidend en strijdig met de openbare rust, den godsdienst, den eigendom en het huisgezin. Het ministerie zal in alle opzichten de constitutie nauwgezet naleven. Een telegrafisch bericht uit Madrid behelst de verzekering, dat de Koning het besluit tot ont binding der cortes heeft geteekend en dat de Gaceta het den 3 Juli zal openbaarmaken. BELGIË. Uitslag der verkiezingen voor de gemeenteraden in België. 1 Juli. MALDEGHEM. De heer Meijer, doordekleri- kalen niet gewenscht, is met groote meerderheid nevens do overige aftredende (klerikale) leden herkozen. GENT. Dinsdag was bij het drukken der Ga zelle de uitslag nog onbekend. Men was bezig met het opnemen der stemmen, doch de triumf der liberalen scheen verzekerd. In het naburige Schelbebelle zijn de liberalen met groote meer derheid gekozen. EECLOÜ. De burgemeester aanvaardde evenals de overige liberale leden geenerlei mandaat. De behoudende partij had dus ruim baan. Onze verwachting nopens Brugge is zeer ge spannen. 2 Juli. De strijd te Brugge was hevig. Van de 25 raads leden zijn gekozen 13 liberalen, waaronder de heer burgemeester Boyaval en 11 klerikalen, be nevens de in den jougsten tijd beruchte beer Marlier, zich noemend liberaal-katholiek of ka tholiek-liberaal, indien zoodanige vereeoiging mo gelijk is. Eigenlijk moet hij tot de klerikalen gerekend worden, zooals dezeu hem dan ook teiecht niet alleen in hunne rijen, maar zelfs aan het hoofd der Brugsche lijst plaatsten. Er moest eene balloteering (gelijk bij ons over stemming) plaats hebben tusschen de HH. Termote, DevauxMaertens en de Rijckere (liberalen) en Breijdel en Rousse (katholiekeu). (Wij wisten niet dat Mr. Breijdel zoo bepaald katholiek was; hg is zeker bang voor de hersenschim der Commu nisten.) De uitslag dezer balloteering is dat de liberale HH. Devaux, Maertens en de Rijckere gekozen zijn. Er was dus reden voor onze gespannen ver wachting. Brugge zelf is de zetel van het libera-^ lisme, doch sedert het vermeerderen van het getal der kiezers en laat ons 't erkennen den dollen vooruitgang van vele liberalen die eigenlijk voort hollensedert dat alles moeten de ware liberalen zeer voorzichtig zijn en als een man den strijd aanvaarden. 3 Juli. GENT. Do geheele liberale lijst is gekozen. De meeste stemmen voor de liberalen beliepen 3774 de minste 3732. De meeste voor de katholieken 1899 de minste 1885. ST. AMANDSBERG: nieuw opgerichte gemeente. De kath. zegepralen. Liberalen overwonnen te Ledeberg, Gentbrugge, Oudenaerde Moerbeke Mendonk Saffelaere Cherskamp Heusden WynkelBotlelaere de Poule, Iperen, Dixmude, Oostende, Blankenberghe, Nieuwpoort (behalve 2 Kath de overige 9 liberaal), Veurne, Brussel, Luik, Leuven (21) lib. 1 Kath), Bergen (Mons), Doornik, Verviers (14 lib., 4 Kath., ball, tusschen 4 en 4daarvan 3 Kath. en 1 lib. gekozen), Arlon, Namen (8 Kath. 4 liberalen; ball, tusschen 4 eu 4de 4 liberalen gekozen), Ant werpen en Mechelen. In Eecloo en al de overige gemeenten van Oost- en West-Vlaanderen, behalve de genoemde en overigens overal waar het tegendeel niet ver meld iszegevierden Katholiekeu. SLUISJuni 1872 BEVALLEN: 19 Juni. C. M. Tack geb. de Bruijiid. 28. J vau den Busschegeb. Daansend. GETROUWD: 5 Juni. A. F. de Meester, 36 jr. jm., met E. S. Talboom 32 jr. jd. OVERLEDEN 13 Juni. J. du Burck, 71/, jr. z. 14. E. Merk, vrouw van Mar. Boone58 jr. 25. W.J. den Decker, man van C. P. Henuefruend2/ jr. 25. J. Gallauder, man van A. van Hee. 55 jr. GRAANMARKT TB AARDENBURG. VERKOOPPRIJS PER HE CT OLITER. Tarwe Rogge Win'tergerst. Zomergerst. Boekweit Haver Paardeboonen Erwten Schokkers Aardap.p.lOOk. DINGSDAG, 25 Juni 1872. ƒ12,00 k f 12,25 6.90 0,00 k 4.25 a 0,00 a 3,20 k 0,00 k 0,00 k 0,00 a 0,00 a 7,00 0.00 4,35 0,00 3,70 0,00 0,00 0,00 0,00 DINGSDAG, 2 Juli 1872. ƒ11,90 a 12,20 6,90 a 7,00 5,00 a 0,00 i 0,00 a 3,30 a 0,00 a 0,00 a a 0,00 h 5,25 0,00 0,00 3,40 0.00 0,00 0,00 0,00

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 2