NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N". 51. Dertiende Jaargang. A°_ 1872. Dinsdag 2 Juli. BUITENLAND. BINNENLAND. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor hel voormalig 4de district van Zeeland f 1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven 0,1 "2Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverleuiiëu en gewoue Berichten o! Mededeel in gen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO BELG1E. Te Luik is weder eeo dame het slachtoffer ge worden van de onvoorzichtige gewoonte om pe troleumlampen uit te blazen. De vlam sloeg in het reservoir, dat uiteensprong, en ineeuoogen- blik stond de ongelukkige in brand. Zij is nog dienzelfden nacht overleden. Men meldt uit Ninove, 25 Juni Zaterdagavond rond 9y2 uren betrapten twee jachtbewakers van den heer Covaert wildstroopers op het oogenblik dat dezen op eenen haas schoten. Aanstonds liepen zij naar het stuk land op hetwelk het schot was gelost maar nauwelijks waren zij in het zicht der wildstroopers gekomen of twee schoten knalden opnieuw. Eeu der jachtbewakers ontving het schol iu de volle borst, terwijl de andere eeue lichte kwetsuur ontving. Het gerecht is de misdadigers op hel spoor. Een jongen ging in eenen bakkerswinkel om een brood te koopen. Hij deed den bakker aanmer ken dat hem het brood wat klein scheen, „be kommer u daarvoor niet. zeide de hakker, gij hebt dan zoo veel minder te dragen." De knaap wierp slechts een gedeelte van het geld op deu loog en ging met hel brood weg. „He", kom eeus terug!" riep de bakker, „hel geld komt niet uil." „Dat is niets", riep de kleine, „gij hebt dan zooveel minder te lellen." DUITSCHLAND. Een jongeling te Berlijn die ongenoegen met zijne aanstaande had gehad, was vandaar naar Brandis bij Leipzig vertrokken, waar hij bij zijn aankomst hevig ongesteld werd. 't Bleek alras dat hij zich met arsenicum had vergiftigd, en vóór zijn sterven kwam hij tot de bekentenis, dat hij bij zijn vertrek uit Berliju bij zijn meisje de sui ker met ratlenkruid had vermengd. Terstond werd hiervan per telegraaf aan de politie te Ber lijn kennis gegeven, die het geluk had niet alleen het meisjemaar ook hare vriendindie zij bij zich had genoodigdvan een wissen dood te redden. Dezer dagen stierf plotseling de vrouw van den assistent bij het anatomisch kabinet te Lemberg. Het plotselinge van den dood wekte argwaan; er had eene lijkschouwing plaats maar geeuerlei spoor werd ontdekt, tot dat men eindelijk iu den omtrek vau het hart een klein rood puulje voud, dat aan de beet van eeu iusect deed deuken. Men onderzocht die plaats en vond in het hart de af gebroken puut eener uaald. üe moordenaar bleek, dus nauwkeurig met de ontleedkunst bekend te zijnen dit gaf grond om den echtgenoot in hechleuis te nemen. FRANKRIJK. Een vreeselijk spoorweg-ongeluk heeft Donder dagochtend bij Juvisy in het dep. Seine-et-Oise op de liju Parijs—Orleansplaats gehad. Drie der reizigers oöder welke de markiezin Paneira, moeder der hertogin Malakoff, en de stoker zijn gedood, terwijl elf reizigers min of meer zware verwondingen hebben bekomeu. Het ongeluk is veroorzaakt, doordien de sneltrein van Bordeaux naar Parijs sloomende in volle vaart tegen een goederentrein aanstiet; ten gevolge van den schok sprong de ketel, terwijl de uitgestorte gloeiende kolen de beide voorste waggons iu vlam zeltedeu. De eerste is geheel door hel vuur ver teerd van de 14 reizigers die hij bevattezijn elf hoewel zwaar gekwetstnog gered en iu het leven behouden, de lijken der drie overigeu zijn geheel verkoold teruggevonden. Eeu van hen bleek, door de hevige piju welke zijne brandwon den hem veroorzaakten, met de tanden zijn halve rechterhand te hebben afgebeten. AARDENBuBG, 1 Juli. De dagen van gister en eergisler ja reeds van den vorigeu Zoudag en tol Zaterdag 29 Juniwaren dageu onverge telijk in de geschiedenis van het nederig Aar- deuburg, want zij waren getuigeu eener geest drift, eener uiting van liefde tol Koning en Vaderland, dio nog lang in hel geheugeu van het thans levend geslacht zuilen blijvènDaarom durven wij vertrouwen van ouze lezersdat zij ook er belang io zullen stelleu om aaugenaam herinnerd te worden aan het feil, dal iu een on zer kleine landgemeenten, zich duizenden ingeze tenen en vreemdelingen vi rzamelden om feest te vieren. Het zal allen aangenaam zijn te verne men dat de pogingen der feestcommissio met den besten uitslag bekroond zijn geworden, dat er geen enkele stoornis van eenig belang heeft plaats gehad, dat er geen enkele ougeregeldheid behoelde gestuit te wordeu dal de zeer versterkte policie kon volstaan met vingerwijzen en lachende be straffing als het op enkele punten scheen dal de boog overspannen zou raken, kortom, zonder do smerige liedereu ons uit hel noorden als volkszan- geu overgebracht overvloeiende als zij zijn van profauiteit eu uitmuntende door smerigheid is alles afgeloopen zoo als -we wel weuschten dat ieder volksfeest alloopen mocht om eeo bewijs te leveren dat hel Nederlandsche volk goed geleid ook goed en verstandig weet feest te vieren ook daarom zullen onze lezers 't ous dank weten dat we in eeu paar nummers van dit blad het politiek nieuws laten rusten en iu de plaats vau hetzelve ons eenvoudig overzicht geven van Aardenburgs Jubelfeest. Verschoon de feiten die ons verslag, uil den aard der zaak aankleven en oulvang het welwillend als eeue bijdrage tot de geschiedenis van ons anders zoo stil gewest. En nu gaan we trachten onze taak te vervullen. Reeds den vorigeu zondag werden wij gepast gestemd door eeu tweetal fees'redeneneeue van L)s. H. G. Wiltebol in de Hervormde en Ds. Jobs. Dijserinck (vau den Helder overgekomen) ia de Doopsgezinde kerk a De eerste sprak met de woordeu van Deuter- onomium: „Gedenk aan de dagen van ouds tot motto eeue treffelijke, geschiedkundige eu toepasselijke rede uit; een woord van bestuur en waarschuwing werd er zeer gepast aan vastge knoopt eu was zoodanig ingericht dat de ver- schilleudsle personen vau deukwijze eu richting er uit eenen mond den hoogslen lof aan toezwaai den. üe heer Dijserinck had zijn motto aan den CXX Psalm het geheele eerste vers (natuurlijk zonder T opschrift) eu van het 7e vers de woordeu „vrede zij in uwe vesting." Wij die deze reden mochten hcorendeed het genoegen onze op merkingen in onze hoofdart. over 1572 1672 1872, overeenkomstig den geest des sprekers te vinden waartoe toch dat eerste Psalmvers reeds aanleiding gaf. Beide sprekers mochten zich dan ook in een aanzienlijk gehoor verheugen, Met geuoegen deeleu wij dit goede begin mede, zooals wij vermelden dat vooreerst aan de gemeente Groningen pei telegraaf, als aangename herinne ring (op verassende wijze echter) was getelegrafeerd: „Aardenburg gedeukt 1672, Groningen heil" (c) en welk telegram door den heer Feith, burgein eester van Groningen, werd beantwoord, terwijl van den (a). Deze rode, des namiddags in de Hervormde kerk eenigszius gewijzigd herhaald, zal eerstdaags in druk verschijnen tegen 25 cent. Belangstellen den kunnen ze bestellen bij de Gez. Janssen eu P. J. Evers te Sluis A. j. Bronswijk te Oost- burg eu G. P. Roos te Aardenburg. (b.) De Heer ten Bengevoort, lid der feestcom missie plaatste, deze woorden met bijvoeging der jaartallen 1672—1872 als cbassinet boven zijne deur. cGroningen zal weldra mede zijn 20Üjarig jubelfeest vieren. feestmaaliijd dezen onzeu dank werd betuigd \oor de teruggezonden wenschen eu heilbeden. Ook Z. M. werd gedacht en Hl), van ons feestvieren kennis gegeven zijnde, werd staande het muziekfeest, in eene der pauzen Z. M. antwoord uit deu mu ziektempel deu volke voorgelezen. Jammer dat eene ongesteldheid Z. M. Commis saris iu Zeeland verhinderde ons feest bi; te wo nen, doch ook deu waardigen vau Lijnden werd een heildronk gebracht. Als waardige eu veel geliefde feestgenooten mochten we begroeten Z. Ex. de oud-miuister vice-admiraal eu adjudant vau Z. M. A. J. de Smidl vau den Broecke, de oud rijks-advocaat Mr. Pu. v. d. Broecke. Dr. J. H. Bijbau, eeu levens lustig grijsaard u;t Tholen, J. B. Bliudeubach, uit Middelburg, alleu geboren Aardenburgers eu ver der de vau Aardenburgers afstammeude of met Aardenburgers verwante Heereu A. van Eegen uit Amsterdam, J. Dyserinck uit Haarlem met zjjne ueveo de HU. Johs üyseriuck, predikant te Helder en H. üyseriuck, le luitenant der marine uit ,'s Gravenhage, onze provinciale verte genwoordiger J. M. Henuequiu uil Sluis, K. Henry, luit.-adj. der grenadiers eu jagers uit 's Hage, Mr. W. A. vau Hoe*, rijks-adtora >i eu le luitenant der dienstdoende schutterij uit Middelburg, onze volks vertegenwoordiger Mr. Tak de Heereu burge meesters van Sluis, Ëede en Maldegh.em en ver der Heereu uii verschillende gemeenten van ons gewesten uit België, zoodat ook dezer tegenwoor digheid oueiudig veel toebracht om de heriuueriog aan de dagen vanouds leveudig le houden en daarvan zyu wij overtuigd de dagen van heden voor beu en ous onvergetelijk te waken; roemden de Holiauders eu Zeeuwen uit eeneu mond de voorkomende toegenegenheid der Aardeuburgers, ook wij moeten hen dauken voor hunne deelne ming aan de feestviering eener eenvoudige land gemeente, dat ze zich onze dreven, ouze velden, ons feeslvolkje nog lang met geuoegen herinneren. Te Gorkum woonde een gezin van man vrouw eu 8 kinderen iu eeu soort van stal iu de Boere- straatvoor f 1.25 per week; de huur werd slipt betaaldhoewel de man siuds eeo jaar sukkelt en de vrouw door de pokken werd aangetast. Daar voor den stal door eeu ander f 1,50 werd geboden, werd het gezin door de verhuurster, die boveu wooul op straat gezel. Een massa volks verzamelde zich voor iiet huis op de kreten van afkeuring volgde spoedig een steenregeu legen de ruilen. Ware de politie niet tusscheu beiden gekomen, de verhuurster had het erger misschien ontgolden. Do uilgezetten hebben intusschen door eeu menschenvriend lijdelijk beter huisvesting gevonden. Een kind van den knecht van den heer O., tö Fransum, ruim 3 maanden oud is oclaugs des midderuachls iu de wieg die op een stoel voor hel bed stoud zoodanig door een rat in het aan gezicht geknabbeld en geteisterd dat de geneesheer, die onmiddellijk na de ontdekkingten gevolge vau het geschrei van hel kind werd geroepen de huid op verschillende plaatsen moest vasthech- leu terwijl er vrees beslaat, dal het aangezicht geschonden zal blijven. Wanneer de zaak niet spoedig ontdekt was zou het hersenvlies van het nog teedere hoofdje hoogstwaarschijnlijk zijn door gevreten. Door een oog- en oorgetuige wordt aan do Standaard medegedeeld dat Zondag 16 Juni j|. de predikant te Witmarsum onverwachts ge stoord werd door iemanddie aan de deur der kerk riep: „Kan baas smid ook iu huis komen, er is een hienter!" (paard). De baas staat op, doch douaiué verzoekt den smid (diaken) te blijven zitten. Deze echter schudt met het hoofd en gaat heen. Nu vraagt de prediker aan den koster: „Kent ge dien roeper ook Waarop de koster antwoordt„Neen„Ik zal hem wel vinden," is het wederwoord van den domiué, die daarop zijn preek vervolgt.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1