NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 49. Dertiende Jaargang. Dinsdag 25 Juni. BUITENLAND. ""BINNENLAND. A0. 18 <2. s ui s c hSwmbmd Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven ƒ0,121/,-Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0.05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mëdedeeiingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. BELG1E. Men meldt uit SpaWoensdagterwijl men in de Redoute danste, had een uiterst dramatisch tooneel plaats in het salon der roulette. Een reeds oud heer springt naar een lief meisje, dat onder de spelers stond. Hij vat ze bij het haar eo sleurt ze ujt de groep. De ontroering is al gemeen. De Commissarissen en de gendarmerie snellen toe. Eindelijk verneemt men dat do heer een verbitterde vader is, welke zijne dochter op zoekt, die hij aan den arm van haren schaker in de speelzalen vindt. Men meldt uit Poperinge19 JuniEene ge beurtenis, die tot waarschuwing moet dienen aan de landbouwers en hunne werklieden, heeft dezer dagen alhier plaats gehad. Een boerenwerkman, welke in eenen grooten put daalde die onlangs geruimd en van geene luchtgaten voorzien was werd schielijk getroffen door de vergiftigeudo uit wasemingen, zoodat hij sprakeloos ten gronde ge vallen is; een tweede werkman, hem willende ter hulp komen, werd iusgelljks als vau den bliksem geslageu en een derde arbeider, die zouder het gevaar te kennen, den andere opvolgde, onderging hetzelfde lot. Dank aan de spoedige en loffelijke pogingen van den heer Sioen-Gaillarde en zijnen dienstknecht en van dea heer K. Delbaere zjjn de ougelukkigen met hakeu halfdood uit den put gehaalden het is maar door de aanhoudende zorgen van drie geneesheeren, dat de werklieden, na veel verzorging, een weinig tot kennis geko men zijn. Een van hen is na weinige dagen ge nezen een andere is gestorven en do dei de is nog niet buiten gevaar. Men meldt uit Luik, 20 Juni. Een schrikwek kend ongeluk heeft St. Genest in verslagenheid gedompeld. Een lljarige knaap, die met een geweer speelde heeft zijnen vader gedood. Alen dacht dal het geweer niet geladen was en de vader zelf bad hel zijnen zoon in handen gegeven. Verscheidene slaghoedjes hadden reeds geketst, zonder dat het schot afging. Het laatste slag hoedje slak het buskruit in brand en de vader van den knaap, op dit oogenblik over hel bed van zijn eigen zieken vader gebogenbekwam juist de lading, een kogel, in verscheidene stuk ken gesneden en bestemd voor eene wilde zwij nenjacht, in den schouder en in het hoofd. De ongelukkige is niet meer lot het bewustzijn geko men en heeft zijne wonden slechts vier en twintig uren overleefd. DUITSCHLAND. Te Berlijn werd dezer dagen door eenen be- hendigen dief eeu met vleesch beladen wagen aan eenen slachter ontvreemd. Tot groote verbazing van den bestolene kwam 's middag een zijner vrienden den wagen voor zijn huis terugbrengen. Dit had zich op deze wjjze toegedragen. Aan de Frankforter spoorwegstalie had een voerman den wagen zien staan dien hij als het eigendom 'Van 2ijnen vriend, den slachter, herkende. Besloten af té wachten wat er verder mede zou geschieden zag hij weldra eenen grooten kerel aankomen, die op den bok wilde springen. Dadelijk toegesneld, greep hij den man hij de kraag, die hevig ont steld, met behulp van nog een paar toegeschotene voerlieden werd gekneveld en ouder een luid ge juich in den wagen naar de slachterij terugge bracht. Hier waren spoedig een paar poiicieageuten bij de hand om den dief verder een goed te huis- komen te bezorgen. De algemeene strike onder de bergwerkers in de koleudislricten aau de Ruhr is nu bijua overal uitgebroken in 47 mijnen is reeds de arbeid ge slaakt. Hel Revier Bockum Gelsenkirchen-Wat- teuscheid evenals de streken bij Dortmund zijn gedeeltelijk nog niet door de strike aangetast, doch ook daar is haar komst zeer waarschijnlijk. De aanstokers, die de zaak in Essen en de om streken geleid hebben zijn ook iu deze plaatsen werkzaam en vinden maar al te licht gehoor. Het getal bergwerkers, die den arbeid gestaakt hebben, bedroeg Dinsdagavond reeds ougeveer 20,000. De eigenaars der mijnen te Esseu hebbeu beslo'eu de gestelde vorderingen der slrikemakende arbeiders niet in te willigen en zich daaromtrent duidelijk verklaard. Volgens authentieke mede- deeling zouden ook de direcliën der meeste Dorl- munder mijnen besloten zijn zich aan dat besluit der Essener mijnmaalschappijeu te houden. Over 't algemeen is uien vau den kaut der werkgevers niet ongeneigd met billijke verlangens rekening te houden doch op den basis van de tegenwoor dige buitensporige eischen te onderhandelen wordt onmogelijk geacht. Een koopman uit Uieaborg liet onlangsop reis naar Stockholm zijnde een kleinen zilve ren lepel, waarop ziju naam gegraveerd was, bij ongeluk in zee valleu. Toen zijne vrouw eeuige dageu later op de vischmarkl. té Uieaborg een zalm kocht en dezen te huis opensneed vond zij lot haar niet geringe verbazing den verloren lepel. De lepel werd aau de Koningin-weduwe ver eerd en door deze aan het Nationale Museum te Stockholm geschouken. Indien het verhaal niet in de officiëele Zweedscho Posltidoing te le- zeu stondzou men voorzeker meeneu dat deze of gene spotvogel de geschiedenis van den ring van Polycrates iu nieuwcu vorm voor lichlgeloo- vigen had opgedischl. Dezer dagen kwam te ilerberstlial een grens station aau den spoorweg in de nabijheid van Aken een goederentrein aau al de wagens van dien trein waren te Parijs beladen met meel, dat naar Duilschlaud was bestemd. Bij het ouderzoek van den trein door de ambtenaren van inko mende en uitgaande rechten, vondeu deze in een der waggons drie verbazeud groote rallen bij de staarten stevig aan elkander gehouden en voorzien van het volgende adres„Door de Parijzenaars aan de heeren Pruisen ten geschenke aangeboden"'. Terstond nadat de zaak ruchtbaar was geworden, werd het volgende plan vas>gesleld. Uithoofde hel toegezonden huiswild, naar de ervaring, nog kort geleden opgedaau heler le huis behoort iii de Frausche dan in de Duitsche keuken, zal het geschenk met nog eenige smakelijke exemplaren vermeerderd onverwijld aau de Parijzeuaars wor den teruggezonden. Men zal daarbij het beleefd verzoek voegen om die lekkernijenindien zo niet versch worden gebruikt, in ie zouten. Bij een latere insluiting van de stad zouden ze uit muntend te pas kunnen komen. FRAN KH IJK. Verleden Disdagavoud bleef een heerdie goed gekleed was, met eene schilderij onder den arm voor het veusler slaan van eenen koopman ia oudheden, te Parijs. Na zorgvuldig de verschil lende voorwerpen die voor het vensier stonden bezichtigd te hebbentrad hij binnen. Een ivo ren beeldje had zijne aaudaebt getrokken. Na den prijs gevraagd te hebben betaalt hij hel zou der af te bieden. Wees zoo goed dit voorwerp weg te stellen zegt hij tot den koopman ik zal het binnen eenige uren komen halen. Gij zoudt mij ook verplichten, voegde hij er bij, indien hij déze schilderij ook tot mijne' terugkomst wildét houden. Eeuige ureD nadien komt een ander kooper binnen. Hij beziet de verschillende voorwerpen koopt iets en blijft voor de schilderij staan. Hij deinst verbaasd achteruit. Mijnheer, zegt hij, lot den koopman welk is de prijs vau die schilderij? Zij is niet te koop, antwoordt deze. Het is jam mer het is eeu merkwaardig stuk; ik zou er gaarne 4000 fr. voor geven. Als gij kunt maken dat ik zo koopen kan, dan zal ik u 500 fr. voor geven. Hij steekt terzelfder tijd 25 goudstukken in handen van den koopmau die verbluft door zooveel vrijgevigheid, laat begaan. De vreemde bezoeker vertrekt. De eigeuaar van de schilderij komt in den namiddag terug. Wilt gij uwe schil derij verkoopen? vraagt de koopmau. Waarachtig neeu! Zij is niet te koop, antwoordt deze; ten andere gij zoudt toch nooit de waarde van dat kunststuk betalen. Wie weel zegt de koop man. Hoe veel is ze waard Sk zou ze onder de 4000 fr. niet laten zegt de vreemde heer. Na eene korte woordenwisseling vertrekt de heer met zijn standbeeldje en 4000 fr. Wat de lief hebber betreft de koopmau heeft hem niet meer teruggezien. Het spel was gespeeld. De koop man bad voor 4000 fr. eeue cröule gekocht. ENGELAND. De Engelsche dagbladen deelen bijzonderheden mede over de- geweldige ouweders, die den 18 dezer in geheel Engeland hebbeu geheerscht. Te Nottingham werd een gepensionneerd officier, die onder eenen boom was gaan schuiiou door don bliksem gedood. De bliksem beeft op eene vis- scherssloep op de kust van Northumberland eenen matroos gedood en eeneu anderen zoo erg getrof fen dat hij niet meer genezen zal. Te Bradford werden ook twee mannen gedood. Het geweldig ste was het on weder te Liverpool. De bliksem heeft, er twee schepen iu brand gestoken; een dezer, de „Memphis," was geladen met 50 baleu katoen. Te Halifax werd een man gedood. Te Londen is het hij menschengeheugen nooit zoo warm geweest. Er heeft geen ouweder plaats gehad. ZW1TZERLAND. In het kanton Waadland heeft een bliksem schicht de volgende zonderlinge uitwerksels gehad. Iu de statie van Renens werd do bliksemleider beschadigd, en de statieoverste buiten zijn bureeL gesliugerd, zonder echter gewond te worden. Tea zelfden tijde werd op 450 meters afslands een huis getroffen waarvan de schouw vermorzeld werd. Op de benedenverdieping droug de bliksem door eeu ijzeren bed, waarin twee kindereu sliepen en richtte zich naar een rijtuigje, waarin eeu ander jong kind zat. Dank aan het ijzer welke zo om ringde werden die kinderen behouden. Een vierde kind sliep op eene sofa in eenen hoek. dcrzelfde kamer, maar huilen deu weg door den bliksem afgelegd, en werd te midden der kamer geslingerd. Niemand werd gewond, maar het kind in het rijtuigje was buitengewoon ontsteld gedu rende vier en twintig uren. Twee volwassen per sonen die in een houten bed lagen, gevoelden geen rechlslreeksch uitwerksel van den bliksem. PORTUGAL. Op de Portugeesche kust, in de nabijheid van Lissabon, is dezer dagen een luchtballon neerge vallen waarin zich twee lijken bevonden het eene van een mulat, het andere van eene jonge vrouw. Hel hoofd van den man was verbrijzeld en het vleesch van zijn rechterschouder afge knaagd. Uit brieven bij de vrouw gevonden bleek, dat zij Angelina M. heette en le Garascas in Z. Amerika woonde. Te Retranchemenl zijn sedert het begin der pokken-epidemie 17 personen aangetastwaarvan 2 zijn overleden 5 er vau zijn nog niet hersteld. Op hel landgoed Overduin nabij Oostkapelle bloeit dezer dagen de honderdjarige Aloë of Agave Jacquina welke bereids een stengel heeft van een meter lengtedie waarschijnlijk eene hoogte van meer dan drie meters zal bereiken. De eigenaar van dit landgoed, de heer de Jonge van Ellemeet» stelt deze plant voor een ieder ter bezichtigiug. Te Rotterdam is eergisteren per stoomboot van Harwich aangekomen Dikkensvroeger con ducteur in dienst van van Gend en Loos, die, gebleken zijnde zich aan dea diefstal van aange- teekeudo brieven, per post verzouden van Am sterdam op 29 Mei II., te hebbeu schuldig ge maakt, kort daarop naar Engeland was gevlucht ea thans ouder geleide van een commissaris van politie naar Nederland teruggevoerd, op last vau

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1