1815—1872. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 48. Dertiende Jaargang. A0 1872. Polderbelangen. S Hï S BËMKMAD vf Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en' Vrijdag. l>rijs der Advertentiën van 1-5 regels f 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor hel voormalig 4de di strict van Vrn/Tno* 91 Tnni daarboven fO,W/a. Groote letters Daar het getal gewone Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks,- franco J O vllill» regels die zij beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten ol Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Meer dan eene halve eeuw is in den schoot der eeuwigheid verzonken sedert in de velden van Waterloo, op het algemeene slagveld van Europa een groot pleit werd beslecht Wanneer wij zien hoe zeldzaam het zil veren kruis op de borst van dezen of genen tot grijsaard geworden oudstrijder dier dagen blinkt, hoe dus de herinnering aan die dagen als 't ware reeds uitgestorven en slaapt bij zoovele herinneringen die door de eeuwig wentelende eeuwen zijn opgenomen in haren donkeren schootdan kunnen we ons eenigermate verklaren hoe 't komt dat van den 18en Juni zoo weinig nota meer ge nomen wordt. Klonk niet als eene schrille echo de stem der opwekking voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapeuden dienst in de Nederlandenwij zouden ze nog verder vergeten zijn. Verdient de eeuwig gedenkwaardige gebeurtenis zulk een vergelen? Wij gelooven het niet! Wij gelooven het niet wanneer wij letten op de feiten die aanleiding gaven om den breeden, langen rij der Nederlandsche gedenkdagen met een te vermeerderen. Was de eerste April 1372 de dageraad van Neerlands godsdienstige en burgerlijke opstandingde 18e Juni 1815 was de dag der bevestiging der wedergeboorte van November 1813. Ieder die geen vreemdeling is in de ge schiedenissen onzes vaderlands of die ge schiedenissen niet moedwillig averechts voorstelt, zal moeten erkennen dat de her innering dier glorievolle feilen niet verdiende reeds na eene halve eeuw gestorven te zijn of nagenoeg dood. 't Is nuttig ook op de oorzaken van dit vergeten te letten, opdat de natie de vruchten lecre plukken van de ervaring onzes tijds. De oorzaak van dat vergeten. Lees en oordeel na overweging. Sedert 1815 is Frankrijks prestige, Frankrijks krijgsroem Frankrïjks invloed op het veld des oorlogs en der diplomalie ontegenzeglijk geknakt. Wel doen zich hier en daar nu en dan nog enkele lichtpunten voor, als de vermeestering van Algiersde krimoorlogde bevrijding van Italiëdoch daar staan tegenover de rooftocht in China, het schandaal van Mexico en de oorlog met Duitschland, en als men de Fransche natie aanschouwtis men ge neigd uit te roepen de dag van toorn is voor U aangebroken, Uw uur heeft geslagen Geen wonder. Eene lange reeks van zonden en gruwelen bezoedelt de bladen van het boek der kronieken van Frankrijk Toch dreigen ons van daar nog groote gevaren. De Fransche geest en zij is het en zij alleen die Waterloo in vergetel heid brengt -de Fransche geest waart rond einder de volken en dreigt met ver nieling. En die geest -- hij is een rechte geest der duisternis De middefen die hij bezigt schenkt hij in den vorm van heulsap van artsenij in fraai gekleurde ileschjes als hare reukwa teren van vergulde pillen. Daar is zijne taai vloeiend en fleemend beidein zachte sissende klanken stroomt zij vdn de lippen en heeft woorden voor de afschuwelijkstebeestachtigsle en ver- foeielijkste voor- en onderwerpen dubbel zinnigheden die onopgemerkt willen door sluipen en toch weer als vonken des vernuftst willen schitteren. Eene letterkunde vol prachtige volzinnen, in proza en poëzy beidezoo verleidelijk met zulke veelkleurige verven als de ratelslang, zegt men, ten toon spreidt om hare zorge- looze prooi te betooveren. Daar is hare zedeleer gehuld onder het luchtigst mogelijk bedeksel der schandegesteld in de meest oppervlakkige uitdrukkingen als de geestes vruchten van een De Bernnger, eenen vromen de la Martine, eenen krachtigen, enthusias tischen Victor Hugo, eenen welmeenenden realist als Eugène Sue, om nu niet te ge wagen van de fabrieken van Dumas en zoon en compagnie, van Paul de Koek en meer anderen. En dan hare godsdienst Hij is ontaard in kerkparade en opera-muziek, en waar men nog eenigen ernst zou verwachten van het meer strenge Protestantisme daar zien wij Benan den Bijbel in een roman her scheppen en hooren wij eenen Colani onder schoone woorden alle zedelijke kracht vernietigen. Wij hebben ze gelezen, doorworsteld en goddank niet met liefde, niet met genoegen, niet uit zucht naar genotmaar gedreven door dezelfde zucht naar kennis en waarheid als die den ontleedkundige bezielt, die, met het mes in de hand, bedaard en rustig deu vergiftigen schorpioen ontleedt. Wij kennen dien Monte-Christodie Malhilde, die Zizine, die zeven hoofdzonden, waarin de wraak de ontucht, de hoogmoed en alles wat dienen kan om de menschheid nog meer te verdervennog dieper te doen zinken, worden voorgesteld als de uitingen der reine menschelijke natuur in hare ver schillende gestalten, in haar streven naar volmaaktheidjawij schromen niet het ronduit te zeggenRenan's Jezus van Na zareth is niets anders dan een gevolg der Fransche consequentiedo ideaal-mensch volgens den Franschen geestdie één is met den geest der lichtzinnigheid en der zonde. Men noemt Voltaire groot. Voltaire bezit wij, leek als wij zijn op menig gebied, zullen ons wel wachten uit de hoogte op hem neer te zien Voltaire bezit in de republiek der letteren eenen grooten en, we stemmen het toe zoo goed ais menig ander,- wel verdienden naam doch een liedje van Jean Rebouleen naïef chanson van De Beranger moet men 't ook al als eene perel uit een slijkpoel opduikenheeft voor ons meer bekoorlijks dan de zoo gevierde Henriademet haren Bauwen aanhef, dan de beroemde maagd van Orleansin den grond niets anders dan eene afschuwelijke persiflage op de gezegde Moedermaagd. En dan Voltaire's wijsbegeerteSpreekt uil a! zijne wijsgeerige verloogen iets anders dan spot en sarcasme? En tocli wenschen we recht te doen. Voltaire, Bousseau Di derot en hunne volgers, de Encyclopedisten, waren kinderen van hunnen tijd, gewrochten der omstandigheden. Het absolute koning schap was in Frankrijk helaas door de kerk geschapen; de kerk had eene slang gevonden door de winterkoude versteven zij had ze opgenomen en verpleegd en nauwelijks had deze, aan hare verstijving ontkomen, de koestering der warmte gevoeld of ze schoot haren weldoener naar de verzenen. De denkenden onder Frankrijks zonen zagen, welke middelen de kerk bezigde in dat absolute vorstengozag om de volken te on derdrukken. Uit de zonen des volks stonden mannen op die het absolutisme en de zedelijke en stoffelijke verdrukking be- kampten. Zij gingen dien kamp aan op leven en doodde oude strijders stierven maar uit hunne ascli verrezen de Mirabeaux, deDantons.de Bobespierres, de Girondijnen, en ziethunne wapenen waren vlecschelijke wapenen en de met zulke wapenen met bloed en gruwelen bezoedeld de met zulke wapenen bevochten overwinning kon niet duurzaam zijn, en zoo was het mogelijk dat een Corsicaansch fortuinzoeker opnieuw het absolutisme vestigde en de volken over won, want„de volken hadden van hunnen wijn gedronken en daarom waren de volken dul geworden Wij vinden het volgende in de Gazette van Eccloo. GENT, 13 Juni 1872. Heer Opsteller der Gazelle van Eccloo en het District! Waartoe zou het strekkeu doe? op de kwestie vau liet Zeouwsch polder-reglement terug tekee- ron. Wel is waar, zijn er argumeuleu in over vloede legen het reglement aao te voeren doch die zijn genoegzaam aangehaald eu uiteengezet in de verschillende verslaggevingeu van de polder- vergaderingen belegd geweest om protest aan te teekeuen. Deze verslaggevingen zijn thans ouderworpeu aau de provinciale Staten van Zeeland; en wat wij enkel hier hebben vast te stellen, is de wonderlijke eenparigheid waarmede de leden der polder-ver gaderingen de handen in elkaar geslagen hebben, Belgen en Nederlanders zijn over de zaak volko- menlijk eensgezind geweest. Jammer dat er ook politiek in die zaak wordt

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1