NIÉUWS-JU ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEÖWSCH-VLAANDEREN. N°. 47. Dertiende Jaargang. A0. 1872. BUITENLAND. BINNENLAND. SïMÉiWWMB Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van TlDrvcrla cv Tnnï daarboven ƒ0,121/,. Groote letters naar het getal gewone Zeeland ƒ1,15; voor dé overige plaatsen des Rijks, franco IO uUlll. regels die zij beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreflende, benevens Adverleuliëu en gewone Berichten ol Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELG1E. Een daglooner is aangehouden voor diefstal van eeuen papegaaigepleegd aan boord van een schip. De schelm had den vogel binnengepalmd, op zijn bloot lichaam verborgen, en meende met zijnen buit het schip te verlaten, toen juist de kapitein op hel dek kwam, en om den papegaai riep. Het beest, ofschoon bijna versmachtbezat nog de kracht zijnen meester te antwoorden en schreeuwde: „Ik ben gestolen, kapitein**. De dief, verschrikt, poogde te vluchten, uiaar dit ging niet; de kapitein greep hem vast, ontnam hem den vogel §n leverde den dader aan de policie over. FRANKRIJK. Een smid te Braine-l'Alleud had sedert eenigen tijd eenen loop van een geweer in zijn smis staan. Verscheidene malen had hij er ringen van gezaagd, om er mede voorwerpen te beslaan. Eindelijk om de eene of andere reden, stak de smid het stuk van den loop in het vuur. Hij was geladen. Het schot ging af eu de ongelukkige smid wérd aan de rechterhand gekwetst eu de kogel trof hem in de bil. De geneesheer heeft den kogel 'uitgehaald. Men beweert dat de loop geladen was sedert 1815, jaartal van den slag van Waterloo. SPANJE. De lucht van Caracas is het tooneel geweest van eene ongehoorde wraak. Een luchtreiziger met name Raswprthgaf sedert eenige dagen aan de inwoners der plaats het schouwspel van luchtrei zen met eenen vastgemaaklen luchtbal toen hij de hand van eeue lieve Spaanscbe, Angelina Al..., vroeg eu verkreeg. Dit huwelijk bracht tot de grootste wanhoop eenen joogen inulaterDaniel Figuola, smoorlijk verliefd op de senorita, die, men moet het zeggeneenige hoop toegestaan had, niettegenstaande het verschil van ras. Ook kende de wanhoop van den verlatene perk uóch paal. Sedert den dag des huwelijks het hij geene eukelo opstijging voorbijgaan hopende degene weer te zien, d.e hem verlaten had. Do gewenschte dag kwam: Angelina was in de boot gestegen, eu haar echtgenoot nam de laatste schikkingen alvorens „alles los 1 te roepen. Op dit oogenblik sprong Daniel eensklaps naast de jouge vrouw en sueed de laatste koord af, die den luchtbal vasthield te middeQ der kreleu van verwondering en schrik der menigtetrok Rasworlh ziju haar uitterwijl de mulater de zakken ballast overboord wierp om do vlucht in de lucht te versnellen. Maar het tooueel kreeg hartroerende evenredigheden, inderdaad, Daniel strekte de armeu uit naar zijn slachtoffer, maar deze die tot dan toe als door den schrik vqrlamd was, deinsde achteruit en klom op hel boord der boot. Wat sedert gebeurd isweet niemand. De luchtbal was in eene wolk verdwenen. RUSLAND. De steden Riga, Wendenen Wolmar en om streken werden op het einde van de maand Mei door een natuurverschijnsel geteisterd, dat aan zeven menschen het leven kostte. In eenen brief uit het dorp Allaseh wordeu dienaan gaande nadere berichten medegedeeld. Kort na een geweldig onweder werd in het zuidwesten eene doukere wolk, veel gelijkende op eeue rook kolom, opgemerkt, die in den beginne voor den walm uit de vuurzuil van een brandend dorp werd gehouden. De kolom bewoog zich echter van het zuid-zuidwesten naar het noord-noord oosten, zonder van vorm te verauderen. Plotse ling ontstond eene hoos en zware wolken vlogen door de lucht. Op een -kerkhof, waar eeuige persouen de begrafenis van een kind hadden bijgewoond werd een 12jarig meisje door den wïud opgenomen, medegesleurd en met zooveel kracht legen den groud geworpen dat geheel het hoofd verpletterd werd." Andere vrouwen en kinderen werdén of gedood, of zwaai' gekwetst De sterkste boomen vieleu om gèheele daken werden afgerukt, een paard werd met een wagen over een vijf voel hoogen muur geworpen. Kort nadat de hoos voorbij waswerd het ondraaglijk zoel en warm. Noch regennoch hagel waren merkbaar. AMERIKA. De York Courant ontving van een zeer bevoegd correspondent mededeeling, dat zij die aan rheu- matiek of jicht lijden de uitstekende eigen schappen van de asperges niet genoeg op prijs stellen. Lichte aanvallen van rheumaliek worden in een paar dagen genezen door het eten van deze overheerlijke planten bij, .chronische ge vallen viudt men veel verlichting, vooral als men zich onthoudt van hei gebruik van zuren. De Jeruzalemsche artisjokken brengen den rheuma- tieklijder veel verlichting aan. De asperges worden op de gewone wijze gegeten, maar de on- geuielbare achtereinden moeten worden afgetrok ken: en van dat vocht gebruikt men drie a vier malen per dag een kopje; dit laatste is wel uiet aangenaam, maar rheumalisebe pijnen, die er stellig door genezen worden, zijn nog onaange namer. Het middel is dus beter dau de kwaal. Ziehier eenige verschrikkelijke bijzonderheden, over de slrafpleging op eenen neger met name Joë Joe, die den 15 Mei laatst!., in de omstreken van het dorp Baton-RiTugevermaard door den veldslag gedurende den scheidiugs-oorlogis opgehangen volgens de lynchwet. Hij was be schuldigd yan gepoogd te hebben zijne vrouw te vergiftigen. Eeue bende van dertig lynchers liep de deur der gevaugeuis in de plichtïge werd naar het naburig bosch gesleurd waar de koord aan den tak van eeueu mapou sliugerde. Eenige minuten nadien klom Joö-Joe op eeue voetbank en stak het hoofd in den strop. Dau vroeg hij om te raogeu spreken. Ladies eu gentlemen, zegde hij flegmatisch, ik ben onschuldig; ik heb den drank niet bereid en hem schier zelf uitge dronken. Dat de schuldige berouw hebbe. Eu nu oldfellow, ging hij lot den beul gewend voort, ik ben er. De beul stampte de bank weg. De menigte herhaalde de iaatsle woorden van den veroor deelde. Juist op dit oogenblik kwam de vrouw van den gehangene, floudtop! riep zij uit. Men plaatste de bauk weder en de koord werd los gemaakt. Joe ademde nog. Toeu hij zijne vrouw zag, deed hij eene boveuinenschelijke poging om te spreken; maar deze, op de kuiecn vallende, verklaarde dat zij zelve het vergift had bereid om zich van haren man te bevrijden. Die ver klaring was voor allen als een donderslag. Joe zakte iueen, de bauk rolde van ouder zijne voeten, en de arme duivel- bleef hangen. Ditmaal was hij dood. De lijnchwel is onverbiddelijk. Eenige minuten nadien hingen twee lichamen aan den mapoulak. De schuldige vrouw, hing rechtover haren ouschuldigen man, dien men liet hangen, niet wetende wat met het lijk te doen. Voor het crimineel gerechtshof van Jackson, do hoofdplaats van deu staat Missisippiis onlaugs de volgende belangrijke rechtszaak behandeld. Miss' Caroline Stevensou de 24jarige dochter van een rijk grondeigenaar, had haar hand geweigerd, aan zekeren advocaat Norton en de voorkeur ge- geveu aan Robert Warren. Haar vader had onder zijn bewaring een koffer, waarin aan diamanten eeu waarde van f 750,01)0 - fraucs was geborgen, het eigeudom eener oude bloedverwante, welke schat stond nabij de slaapplaats zijner vrouw. Op zeke ren nacht was de heer Stevenson om zaken van huis, eu uil voorzorg ging de dochter ter rust in de slaapkamer vau haar vader en legde een doik onder haar hoofdkussen. Gedurende haar slaap drongen twee gemaskerde personen in huis eu lot by het bed der dochter, die zij met chloroform trachtten te bedwelmen. Toen zij meenden dat hun dit gelukt was, openden zij den koffer, nameu er de diamanten uit en wilden vluchten toen miss Caroline die zich gehouden had alsof zij bewusteloos was met deu dolk in de hand op hen aanvalt. Door dit geraas gewekt, komt een buidog zijn meesteres te hulp eu snellen ook de bedienden toe; doch toen deze er bij kwamen, vonden zij reeds beide dieven op den grond liggen, de een door den hond bijna geworgd, de ander door de jonge dame met den dolk gedoodde laatste werd herkend voor een der aanzienlijkste jongelieden van Jackson de eerste was miss Carolines minnaar Warren. Nadat deze van de bekomen wonden hersteld was, werd hij door de jury ter dood veroordeeld, maar de gouverneur van den staal heeft zijne straf verzacht, voorname lijk op verzoek van den heer Norton die thans met miss Caroline gehuwd is en zijne dankbaarheid aan Warren daardoor wilde toonen dat deze althans het leven der jonge dame heeft gespaard. -f' Bij besluit van Z. M. zal een nieuw model post zegels wordeu ingevoerd en wel de waarde ver tegenwoordigende van 5 10 15 20 en 25 ets. alsmede oen geheel nieuw postzegel vau f 2,51) dat grooter zal zijn dan de andere zegels. Deze zegels zullen vau 1 Juli 1872 af op de postkan toren verkrijgbaar zijn. Uit Lonneker schrijft men aan het Utr. Dbld. „Dé schade, die door deu jongsleu zwaren hagel slag deze gemeeDte getroffen heeft, is euorm groot, zij bedraagt ruien f 71,000. De rogge, waarmede eene oppervlakte van p. m. 500 hectaren bezet is, is totaal vernieldvele kleiue boeren zijn uu niet in staat om in hun onderhoud te voorzien en hunne akkers te bezaaien. Wanneer men bedenkt dat het grootste deel van de bevolking uit land bouwers bestaat, zal men zich een denkbeeld van den ireurigen toestand kunnen maken. Eene commissie uit de aauzieulijksle ingezetenen met den burgemeester aan het hoofd heeft zich ge vormd ten einde de liefdadigheid voor de door deze groote ramp getroffenen in te roepen.1' In het Hand. wordt krachtig geprotesteerd tegen de barbaarsche wijze waarbij men te Amsterdam (en ook elders) gewoon is kalveren te vervoeren. Men bindt die dieren de voor- en achlerpooteu bij elkander, en werpt ze zoo op handkarreo, die dan rammelend en hotsend over de oueffen steeuen worden voortgeduwd. In andere steden van Europa wordeu drinkbakken gemaakt op verschil lende plaatsen om het vee. dat de straten door trekt, ie drenken men stelt alle pogingen in het werk om de dierenwagens op do sporen beter in te richteiien het vee niet lang zonder water eu voedsel te laten. Uierbij steekt Nederland on gunstig af. Veertig jaren gelsden huwden te A. een paar lieden uit dé volksklasse. Nauwelijks 3 maanden gehuwd vonden zij den huwelijksband een last en, na onderling overleg, zouden zij van elkander gaan, en ieder weder een betrekking zoeken de een als boerenknechtde andere als meid. In volle eensgezindheid had men dit besluit genomen en men was reeds bezig bet onderlinge huis raad oader elkander te verdeeleu, toen men stuitte op het varken. Do spaarpenningen van beiden waren niet voldoende om dit dier onder elkander te verkoopou. Na veel besprekiugen heon eu we der besloot men nog 0 a 7 maauden bij elkander te blijven, totdat het dier zoo vergevorderd zoude zijn, dat meu het slachten kon. Dil akkoord werd tusschen man en vrouw aangenomen. Zeer snel vloog de tijd om en zonderling niet de minste woordentwist had er tusscheu hen plaats gehad. Beiden dachten er over na, dat zjj na eenige maanden gescheiden zouden zijn. Achting en liefde verkregen de bovenhand en toen de vast gestelde termijn verstreken waszeide de man lot de vrouwKee de tijd is om, moeten we het varken slachten en verdeden of willen we bij elkander blijven Jan, zoide deze zoo gij doet, is mij wel, -- ik kan nog zeer goed de boereu gaan dienen doch ik blijf van jou altijd veel houden. En men besloot bij elkander te blijven. Den 5den Juni 1872 vierde dat paar zijn 40ste huwelijksfeest. (Noordslar.)

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1