NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N#. 45. Dertiende Jaargang. A0. 1872. Dinsdag 11 Juni. BUITENLAND. BINNENLAND. DÏt Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven 0,1 "J'/o-Groole letters naar hel getal gewone regels die zij beslaaD. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukkeu en Brieven, de Redactie betreffendebenevens Adverlentiën en gewone Berichten of Mededeelingeu van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELGIE. Men meldt uil Antwerpen 4 Juni. Gisteren namiddag is er op de rivier nabij Boomeene verschrikkelijke ramp voorgevallen. De Engel- sche stoomer Louvainop zijne reis van Huil naar Brusselis aldaar op een kleine roeiboot gestooten waarin zic'n drie personen bevonden, te weten een schipper met vrouw en kind. De schok was zoo hevig, het kleine vaartuig dat het onderste boven werd geslagen, en de drie onge- lukkigen verdwenen in het water. De schipper werd niet zonder moeite gered; maar zijne onge lukkige vrouw en kind zij bij de ramp omgekomen. üe arme moeder, welke men denkt bij het ongeval gekwetst te zijn geweestis met haar kind tegen de borst gedruktin de golven ver dwenen. Hare laatste woorden waren „Red mijn arm kind!" Alle mogelijke pogingen zijn vruchteloos aangewendom de ongelukkigen te redden. Men oordeele over het verdriet en de wanhoop van den schipper, welke in een oogeu- blik al het liefste wat hij in de wereld bezat, tag omkomen... De overheid heeft een onder zoek ingesteld. DUITSGUL AND. In het gymnasium te Neuberg had Pinkster maandag een oproertje onder de leerlingen plaats, ontslaan door de slecht-toebereide spijzen, die hun tot avondeten werden voorgezet. Nadat zij tleze door het venster hadden gesmeten trokken de oproerlingen naar de keukenvernielden daar al wal zij kouden vinden, en richtten door een en ander een' schade van 150 gulden aau. Eerst na veel moeite gelukte het den directeur met het mannelijk dienstpersoneel een einde ie maken aan het woest looueelwaardoor verscheiden leerlin gen wonden hebben bekomen. FRANKRIJK. In het Fransch dorp Val de Grace woont een soldaat, wiens gezicht iu den slag bij Gravelolte door een ontplofte bom vreeselijk verminkt werd, maar die een behandeling heeft ondergaan, welke een meesterstuk der chirurgie mag genoemd wor den. Zijn wouden waren ua verloop vau eenigen tijd geheeld, maar tusschen zijn voorhoofd en zijne lippen bleef er eeue groole afzichtelijke gaping. Urn dit te verhelpen heeft meu hein een kunst neus vervaardigd, benevens een soort van gutta- percba-plaat voor hei binnenste gedeelte van den moud in deze plaat zijn, ter vervanging van de verlorene, drie kunsttanden gezet. Hel landvleesch aan de rechterzijde, dal eveneens verdwenen was, heeft men vervaDgen door een valsch zeer be hendig bevestigd aan de vleezige gedeelten der wang. Eindelijk voltooit eeu glazen kuustoog de zonderlinge reparatie. De jongeliug is zeer gelaten in zijn lot, en geniet eene volmaakte gezondheid ITALIË. Men meldt uit Rome, 1 Juni. Sedert eenige dagen reeds makea de geneesheeren van den paus zich ongerust over deu toestaud van den aanzienlijken patiënt. Z. H. schijut in den Iaat— sten lijd hevige pijn te lydeu. Slapeloosheid verzwakt hem al meer en meer. De ziekte zelve schijnt niet gevaarlijkmaar toch vreest men met het oog op den leeftijd van deu paus het ergste. Een gerucht wildat de Italiaanscbe regeering stappen beeft gedaan bij de verschillende regee- riogen die bij de benoeming van eenen paus het recht van veto bezitten, om van dit recht alleen gebruik te maken bij de keuze van een' ultra- montaanschen paus. (Onze lezers zullen zich herinneren, dal Spanje, Frankrijk, Oostenrijk en Portugal het recht hebben om éénmaal de keuze van een pausdie de regeering dezer lauden ongevallig mocht zijnto vernietigen.) De be richten aangaande 's pauzen ziekte worden daar door in zekere mate bevestigd. CHINA. In het heraelsche rijk zijn dezer dagen drie ge wichtige besluilen afgekondigd. Het eerste bevat de mededeelingdat aan den keizer, die nu den maanelijken leeftijd heelt bereikteene vrouw moet eu zal worden gegeven A-Lu is de naam der gelukkige bruid. Zij dankt baar geluk alleen aan hare bevalligheden. Haar vader is eeu een voudig officier ongeveer zoo iets als eeu gou verneur eener provincie. Bij het tweede besluit worden drie jonge meisjes beuoemd tol mede-eehlgeuoolen vau deu tweeden rang, die tegelijk mei de echte vrouw de harem van den keizer zullen binnentreden. Bij heiderde wordt aan de directeuren van de sierrewaeht be volen een' gelukkigen dag te zoeken voor het hu welijk van den zoon der zon en de maan (de keizer en de keizerin). Grootc leesten wordeu voorbereid. Om te begiunen heeft men voor alle gevangeueu van het geheele rijk de deuren der gevaugeuis geopend. De publieke veiligheid zal er dus hij dat huwelijk niet beier op worden. JAPAN. Ongeveer acht h negen maanden ontdekte men, dat er eeue vreeselijke samenzwering was gesmeed tegen deu Mikado eu de aanzienlijkste Éurope- auen. Er waren niet miuder dau 50,000 saamge- zworeoen. Een bloedverwaut des keizers eu de minister van binueulandsche zaken stouden aau hun hoofd. Eenige duizenden werden in de ge vangenis geworpen. Meer dau 6ÜU onthoofd. Men meeude dat de samenzwering nu onderdrukt was. Spoedig bleek hel tegendeel. Deu 2b Maartie middernacht, verscheueu eensklaps voor de poort van hel Mikadopaleis 12 mannen, geheel in 't wit gekleed. Zij eischiendal de poort hun geopeud zou wordeu. Toeu hun dit geweigerd werd trok ken zij den degen eu wierpen zich op deu schild- wascht. Deze had nog juist lijd om zijn geweer aflescbieleu, waardoor de wacht naar builen snelde, vier van de aanvallers doodde eu twee gevaugen nam. Tol nu toe heeft men tevergeefs getracht heu tot bekenleuis te brengeu. Meu vreest eeue nieuwe sameuzweriug en heeft reeds de vreem delingen gewaarschuwd op huuue hoede te zijn, daar rondom de stad zeer vele verdachte personen zwerven. SIN l' ANNA TER MüiDEN den 6 Juni. Heden werd alhier begraveu de geachle landbou wer J. Voskamp, woonachtig onder do Belgische gemeente Westkapelle eu sciiepeu in deu gemeen teraad aldaar. Zyu lijk werd gevolgd, behalve door zijue familiebetrekkingen en vrienden.,, door den burgemeester deu secretaris en den genees heer van Westkapelle terwijl daarenboven onder scheidene aahzieoLjke ingezetenen uit die ge meente zich vrijwillig bij deu grafsloet aansloten. Als een opmerkelijk bewijs vau godsdienstige verdraagzaamheid betoond door een Katholiek op een Protestantsch kerkhof, bij het graf van eeu Protestantlaten wij hier voigeu de rede, waarmeê de secretaris, de heer J. la Gravière, aau de verdiensteu vau deu overledene hulde bracht Mijne heeren „Wanneer bloedverwanten en vrienden zich ter plaatse bevindenwaar wij thans vereenigd zijn dau geldt het de vervuiliug van een heiligen plicht. Hoe smartelijk ons de vervulling van uien plicht ook moge vallen, toch is het ous~ onmoge lijk daaraau te kort te blijven waut hijwiens stoffelijk overblijfsel bief aau onze voeten rust, om, uaar de onveranderlijke wetleu der natuur, aau de vernieligiug te worden overgeleverd was onze duurbare vriend, de heer Jan Voskamp! „Wij hebben hem allen gekend, den man, die, zoowel oin de rechtschapenheid van zijn karakter als om de gevoeligheid zijns harten, eeu toonbeeld was dier twee voorvaderlijke deugden. Anderen vau dienst te ziju was hem uiet alleen eene aan gename zaak, maar het was hem zelfs eene be hoefte eu die behoefte was bij hem zóó groot dat hij dikwijls zijne eigene belangen vergil om die van anderen te dieoen. En inderdaad, hoe menigmaal hebben wij niet gezien, dal het hem een waar genoegen waswauneer hij iemand ooverschillig lot welken rang of stand die be hoordeeene behulpzame hand kon bieden! Hoe dikwijls hebben wij hem iu diergelijke gevallen niet bewonderd Hij zocht om zoo te zeggen de gelegen heid daartoe open bood zich die gelegenheid aan. dan vertoonde zich zijne gevoelvolle ziel in al haren glans, in al hare eenvoudige edelheid! Is het dan te verwonderen, mijne heeren. dal onze vriend, met zoo een karakter bedeeld, zoo veel vrienden in de wereld telde? Moet het ons dan zoo zon derling toeschijnen dal de stoel dergenen welke zijn toegesneld om hom naar zijne laatste rust plaats te vergezellen zoo talrijk is? Och neen, niet waar? Immers gij weet hét allen zoo wel als ik, dat, indien welvaren bemjders baart, weldoen daarentegen vrieuden verwekten uwe tegen woordigheid op deze plaats strekt deze laatste spreuk tot waarheid. „Mijne heeren, na u onzen vriend als meusch en als Christen te hebben geschetst, wil ik u ook, zeggen wat hij als burger eu als openbaar amb tenaar was. „De heer Jan Voskamp werd iu 1856 door zijne medeburgers in den gemeenteraad geroepen, en ge- dureude 25 jaren d<U hij behoudens eene lichte onderbreking, die plaats bekleedde, was hij steeds getrouw aau zijue plichten, welke hij zoo goed verstond. Hoe dikwijls onder andere hebben wij niet gezien dat hij zichzelven wilde belasten om andere kleine lasigelders te ontlasten. Altoos wist hij zich als de voorslaoder als de warme beschermer der minderen aan te stellen. Ook heeft Wesikapelle aan hem grootendeels te danken de verbeteringen, die er zijn tot stand gebracht. Over een drietal jarenten eiude deu braven ouderling, die aan bet hoofd der gemeente is, met raad eu daad te kunnen ter zijde staannam vrieud Voskamp het sehepensambt aan dat hein vroeger reeds ettelijke malen was aangeboden. „In die betrekking heeft hij den ouden man in zijue moeilijke taak tol een warmen medehel per verstrekt. Om zijne burgerdeugden, om zijne verknochtheid aau de openbare zaak was de heer Voskamp van al de hooge overheden geëerd, en geacht van allendie met hem in betrekking stonden. Hij onderscheidde zich misschien nog meer door zijne gedienstigheid dan door zijnen ijver, zijn schrander oordeel en zijne vastberaden heid. „Met die goede hoedanigheden waren wij ge lukkig hem te bezitten eu lang nog hoopten wij hem te behouden, wauneer eindelijk eene smart volle ziekte hem, in deu ouderdom van 60 jaren, aan de teederheid fijner vrouw eu kinderen aan de toegenegenheid zijner bloedverwanten en vrien den aan de achting zijner ambtgeuoolen in het bestuur kwam ontrukken. M^U'dijk valt het ons, mijne heeren. hij deze treurige plechtigheid te moeten bedenken, dat de levensdraad van hemdie zich met zoo veel zelfverloochening aan het geluk van anderen toewijdde, zoo vroeg werd afgesneden, en dat de overgang naar hel hemelsein? vaderland voor onzen vriend zoo smartelijk was. Doch onder- werpen wij ons aan de ondoorgrondelijke be sluiten van Hem, die ov«r ons aller lol beschikt, en vertroosten wij ons in cfe versterkends gedach tedat Hij diegenen het eerst tot zich roept, die Hem het duurbaarst zijn. O ja, mijne heeren, naar hetgeen men hier oj) aarde veelal ziet ge beuren kan het bijna niet anders, en in deze bemoedigende veronderstelling roepen wij ouzen vriend met een van rouw henepen har'.eons laatste vaarwel toe: „Vaarwel, Voskamp! Uw verlies zal bitter be treurd worden door de talrijke warme vrienden, die gij achlerlaat: wij zuilen nooit vergeten de goedheid van uw hart, uw kloekmoedig karakter, de rechtschapenheid uwer inzichten en de dien sten, dte gij voor het algemeen welzijn bewez.en hebt; en immer zult gij in het aandenken van ons allen blijven leven „Schepen Vorkamp mijn waarde, mijn goede Vnend vaarwel! Vaar eeuwig wel!"

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1