NIEUWS- Ei ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 41. Dertiende Jaargang. A0. 1872. Dinsdag 28 Mei. BUITENLAND. BINNENLAND. siiiischSwmbmd Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1.30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels f 0,75 elke resel daarboven ƒ0,12y2.Groote létters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverteuliën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dézer, alles FRANCO, BELGIE. Men meldt uit Brussel24 Mei. Een geweld dadig tooneeldat schier eenen treurigen uitslag had, is Donderdag namiddag, rond 4V4 uur, ia de Koninklijke straat gebeurd. Twee heeren, O... en H..., oud-ontvangers van het marktgeld stonden aan den hoek der Leuvenscho straat hevig te redeneeren. Eensklaps gaf H..., den andere eenen slag in het gelaat, dat zijn hoed in het slijk rolde. O... werd woedend haalde een slecht dolkmes uit deu zaken gaf er verscheidene steken mede aan H... Daarna nam by de vlucht, maar werd aangehouden aan den hoek der Linie- straat. Op het poiiciebureel werd er bevonden dat H... geene enkele wonde had daar het mes van O... niet eens door de kleederen gedrongen was. Ziehier eene zonderlinge ontmoetingdoor eene stoomboot in zeo gedaan. De stoomer „Boyno", te Southampton aangekomen met de mail uit Braziliëbevond zich woensdag ter hoogte der kaap Finislère, toen hij eensklaps stilhield, 3l- hoewel de machine in vollen stoom voortwerkte. Na eenige opsporingen gedaan te hebben om de oorzaak te kennen van die vermindering van suelheidontdekte men dat de voorslevea van den stoomer eedeu overgrooten walvisch had ont moet er diep was ingedrongen en het lichaam van den grooten visch voortstuwde. De passagiers wenschten dat men den walvisch liovenhaalde maar de kapitein achtte het niet de moeite waard om daarvoor op te houden en deed de machine achteruitwerken. Weldra was het schip bevrijd Van dien buitengewonen hinderpaalen zette zijue reis voort. Men veronderstelt dat de walvisch op d<? oppervlakte des waters sliep of wel dood bo vendreef. toen hij door den voorsteven van het schip getroffen werd. DU1TSCQLAND. Aan de dierentemster Fanny Casanova is dezer dagen te Kufstein, waar zij hare voorstellingen gaf, een ernstig ongeval overkomen. Ten aau- schouwe van een bijzonder talrijk publiek had zij reeds hare waagstukken met leeuwen, hyena's en 'luipaarden vertoond toen de zeven gedresseerde wolven lea looneele verschenenwaarvau een die bijzonder kwaadaardig scheen, haar eensklaps aangreep en ook de overigen haar daarop in een oogwenk aanvielen. Met groote tegenwoordigheid 'van geest rukte zij zich echter uil hun klauweu los cu opeudo het deurtje, waardoor de wolven binnengekomen waren eu du weder even snel verdwenen. De ongelukkige heeft 8 wonden vooral aau haar arm bekomen. De wolf, die haar het eerst had aaugevaüen, moest die misdaad deuzelf- den avond met zijn leven boelen. Dezer dagen is een Berlijnsche lithograaf, na jaren studie, er in geslaagd om een soort van geld- papier uit te vinden dat niet nagemaakt kau worden. De kleur van het papier moet het eenige zijn waarin het geheim gelegen is. De uitvinder zegt er van, dal do kleuren door schei- kuudig oüderzoek niet herkenbaar zjjudat zy door een vergrootglas onderscheiden kunnen wor den van alle andere kleuren en dat zij volkomen ongeschikt zijn om door de photograpbie overge nomen of op eenige andere wijze vermenigvuldigd te worden. FRANKRIJK. Te Parijs is een begin gomaakt met den we deropbouw van den Vendömezuil, dien de Com mune-helden zoo dapper omverhaalden. Men deukt in veertien dagen met de weder-oprichting van het gedenkteeken gereed te zijn. Te Parijs is eene jonge, rijk gekleede dame ge- artesleerd die reeds sedert geruimen tijd bij de huwelijksplechtigheden in de Madeleine kerk er haar werk van maakte zich de portemounaies der aanwezigen toe te eigenendat zij een bekwame pick-pockel was, blijkt hieruit, dat één keer om trent 2U00 fres. vermist werdcu. OOSTENRIJK. Een tejegram uit Weenou bericht dat men ieder oogenblik de tijding verwachten mag van den dood van de aartshertogin Sophie, de moeder van deu keizer van Oostenrijk eu van wijlen den ongelukkigen keizer van Moxiko. Sedert hel noodlottig einde van dezen'laatste was de gezond heid der aartshertogin zeer gekuakt geworden. ITALIË. De aartsbisschop van Romedie onlangs in 88jarigeu ouderdom overledea is, heeft een per soonlijk vermogen ten bedrage van twintig milli- oen 'dollars nagelalen. En dat van iemaud die voorgaf een volgeliug te zijn van Hem. die zeide „De vossen hebben holeu en de vogelen des he mels nestendoch de Zone des menscheo heeft niets waar op hij het hoofd uederlegge," en die zij^e discipelen uitzond „zonder male en zonder buidel.1' AMERIKA. Verscheidene jaren geleden zeilde eone jonge dame van 18 jaren met haar mau, een zendeling, uit Boslou. ilet vaartuig verging, naar men zegt, bij do Arabische kusten allen kwamen om behalve de zendeling en zijue vrouw. De zeudeliog werd door de Arabieren omgebracht en de jeugdige weduwe werd de vrouw van den machtigsteu chef der Arabieren. Toen hare schoonheid en jeugd verdweneu waren, werd zij aau eeu lagereu sheik overgedragen. Daarna werd zij van den eenen barbaar aan deu aoderou overgedaantotdat zij eiudelijk de vrouw van eeneu waterdrager werd. Een Amerikaausch reiziger kocht haar vrij eu gaf haar middelen om naar huis te keeren. Eeue oude vrouw had een ekster, waarmede zij buiteumale zot was en die in een kooitje uaast haar aau den muur hing. Wanneer haar vrienden eii kennissen haar kwamen bezoeken, was H altijd klagen over haar gezondheid, en gedurig her haalde zij: Ach, vriend, ik ben toch zoo ziek! Eindelijk stierf de vrouw, en den verlaten ekster liet men vliegen. Eenige dagen later werd hij gevangen door een boer, die haar nauw beziende, bij zich zeiven zeide, terwijl hij haar tusscheu de vleugelen blies „Óchbeestje, wat zijl gij toch mager waarop de ekster aaustonds antwoordde wal zij van haar meesteres had afgeleerd Ach vriend, ik ben toch zoo ziek! De boer, dit hoo- rende deukende dat hij den duivel in haudeu hadliet verschrikt de ekster los, die de wijde wereld invloog. Te Groningen is in een koffiehuisonder bitter en billarlspelhetgeen aan veleu ergernis gaf, een adres aan de Synode der Herv. kerk gelee- kend om de afschaffing te vragen van 't kerkelijk Yieron van den 2 Pinkster-, Paasch- eu Kerstdag, omdat die dagen meest aan losbaudigheid worden gewijd. Te Drachten zijn reeds op grond daarvan Hemelvaartsdag eu "2 Pinksterdag niet godsdien stig in de Doopsgez. kerk gevierd. Uit Herveld wordt bericht: Een aantal arbei ders uit dit dorp en het naburige Andelst trekken 's Zondagsavonds naar het naburige Pruisen en keeren 's Zaterdagsavonds met welgevulde buidels huiswaarts. De hooge dagloonou op de steenovens lokkeu die menscheo derwaarts. Wellicht zal dit teu gevolge hebben dat ook hier die daglooneu zullen stijgen iets wat wel gewenscht mag wor den in het belaug van den arbeidersstand. 15 Februari jl. verliet de karavaan van Damascus, 4000 mau sterk, Mekka, en kwam deu f Maart te Mediua, aau bet graf van deu profeet aau. Ia die 15 dagen stierven 400 personen aau de cholera. In Mediua waren toen 7000 pelgrims waaronder de cholera vreeselijk woedde. In het midden van Maart waren er 2000 pelgrims te Mekka. In acht dagen stierven er 1800 van. Hoeveleu of er in do voorsteden en tuinen om de stad overledea zijn, weet meu niet eens. Meu berekent dat 20 pCt. der pelgrims gestorven is. 't Is te hopen dat de regeeringen strenge maat regelen nemen, opdat de plaag zich niet van uit Egypte, zooals gewoonlijk, over Europa verspreide. Een Edgelschman reisde dezer dagen in Neder land. Een Hollander, bemerkende hoe de En- gelschman verbaasd de sehoone en uitgestrekte weiden beschouwde, vroeg hem: Wel ruijuheer, wat dunkt u Yau de weiden van Holland Do Engelschman aGtwoordde hierop heel flegmatiek „Als ik eene koe was, kwam ik aanstonds hier wonen". Men meldt uit Zelhern, 21 Mei. Een zware hagel met ijsstukken vermengd, heeft onlangs vooral aan het graan eeue zware schade aangericht. Thans is men bier en daar druk bezig met de door den hagel getroffen rogge af te maaien. Naar gezegd wordt is deze rogge na gedroogd to zijn, een uitmuntend wintervoeder voor hel vee, zóó zelfs, dat zij niet behoeft onder te doen voor het beste hooi. Zooveel mogelfik tracht meu nu de schade te herstellen, door het land, na maaiing, aanstonds met boekweit te bezaaien, waarvoor de tijd nog niet verstreken is. Men meldt uit Huissen 23 Mei. In den Mal- burgschen Polder ouder deze gemeente is de be smettelijke longziekte uilgebroken. Nadat verledea Zaterdag reeds vier runderen door den Burge meester waren in beslag genomen en op zijn iaat onmiddellijk afgemaakt eu begraventrof dit lot gisteren wederom twee stuks veeaau deuzelfdeu eigenaar toebehooreude. Dientengevolge is eeu aantal vee in verschillende weideu verdacht verklaard, gekenmerkt en het vervoer daarvan naar of uit de welden streng verbodentot groot ongerief der verschillende eigenaren wieu dit ongeluk treft. Hoe deze zoo gevreesde ziekte naar onzen vruchtbaren polder is overgebracht, valt moeilijk te raden, daar al hot tot dusverre aangetaste vee eigeu fokvee, en Diet uit andere strekeu herwaarts gevoerd is. Het is te hopen, dat de verschillende maatre gelen ter beteugeling der ziekte aangewend doel zullen treffen eu de ziekte zich bij deze ge vallen moge bepalen, wijl anders de ramp, vooral in dezen tijd, moeilijk te overzien zou zijn. Eergisteren werd in oene andere weide van denzelfden polder eene koe dood gevonden dio bij onderzoek bleek gestorven te zijn aan miltvuur. Ook deze werd onmiddellijk in beslag genomen en begraveu. (A. G.) Dezer dagen waren de vijf paarden van den laudbouwer Jan Heerenste Noordhorn. vroolijk in het klaverhok toen een zwerm bijen kwam aanvliegen. De paarden maakten daardoor nog meer drukte, zoodat de zwerm uit elkauder vloog en de bijen zich plaatsten op de koppen der paar den. Het dartelsfe paard was blind en hier op zetten zich de meeste bijen, waardoor het uil be nauwdheid te water ging en hoewei het dier da delijk door menschelijke hulp er werd uitgeholpeu, was het reeds een paar ureu later dood, tengevolge van het vergif der steken. Het paard dat het bedaardste was gebleven, werd het minst gestoken en is nu weder hersteldmaar van de drie an dere zijn de koppen zóó opgezwollen dat zij geen voedsel kunuen nuttigen. Uit Epe wordt aan de N. R. G. gemeld. Onder deze gemeente ligt een uitgestrekt hei develd waarvan do gemeente zich het eigendoms recht toekenten waarover het mitsdien naar welgevallen beschikt. Particulieren hier meeuen aan deu naam van gemeente-grouden eene andere uitlegging te moeten geven, en wel deze, dat die gronden het algemeen eigendom der ingeze tenen zijn, en dat er bijgevolg een gezamenlijk gebruik 'of verdeeling moet plaats hebben.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1