KERMIS. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. NV 39. Dertiende Jaargang. A'. 1812- Vrijdag 17 Mei. Wegens het in vallend Pinksterfeest zal het a. s. Dinsdagnummer niet verschijnen. Nog iets over de BUITENLAND. NLIISIII Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vbijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven ƒ0,1"2%.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukkeu en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertenliën en gewone Berichten of Mededeelingeu van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SLUIS maken bekend, dat de Gemeen teraad in zijne vergadering van den 13 dezer, heeft besloten om, uithoofde der al hier heerschende ziekte, de kermis uit te stellen. SLUISden 14 Mei 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd HENNEQUIN, Burgemeester. J. BEKAAR. Secretaris. Bij circulaire van December 1871 heeft het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen aan de Departementsbestu- ren een zestiental vragen betrekkelijk onze arbeiders gesteld. De Xe vraag heeft ons aanleiding gege ven tot eenige opmerkingendie we aan 't oordeel eens bevoegden en vvelmeenenden landbouwer onderwierpen, en ze goedkeurde. De lezer oordeele zelve en trachte er het zijne aan toe te doen om den toestand onzer landbouwwerklieden te verbeteren! De beantwoording der Xe vraag zou de stof tot een zeer uitgebreid betoog kunnen leveren ook al vat men de vraagzooals het onderwerp schijnt mede te brengen geheel en al van hare stoffelijke zijde op. De arbeiders onder Aardenburg Eerie Heille en Sint Kruis behoorenenkelen uitgezonderd, tot de veldarbeiders, en dit dient vooral op 't oog gehouden te worden bij de beantwoording der vraag, en noch tans kan ze op velerlei wijzen beantwoord worden. De ondergeteekende zou, met het oog op de algemeene toestonden in deze streken kunnen zeggen dat de onderlinge betrekking tusschen arbeiders en arbeidge- vers in deze streken goed isdoch zou er dan moeten bijvoegen dat deze toestand kunstmatig is of beter door nooddwang gevormdde arbeider Aan niet verder. De verspreiding der hofsteden en dezer uitge breidheid dezer grootte en de geringe volksdichtheid dezer streek zullen wel altoos den arbeider beletten om door samenspan ning den meester te dwingen of te belem meren. Het eenige dat hem zou kunnen baten is de landverhuizingdoch dan wordt hij onmiddellijk vervangen door een dubbel getal Zuid-Nederlanders, die onze kleistreken als het Paradijs begroeten en daarin met genoegen komen arbeiden. Let men op het verschijnsel eener arbeidersbeweging van het Zuiden naar het Noorden, dan kunnen wij in het antwoord op de vraag met het oog op de drie of vier genoemde gemeenten veilig berustenIn Belgie is de arbeid zoo niet zwaarder dan tochdoor den aard der gronden langduriger en zijn de loonen minder hoog. Deze loonen nu verbeteren in trapswijze richting naar het Noord-westen en Koorden. Onder Eede zijn ze iets hooger dan in Belgieonder Sint Kruis en Aardenburg beter dan onder Eedeonder Heille hangen ze af van zand- of kleistreekdoch zijn beter dan onder Eedeterwijl ze in het eigenlijke land van KadzandNieuwvliet en Schoondijke het hoogst zijn. De verhouding zou echter nog veel beter zijnzoo de redelijke ontwikkeling der arbeiders over 't algemeen beter wate en deze ontwikkeling zou op hare beurt beter zijn indien het lager onderwijs beter (men hadde 't schoolverzuim, het vroeg verlaten der school, enz. op 'toog) ware, en meer gegeven werd met het oog op kinderen van den landelijken en arbeidenden stand. De onderlinge betrekking tusschen arbei ders en arbeidgevers is goedomdat zij niet anders kan tengevolge der diepe afhan kelijkheid waarin de arbeiders tegenover de werkverschaffers leven de arbeider moet onderworpen zijn omdat hij niet anders kan. Toch is tr ook in dezen licht. Vergelijken wij onze arbeiders met die der zandstreken, dan vinden we hier eene mate van natuur lijk verstanddie den arbeider binnen de palen van orde en wet houdt. En dat zijn uitwendige toestand niet beter iskomt daarvan daan, dat hij meer noodig heeft dan zijn zuiderbroeder, die meer slaafsch min ontwikkeldmet schraler voeding ook minder geldelijke behoeften heeft en in dit opzicht verder komt dan ten onzent, terwijl hij voor den arbeider onzer streken een machtige concurrent is en almede door deze concurrentie medewerkt om onze arbeiders in de bestaande palen tegenover hunne meesters te houden. Doelt de vraag ook op wederzijdsche verplichtingen van arbeidgevers en arbeiders, dan is de onderlinge betrekking mede goed al is ze ook 't gekunsteld gevolg van an- deze oorzakenDe landbouw is in de laatste vijftig jaren ook hier vooruitgegaan, der landerijen opbrengst is verdubbeld maar de landman moet dientengevolge ook hooger huur betalen en dientengevolge kan het loon des arbeiders niet verbeteren terwijl ten gevolge der uitbreiding onzer handelsbeweging alle producten duurder zijn dan vroeger en daardoor het arbeids loon te gering geworden is tegenover de steeds klimmende behoeften en stijgende prijzen. Om de vraag billijk en rechtvaardig te kunnen beantwoordenzou men eerst die naar de onderlinge betrekking tusschen landeigenaar en pachter moeten beantwoor den omdat deze betrekking weer terug werkt op die der gestelde vraag, 't Is toch zeker dat de landeigenaar voordeel heeft van de welvaart des pachtersterwijl de arbeider geen overwegend belang meent te hebben bij de welvaart des jioers doch waar hij beter onderricht is toch aan die welvaart ten gevolge van zijne afhankelijkheid niet afof toedoen kan. Steller dezes wenscht zich niet beschouwd te zien als de voorechler der arbeiders. In alle gevallende werkgever en de werkman hebben beiden hunne rechten beiden behooren binnen de palen der rede lijkheid te blijven. Uit dit oogpunt beschouwe men het opstel over de administratieve procedure, hierachter onder onze gewone rubriek voor veld en huis. BELGIE. In den kruidtuin le Gent staat thans de vanille- boom in bloei wat als eene groote zeldzaamheid, wordt gemeld. Het onweer van Donderdag-namiddag moet in den omtrek van Antwerpen veel nadeel hebben toegebracht. Er moeten op verschillende plaatsen zware hagelvlagen hebben plaats gehad. Te Schille is de oogst deels verhageld; een eikeboom is door den bliksem verbrijzeld en te JMagerhalle is een 6chuur door het hemelsvuur in de asch gelegd. Te Eecloo is een vrouw door haar trekhond den neus afgebeten eenige dagen daarna beet hij ook. haar man waarop deze hem doodsloeg. ZW1TZERLAND. Uit Génève wordt gemeld In de laatste dagen is er op de geheele uitgestrektheid van den Sim- plon nog zulk een aanzienlijke hoeveelheid sneeuw gevallen dat de weg op sommige plaatsen tot i5 k 20 voet hoog daarmede overdekt was. Sneeuwval op sneeuwval maakten den weg nog gevaarlijker tusschen den berg en de galerij der koude bronnen. Op bet oogenblikdat de post wagen zich gereedmaakte om de bruikbaar ge maakte baan over le trekken, stortte een lawine van den berg nederdie in haar val twee kanto nale opzichters medesleepte. Beiden stonden ech ter ongedeerd optoen zjj aan den voet der rots gekomen waren de gedwongen reis per sneeuw val had hen geen letsel toegebracht. Toen de poslkools de galerij voorbijgetrokken wasgleed zij van den engcn weg en stortte met voerman en reizigers over do helling van dea

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1