NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN N*. 36. Dertiende Jaargang. A0 1872. Dinsdag 7 Mei. BUITENLAND. BINNENLAND. SLI ISC II Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie haanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijksfranco per post 1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven ƒ0,12Va-Groote letters naar bet getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0.05. Ingezonden Stukken en Brieven de Redactie betreffende, benevens Adverlentiëu en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELG1E. Eene vergadering van grondeigenaars heeft plaats gehad te Gent om te protesteeren tegen het wets ontwerp aan de algemeene staten van Noord-Ne derland ouderworpen, betrekkelijk het bestuur der Eolders in Zeeland, Verscheidene sprekers bebben etoogd dat de wetgevende maatregel aan de be krachtiging der algemeeue staten onderworpen eenvoudig strekken zou om al de Belgische eige naars het bestuur hunner goederen in Holland te ontnemen. Na eene grondige beslissing, is de vergadering overgegaan tot het samenstellen van een comiteit uit de voornaamste eigenaars der polders. Dit comiteit zal zich in betrekking stellen met al de personen wier invloed de belanghebbenden de zaak zou kunnen doen winnen het is te zeggen de voorgestelde wet doen intrekken. Het comiteit zal zich ook eerlang tot het Belgisch gouvernement richten om zijne diplomatische ondersteuning te verkrijgen en zal zich bij den gezaut der Neder- landeü in België begeven om bem de reklamen des eigenaars voor te leggen alsmede de opmer- kiogeu te doen kennen welke de Hollandscbe be langhebbenden zelve tegen den ontworpen maat regel inbrengen. Het comiteit moet zich insgelijks in betrekking stellen met den gezant van Frankrijk te Brussel, daar de kwestie eenen lak der Fransche nijverheid, de suikernijverheidzeer aanbelangt, inderdaad der Frausche suikerfabrikanteuna melijk die van het Noorderdepartementbezitten nitgebreide exploitatiën van beetwortels in de polders van Zeeland, en door de nieuwe wet zou het bestuur vau huuuen beetworleikweek geheel iu vreemde handen overgaau. DUITSCHLAND. Volgeus den Pfalzer Landw. Blatterheeft Schmidt, apotheker te Edeukoben, met goed ge volg een verdunde oplossing (1 500) van zwavel- potassium tot bet verdelgen van rupsen aangewend. Hij besproeide daarmede door middel van een kleine handbrandspuit, de door de rupseu talrijk bezochte hoornen. Dit middel, dat Guyot hel eerst tegen de druivenziekte in het Zuiden van Frank rijk aanwendde, is door Sebmidi en na hem door andereu ook bijzonder aanbevelenswaardig lot het verdelgen van rupsen bevonden. De besproeiing met deze oplossing zal volstrekt geen nadeeligen invloed op den groei der boomen uitoefenen. FRANKRIJK. Te rekenen van Mei zijn in al de onderwijs gestichten, zegt de „Liberié", de oefeningen met het chassepotgeweer, waarover men zooveel ge sproken heeft, aangevangen. De wapens zijn naar de departementen gezonden waar de leergaogen van den chassepot zijn ingericht en voorkomen op het programma der prijsdeeling. De lessen zullen alle dagen plaats hebben ter uitzondering van den Zondag, onder de leiding van eenen on derluitenant des legers. Twee onderofficieren zullen den titel dragen van professors en zullen geholpen worden door vier korporaalsdie den titel dragen van onderwijzers. Behalve het on derricht met het geweer, 'zullen de leerliugen ook geoefend worden in gymnastieke marschen, en ge durende de wandelingen zullen zjj batoiljons-ma- noevres verricbleu. De treurwilg, die op St.-Helena het graf van Napoleon 1 overschaduwde, en, zooals men weet, met diens lijk naar Frankrijk werd overgebracht, werd in den tuin van het stadhuis geplant. Bij - den brand onder de Commune werd de ongeluk kige wilg half verschroeid eerst scheen dit niet zoo erg; maar nu bij het zachte lenteweder het groen uitkomt, komen tevens zijne wonden in al hunne naaktheid te voorschijn. Men is thans druk bezig met pogingen om den historischeo boom te redden. Frederik Barnet le Parijs heeft octrooi gevraagd voor een nieuw toestel waardoor het zwemmen gemakkelijk gemaakt wordt; hij geeft den mensch kunstmatig dezelfde organen die sommige dieren van de natuur ontvingen. Aan de handen ver bindt hij een vlies dat een soort van vin moet vormen en dat vastgehecht wordt door lissen die over de vingers gaan en door een riem om de pols. Deze vinnen'treffen het water met zoo groote oppervlakte dat de slagen der armen daardoor veel meer uilwerking hebben, en toch is die oppervlakte niet zóó grootdat daardoor te veel gevorderd wordt vau de spierkracht van den zwemmer: integendeel zal men juist met dezelfde kracht veel meer vooruilkomea. De vinnen voor de beeuen zijn aan de enkels vast gemaakten zijn zóó gevormd, dat zij op het water werken, zoowel wanneer de zwemmer de beenen uitslaat, als wanneer hij ze iulrekt. Zij werken zóó goed dat menzoo al niet op het water, dan toch in het water wandelen kan; het verschil tusschen de moeite van het zwemmen met en zonder dezen toestel kan het best verge leken wordeu bij het verschil tusschen het voort stuwen van een bootdoor aan een zwengel te draaien, ol door roeispanen, Een geoefend zwem mer heeft volstrekt geen moeite zelfs de eerste keer dal hij deze vinnen gebruikten hij zwemt tweemaal zoo snel en kan hel veel langer uit houden dan zonder dezen toestel. Er wordt ons niets van gezegd of ongeoefende zwemmers, of zelfs zij die in'tgeheel niet kunnen zwemmen met deze vinnen zich uit hol water kunnen redden. (N. R. K.) De algemeene vergadering van de afdeeling westelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen der NederJaudsche Gustaaf-Adolf vereenigidg zal op Hemelvaartsdag, den 9 Mei a. s. te Nieuwviiet, des namiddags ten 3 urein de Hervormde Kerk aldaar gehouden worden. Het opwekkend woord zal gesproken worden door Ds. D. K. Dommisse van Oostburg. Maandag 6 Mei. Alle Ministers hebben besloten, hun portefeuilles ter beschikking des Koniugs te stellen. In de zitting der Tweede Kamer van heden zal vau de ministerieele crisis mededeeliug worden gedaan. Naar hel Vaderland verneemt zou het Ministerie op voorstel vau deu heer Thorbecke met vijf tegen twee stemmen besloten hebben den Koning zijn ontslag le vragen en in den daartoe strek- kenden Kabinetsbrief als reden op le geven de gebleken verdeeldheid in de liberale partij, Artikel t van het wetsoutwerp. luidende „Er wordt eene direkte inkomsleu-beiastiug geheveu van het jaarlijks zuiver inkomen van elk ingezeten des rijks die daarvan naar artikel 9 niet is vrij gesteld," is door de tweede kamer met 51 legen 27 stemmen verworpen. Het wetsvoorstel is daarop door hel ministerie ingetrokken. Z. M. de Koning is dadelijk op de ontvangst van het bericht van overlijden vau het Loo ver trokken om zich naar het groothertogelijk ver blijf te Walferdauge in Luxemburg, te begeven, ten einde persoonlijk te doen blijken van Hd. deelneming in den zwaren slag die Hd. beminden broeder, L. K. II. prins Hendrik getroffen heeft. Bij de aankomst van de mailboot Conrad te Port-Saïd, werden de opvarenden aangenaam ver rast door een bezoek vau den heer Ferdinand de Lesseps, die, na het prachtige stoomschip bezich tigd te hebbeu, de passagiers uituoodigd aan boord van zijn jacht te komen, eu de merkwaardigheden van Port-Saïd in oogenschouw te nemen. Nadat men bij den heer de Lesseps een keurig diner gebruikt had keerden allen hoogst voldaan van de vorstelijke receptie aan boord yau de Conrad terug. Reeds in ons vorig no. deelden wij het lele- graphisch berigt mede dat B. K. H. prinses Hen drik der Nederlanden overledeu was. Deze tijding heeft zich bevestigd en is reeds officieel in de Slaats-Courant medegedeeld. De prinses was in iiet laatst' der vorige week door eene verkoudheid aangetast, die spoedig, door long-aandoeuing gepaard met hevige koorts, van ernstiger aard werd. Zondag en Maandag meende men gunstiger verschijnselen te ontdekken doch later nam de ziekte weder toe en reeds Woensdag morgen is de priiises te Wolferdange (Luxemburg) aan verlamming der longen overledeu. De prinses Amalia Maria da Gloria Augusta vau Saxen-Weimar was geboreu te Gent den 20sten Mei 1830, zoodat zij op den 20 dezer eerst 42 jaar oud zou zijn geweest. Zij was de dochter vau hertog Bernhard vau Saxen-Weimar, geoeraai in Nederlandschen dienst, en van de hertogin Ida van 'Saxen-Meinmgen. Deu 19dea Mei 1853 was zij gehuwd met prins Hendrik, 's Konings broeder. Hun echt was kinderloos. De priuses stond bekend als uitmunlende cloor huiselijke deugden, en door liefdadigheid terwijl zij voor prins Hendrik een trouwe en beminde gade is geweest. Onder de vele groote wei ken welke deze dagen in eu om Vlissingen tol stand komen, behoort ook het stichten van een badhuis, waartoe de h.eeren J. Maters en Scheijbeler zullen overgaan; de plaats daartoe uitgekozcu, is gelegen tusschen het duin ten westen der stad eu het fort de Nollen en zooveel mogelijk zullen de badkoetsen ingericht worden naar het Scheveniug's model. Men schrijft uit Leeuwarden„Dat de treur mare van het overlijden van H. K. II. priuses Hendrik hier een oulzettenden indruk heeft ge maakt, ja zelfs groote ontstelteuis teweeggebracht, laat zich wel denken. Het vermoeden dat het bezoek van Z. M. den koning nu wel niet zou doorgaau. heeft zich bevestigd althans, naar men verneemt, is het bericht gekomen dat Z. M. dat bezoek voorloopig hoeft uitgesteld. Alle maatre gelen, om de ontvangst van Z. M. zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn, zijn nu aanvankelijk tever geefs geuomen. Te Zaandam is volgens de Zaand. Ct. tegen den gemeente-ontvanger bevel lot inhechtenisne ming uitgevaardigd, als verdacht van misbruik vaa vertrouwen en valschheid ia geschrifte. Wij lezen in een geacht landbouwbladdat volgens kortelings gedane proefnemingen, de ge wone petroleum, die zoo nuttig is voor de ver lichting onzer woningen, uitmuntend geschikt is om niet gebruikt wordende landbouwwerktuigen tegen het roeslen te. beveiligen. Men bestrijkt er het ijzer der ploegen, spaden, maaigereedschappen, enz., mede, maar men moot zich. wachten van er te veel aan te doen wijl die slof alsdan het ijzer zou opvreten. Eens luchtig met petroleum inge wreven kan men de werktuigen jaren lang voor roest vrijwaren. Te Delft hebben diakenen der Hervormde ge meente 'm hot diakoniegebouw, dal met het daar naast gelegen „Princenhof het paleis van Prins Willem I uitmaakte, als een hulde aan diens na gedachtenis, en ter herinnering aan de feiten van voor 300 jaren, het borstbeeld van den Zwijger, die daar door sluipmoord om het leven kwam doen plaatsen. Dit borstbeeld, vervaardigd door den Heer Lindo, gelijkt zeer goed. Het rust op een console, die door den heer Goudappel, kunstschilder, beschil derd is met het Prinselijk wapen, terwijl daaron der nog een tcékenin» is aangebracht, met een uitvoerig opschrift, meldende de met elkaar in betrekking slaande feiten van voor 300 jaren en thans, onderteekend door de diakenen.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1