NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 34. Dertiende Jaargang. A0. 1872. Dinsdag 30 April. BUITENLAND. BINNENLAND. ismsri Dit Weekblad verschijnt ïederen Dinsdag eu Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Adverteutiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven 0,12]/2-Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverlenliën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELGIE. Zoo men al heeft kannen twijfelen aan het voor nemen der Katholieke partij om te Brussel zelf aan den verkiezingsstrijd voor de kamer deel te nemendie twijfel moet thans vervallen. Een kiezers-vereeniging, uit personen van adel samen gesteld, is hier opgericht en zal de geestelijkheid in hare pogingeu ondersteunen; die nieuwe ver- eeniging telt reeds 400 leden elk lid betaalt 80 fr. zoodat al dadelijk een mooi fonds beschikbaar is. Zou men in die stad de kiezers-diners eu andere buitensporigheden willen invoeren, die de verkiezingen op kleine plaatsen ontsieren FRANKRIJK. Te Parijs zijn thans door den heer Dupuy de Lome zulke belangrijke vorderingen in de kunst om de luchtballons te besturen en voort te bewe gen, gemaakt, dat men "t er voor houden kau dat op dit gebied een groole schrede voorwaarts is gedaan. Om tot een eerste gunstig resultaat te komen, was noodig dat men in plaats van de on bestuurbare bolvormige luchtballons een soort van ballonschip uitvond dateenigszins langwerpig van vorm, geschikt was voor een lijnrechte hori zontale beweging in eene willekeurig aan te geven richting. Den 2d en Februari nu is de heer Dupuy de Lórae opgestegen met een luchtschip, waarmede hij 866 meters kan dalen zonder dat de vorm van den ballon verandert en 't welk hij tevens buiten de richting van den wind kan voortstuwen. Het eerste wordt verkregen door middel van een ven tilator, geplaatst in 't bootje en door een pijp ver bonden mei een kleinen balou tot een '/10 van den omvang van en geplaatst in den grooten ballon; het tweede door de werking van een schroef, die door het bootje wordt gedragen. -• Door de drukking van de lucht iu lagere streken wordt het gas in den ballon bij 't dalen samengeperst en de ballon dus slapper. Indien men dan door middel van den ventilator den binnenhallon opblaast, wordt de ontstane ruimte in den grooten kleiner en drukt het gas weer met voldoende kracht tegen d:ens wanden om den vorm te behouden. Do mid dellijn van de schroef is 9 meters Jang; zij Leeft slechts twee vleugels. De heer de Lome berekende, dat om eene snelheid van 8 kilometer in het uur te verkrijgen de schroei 21 omwentelingen in de minuut zou moeten doen. Hij heeft de scnrcef door matrozen laten draaien. Het roer bestaal uit een driehoekig zeildat door een horizontale ra van 6 meters lang aan het achterste gedeelte van den ballon wordt gedragen. De oppervlakte van dit zeil is 15 vierkante meters. Het geheele ge wicht van den ballon van den heer de Löme be droeg met de 14 personen die de reis medemaak- ten, 3,799 kilogrammen. Vier personen locten el- kauder om het half uur bij het draaieu van de schroef af en konden deze 21 omweutelingen in de minuut laten doen, en den ballon met eene snelheid van 8 kilometer in het uur doen voort gaan. Het sproekt van zelf, dat de snelheid groo- tendeels afhangt van de richting en do kracht van den wind, doch d^ vermelde snelheid verkreeg men uilsluitend door de voortstuwende kracht vau de schroef, zonder de hulp vau deo wind mede to rekenen. Het roer werkte geheel naar wensch. De richting waarin men voortging word door een kompas en de snelheid door een kleinen lucnt— meter waargenomen. Men vertrok van Vincenues des namiddags te 1 uur en daalde te 3 uren to Mondécourt op de grenzen van do departementen Oise en Aisne neder. Deze tocht, die in de ge schiedenis der luchtvaart steeds beroemd zal blij ven heeft bewezen dat menniettegenstaande den langwerpigen vorm voldoende vastheid van vorm kon verkrijgen; dat men door den binnen- ballon den buitenballon in den vereischten toestand kon houden, dat men door de schroef de beweging in de eenmaal aangenomen richting kon doen plaats hebbenen eindelijk dat men door een eenvoudige schroef met twee vleugels een snelheid van 10 kilometers in het uur kon bereiken. Door een kleine stoommachine zou men gemakkelijk lot een snelheid van 22 kilometers in het uur kunnen komen, en zou zeker eeu nog grooter af wijking van de richting van den wind mogelijk worden. Nieuwe proefuemiugen zullen waarschijn lijk tot nog beter resultaten leiden. Het Journal van Rennes in Frankrijk verhaalt het volgende schrikwekkend gevecht, dat den 15 dezer maand in de gemeente Sint Meen lus- schen een man en een wolf plaats had. Rond 9 uren 's morgens was de landbouwer Lorand bezig met heibrem op zijneu akker te suilden, wanneer hij ouverwachls door een volf werd besprongen, die hem omverwierp. De man verrastrichtte zich op en aanstouds wierp de wolf hem nog eens ten gronde: hij staat we derom op, en ditmaal met koelbloedigheid zijnen gevaarlijken toestand beschouwende valt hij op zijue beurt den hougerigen vijand aan. Alsdan nam eene schrikkelijke worst8liug van lijf om lijf aanvang. De mau was van eene reusachtige ge stalte en het wild dier streed met de woede der razernij. Hoe lang deze strijd van leven of dood geduurd heeftweet Lorand zelf niet te zeggen maar na vrèeselijke wouden ontvangen te hebben greep hij zijnen bloe.ddorstigen vijand bij het bovenste kaakbeen eu bonsde geweldig met zijne sikkel op den kop. De wolf rukt zich los; schrik kelijke beten brengt hij Lorand toe. Deze werpt ziju'wapen weg en valt nog eens den wolf op het lijf, en, door geweldige pogingeu gelukt het hem het woedende dier omver te werpen; hij stelt de knie op de keel en roept met al de krachten des noods om hulp en bijstand. Twee vrouweD, die op een uaburig veld riet snijden, komen met hunne messen loegeloopen en snijden den wolf, terwijl hij onder de handen van den vromen landbouwer zich lag te wringen, de keel af. Loraud was het eenig slachtoffer niet dat dit woedend dier trachtte te maken, reeds in drie verschillende gemeenten had hij menschen ver scheurd. Hoe sterk gehelen kon Lorand toch naar da gemeente terugkeerenhij was gansch met bloed overdekt en begaf zich naar het hospitaal om verpleegd te w orden, lu weerwil van zijne schrik kelijke wonden hoopt men op zjjue genezing. OOSTENRIJK. In Weenen werden onlangs belangrijke proeven genomen om luchtballons te sturen volgens de uitvinding van den ingenieur Hauleiu vau Mainz. De gedane proeven doeu de hoop koesteren dat dit groote probleem der werktuigkunde werkelijk opgelost is. Als beweegkracht dieot de machine van Lenoir, die, door het gas des ballons gevoed, tot het bewegen eener schroef wordt gebruikt. Die luchtschroef voldoet volkomen aan haar doe], want zij maakt de voortbeweging van den ballon in iedere richting mogelijk, terwijl het stureu door een stuurrad plaats heeft. Eeu grooter lucht schip naar dat systeem vervaardigdbelooft de gekoesterde verwachting te vervullendaar het iu plaats van met steenkolengas met het vijfmaal lichtere waterstofgas zal gevuld worden zoodat bij gelijke grootte van den ballon de draagkracht tweemaal zoo groot zal worden eu de machine daardoor zwaarder en ook. krachtiger kau zijn. Ret is ook gebleken dat het luchtschip van Hanlein zich met een snelheid van 36 voet in de seconde beweegten de constructie alle gevaar voor brand uitsluit. De proeven werden door de aartsherto gen Albrecht en Wilhelm alsmede door den chef van den staf, met groote belangstelling bijgewoond. RUSLAND. Een vrees.elijk bloedbad had onlangs plaats op eeu molenin de nabijheid der Russische stad Jegorjewsk. Iu het begiu vau April kwamen tegen den avond 3 Tartaren aan den molen en verzoch- teu den molenaar, dien zij nog van vroeger sche nen te kennenom nachtverblijf. De molenaar voldeed daaraan en bracht hen in huis. Kort daarop zond hij zijn knecht met eeu boodschap naar een naburig dorp en raadde hem bij het weggaan aan, 's nachts niet terug te keeren, maar in het dorp te blijven. Nadat hij nog eeu eind woegs met den knecht had meegeloopeo keerde hij naar zijne woning terug, die hij met vrouw, o kinderen en een dienstmaagd bewoonde. Onder- wog echter rees bij deu knecht een zekere onrust, een vermoeden legen de Tartaren, dal zoo toenam, dal hij, zonder naar het dorp te gaan, zoo spoedig mogelijk terugkeerde. Het eerste wat hij zag toen hij bi; deu molen kwam, was het met bloed bedekte lijk des molenaars. Hij liep dadelijk, op het huis toe maar vond de deur gesloten. Zonder zich lang te bedenken, uam hij een breek ijzer en brak daarmee de deur open. Eeu der Tartaren, die zich op hem wiide werpen, wist hij te ontwijken en deed hem door een goed loege- brachlen slag met het breekijzer Ier aarde storten. Het huis binnengegaan zijnde, zag hij het lijk der vrouw en eenige schreden verder ook de meid op den grond liggen. Een ander Tartaar liep met opgeheven mes op hem toe, maar ook dezen ont week hij en doodde hem eveneens met een slag van zijn ijzer. Dit zelfde lot viel ook den derden Tartaar te Beurt, wiens moed reeds aanmerkelijk gezonken was, nadat hij gezien had, hoe bel zijn makkers gegaan was. Zoo lagen daar vijf lijken bijeen, de moordenaars zelve zich badende in hun bloed hunner slachtoffers. De kinderen waren in hun angst op den oven gekropen en nog allen in het leven. Ook de dienstmaagd loefde nog en was door den angst slechts in onmacht op den grond neergevalleu. SLUIS Onze haven leverde gisteren eD heden eene buitengewone levendigheid op teDgevolge van de omstaudigheid dat op heden 1 Meide invoer vau alle granen en; peulvruchten in België weder aan rechten onderworpen is. UITGEVOERD: 945 hectoliters Tarwe I486 Gerst 753 Haver 632 Boonen 7 Erwten Samen 3823 hectoliters. Bij d9 aangifte voor het trouwen heeft zich te Deventer een zonderling geval voorgedaan. Ze kere frissche deernedie Jannetje genoemd werd, zou in 't huwelijk treden met den jongman harer keuze, maar de geboorte-acte, door haar inge leverd, spreekt niet van een Jannetje maar van een Jan. en zij slaat daarin als man vermeld. Vcorloopig is t huwelijk uitgesteld tot de niet- idenliteit van gezegde jongedochter met den Jan van de geboorle-aclo zal zijn bewezen. Het provinciaal gerechtshof in Gelderland heeft eene gewichtige beslissing geuomennamelijk dat wie iu Gelderland het algemeen tiendrecht heeft, geen tiend van beetwortels kau vorderen. Men meldt uit Purraereud van 21 April z „Heden nacht had alhier een brutale diefstal gepaard met inbraak plaats. Do heer S. li., vroe ger landbouwer in de Wormer, thans in deze ge meente stil levende, kwam een uur na middernacht met zijne vrouw van een bruiloftpartij te huis. Te vergeefs beproefde hij de huisdeur met den sleutel te openen en liep daarom langs een omweg naar 't achterste gedeelte zijner woning, ten einde daar binnen te gaan. Hoe ontstelde hij cn zijuo vrouw evenwel, toen zij in eene achterkamer een helder licht zagen branden, ofschoon er niemand in huis was geble ven. Zij snelden uu naar een hunner vrienden in de nabijheid, die oogenblikkelijk de hulp der politie inriep. Door vier nachtwachts vergezeld traden zij thans het huis binnen. Daar was alles 'l onderste boven gekeerd. Alle kasten en kabinetten waren opengebroken en een menigte fraaie kleedingslukkeu lag in de grootste

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1