BIEÜWS- EB ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. K\ 33. Dertiénde Jaargang. A". 1812. De beetsuikerteelt en fabriekatie. Politiek Overzicht. s n s c aftiiBi# Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertenticnvan 1-S regels 0,75 elke regel Prijs per dbie maanden voor het voormalig 4de district van Vriirlno- 9R A nril daarboven ƒ0,12'/i- (jroole letters naar het getal gewone Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco J g ivjJlll# regels die zij beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, beuovens Advértentiëu en gewoue Berichten of ftlededeeliugen van Correspondenten, te bezorgen bij don Uitgever dezer, alles FRANCO. Met verbazing namen wij kennis van het hoofdartikel in de Gazette van Eecloo van 21 dezer. Wij zijn, wat de algemeene en hoogste belangen en op stoffelijk en zedelijk gebied betreft, meestal eenstemmig met den geachten Redacteur van onze zuster courant; doch ditmaal zetten we er een punt bij. Hoevragen wijis de Heer Van Acker een voorstander der heillooze politiek van den Heer Thiers Wil hij de toevlucht nemen tot het beschermend stelsel Is hij de vrije Vlaming een tegenstander geworden van de eerste levensvoorwaarde cener vrije natie den vrijen handel Men oordeeleHet Belgisch staatsbestuur acht het noodig den vrijen invoer der levens middelen voor altijd loe te laten, en ziet, onze vriend komt daar tegen in verzet met het oog op liet door dat bestuur voorgesteld equivalenteene belasting op de beetwortel suiker omdat de Vlaamsche landbouwer, met het oog op lijdelijke winstde uitput tende cultuur der beetwortelen ingevoerd heeft en wil dezen tak van landbouw in bescherming nemen alsof ook in België de landbouwer, de grootste bandelaars der pol- derstreken door de vrijstelling van palent nog niet genoeg boven duizenderlei indus- trigel.pn beschermd ware 1 1 Ronduit, dit verwondert ons, en wij noodigen onzen vriend uitde volgende stellingen te weerleggen. De beetwortelteelt is verderfelijk voor den landbouw 1». Omdat ze de eerste voedingsmiddelen en voedergewassen de haar toekomende plaats rooft. 52». Veel minder voordeeien voor de arbei dende klasse afwerpten 3». De landerijen uitput en dus bederft. Daaruit volgtdat deze teelt niet anders kan gedreven worden dan ten nadeele van het algemeen. Wij beloven onzen vriend acte van zijn 'beloog te zullen nemen cn trachten hem te overtuigen dat het plan van het Belgisch staatsbestuur alle ondersteuning verdient. Vraagt men hoe 't komtdat wij vrij zinnigen, het Belgisch behoudend Ministerie zijdelings ondersteunen die wete dat wij boven vrijzinnig behoudend liberaalcle- rikaaldoctrinair of hoe die geheele winkel heeten mogeverheven zijn. Doch, ten behoeve onzer landbouwers, drukken wij 't artikel hier af en verzoeken 't hen wel te overwegen Voor den landbouw is de wet op den vrijen invoer der levensmiddelen een der gewichtigste maatregelen die er zouden kunnen genomen worden. Dat hebben wij reeds duidelijk gemaakt met het oog op den graan- en den veeprijs. Evennel verdient de maatregel nog uit een ander oogpunt te worden beschouwd. En nu de kamers eerstdaags uitspraak zullen doen over het voorstel om den vrijen invoer der levens middelen voor altijd toe te laten moeten wij onze landbouwers doen verslaandat er voor hen eene gansch bijzondere scha delijkheid, buiten die van den afslag op graan en vee, uit de wet op den vrijen invoer moet volgen. Als het staatsbestuur de rechten afschaft op den invoer van graan en veedan on dergaat de kasse van het rijk een gevoelig verlies nu, dat veriies wil het staatsbestuur door het instellen van andero belastingen terugwinnen, en wel voornamelijk bij middel van liet verzwaren der accijnsrechten op de beetsuiker. 't Is onder dit betrek dat wij de zaak nader behooren op te helderen. Onze landbouwers begrijpen datals het beetsuiker met nieuwe rechten wordt ge troffen de fabriekatie van beetsuiker lijden moeten dat ais die fabriekatie lijdtde teelt der bectenwelke den landbouw zoo voordeeiig is, daardoor belemmerd zal wezen. Men weet uit onze vroegere opgaven welke verbazende uitbreiding de suikerfa- briekalieen dus ook de beetenteelt, in ons land genomen heeft. Nergens zijn er meer suikerfabrieken tot stand gekomen dan in België. Dat heeft den gunstigslen invloed uitgeoefend op den landbouw. Welnudit alles is enkellijk en alleen toe te schrijven aan de gematigdheid van het accijnsrecht en aan de voordeelige wijze van belasting op de fabriekatie van beetsuiker toegepast. 't Is vooral in het noorden van ons dis trict dat de beetsuiker-teelt het meest werd uitgebreid in geheel deze polderachtige streek maakte zij het voorgaande jaar een der belangrijkste takken van den landbouw uit. Men begrijpt welke noodlottige gevolgen het sluiten der suikerfabrieken voor deze landbouwstreek zou hebben 1 In den afval der suikerfabrieken vindt de landbouwer een goedkoop voeder voor zijn vee, dat niet alleen; maar bet zaaien van beetwortels levert hem eene winstgevende bron op. Dan nog overal in den omtrek der suikerfabrieken is de waarde van het zaailand opgesiagen en, natuurlijk, ook de pachtprijs in eene en dezelfde evenredigheid. De landman, die nu op hooge pachten en lasten zitmoet groote prijzen van zijne voortbrengselen zien te makenom staande te kunneu blijven. Zal dat nog mogelijk zijn als de wet op den vrijen invoer wordt gestemd, als de suikernijverheid met verhoogde rechten is geslagen, als misschien veel suikerfabrieken gesloten zijn 1 Ziedaar den onzekeren toe stand waarin de ongelukkige landbouwer is geplaatst Met belangstelling zien wij de beraadsla ging te geinoet van de wet op de bepaalde afschaffing der douaanrechlen op de levens middelen en te gelijk van de wet op do instelling van hoogere accijnsrechten op de fabriekatie van beetsuiker. Wij zijn vooral benieuwd naar de redens voor en naar de redens tegen deze beide wettenwelke in' de kamers zullen ingebracht worden. Dat zal gewis meer licht verspreiden over do quaestie. Mocht het er ook toe leiden om de beetsuikernijverheid te doen behandelen met al de inachtneming welke zq verdient I Die beraadslaging is aanstaande. Wij zullen ze nagaan en daarover een getrouw verslag aan den belanghebbenden lezer onder het oog brengen. Do Daily Telegraph meldt op bijzonder ernstig® en plechtige wijze het volgende: De graaf von Arnira gaat Maandag a. s. uit Berlijn naar Parijs, overbrengende een mededee- ling zijner regeeringwelke in den volstera era duidelijksten zin een ultimatum is, en waarin geconstateerd wordt, dat Duitschland in heloot- werp op de legerorganisatio van Frankrijk era in de redevoering van den heer Thiers een open bare bedreiging lot wraakneming, alsmede ©era programma lot eventueele verwerping der resul taten van den oorlog ziet. De heer von Bismarck vraagt dienvolgens een beperking der militair® wapeuingen, zullende hij in het tegenovergesteld geval voldoende waarborgen nepen voor de af-* betaling der schuld en legen een plotselingera aanval. Indien Frankrijk aarzelt of neiging aan den dag legt om de toevlucht te nemen lot wan trouwen verwekkende taal, zal het Duitsche léger snel worden gemobiliseerd ^en op die steden era dat grondgebied van Frankrijk, welke men noo dig zal oordeelen als equivalenten tot waarborg voor de schuld, aanrukken of wel op zoodanige punten als noodig worden geoordeeld tot eera volkomen beheerschen van het iand. Indien Frankrijk zich daartegen verzet, zal de eerste vijandelijke daad zijnerzijds worden beschouwd als een oorlogsverklaring. Daily News daarentegen deelt een telegram uit Parijs mede tuidens welke door Graaf von Arnim een geruststellende nola aan den keor Thiers is voorgelezen. l)e Magdeburger Zeitung weet het volgende omtrent Prins von Bismarck te verhalen. Toera eenigen lijd geleden op een soiree ten platte— I lande een vertegenwoordiger der conservatieve beginselen Prius von Bismarck als zijn gevoelen te kennen gaf, dat de constitutioneele beginselen

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1