NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREI. N°. 32 Dertiende Jaargang. A0. 1872. Dinsdag 23 April. BUITENLAND. BINNENLAND. S111S iSlMBLIB Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland fi ,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven f 0,12%.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers /'0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertenliëu en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. DUITSCHLAND. De Keizer van Duitschland heeft aan den dom van Keulen 500 centenaar kaoonmetaal uit het arsenaal van Straatsburg geschonken om daarvan de vijlde klok van den dom to gieten. Deze klok zal de zwaarste worden van alle klokken uit Duitschland. De groote klok uit den toren van de Stephanuskerk te Weenen weegt slechts 400 centenaars. Door bemiddeling van den Kroonprins heeft de Keizer 25 centenaars van hetzelfde metaal geschonken voor de klok in de St. Martinuskerk te Keulen, die opnieuw gegoten moet. worden. Bovendien hebben vele kleine gemeenten te plat ten lande eene hoeveelheid van dit metaal ont vangen om hare kerken van klokken te voorzien. Mochten alle kanonnen alzoo in klokken ver anderen FRANKRIJK. Te Parijs wordt door de werklieden in magazij nen, waarin ontvlambare stoffen zijn, thans gebruik gemaakt van eene nieuwe soort van veiligheids lampen. In een lange fiesch van het helderste glas legt men een stukje phosphorus zoo groot als een erwt, en giel daarop olijfolie, die lot op het kookpuut verhit is; daarmede vult men de fiesch op één derde en sluit haar dau hermetisch. Wil men de lamp gebruiken, dan behoeft men slechts even do stop er af te nemen en de fiesch weder te sluiten, waarna de gansc-h e ledige ruimte boven de olie een helder licht afwerpt; houdt het licht op, dan is het voldoende weder de stop even te verwijderen. Zulk eene lamp is zes maanden lang te gebruiken. Eeoe nieuwe manier van behendig en oube- schaamd smokkelen wordt door het Journal d'Amiens medegedeeldOnlangs had de regie van goede;hand bericht ontvangen, dat een groote, met bossen stroó beladen wagen op een aangewe zen dag en uur door een der faubourgs zou komen. De douane was natuurlijk op haar post; de wagen liet niet op zich wachten; de voerman scheen verlegen en gaf ontwijkende antwoorden, Hierop werd het voertuig aan het scherpste onderzoek onderworpengeen hoekje of gaatje bleef ondoor- zochtbos voor bos werd met adelaarsoogen doorsnuffeld. Inmiddels passeerde er juist een lijkstaatsie. Daar de weg door de bossen slroo versperd was, hielpen de tolbeambten ijverig die uit den weg te ruimen en lieten vervolgens eer biedig en met ontbloolen hoofde de lijkkoets voorbij trekken. Het onderzoek van den wagon werd daarop voortgezetmaar vruchtelooser kwam geeue contrabande hoegenaamd aan het 1 ebt. 's Anderendaags vernam de douane dat er toch eene aanzienlijke hoeveelheid tabak ter waarde van '21)0,000 frs. was hinnen»esmokkcld en wel doormiddel van de zemelde lijkstaatsie. Al de persooen die den stoet vergezeld hadden, tot den priester'en den koorknaap inkluis wa ren verkleede smokkelaars geweest beladen met tabak ook de lijkkoets do kistja tot de dekken der paarden toe hadden tot bergplaats voor tabak moeten dienen, Een vreeselijke moord heeft plaats gehad to Barp (Frankrijk.) De Gironde deelt daaromtrent het volgende'mede: Er zijn vijt slachtoffers: de grootvader Amaud Mano 60 jaarde grootmoe der Marie Mano, 32 jaar; hun dochter Marie 3t jaar en moeder van vier kinderenvan wie de twee meisjes, 't eeuo van vijf jaar 't andere dertien niaanden oud in den slaap gedood zijn. Allen zijn aan 't hoofd gewend; waarschijnlijk mot een' bijl. De misdaad moet door een persoon begaan zijn, die zeer goed de localiteit keude. Om een voor een zijne slachtoffers uit het huis te krijgen, moet hij gerucht gemaakt hebben bij de schuurdeur; dit gerucht moet het gevogelte ge raas hebben doen maken en de jongo vrouw schijnt daarop wakker geworden en in de schuur te zijn gegaan om de oorzaak van de beweging te vinden en 't eerst getroffen te zijn. De groot moeder--die nog langen lijd tegen den dood heeft geworsteld is waarschijnlijk ongerust ge worden omdat zij hare dochter niet zag terug komen en naast haar gevallen. De moordenaar moet zich toen meer verwijderd en bij de stookhui verborgen hebben. Daar is de. ongelukkige Aroaud, die zich met een tang had gewapendgedood. De meisjes werdeu gevonden op eene tafel in de kamer, waar zij hadden geslapen. Het bed was doorweekt met haar bloed. Twee kleine jongens sliepen in de naaste kamer. Zij zijn als door een wonder den dood ontkomen. Deo volgenden morgen tnsschen zeven en acht ure werd de oudste wakker en riep eerst zijne moederdaarop de grootmoeder en vervolgens den grootvader: „pipe", gelijk hij zeide. Geen antwoord ontvangende stond de kleine man achl jaar oud op kleedde zijn driejarig broertje en beiden wilden met eene kleine boekenlasch op den rug naar school gaan. Zij moesten de slaapkamer der grootouders door; inen weet, dat zij ledig was. De kleinen gaan nu in dé kamer van hunne zusters en vinden ze in den reeds beschreven foeslaud. Zij komen iu de schuur en viudeu drie lijken. Nu gaan zij op den loop, den weg naar rt eigenlijke dorp Barp. Aan eeuige personendie hen ontmoetenver halen zij: „Wij gaan onzen vader halen. Groot vader, grootmoeder, moeder en zusjeszij zijn allen dood. Het bed is vol bloed." Een van de mannen, getroffen door dit verhaal, gaat naar Taslous en ziet daar de treurige waarheid. Hij maakt alarm en de boeren komeu van aile kanten toeschieten. Intusscben hadden de kinderen hun nen vader ontmoet, op een mijl afstand van Barp. Hij gaat naar zijn huis, ziet het vreeselijk schouw spel en valt in flauwte. Men vervoert hem naar eene nabij gelegene woning en daar is hij eenige uren later door de justitie ondervraagd. Men dacht aan eene misdaad van eene bende heidens, die in de omstreken rondzwerft, maar later heeft men Jeaa Mano den schoonzoon van Arnaud gearresteerd. Er was nog geen bewijs tegen hem en na een verhoor werd hij weer vrijgelaten maar later schijut men bewijzea gevonden te hebben. Hij is althans opuiouw gevangengenomen. RUSLAND. Uit Petersburg schrijft men't Is in 't oog val lend dat de keizerin dit jaar zoo vroeg naar de Krim is vertrokkenofschoon de gezondheids toestand der hooge dame onder het verblijf in de hoofdstad niet te lijden heeft, eu bovendien het bezoek der koningin van Wurteinberg zeer aan staande was. Als oorzaak van het buitengewoon spoedig op reis gaan naar de Zwarte Zee wordt het volgende vermeld: De eenige dochter van het keizerlijk paar de schoone grootvorstin Marie, thans oogeveer 19 jaar oud werd vroeger de bruid van dezen of genen koninklijken prins genoemd, al naardat de diplomaten van dezen of genen Staat hunne voelhoorns in de openbare bladen uitstaken. Inmiddels heeft de liefde met de heeren politici den spot gedreven. Een verre bloedverwant van de prinses, prins George Fre- derik van Oldenburg die dezer dageu zijn 24e jaar intreedt en nu als kapitein in het Preobras- chenkysche garde-regiment dient, heeft het hart der jeugdige keizersdochter veroverd en om hare hand gevraagd. Daar de prins van Oldenburg bij de medeleden van het hof zeer bemind is heeft hij reden aan de aannemiug van zijn verzoek niet te twijfelen. De keizerin was evenwel niet te bewegen s aanstonds hare toestemming te ge ven zij wenscht voor hare eenige dochter een gekroonden vorst lot echtgenoot. De grootvorstin Marie kreeg op haar aanhoudend verzoek niet meer gedaan, dan dat de keizerin beloofde haar tegenstand te zullen opgeven, wanneer na eene halfjarige scheiding der beide gelieven geen ver andering in hun gevoelen ontstaan zal zijn. Zoo werd danomdat keizer Alexander weigerde prins George uit Petersburg te verwijderen aan stonds bevel gegeven, het slot in Livadië tot ontvangst van de keizerlijke familie in gereedheid te brengenen drie dagen later volgde dadelijk de afreis. AMERIKA. Do heer Francis Ludwig, een vermogend Ame rikaan, die onlangs te Indianepolis overleed, maakte zijn testament op zijn sterfbed. Daarin legateerde hij 50Ü dollars aan William H. Bulier, om kruid en lood te koopen. Butler namelijk had herhaal delijk gedreigd Ludwig dood te schieten. Dit legaat deed deu stervende zooveel geuoegendat zijne vrieodeu, nadat zij getracht hadden hem er van terug te brengen eindelijk er in berustten. Tot de merkwaardigheden van Californië be- hooren ookwat men in geen ander oord der wereld vindt verlaten nieuwe steden. Zoo werd voor eenige jaren in den omtrek van Grafs Vallei goud gevonden in weinige dagen of weken ont stond de stad Meadow-lake city, waarvan de be volking aangroeide tot 4000 zielen. Na verloop van eeuige maanden zag men in dat de mijnen niet rijk genoog waren om den arbeid te beloonen en de geheele bevolking verliet do streek om voor- deeliger terrein te zoeken. De stad ligt iu het verwijderde eenzame dal gansch ledig en verlaten en nadert met rassche schreden haar volkomen verval. Een reiziger, die kort geleden toevallig deze ruïnen bezochtschetst den indruk als hoogstmerk waardig. Tc rekenen van den 20 April zijn volgeas be kendmaking in de Staals-Couraut van 11. Donder dag briefkaarten met betaald antwoord iu gebruik, gesteld. Zij bestaan uit twee aan elkander verbonden afzonderlijke kaarten waarvan de eene voor het geven van antwoord bestemd is. Dit godeelte wordt door de geadresseerden van hot in dubbel gevouwen formulier afgescheiden en afzonderlijk verzonden. Zij ziju echter geheel vrij het te ge bruiken lot zoodanig einde en op het tijdstip als zij verkiezen. De briefkaarten met betaald antwoord zijn met ingang van 20 April op 's rijks postkantoren en op de hulpkantoren der posterijen tegen zes cent per stuk verkrijgbaar. Naar men vorzekert zal Z. M. de Koning dio in dezen zomer de noordelijke provinciëo Gro ningen, Friesland ea Drente bezoektin het vol gend jaar onderscheiden gemeenten van Overijsel, Utrecht en Gelderland met fit), tegenwoordigheid vereeren. Te Zwolle is iemand, wegens het niet aangeven eener kinderjuffrouw als dienstbode veroordeeld tot eeoe boete, tea bedrage van het vijfdubbel der gesloken belasting f 94,20 en de kosten. Do ambtenaren der belastingen hadden gezien dat do juffrouw met het kind wandeldefruit haalde van de marktgroente kocht enz. LI. Vrijdag is met goed succes de 4000 kilogr zware deksteen gelegd op het voetstuk, waarop in de Velden van Heiligorlee het monument van Graaf Adolf van Nassau zal prijken. Het is acht kant op ronden voet en draagt op vier zijvlakken opschriften in de Ned. taal. Om gipsfiguren schoon te makenworden zij met een warmo dikke stijfselpap omstreeks een millimeter dik overdekt en alsdan op een luchtige plaats in de tocht gezet. Na verloop van eenige uren is de stijfselpap door het uitdrogen afge sprongen en kan gemakkelijk weggenomen worden. Aan de stijfselpap blijven alle onzuiverheden van stof enz. aanhangen en indien het werk goed ver richt is, vertoonea zich de figuren bijna als nieuw. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden dat er Zaterdagavond te Rotterdam een Turksch barkschip is gearriveerd van Taganrog. Niemand der thans mot de scheepvaartboweging bekende personen is een soortgelijk geval bekend en is het hoogst waarschijnlijk do eerste Turksche vlag, die van een schip op deze stroomen wappert.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1