NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAI WESTELIJK ZiEUWSCi-VLAAIBIiEi. N9. 31. Dertiende Jaargang. A° 1812. Vrijdag 19 April. Het nieuw ontwerp Polderreglement. Politiek Overzicht. smismBib Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag, Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven f0,]'2y2.Groole letters naar bet getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieveu, de Redactie betreffende, benevens Adverleoiiëu en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO, Wij ontleenenom het ook in onzen kring te verspreidenhet volgende aan de Middelburgsche Courant. De regeling van het bestuur en beheer van polders en waterschappen moge voor iedere Nederlandsche provincie in meerdere of mindere mate belangrijk zijn voor Zee land is zij stellig van hel meeste gewicht, door de eigenaardige toestanden waarin de Zeeuwsche polders verkeeren. In de laatste jaren werd op dat gebied door de provin ciale staten van Zeeland menig belangrijk werk tot stand gebracht, en, na de vast stelling van het reglement voor de calami- teuze polders en waterschappen in 1871 zal stellig een ontvverp-reglement voor al de polders of waterschappen in Zeeland met belangstelling worden ontvangen. Het spreekt van zelve, dat gedeputeerde staten bij samenstelling van dat ontwerp- reglement hebben gelet op de wijze van inrichting en de beginselen die door de provinciale staten bij de in de laatste jaren aangenomen reglementen werden gehuldigd, en dat zij voor zooveel noodig hebben ge waakt voor overeenstemmiug tusschen het aangeboden ontwerp en het reglement op de calamiteuze polders en waterschappen. Zelve verklaren zij dat „aan de besturen zooveel mogelijk vrijheid en zelfstandigheid is toegekend in de uiloefening van hun be heer, en die vrijheid slechts is beperkt waar het noodig is om het toezicht te verzekeren, dat, naar de bedoeling der grond- en pro vinciale wet, door het provinciaal bestuur moet gehouden worden in het belang der provincie en van andere belanghebbenden. „Ook is geregeld de wijze waarop ge schillen van administralieven aard zullen worden beslist, en, tot waarborg dat geene belangen gekrenkt worden, is de gelegenheid geopend om van de genomen beschikkingen in hooger beroep te komen bij den koning, die, volgens de grondwet, het oppertoezicht heeft op den waterstaat." Met uilsluiting van die in hoofJstuk I, dat niet van toepassing zal wezen voor ca lamiteuze polders of waterschappen zullen de bepalingen van het ontworpen reglement zoowel voor deze als voor andere polders en waterschappen gelden. In hoofdstuk I wordt uitsluitend gehandeld over de bedijking en het ontstaan der polders of waterschappen, de zeewering of oeverdediging de binnen dijken en waterleidingen en het recht van doortocht van het polderwater, onderwerpen die voor de calamiteuze polders afzonderlijk zijn geregeld. Wanneer aanvraag is gedaan om ver gunning tot het bedijken van gronden, moet, na voorafgaande bekendmaking, de dopr.de aanvragers over te leggen tcekenin'gV^asn- wijzende de te bedijken gronden en de aan te leggen dijken, uitwateringsluizen, wegen en andere werken met het daartoe behoorend bestek door de zorg van gedeputeerde staten gedurende drie weken worden nedergelegd in de gemeente ot een der -gemeenten waartoe die gronden behooren, ter inzage van belanghebbende besturen en personen. Gedeputeerde staten' brengen verslag uit op het verzoek en zenden dit verslag met de bezwaarschriften naar het departement van algemeen bestuur waar het behoort. Als de concessie is verleend zorgen gedeputeerde staten dat een naam wordt gegeven aan den bedijkten polder. Uitgaande van het beginsel dat het nood zakelijk is, dut door de polder- of water schapsbesturen nauwlettend worde toegezien op de werken die tot waterkeeringzee wering ot oeververdediging bestemd zijn en dat gedeputeerde staten van alles worden ingelicht wat daartoe betrekking heeft, daar er zoo vele belangen bij betrokken zijn bevat het ontwerp verschillende bepalingen omtrent het peilen der vooroevers. Voor het beheer en het onderhoud van binnendijken is in beginsel aangenomen, dat de verplichting daartoe rust op de polders of waterschappen waartoe de binnendijken feitelijk behooreneen beginsel dat in overeenstemming is met den bestaanden toestand. Eenige uitzonderingen zijn toege laten en het blijkt, dat gedeputeerde staten den onderhoudslast voor binnendijken zooveel mogelijk willen doen drukken op de onmiddellijk belanghebbenden. Ten opzichte van het recht van doortocht van het polderwaler wordt ais algemeen beginsel gehuldigddat alle binnenpolders of waterschappen dat recht hebben en der halve kunnen vorderen, dat hun polderwater door de voorliggende polders ot waterschap pen afwatere. Het bestuur of beheer van de polders en waterschappen wordt opgedragen aan een polderbestuur, samengesteld uileen dijkgraaf en een of meer gezworenenbijgestaan door een ontvanger-griffier onder toezicht en medewerking van de vergadering van ingelanden of hoofdingelanden. De wijze van samenstelling, de bevoegdheid en de werkkring van ieder van die lichamen en van de ambtenaren, beambten en bedienden, wordt voor zooveel noodig omschreven evenzeer als de wijze van het beheer en bestuur van de werken en eigendommen het vaststellen der begrooting en het doen van rekening en verantwoording. Het dijkgeschot zal worden geheven naar de kadastrale grootte, van al de in den polder of hot waterschap gelegen landen met uitzondering van de vrijgestelde vroonen en vrijlanden en van de gronden die volstrekt onvruchtbaar zijn, zoolang zij dit blijven. Ter bestrijding van buitengewone uitgaven zal ook van de vroonen en vrijlanden ge- schot kunnen worden geheven. De omstel- ling van het geschot over de gronden zal ten name der eigenaars, erfpachters of vruchtgebruikers geschiedennaar de regelen, door de vergadering van ingelanden en hoofdingelanden vastgesteld. Na de regeling van hot toezicht der provinciale en gedeputeerde staten en de opneming van eenige bepalingen omtrent de werking van bet reglement zijn ten slotte eenige onmisbare overgangsbepalingen voor gesteld, teneinde eene geregelde invoering van het ontworpen reglement, dat met le Januari 1873 zou in werking treden, te bevorderen waarvoor de zorg aan gedepu teerde staten wordt opgedragen. Tot dusver de Midd. Ct. Misschien zullen we op dat onderwerp moeten terugkomen. Tot onze bittere schade toch hebben we voorbeen moeten zien, hoe het vorig artikel van wateraf voer uitgevoerd werd. Daarom verheugt ons de milde geest van het ontwerp op dit punt. De Daily News van I April verklaart aan haar lozers de beteekeuis vau onze nationale feestvie ring. De Nederlanders zegt zij vieren heden 'i derde eeuwfeest hunuer onafhankelijkheid, 'lis driehonderd jaar geleden dat hun dappere voor ouders, 'l juk verbrekend van een bigotlen, bloed- dorstigen despoot, aau de verbaasde wereld loon den, wat zij te hopen had van den uit de Her vorming geboren geest van burgerlijke en gods dienstige vrijheid. Op die daden der voorouders tuag Nederland wel trotsch zijn. De News treedt hierop in een kort historisch overzicht van onzen tachtigjarigeu worstelstrijd en van den bloeitijd der Republiek. Zij wijst daarbij er op, hoe Engeland in 't bijzonder bë- laug moet stellen in de geschiedenis der Neder landen, omdat de beide ualiën zoo vaak naast, elkander of elk voor zich te strijden hebben gehad tegen denzelfden ouverzoeuHjkeu vijand en Ver drukker; hoe de goede verstandhouding tusschen de beide volkeren uimmer verstoord had behooren te worden en dit ook werkelijk nimmer werd dan door invloeden van builen,: door ophitsingen van Lodewijk XIV en de onbezonnenheden vau Karei II; ,hGe ten bewijze, 't drievoudig verbond door geheel Grool-Britlanje werd toegejuicht; terwijl, twintig jaar later, een Holiandscli Stadhouder voor Engeland een beter Koning was dan. 't ooit op zijn troon ge2iën had. Sprekende over, hetgeen in sommigo plaatsen van ons land is voorgevallenlaat de News zich aldus uit: de nationale jubeltoou is niet algemeeu. Do hcdendaagsche vertegenwoordigers van 't stel seldat 1 April 1572 omverstootte, hebben ge tracht door opruiingen op den feestdag een smet te werpen, fu Nederlandevenals in Engeland

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1