NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VA1 WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 30. Dertiende Jaargang. A0. 1872. Dinsdag 16 April. Politiek Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. SIII 151 c HSWHBLAD Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag eu Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven ƒ0,12%,Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverientiën en gewone Berichten of Mededeeiingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Men weet, dat onder de vele plannen, die er bestaan om den afstand tusschen Engeland en Frankrijk te bekorten, ook dat behoort van het boren van een tunnel onder het Engelsche kanaal. De ontwerpers van dit plan hebben dezer dagen eene audiëntie bij Thiers gehad en volgens den Times, van dezen vernomen, dat hij er gunstig voor gestemd is. De ontwerpers verlangden van Thiersdat de zaak zou onderzocht worden door de com missie, bij de wet daartoe aangewezen. In zijn antwoord zeide de president der Fran- sche republiek o. a. het volgende „Ik ben persoonlijk voor het tunnelplan en ik twijfel nietof de ministerraad zal mijne meening deelen het departement van openbare werken zal ik over de zaak raad plegen. Tegen de verlangde enquête be staat bij mij geen bezwaar en ik zal bij genoemd departement vragen of met het ontwerp onmiddellijk een begin gemaakt kan worden." Uit de bijzonderheden van het plan deelt het Journal de Havre mede, dat de onder- zeesche weg zal worden gegraven op Va mijl diepte onder het water. De kosten worden berekend op 325 millioenen. Het plandat in 1867 op de algemeene ten toonstelling van Parijs te zien was zal onderzocht worden door eene Engelsch- Fransche commissie met lord Grosvener tot voorzitter. Reeds is eene maatschappij ge constitueerd. BELGLE. Men meldt uit Loochristi9 April. Zondag laatsll. verliet zekere J. B. Demeyer, landbouwerde herberg het Boerenhof binnen deze gemeente wanneer men hem des anderen daags gewond op den grooten weg vond liggen bijna zonder eenig teeken van leven. In eene naburige herberg gedragen, bestadigde men dat bp 4 tot 5 messteken in hel hoofd had ontvangen en verscheidene zware slagen op al de deelen ■van het lichaam. Zijn toestand verergerde van uur tot uur en hij moest berecht wordenzooda nig vreest men dat hij aan zijne wonden zal bezwijken. Zulke nachtelijke en onverwachte aanvallen zouden streng moeten gestraft worden, en wij verhopen dat het gerecht de daders van dien aanslag welhaast onder de handen zal hebben. Men meldt uit Marly, 10 April. Onze gemeente komt het tooneel te zijn van eene gruwelijke misdaad. Sedert eenige maanden was zekere S..., timmer man ten prooi aan geeslkwellende gedachten. Hij had reeds verscheidene maal te kennen ge geven dat hij op zijn leven uit was en zou dit noodlottig besluit reeds uitgevoerd hebben, zonder de gedurige bewakiug vau zijne vrouw. Tweemaal had zij hein reeds de koord op den zolder ontnomen met welke hij zich wilde ophan gen en hij gaf altijd voor antwoord, dat hij dit gruwelijk "besluit wilde uitvoeren om meerdere onheilen te ontgaan. Die gruwelijke woorden moesten eilaas, in hst korte verwezenlijkt worden en laatstleden stond hij des nachts op om zijne vrouw te verworgen. Doch door geroep en getier lukte die manslag niet en de geburen verlosten de vrouw. Sedert dien tijd bespiedde hij alle ©ogenblikken om ze to vermoorden. Zaterdag laatsll. stond die ongelukkige te strij ken wanneer haar man slillekens op haar aan kwameen gloeiend strijkijzer greep en zijne vrouw éen geweldigen slag op het hoofd toebracht. Zij stortte ten gronde. Hij greep ze dan vast en trachtte haar verder slagen toe te brengen, die zij ten koste van veel brandwonden afkeerde. Door het geschreeuw kwameu de geburen to9- ïoopeu eii verlosten de vrouw uit die moord dadige handen. De dader werd naar de gevangenis geleid. Hij leed aan .zinsverbijstering, ten gevolge van tegen spoed in zijne zaken. Nauwelijks is het ministerieel besluit verschenen waarbij de maatregels van voorzorg legen de run derpest voor de twee Vlaandereus zijn opgeschort, of wij vernemen dat de besmettingvolgens een dagblad uit Gentzich komt te vertoonen in de gemeente St. Denys-Westrem nabij Gent. Eecl. DUITSCULAND. Te Berlijn is de woningsnood ten top gestegen; men berekent dat met de Aprils-verhuiziug on geveer 1500 personen zonder huisdak zijn twee huisvaders hebben zich uit wanhoop om een wo ning te vinden opgehangen. Bij Karlsruhe werd dezer dagen door een rit meester een weddingschap gewouneu tegen vijf officieren waarvan de uilslag door een talrijke menigte met belangstelling werd le gemoet gezien. De ritmeester von Róthkirch had aangenomen in 48 uren 48 malen den weg af le leggen tusschen Karlsruhe en Eggensteineen afstand van zeven kwartier gaans. Hij moest 8 maal loopend, 8 maal te paard en 8 maal in eeu rijtuig heen en terug van Karlsruhe naar Eggensleiu gaan en alzoo 28 uren loopen en 20 uur rijden zonder zich rust te gunnen. De ritmeester,'die de toch ten in 45 uren aflegdehad evenals ieder der aüderen 100 th. uitgelegd zoodat hij 500 th. voor zijne moeite ontving. FRANKRIJK. Eon groot deel der in Frankrijk gedurende den laatslen oorlog buitgemaakte kanonnen wordt lot eeu doel gebruiktwaaraan mentoen zij te BouFges gegoten werden, stellig niet heeft gedacht, Keizer Wilhelm heeft nl. bepaald, dat gemeenten, die tot nu toe geene torenklokkeu hebben het daarvoor beuoodigde metaal uiL den oorlogsbuit zullen verkrijgen. Zoo hebben twintig katholieke gemeenten in de Rijnprovinciën torenklokken be komen. De dom le Keulen kreeg 500die te Fraukfort 260 centenaars metaal. ZWEDEN. Zweden leeftgelijk men weetsedert 85 jaar in de verwachting, "dat de academie de natie van een degelijk woordenboek harer taal zal voorzien. Het geleerde genootschap is echter nog niet ver der gekomen dan de letter A. Die arbeid kost den Slaat reeds 67,0000 Rijksdaalders. Om zoo mogelijkte voorkomen dat er op die wijs 2295 jaar en 1,882,500 Rijksdaalders met hel geheele werk zouden heengaan, begint de Rijksdag harde woorden te spreken. Het is te hopendat dit bateu zal. Anders wordt het taalboek wel wat al te oud en te duur. AMERIKA. Te New-Haven, eene der belangrijkste fabriek en handelssteden van den staat Connecticut is eeue naaldenfabriek, waar het gausche fabrikaat door eene machine, geheel zonder hulp van menschenhandeu wordt verricht. Slechts behoeft men eenen bol draad in de machine te steken, en deze doet het overige. Zij snijdt den draad in gelijke stukken, dan boort zij in elk stukje het oog, maakt de opening glad en slijpt dan de punt, en de afgewerkte naald valt er aan den achter kant der machine uit. Eene tweede machine neemt de vallende naalden op schikt ze met de punten naast elkaar, en nu komt de derde machine om ze netjes in te pakken. Eene dezer machie- nes neemt niet meer ruimte dan eene gewone tafel en maakt 30 tol 40,000 naalden per dag. RUSLAND. Men schrijft uit St. Petersburg dd. 2 dezer De winter was hier bijzonder zacht. De laatste vier weken was hel bij afwisseling dooiweder of geringe vorst. Thans schijnt hot, te zullen blijven dooien. Oei ijs op de Newa draagt altijd nog maar zal wel spoedig niet meer te vertrouwen zjjn. De eerste kamer heeft op 9 dezer de wet tót afkoopbaarstelling van de tienden, nadat dezo door deu minister van justitie was verdedigd, aange nomen met 26 legen. 8 stemmen. De tweede kamer der Slaten-Generaal is opge roepen tegen den 22 April e. k., des morgeus ten elf ure. Overeenkomstig het vroeger genomen besluit, is alsdan de inkomsten-belasting aan de orde. 7 en 8 Mei e. k. zullen de miliciens der lich ting 1872 bij de verschillende regimenten infan terie en vesting-artillerie ouder de wapenen komen, om in den wapenhandel te worden geoefend. Proces-verbaal van de eersle-steenlegging der Brielsche monumeuten. „Ter eeuwige gedachtenis aan ds inneming van den Briel op den Islen April 1572, door de Wa tergeuzen het begin van Neerlauds bevrijding van de Spaansche dwingelandij, heeft Z.M. Willem HS, Koning der Nederlanden op deu Islen April MDGCCLXXIl den eersten steen gelegd van dit nationale gedenkteekeubestaande in een alle gorisch monument en een asyl voor oude eu ver minkte Nederlaudsche Zeelieden waartoe de gelden ziju bijeengebracht, zoowel uit vrijwillige giften van Z. M. deu Koning der Nederlanden zelve als van Z. M. onderdanenbenevens van eenige Z.-Nederlanders, ouder de leiding van ruina 200 plaatselijke commissiëii, een hoofdcommissie onder voorzitting van den Edel Achtbaren heer George Frederik Lette, Burgemeester van Brielle, en een Ülrechtsche commissie, ouder voorzitting, van den Hoog Welgeboren heer Mr. Christiaan Willem JohauBa^on van Boetzelaar van Dub beldam. „Gedaau te Brielle op Maandag den Islen April achttienhonderd twee eu zeventig. „Ten aauschouwe van afgevaardigden geuoo- digden en duizenden landgenooteu eu in de on middellijke tegenwoordigheid van Z. K. O. Prins Alexander der Nederlanden, en van allen, die nevens Z. M. den Koning, deze oirkondo met hunne naanateekening hebben bekrachtigd. (was get.) Willem. Alexander."' Dit document was onderteekend door de leden der Utrechtsche commissie eu der Brielsche hoofd commissie. Aan een ingezetene van Deventer werd op 1 April van dit jaar een zoon geboren. De geluk kige vader ijlt naar het stadhuis en geeft zijn zoon bij den burgerlijken stand aan mei de namen:

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1