NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUfSCH-YUANDEREN. N\ 28. Dertiende Jaargang. A°„ 1872. BUITENLAND. BELGIE. BINNENLAND. BEURSBERICHTEN. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN". S111 s c hSwmbmd Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Pri]9 per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven ƒ0,l*2'/2.Groole letters naar hel getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Het standbeeld van wijlen koning Leopold, ge- plaatst aan de statie te Namen, was in stroo ge huld om het tegen de vorst te beschermen. Eergisteren nacht is door onbekenden het stroo in brand gestoken; het beeld is er wel is waar niet door beschadigd maar het gelaat is zoodanig zwart, dat het byna op een neger uit Abyssinië gelijkt. DUITSCHLAND. Evenals ien vorigen jare heeft de keizer van Duitschland ook thans weder al de beambten en manschappen der brandweer van Berlijn aan zich doen voorsteilenen daarbij speciaal diegenen hartelijk toegesproken, die zich in het laatste jaar bijzonder onderscheiden hadden. Die ontmoeting had plaats ia tegenwoordigheid van de keizerin/ aan bedoelde personen werden tevens kostbare geschenken uitgereikt. Dit voorbeeld van den keizer verdient ook elders alle navolgingdie Duilsche gewoonte mag wel worden geannexeerd. Voor eenigen lijd werd van vele kanten in de bladen medegedeeld, dat, nadat de Fransche krijgsgevangenen sedert lang door Duitschland uitgeleverd warenzich nog „Duitsche gevange nen in Algiers'" bevonden. Op eene lót de Fran sche regeering gerichte aanvraag moet de laatste elke bewering dien aangaande voor onjuist ver klaard hebben. Evenwel heeft zich dezer dagen een uit Algiers ontvluchte Duitsche gevangene, Karei Willner, bij den president der politie in Berlijn aangediend en de volgende mededeeling gedaan: Na '1 uithreken van den FraDseh Duitschen oorlog was hij te Parijs als kleermaker werkzaam geweest. Na den siag bij Sedan was hij evenals vele andere Duitschers in Pargs ge vangengenomen eo met ongeveer 40 lotgeooo- ten eerst vier weken lang bij slechte gevangecis- kost opgesloten geworden. Daarop werden de gezamenlijke gevangenen over Lyon en Marseille naar Algiers vervoerd waar zij bij 't vreemden legioen ingelijfd en benevens hun militairen dienst tot zwaren arbeid bij het bouwen van kazernen fortificatiën en aanieggen van straten gebruikt werden. Een eerste poging om te vluchten was Willner mislukt. Hij werd achterhaald en 60 dagen lang in een soort van regenbak opgesloten, waarin hij dezen geheelen tijd zonder stroo en deksel in" vuil eo slijk doorbrengen moest. Deze behandeling schrikte hem evenwel niet af, een tweede en ditmaal gelukkiger poging om te. vluchten aan te wenden. Hij deserteerde uil Maskara en kwam behouden te Orau aanwaar hij een geheim onderkomen en werk vond. Na omstreeks vijf maanden in Oran te hebben door gebracht, ontdekte hij in de haven een Duitsch schip „Wilhem", tot welks kapitein, Carlgow.uit Wolgast hij zich wendde om hulp. Deze waagde het echter niet persoonlijk iels voor hem te doen, wijl hij lading voor Frankrijk innam, maar zorgde voor zijn overtocht op een Engelsch schip naar Leith. Van daar werd Willner met behulp van de Maatschappij naar Bremen en van daar door den Senaat verder naar Berlijn geholpen. Hij heeft den president der politie zijn lijden en we derwaardigheden medegedeeld met de verzekering, dat nog „vele honderden" Duitschers in Algiers in gevangenschap zuchten. Deze aangelegenheid zal ter verdere vervolging en nasporing door den president der politie aan de rijkskanselarij wor den overgedragen. FRANKRIJK. Men heeft de registers der geheime zittingen van de Commune ontdekt. Deze gaan tot 20 Mei. H is in deze zittiug de laatste van alle dat besloten werd de Tuileriën en het stadhuis in brand te steken. Deze documenten zijn gevonden in eene houten kast, in de woning van een der naaste bloedverwanten van Greslier. Deze kast was verborgen onder een hoop cokes. Zij zijn bij het ministerie van oorlog gedeponeerd en men is bezig met het maken van kopijenwelke naar de griffie der krijgsraden zullen gezonden worden. Volgens eene statistiek op bevel van den pre fect van politie opgemaakt, beslaat de arbeidende klasse te Parijs uit 450,000 menschen. Hierbij is deze bijzonderheid gebleken dat niet miuder dan 135,000 personen het vak van kleermaker of mo demaaksters beoefenen, waarvan ongeveer 31,000 uit den Elzasvervolgens zijn er 87,000 metse laars, 15,000 slotenmakers, 32,000 timmerlieden en schrijnwerkers. „Men heeft"verhaalt een Fransch blad „voorbeelden gezien van kolossale fortuinenge maakt door werklieden. Ik zal er een van aan halen. Ik ken in eene groote stad van Frankrijk een koopman, die verscheidene millioenen rijk isen die begon mettwee stuivers. Nog een kind. .zijnde, kwam hij in dez8 stad aan met twee stuivers in zijn zak. Hij had hon ger en kocht een stuk brood voor een stuiver. Hij gaat het op de kaai opetenwaar hij versche sardijnen ziet ontschepen, „Och!" zegt hij tot een der schippers, „die sardijnen zouden wel lekker zijn indien zij dadelijk opgegeten werden." „Zij zijn voor de markt van morgen ochtend. Wilt gij er van hebben „Ja, geef cr mij voor een stuiver van." Hij maakt er twee pakjes van en doorloopt de straten roepende „Drie versche sardijnen voor een stuiver!" Zij waren dadelijk verkocht; hij koopt er thans voor vier stuivers. Den volgen den dag bezat hij reeds eene mandacht dagen later had hij een kraamdaarna een klein win keltjedaarna een grooter, daarna een groot ma gazijn. Heden is hij reeder ea bezit twaalf zeil schepen. Benoemd tot schoolopziener ia het vijfde school district der provincie Zeeland H. Q. Janssen te St. Anna ter Muiden. Men schrijft uit Viissingen van 5 April: Ofschoon onze feestdag eerst Zaterdag ofliciëel gevierd wordtheerscht sedert Maandag 1 April eene vrij opgewekte en zeer gewenschte 3'emming tot feestvieren. Een ieder beijvert zich dan ook cm het feest luister bij te zetten. Als het weder het maar toeliet, was raen des daags ijverig bezig aan het versieren der stad, en werd eiken avond door particulieren vuurwerk afgestoken. Door het heerlijke weder begunstigd was men gisteren den ganschen dag bezig Gm het een en ander in gereedheid te brengen en des avonds heerschte eene onbeschrijfelijke geestdrift. De Seden der sociëteit „de Unie" hadden eergis teren besloten des avonds een optocht met muziek, fakkellicht en bengaalsch-vuur door de stad te doen. De ingezetenen, hiervan verwittigd, waren in grooten getale op de been gekomen, eensdeèls om de reèds aangebrachte versieringen in oogeu- schouw te nemen anderdeels om deel te nemen aan den optocht. Was er reeds den ganschen avond door particulieren veel vuurwerk afgestoken, tegen 9 uren kondigden kanonschoten aan dat de stoet zich in beweging stelde. Bij het stadhuis stelde de stoet zich in beweging. Omringd door duizenden, ea ouder het zingen van Vaderlandsche liederen begaf men zich naar het stacdbeeld, alwaar de luitenaut adjudant, de heer Hansen, eene hulde bracht aan de nagedachtenis van onzen de Ruiter. In mannelijke taal, een officier van het IScderlaud- sche leger volkomen waardig, sprak hij met luider stemme tot de hem omringende schare over de Ruiter, als den schrik van den Oceaan, den waren strijder voor de vrijheid, wiens nagedachtenis steeds in eere zal blijven. Een daverend gejuich deed het luchtruim weergalmen. Nadat door den lui tenant Boogaard eeu bloemenkrans om het hoofd van de Ruiter was gestrengeld, nam de officier van gezondheid, de heer Ruis, hel woord en sprak in even kernachtige bewoordingen over do ver diensten van het Vorstenhuis van Oranje, waarop een driewerf hoera voor Z. M. den Koniug werd aangeheven. Het volkslied werd daarna met ongedekte hoofden gezongen. Het was een plechtig oogenblik dat indruk maakte op allen die aanwezig waren. Onder het spelen der muziek begaf zich de stoet, begeleid door de duizenden, naar de groote markt en vervolgens weder door eenige straten naar de sociëteit „de Unie", alwaar door de gansche menigte het „Wien Neerlandsch bloed" werd aangeheven. Hoewel steller dezer regelen geene bepaalde volmacht heeft om namens zijne medeburgers han delend op te treden, zoo gelooft hij toch neen hij weet het zeker, dal hij de tolk is van allen die de vrijheid liefhebben, als hij den luitenant- adjudant Hansen, en den officier van gezondheid, den heer Ruisdank zegt voor hetgeen door hen is gedaan en gesproken. Mocht het immer noodig zijn, dat God verheede, om het zwaard voor de vrijheid van het land aan te gordendan zouden de Vlissingers het tot een eer eo voorrecht rekenen, te mogen strijden onder de bevelen van den waardigeu officier, dien wij van nu af aan, met doctor Ruis, als burgers van Ylissingea beschouwen. Bij dit aïles heerschte de volmaaktste orde. N. M. C. Boor den aartsbisschop van Utrecht, den heer Schaepman, is, naar het U. D. meldt, bij gele genheid van het Aprilfeest, aan alle pastoors in het aartsbisdom Sast gegeven om aan de armen van .hunne parochiën eene feestgave, bestaande in een extra uitdeeling van brood, te doen; de aarts bisschop teekende zelf in voor f 75 op de lijst, die de commissie voor den optocht te Utrecht de in- gezeteuen ter teehening aanbood. Men schrijft uit Philippine 25 Maart De zachte winter en de gunstige windendie wij tot nu toe genoten hebben, is een groot voor deel geweest voor het broedzaad der mosselen, dat iigt. op de zandbanken, en klippen der Wester- Schelde. Onze vïsschers zullen zich dit jaar met veel gemak het vereischte zaad kunnen aanschaf fen. De mGsseioogst 187*2 kan dus niet anders dan zeer vruchtbaar wezen. Met Maart en April wordt de mossel mager en slecht van smaak. Daarom worden ook dan de verzending voor eeni gen tijd opgeschorst. Van Pascheu tot Pinksteren is hel de bepaalde tijd dat mee de banken met broedzaad mag bezaaien. Builen dien tijd is men daarvoor strafbaar volgens de wet. De massa mosselen sedert 1 Juli 1871 tot heden naar vreemde landen verzonden, beloopt ongeveer een en dertig duizend tonnen! Twee maal in 'tjaar vangt men de garnalen: in het voorjaar, van Maart tot Mei~eu in het najaar, van October tot December. Het gemiddeld cijfer der garnalen, die men wekelijks naar do omliggende dc-rpen en steden verzendt, beloopt tot twee duizend kilos. De kreukels, die men op <|e banken dór Wesler-Schelde raapt en vangt eu Van hier verzendt, mag men op drie duizend kilo's per week begrooten AMSTERDAM8 April 1872. Nederland. °Cerliüc. W. Schuld. 2% pCt. 55% dito dito 3 66"/,. dito dito 4 88% cAand. H. Maatsch. 4'% 138% dito exploitatie Ned. Staatsspoorweg Belgie. ^Certiüc.bijRolhschild. 2% Frankrijk. ^Inschrijvingen 3 *dito .5 Rusland. *Obligatiëu 1798/1816. 5 98% ^Certific. adm. Harob. 5 73% *Oblig.Hope&C°. 1855 6e serie '5 85%

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1