INGEZONDEN STUKKEN. MARKTBERICHT ENT^ ADV ËRTENT1 EN. Aanzienlijke Verkooping SLUIS (Zeeland.) OPENBAAR IE VERKOOPEI In een volgend nummer schreef men uit Schie dam, 15 Maart 1872. Gisteren avond hield, daartoe door de Veree- nigiug Licht, Liefde, Leven uitgenoodigddr. J. vaü Vloten, in Musis Sacrum, een voordracht over den mondigen mensch als Nederlandsch Staatsburger, Was de verwachting hoog gespan nen vooral ook na de bespreking dier voordracht in verschillende bladen zij werd kennelijk bij het opgekomen publiek nog overtroffen daar men van het begin tot het einde aan sprekers lippen hing. Naar aanleiding van een openlijke uitspraak van een onzer afgetreden volksvertegenwoordigers van de hoofdstad, dal er voor den Nederlander driedlei onaantastbaar heiligdom, zijn beurs, zijn kerk eu het Huis vau Oranje bestaat, schetste de spreker den aan dit drietal gehechten staatsburger in zijn verhouding daartoe, om later op de plichten te wijzen die de mondige mensch als staatsburger te vervullen heeft bij de rechtea door den Staat hem geschonken. Het vele schoonekernachtige terug te geven dat ten gehoore werd gebracht, gedoogt onze plaatsruimte niet, toch kunneu wij ons niet ont houden het slot der voordrachtvoor zoo ver ons mogelijkweder te geven. Nadat de spreker heeft opgewekt om zich te verzetten tegen allen die het licht schuwen en met de waarheid naar willekeur omgaan, zegt hijEr sluipt in dat opzicht, sedert eeu reeks van jaren, een even afzichtelijk als onheilspellend wezen in Nederland rond, een voorwerp zekere Jan Salie met name die daarin vroegere jaren, iu de laatste anderhalve eeuw vooral, een maar al te invloedrijke rol gespeeld heeft, en die sedert velen maar al te goedgeloovig voor goed van het tooneel gelreden waanden. Maar ik geef u de verzekeriug, dat hij al die jaren door, op verschillende plaatsen en tijden, daar buiten gezien is. Hij is mij zelf meer dan eeus onder 't oog gekomenmaar al zocht ik telkens oumiddellijk de hand op hem te leggen ik gaf mij lot dusver vergeefsche moeitehem voorgoed in handen te krijgen en onschadelijk te maken, ïn de kerk in de schoolin de raadzaal, in beide onze vertegenwoordigende kamersja, tot aan de welbekende „groene tafel" in haar midden too heb ik hem kansel en leerstoel zien bestijgen, op 't raadkussen zien zitting neraeo op beslissen- den loou het hooge woord hooren voerenzonder dat er zich, trots mijn ernstige waarschuwing, iemand om scheen te bekommerenof hem het zwijgen dorst op te leggen. Wat ik u daarom bidden mag, helpt mij bem te keer gaan ea voor altoos uit den weg te ruimen. Thans is daarvoor inderdaad, meer dan ooit het uur daar; thans nu wij de heugelijke gedachtenis staan te vieren vao dat onvergetelijke tijdstip, waarop het Nederlandsche volk zich met vasten voet zelfstandig begon te vesten en de wakkere Geuzenvlag van Brielle's toren den Spaanschen geweldenaar en zijnen dienstknechten, Neerlands moudigheid aan- eu alle afhankelijkheid op-zei, sederi dien dag bleef heteerst worstelend en kampendtoeu zegevierend en onverwinbaar zijn zelfbestaan handhaven. Wel zag het vervol gens, door zijn eigen jammerlijk toedoen zijn glansrijken hemel een tijdlang door donkere wol ken beneveld, moest het zijn zelfstandigheid zelfs voor een poos weder derven maar na luttel ja ren scheurden de nevelen en het kwam opuiouw, iu zelfstandige houding, en onafhankelijk als in den tijd dér afzwering zijner eigeuhoorigheid, voor den dag. IJan het zich echter barer gedenkende met gerustheid, steeds blijven toeroepen: Geen Rouing van Hispanje Voert langer hier 't gebied De Geuzen vau Oranje Deden hem gaüsch te niet; Geen strijd valt meer te voeren Met lieden van dat soort Dat u den mond wou snoeren, Verbieden 't vrije woord. Men moet zich echter niet met alle gerustheid aau allen strijd onttrekkenvan ieder vijaud be vrijd achten; men moet integendeel, bij de be vrijding van alle buitenlandsche gevaar des te omzichtiger op eigen bodem toezien en waken, om wil uien zijn kloeke grondvesters waard zijn, ook daar ieder vijand voor goed te weren: Die vijand woont van binnen Hij spookt iu 's volks gemoed, Verbijstert elk de zinnen Die hem geen weerstand doel; Die vijand beet vooroordeel, Heet sleurzieke eigenbaat Heet traagheiddie haar voordeel Moedwillig steeds versmaadt; Dien vijand moet ge fnuiken Gij Geuzen dezer eeuw! Voor goed doen onderduiken, Spijt al het dom geschreeuw Van wie alóm hem schragen In Slaat on maatschappij Opop dan, zonder tsagen, En loont u waarlijk vrij! Naar wij vernemen zal deze voordracht eerst daags, bij de firma van Dijk Corap. alhier, het licht zien. Wij vestigen hier wel de aandacht op. Wilt ge een waar genot smaken lezerschaf u clan Van Vlotens lezing aan dan zal je eens wat lezeu. Kadzantenaarsdie kan schrijven! Zijn er soms familieleden van Jan Salie in 't land die op hoogen loon over 1 April bazelen laat ze dan Van Vlotens 4 deelen van den Opstand der Ne derlanders tegen Spanje koopen. Dat werk ver dient nog iu vele opzichten de voorkeur boven Motley's werkhoe schoon dit laatste ook zijn moge. Daar sommige onzer laodgenooten in den waan worden gebragtdat de opstand tegen Spanje in de 16e eeuw alleen is ontstaan in het belang der hervormden of protestanten en dat alzoo de feest viering op den 1 April eerstkomende Ier herinnering aau de inneming van den Briel door de Water geuzen op den 1 April 1572, alleen voor de pro testanten van belang is, terwijl integendeel die opstand is ontstaan door de verdrukking vau hel Nederlandsche volk, zoo catholijk als prolestantsch, en evenzeer van de bewoners van Zuid-Nederland, thaus het Koniugrijk Belgie uitmakende, als van die der Noordelijke provinciën, tegenwoordig als Koningrijk der Nederlanden vereenigdheb ik het niet' ondienstig geacht aan het publiek mede te deelen wat ik dienaangaande heb gevonden iu een fransch geschiedkundig woordenboek uitge geven te Parijs in 1760, met privilegie van den koning vau Frankrijk en geschreven door een Roomsch Catholijk geestelijkeden abt Ladvocat. Iu dit werk dan, dat den hervormer Marliuus Luther noemt deu meest beruchlen keiter, die immer op de aarde is verschenen en Zwinglius en Calviju mede als beruchte ketters aanwijst eu derhalve wel niet kan verdacht worden de zaak der hervormden te zijn toegedaan, vindt men kor- telijk het leven beschreven vao Ferdinand Alvarez van Toledo, hertog van Alvaen daarbij onder meer vermeid. „Dat Philips de 2e, koning van Spanje, in de „Nederlanden de inquisitie willende invoerendit „aldaar groote beroeringen deed ontslaandat „de koning, bespeurende, dat alles aldaar een „algemeeuen opstand deea vreezenin 1567 den Hertog van Alva derwaarts zondwiens boven matige gestrengheid niets anders uitwerkte dau „de gemoedereu reeds tot opstaud geneigdnog „meer op te winden dat die generaal toen de „grondslagen legde van de citadel van Antwerpen „en een raad instelde, de Bloedraad geheelen „waarvan hij voorzitter wasdat hij den prins „vau Oranjemet zijne broederster dood ver oordeeldealsmede vele andere voorname per sonen - eu de graven van Egmvnd ea Hoorn „die beide aan de Rooinscb Caiholijke kerk waren „getrouw gebleven openlijk deed' ter dood bron- „gen dat deze slratoefeniugen de verdeeldheid „nog deden vermeerderen dat hij wel den Graaf „Lodewijk van Nassau, die met Duitsche hulptroepen „de opstandelingen wilde cmdersteuuen versloeg „maar dat de nieuwe belastingen, die hij kort „daarna wilde invoeren, den Volksopstand algemeen maaktenzoodat hij overat tegenstand ontmoetende „mei aandrang verzocht van zijne zending in Ne derland ontslagen te worden." Deze schels, die wel niet zal kannen geheeten worden uit eeue partijdige pen te zijn gevloeid bevestigt dus dat de opstand tegen Spanje oor spronkelijk was algemeen en alleen ge- rigt tegen de algemeene verdrukkingwaaronder geheel Nederland zuchtte door het tyraunieke Spaausche bestuur ingevoerd eu door des kouiugs stedehouder, den wreedaardigen Hertog van Alva lot hel uiterste verzwaard;en dat alzoo ieder Nederlander, zonder onderscheid, die zijn Vader land waarlijk lief heeftveilig kan deel nemen aan de feesten, die op 1 April eerstkomende zuilen worden gevierd, vermits deze alleen ten doel heb ben de herdenking van gebeurtenis, die medege werkt heeft om het Vaderland te bevrijden van den Spaanschen druk, waaronder toen alle Nederlanders, zoo Roomsch Catholijkeu ais Protestanten zuchtten. Groede 19 Maart 1872. HAMMACHER. Hoewel bovenstaand stuk niet geheel en al met onze zienswijze overeenkomt, verleent de Red. daaraan volgaarne eeue plaats. Uit de door den Hoer H. aangehaalde plaats ooderschrappen w ij dal de nieuwe belastingen die hij (Alva) kort daarna wilde invoeren, den volksop stand algemeen maakten. Hieruit volgt, dat de opstand en opstaud was het, zeggen we met Van Vloten, maar een edele opstaud— voor hij al gemeen werd toch reeds ontslaan was. Het eerste doel, door de edele opstandelingen bovenal be oogd, was gewetensvrijheid voor allen: een der grootste bevorderaars der pa cifica tie van Gend was de Belgische abt van St. Geertrui, waardig gesteund door den abt van Marolies en dien vau Villers, die den Prins iu Brussel hielpen noodigen. Waarlijk, waren toen alle Katholieke geestelijken met zulk eenen geest bezield geweestzelfs als die van den Bisschop van Luik, er waren stroomea bloeds gespaard gebleven. Red. OOSTBURG20 Maart 1872. De aanvoer van alle soorten van granen was heden weder ruimen er bestond iets meer vraag t,er verzending naar Vlaandereninzonderheid -yoor Zomcrgerst en blauwe Tarwe. Gele Haver grwten en Paardenfaoonen weder meest te hoog gehouden. Laatstgenoemd artikel wrs anders tot eenige verlaging beter te plaatsen geweest. Er is betaald voor Tarwe in puike soort f 11,00 voorts f 10,50 a f 10.00. Blaauwe f9,75, 9,50 a f 9.00 Rogge f 7,25 a f 6,90. Wintergerst f 6,10 a f 5,75. Zomergerst f 4,75, f 4,50 a f 4.25. Haver f 3,25 f 2,50 en f 6,00 per 100 kilo's Paardenboonen f 6,20 f 6,00 a f 5,75. Erwten f 7,00 a f 6,50. Canariezaad op f 8,00gehouden en Zomerzaad op f 12. GRAANMARKT te AAK DENE URG. verkoopprijs per hectoliter. Tarwe Rogge Winiergerst. Zomergerst. Boekweit Haver Paardeboonen Erwten Schokkers DIN GS DAG, 19 Maart 1872. /10,00 k f 6,90 k 5,95 4.50 k 0,00 a 2,75 5,50 a 7,00 a 0,00 a öcnoüiiers u,uo a Aardap.p. lOOk.j,, 4,50 a 10,50 7,00 6.10 4,70 0,00 3,10 5,75 7.10 0.00 4,70 i DINGSDAG, 12 Maart 1872. ƒ10,75 a f 11,00 6,90 a 6,00 a 4,50 a o.oo a 2,75 a 6,00 a J 7,00 a a 4,50 a 7,10 6,15 4,70 0,00 3,- 6,00 7,10 0,00 4,7o BROODPRIJZEN. SLUIS. Tarwebrood fijn het Ned. pd. f 0,21 Idem grof 0,13 Roggebrood 0,10 AARDENBURG. Tarwebrood fijn het Ned. pd. f 0,19 Idem Roggebrood grof 0,14 0,10 De te Aardenburg gevestigde Notaris G. VERDOOREN is voornemens op Dingsdag den 26 en Woens dag den 2*1 Maart 1872telkens aan te vangen des voormiddags half tien ure, ten verzoeke van de erfgenamen van wijlen den WeiEdelGestrengen Heer J. B. BEKAAR, in leven oud District-Commissaris en Bur gemeester te Sluis voor het sterfhuisin de Kapellestraat den aanzienlijken, net onderhouden MEUBI- LAIREN INBOEDEL, door den overledene nagelaten, als Ronde mahonijhouten Tafels met marme ren Bladenovale en vierkanteuit slaande en Uittrektafelwaaronder een zeer groote, Penant-, Dien-, Speel- en Nachttafels, mahonijhouten Canapé met paardenharen zitting mahonij- en andere Stoelen met trijpen en matten zittingen, Fauteuils, Console, antieke marmeren Pendule met 2 koperen Kandelabres, antieke en andere Spiegels met vergulde en bruine Lijsten, antieke Hoekkast, 2 Boekenkasten met met Laken belileede Deuren, Chif- foniéres, een mahonijhouten Dienbuffet met tinnen Waterketel en Waschbak, Stoven, Lusters, verscheidene Ledikan ten met Hemels en Behangsels, Spring en andere Matrassen, donzen en pluimen Bedden, Peluwen en Kussens, chitsen Spreijen, witte dito, wollen en katoenen Dekens linnen Lakens Handdoeken, staatsie- en andere Gordijnen Vloer tapijten Karpetten en Loopers 2 SpionspiegelsMangel, Linnenpers, een Kantoorlessenaar, een fraaije Hangpetroleuralamp met Lusters, Gang-

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 3