NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. n". 23. Dertiende Jaargang. A0 1-85-2. buitenland. binnenland. SLIISIHöWMIlHII Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Adverleuliën van 15 regels ƒ0,75 elke reeel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Oinc/Jno* 1Q lYToort daarboven ƒ0,V2V2. Groole letters naar het getal gewone Zeeland ƒ1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco l/JIloUa^ li/ ItIcicu l. regels die zij beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezouden Stukkeu eu Brieven, de Redactie betredende, benevens Adv.gr ten liën en gewone Berichten ot Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, allesFHANCO. DUITSCHLAND. Het voormalig Augustijner klooster te Srfnrl in hetwelk Lulher den 17 Aug. 1505 in den ou derdom vau ruim 24 jaren, als bedelmonuik werd opgenomen en waarin thans het weeshuis der Evangelische gemeente gevesigd was, is laatstl. Donderdag een prooi der vlammen geworden. Alle pogingen om de cel te redden, die door l.ulher bewoond eu ter zijner gedachtenis onveranderd in staud was gehouden, waren vruchteloos. Juist in dat gedeelte van het gebouw woedde de brand zoo hevig, dat het zelfs onmogelijk was, de cel te bereiken, üe bijbel met Luther's kauUeekeuiugen. de aanwezige handschriften van ondèrscheideue mannen uit het tijdperk der Hervorming het vreemdelingenboek met de handteekeningen van vorstelijke personen, geleerde en audere vermaarde personen van vroegeren en lateren tijd, alles is door hel vuur vernield. Alleen de vier muren van het gebouw zijn overgebleveu; ENGELAND. Het welbekende monster-stoomschip de Great Easterndat zijueu aandeelhouders zooveel te leurstelling heeft bereid schijnt eindelijk aan de nieuwe eigenaars goed te willen maken wal het vroeger te kort kwam. Over 1871 wordt een dividend van 25 pCt. uitgekeerd. RUSLAND. Onder het eerste keizerrijk en tijdens den veld tocht van Rusland was Josephine Trinquartmar ketenster bij hel 63e lioieregiraeut. In een gevecht werd de bevelhebber van een bataillon van dit regeraent, door eenen kogel gewond. Hij viel en iedereen dacht dat de bevelhebber dood was. Het bataillon rukte met gevelde bajonet vooruit om de dood van hunnen aanvoerder te wreken eu boorde door de aauvallers heen maar eens klaps riep de jonge marketentster: „Mannen, wij mogen het Rjk van onzen dapperen bevelhebber niet achterlaten." Drie soldaten traden buiten de rangen, twee vielen bij hel terugkeeren; de derde werd doodelijk getroffen aan de zijde van zijn gevallen officier; alleen de marketentster bieef ongedeerd. Vergeefs waren hare pogingen om het lichaam op hare schouders te laden hare krachten waren ontoereikend. Op eenigen afstand reden twee vijandelijke ruitersdoor teekens maakte zij hunne opraerkzaamhe d gaande eu de'e die waarschijnl ik op eeue goede vangst rekenden, naderden. Toen zij op omtrent dertig sl >ppeu ge naderd war^o vuurde de marketentster eeu pis toolschot op een der ruiters af. Deze viel en met den puut der bajonnet vooruil wachtte zij den anderen vijand af. Zwaar gewond viel ook deze weldra in "hel zand, en dau hei lichaam vau hareu bevelhebber opnemende boud de marketentster dit op eon der paarden vastsprong zelve op het andere en kwam zegepralend met den gevallen bevelhebber bij eene ambulance aan. De bevel hebber ademde nogkeerde lot hel bewustzijn terug en genas. De genera.I die het bevel over de brigade voerde, hoorde dit feil verhaiendeed Josephine Trinquart die toen ruim twintig jaar oud was, bij zich roepen: maakte verslag over hare heldendaad op en verkreeg van den minis ter het kruis van het Eere-Legioeu en een levens- laug pensioen voor de dappere marketentster. Gisteren nu is te Möntreuil op bijna honderdja rigen ouderdom de heldin vau dit feil overleden. GRIEKENLAND. In en om Athene is de toestand all is behalve aangenaam. De Deensche Berhngske Tidende, eoo officieus blad niet van overdrijving te verdenken, bevat hierover iu een brief uit genoemde stad het volgende: „Het is voor niemand een geheim dat Athene in soort van beleg verkeert. Niemand waagt zich zelfs onder bescherming van een gewapend geleide, slechts op een afslaud van duizend schre den huiten de stad want de roovers liggen on zichtbaar achter rotsblokkensleenhoopen en kreupelhout verborgen van waar z'j de escorte kunnen neerschieten vóór dat deze hen ontdekt eu zich ter verdediging gereed ge naakt h-bbe. Voor het oogeublik is het Jol van Griekenland in handen van Spauosden reeds gedurende meer dan dertig jaren beruchten rooveihoofdman, want zoolang deze toestand aanhoudi is aan vooruitgang niet te denken. De onzekerheid van liet eigendom verhindert de ontwikkeling van den landbouw niemand waagde bet kapitalen iu landerijen te steken, wier opbrengst door de roovers tot goeden prijs verklaard zou zijn geworden. De helft van hei Grieksc.be I ger heeft reeds eenige maandeu jacht gemaakt op Spanos, die reeds gedurende dieu tijd zich met zijne bende iu de onmiddellijke na bijheid van Athene ophield, eu zelfs, naar men zegt, eeuige malen in de stad gezien zou zijn ge worden, om zich van dezen of genen hooggeplaat- sten persoon meester te maken, en voor diens vrijlating straffeloosheid voor zich en zijoe mede plichtigen te bedingen." De correspondent van het Kopenhaagsche blad gelooft dat aan dezen schan delijken en Griekenland en Europa onteerenden toestand op geen audere wijze eeu einde te maken is dan door „Amerikaansche bloedhonden te bezigeu om de roovers te vervolgen." Het middel is, hij erkeul het, wel wat bafbaarscb, maar de omstandigheden zijn van dien aard, zegt hij dal zij de strengste maatregelen eischen. Dal er legeuwoordig in vele kringen te Leeu warden nog al druk gesproken wordt over de komst des Konings in Mei a. s.kan men wel denken. Den 19 April toch zal het 20 jaren ge leden zijn dat zijne Majesteit den Frieschen bo dem heeft betreden. Geen wonder vooral dat hel jongere Friesche geslacht, dat alzoo voor "t meerendeel den Koning nimmer persoonlijk heeft kunnen aanschouwennu met verlangen dal oogenblik verbeidt doch niet de jongeren alleenook de ouderen wenscben hun Kouiug te zien. Door den bouwman J. Lievaart te Delft is de eerste versche grashoter aau Z. M. den Koning ten geschenke aangeboden. Woensdag zijn de eerste kievitseieren aangebo den aau Z. M. den Koning door Schaap, hofleve rancier te Delft. H. K. H. Prinses Marianne heeft aan de hoofd commissie te Brielle doeu weten dat 11. D. f 10(10 voor het asyl en f 300 voor het monument beschikbaar gesteld heeft. Aan den heer Hofdijk is het schrijven van een gedenkboek van het ie Briolie te houden natio naal feest opgedragen. Te Amsterdam zal 1 April door een groot aan tal werklieden-vereenigingen een historisch alle gorische optocht wordeu gehoudenwaaraan ongeveer ÖOOO personeu zullen deelnemen. Om den optocht zoo allegorisch en afwisselend moge lijk te maken heel'l de regelings-commissie be sloten dat iedere corporatie voor een gedeelte baar bedrijf in costuum, voorzien van gereedschap, zal vertegenwoordigen. In verband hiermede heeft de Vereeniging lot veredeling van volks vermaken 3 premiën uitgeloofd voor die groepen welke het best en schilderachtigst in hun werkpak gecostumeerd zijn en de beste orde in hunne gelederen bewaren. Nabij Amersfoort is grond aangekocht voor de oprichting eener beet wortelsuiker-fabriek. Deze lak van industrie schijnt in ons land eene hooge vlucht to nemen. Volgens de Landhouw-Couraut zullen dit jaar niet minder dan zes dergekjke fabrieken in verschillende plaatsen te onzent wor den opgericht. Ook onze landbouwers zijn hier geenszins rouwig om. De beetwortelakkers leve ren ia den regel een voordeelig gewas. Uit Gouda wordt he' vol^ndc gs^chreyen Tweo lenen der April feesl-commissie klopten iu een huisje aanmeer om de bewoners niet le belee- digeudan in de verwachting dat er veel zou verkregen worden. Men riep hun toe binnen te komen en van achter het gordijn liet zich een slem uit de bedstede hooren„Heeren! neemt mij niet kwalijk ik kan niet opstaan, maar wat is uw verlangen?" Toeu de heeren de reden hunner komst hadden bekend gemaaktverzocht de vrouw die daags le voren bevallen was dat de haereu uit haar zak 3 centen zouden nemen, die er zich iu bevonden. „Dal is alles wat ik heb', zeide zij „maar ik geef hel gaarne voor dit doel." De heeren namen de gave aan maar nog denzelfden avond ontving zij, door hunne zorgen, zooveeldat zij hel gemis van hare 3 centen niet zal voelen. Is dit geen liefelijk Nederlands tafereeltje, lezers? 'Lis een waardig legenhaugertje van het sedert 3 eeuwen bekende Geuzen vrouwtje van Gouda, door Tollens zoo meesterlijk uaiëf bezongen. Men meldt als een sterk bewijs van een vroeg voorjaar, dat de nachtegaal zich reeds in ver schillende slrekeu van ons land laat hooren. Ge woonlijk is dit eerstju het midden van April bet geval. Tusscben Yalkenswaard eu Waalre heeft dezer dagen op de spoorwegbaan het volgende ongeluk plaats gehad: Zekere C., wonende te Waalre, ge-, raakte op de rails, juist toen de trein van Luik naar Eindhoveu passeerde, en werd, niettegen staande uien op het sein van den spoorwegwach ter onmiddellijk stopte, iu deerniswaardigen^toe- stand daaronder uitgehaald: zijn lichaam is gedeel telijk verscheurd zoodat ieder sidderde toen men hel afschuwelijk verminkte lijk zag. Sommigen vermoeden dat de ongelukkige een einde aau zijn leven heeft trachten le maken. De justitie heeft zich dadelijk de zaak aauge- trokken en een onderzoek deswege ingesteld. Het N. v. d. D. bevat een brief van een Am sterdammer, die naar de diamant-velden iu Zuid- Afrika vertrokken is. Wij omleeuen daaraan o. a. hel volgende: Na lal van ontberingen en ver moeiende marscheu kwam ik na 30 dagen reizeus aan de plaats mijner bestemming. Alles is hier peperduur, een oud pond boter kost bijv. f 3, - eu alles verder naar evenredigheid. Het diamant- zoeken gaal niet zoo gemakkelijk als meu zich voorstelt; 'l staat vrij gelijk niet gouddelveu. Men graaft lot 20 a 30 voet diep eu vindt dan grond van verschillende soort en kleur. Somtijds is die zoo hard, dat er groole krachtsinspanning noódig is om hem los te maken. Is dit gelukt, dan wor deu de kluiten fijn geslagen en iu eene zeer wijdo zeef gedaan. Wat er op blijft liggen wordt nage zien en dau weggegooid: wat er door is gevallen gaat weder in eeue nauwere zeef waar op zijn best een speldeknop doorgaat. Het overblijvende wordt op eeue groole tafel gestort en dau eerst begin-t het eigenlijke diamaul-zoekeu. Ik heb dat werk nu zes weken dag aan dag bij de hand ge had en wij zijn nog niet zoo gelukkig geweest voor de waarde van één cent Ie vindon; maar daar om geen moed verloren. Eén enkele dag kan alles weer goed maken; er zijn er hier, die zes maanden en langer vruchteloos zoeken anderen behoeven slechts de spade in den grond te zetten om eeu diamant te vinden. Dysseuterie en koortsen zijn aan de orde van den dag. De heele zon eu t slechte water sleepen menigeen tec grave.... Men meldt uit Deventer. 12 Maart. Als een bewijs, tot welk eeu buitengewoon hoogen prijs in de laatste dagen hel rundvee is gestegen, vermelden wij, dal door den veehouder J. Klun- der le de/er slede, aan den vleeschhouwer Oor sprong te Zutfen eeu koe is verkochtwelker gewicht schoon aau den haak werd geraamd op 500 kilogram, voor de som van f 400, en een door diens zoon, welker gewicht wordt geschat schoon aan den haak op 450 kilogram, voor den prijs van f 360.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1