U litttM SS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N9. 22. Dertiende Jaargang. A0 1872. Vrijdag 15 Maart. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor hel voormalig 4de district van Zeeland f\ 15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën van 1 5 regels ƒ0,75 elke regel daarboven 0,l2'/2 Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverietuiëii en gewone Berichten ot Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. OOSTBUKG, deo 10 Maart, 1872. De Redactie van hel Sluisch Weekblad zal met de opname van het onderstaande genoegen doen aan M. LUTEIJN MAZURE. EEN WOORD AAN MIJNE LANDGENOOTEN NAAR AANLEIDING VAN HET UITBREKEN DER RUNOERPEST TE OOSTKERKE. Niet ronder belangstelling, geachte Land- genooten, hebt Gij met mij vernomen, dal onder het rundvee van den landbouwer Pleunis te Ooslkerke, gelegen in de provincie Weslvlaanderenop circa lv2 uur afstands van de Zeeuwsche grenzende Runderpest is geconstateerd, en naar aanleiding daarvan diens geheele veestape! enz. in hel algemeen belang is opgeofferd, om alzoo de smet- stofvoortt enging der zieke dieren en do reeds ontwikkelde kiemen te vernietigen. Nog versch ligt het ons in het geheugen, hoe eer. groot gedeelte van ons Vaderland vóór korte jaren daardoor werd geteisterd, meer dan 1115,000 stuks vee te gronde werden gericht, en hoe vele millioenen de uitroeiing daarvan aan Nederland heeft gekostdie in het te genovergestelde geval op het voorbeeld van den huidigen dag aan de volksontwikkeling en werken van algemeen nut hadden kunnen worden besleed dan waarop wij met dat al nog dankbaar mogen terugzien, als wij nu onzen toestand vergelijken met Frankrijk, alwaar de Runderpest nog steeds voortwoedt, reeds 40,000 slachtoffers heeft gemaakt, en de horizon ten dezen nog niet de geringste schemering des lichts verspreidtdie eene aanstaande leniging der ramp zoude moge voorspellen. En wanneer wij onzen blik wenden naar onzen tegenwoordigen voormuur België, dat trots den telkens aanrukkenden vijand hem steeds het hoofd biedt, en reeds in den omtrek van Oudenaarde als vernietigde, dan kunnen wij zeker niet nalaten onze zuide lijke slamgenoolen een woord van hulde wat meer zegt onze erkentelijkheid toe te brengen. Reeds meermalen, maar nu weder dezer dagen, betoonde de heer Gouverneur van West-Vlaanderen zijne bereidwilligheid en welwillendheid ten onzen opzichtedoor de spoedige mededeeling, per telegram, van het onheil te Oostkerke, opdat ook wij met geene slappe handenmaar als aloude kampers en uitroeiers der longziekte ons zouden wapenen met omzichtigheidvast beradenheid en koene handeling, als waardoor, de ondervinding heeft het onomstootelijk bewezen, die vreemde indringer (de Run derpest) die zich in ons land niet oor spronkelijk ontwikkelt, kan worden afgeweerd en uitgeroeid, dan waarbij wij den wensch niet kunnen onderdrukkendat eenmaal de tijd moge aanbrekendat belanghebbende volkeren zich verbinden tot bestrijding van dien gemeenschappelijke!! vijand. En nu, na deze kleine uitweiding, Land- genooten! wat staat ons te doen ter afwering van enbij ontstaanter uitroeiing van die ramp Op grond dan van de groole waarheid dat de Runderpest zich alleen ontwikkelt en verbreidt in deze streken door eene smetstof, die de ziekte bij de runderen enz. voortbrengt, alles gedaan wat mogelijk is om die smetstof af te werendoor niets hoegenaamd met ons rundvee in aanraking te brengen, wat smetstofdiager is of zijn kan. Geen vreemde kooplieden late men zijne hoeve bezoeken veel minder zijn rundvee naderen. Iedere hoeve mocht wel eene waarschuwing ten dezen uitstallen. Zelfs met paarden zij men omzichtig die uit besmette streken komen; vooral daar zij hier en daar met het rundvee gestald zijn. Hooi, stroo, dat op alle plaatsen ter inpak king gebruikt wordt, behoort vernietigd te wordenen niet op de mestvaalt het vee toegediend te wordenzooals ons de on dervinding geleerd heeft. Ook lijnzaadmeelzakken, die herhaaldelijk ter verzending gebruikt wordenverdienen alhier onze aandachten waarlijk, ofschoon de wetgever ten dezen veel verboden heeft, toeziet en desnoods bij overtreding straft hij alleen kan het groote doel, „de afwering" te minder verzekerennaarmate men het verordende trotseert, ja soms om een laag gewin alles goeds ten bodem toe vernietigt, flat dus ieder op zich zelve een streng iso lement van zijn rundvee in praktijk brenge, zijne aankoopen weinige en alleen bij groote behoefte en goede bekendheid zijndan zal de belanghebbende zijn voorgegaan met die groole zorgdie de wetenschap aan volk en regeeringonder den naam van afzondering aan de hand geeften waardoor (de ervaring heeft het ons geleerd) menig veekoppel is behouden gebleven, hoewel de veepest er om henen alles ten grave sleepte. En wat te doenzult gij wel vragen vrienden en vriendinnen van Uw veedie met hart en ziel aan hetzelve verkleefd zijt, als eene voorname bron van Uwe welvaart die door Uwe zorgen, door Uw inzicht zelfs wat uitmuntends hebt voortgebracht, wan neer die ziekte Uw vee aantast. Waarheen zal ik mij wenden, om U een voorbeeld van zelfopofferende liefde voor het welzijn van zijne medeland- en veebouwers aan te wijzen; van iemand, die het bewust zijn bezitdat zonder smetstof in onze streken geen Runderpest of longziekte zich ontwikkelt, en dat door afmaking van alle ziek en verdacht rundvee enz. als wordende daardoor alle ziekelijke voortbrenging van smetstof vernietigdaldus deszelfs ontstaan, de ziekte zelve, voorgekomen, vernietigd en uitgeroeid wordt, dat hel geheele stelsel op het voorkomen der kiemonlwikkeling berust? Welnu, die man leeft en bestaat nog heden in Uw midden. Op mijnen raad slachtte hij onmiddellijk zijn lougziek en verdacht rund vee tot zijne schadeen smaakt hij nog heden het genot, daar de ziekte hiermede uitgeroeid was, zoo nuttig geweest te zijn. l'i En zoudt gij dan niet dat voorbeeld vol gen belanghebbendendie zeer goed weet, dat Neerlands schatkist in zulke gevallen U zoo billijk de schaden vergoedt die U drei gen, door de bronnen van alle smetstof te onteigenen en te vernietigen en de waarde daarvan te vergoeden opdat alzoo het vee van Uwen evenmensch zoude behouden blijven. Welaan! toont U edele bewoners van Zeeland te zijn. Wat ook gebeure houdt steeds het oog op Uw vee geslagen. Doet aangifte van ieder ziek dier bij Uwen Burgemeester, dat Uw veearts voor verdacht houdt, opdat het met kalmte, waardigheid en omzichtigheid kunne worden onderzocht en alle overijling die aan Neerlands geschiedenis als vreemd is, kunne worde voorkomen. Blijft onder alles be daard en onderworpen aan wet en recht. Geloof mij, deskundigen hebben ook gevoel. Op hen rust eene zware taak en verplich ting en dit vooral op hen, die de woorden Het zij zoomoeten uitspreken aan wie de zware taak der uitvoering is opgedragen. Welaanmoge de tijd leeren dat ik niet tevergeefs gewaarschuwd heb De plaatsvervangende Districts-Veearts van het Veeartsengkundig Staats toezicht te Oostburg. M. LUTEIJN MAZUBE. Oostbcrg den Maart, 1872. De Redactie heeft bovenstaand stuk om zijn belangals Hoofdartikel aangewezen. Ook zij kan hare drangreden lot deze zaak opgëven De Gouverneur van West-Ylaan- deren had de beleefdheid het feit te Oost kerke per telegram aan het vétérinair toe zicht ten onzent mede te deelen't welk dit onmiddellijk den Minister overseinde. Onze grensbewonerswakende doen dat in hun eigenbelang, want de Regeering zou kunnen goedvinden een cordon dragonders langs de grenzen te plaatsen, die natuurlijk bij de grensbewoners ingekwartierd zouden worden. Het antwoord op de door ons gestelde vraag Wat de menschen met den bodem doenhopen we de volgende week te geven. Was dit niet de heer P. se Beekse, Burge meester te St. Auoa ter Huiden 1 Red.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1