NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUVSCH-VLAAHEREI. N°. 19. Dertiende Jaargang. A0 1872. BUITENLAND. BINNENLAND. BEURSBERICHTEN. S111S C HËWEEKIUD Dil Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Adverlenliën van 1-5 regels f 0,75 elke regel Prijs per drie biaandkn voor het voormalig 4de district van ninerlao» lYTfAirt daarboven ƒ0,12'/2. Groole letters naar het getal gewöue Zeeland 1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco IL/lll5>ucU^ O lvlacll l. regels die zij beslaau. per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0.05. Ingezouden Stukken en Brieven, de Redactie belrefTende, benevens Adverlemiëu en gewone Berichten of Mededeeliugen van Correspondeuten te bezorgpn bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELGtE. Men meldt uit Brugge, 2 Maart. Dezeu mor gen, rond 8 ure, heeft alhier buiten de Dampoort een verschrikkelijk voorval plaats gehadop de tweebruggelegen nabij de voormalige poorten welke brng iu slechten staat zijnde iu afwach ting der herstelling slecht geschoord is. Een koopmauswagen van Thielt, bespanuen met drie paardenhad eene lading van 70 )0 ki lo's tarwe te Coolkerke opgenomen en kwam naar onze stad gereden. De voermau ging nevens het voorste paard en toen de wageu op gemelde brug kwam, schoten de sleunsels los, de brug stortte iu eu de wageu met twee paarden stortten mede in 't water, ouder een ijseltjk gedruisch eu de schrikkelijke kreten der aanwezigeu op en nabij de brug. De slreugen van het voorste paard braken loszoodal dit dier en do geleider aan 't ongeluk ontsnapten. Maar ongelukkig waren twee vrouwen op de brug, die mede in T water waren gestort. Een harer werd spoedig gered doorschippers met hunne boot eu in bedeukelijken toeslaud naar cöne nabij zijnde heiberg gedragen. De tweede vrouw die juist naar stad kwam om eeu eerste communie-costuum voor haren zoon te koopen is verdroukeu. Haar zoon volgde haar, doch gelukkig oulsuapte hij T ongeluk met van do brug springentoen hij 't gewip voelde aankoineu. Meu vischt naar de lijken dervrouw en de r paarden. De wagen was geladen voor rekening van den heer de Volder, stoker te Thielt, eu werd ge voerd door Ch. de Keyser. De verdronkene, waarvan men de kap van haren mantel opgevisch heeft, is vrouw Bousse- maere, van Sint Kruis. Men meldt uit Luik28 Februari. Eergisteren is iu onze stad eeu jongetje van 14 jaar gestorven, ten gevolge van een ongevalwaarvan meu verre was zulke droevige gevolgen te voorzien. Om trent acht dagen geledeu liep het jougeije bloot- voets over de kamer waar zijne ouders wouen eu trapte eeue naald in de voet. Ondauks dc pijn door de woud veroorzaakt, ging hel kind als naar gewoonte ter school maar twee dageu later kou het niet meer dan met een slok gaanen verle den vrijdag moest het, ondanks al zijnen moed. te huis blijven. Zijuo ouders deden een genees heer komen die na onderzoek bevond dal de wonde door het koudvuur was aangetast en hel heen moest afgezet worden. De afzetting moest des anderendaags plaats hebben, maar alvorens de dokter tol de afzetting zou overgaau, had het arme knaapje, onder het uitstaan van hevige pijnenopgehouden te leven. Men meldt uit Ostende 26 Februari. Een zelf moord is dezeu nacht gepleegd aan boord van de stoomboot Comte deFCandre, bevelhebber Gèrard, die om tl uren 20 minuien van Dover naar Os tende was vertrokken. Op anderhalf uur van dc Engelsche haven is een passagier, die zich nabij hel roer bevond, over de leeliug gestapt en in zee gesprongen. De mannen, die zich in de na- hijheid bevonden riepen „Een man over boord". De gezagvoerder deed de machine stoppen eu in alle kracht terug werken om in het vaarwater le blijven eu aldus weer op de plaats te komen waar de gebeurtenis had plaats gehad. De opzoekiugeu waren vruchtelooshet lijk kon niet terug ge vonden worden en de stoomboot zette zijne reis naar Ostende voort. De gezelfmoorde was eeu jongeling van 25 jaar. Eeu door hem geschreven en niet verzegelde brief werd gevonden in zijnen paletot dien bij aan boord had gelaten. De brief was gericht aan eeno jonge vrouw le Londen. Hij schreef haar om haar kenuis te geven van zijn dood en vergiffenis le vragen over deze radelooze daad hij voegde er bij dal de dood eene ver zachting was van hetgeen hij leedenz. Eeu schoon gouden horloge, een porlemounaic mei ongeveer 130o fr. eu een kredietbrief Op da bij zonderste bankiers vau hel vastelaud welken men in zijueu paletot heeft gevonden, doeu ver onderstellen dat de jongeling behoorde tot eene der rijkste familiën vau Engeland. Een lesje voor onze spoorweg-conducteurs en levens Voor het reizend publiek. Jl. Maandag stoud eeti Zesjarig knaapje dat met zijn vader op reis was, aan hel station le Flémaleiu de nabij heid van Luik, terwijl de trein stilstond, in het portier van den waggon le kijken, terwijl hel met' de eene haud tegen de deurstijl leunde. Plotse ling wierp een conducteur de deur toe en klemde daardoor de hand van den knaap zoodanig, dat vier vingers letterlijk verbrijzeld werden. De trein vertraagde zijn ver rek oog eeoige «ogenblikken om hel van pijn gillende kind waarmede iedereen medelijden had eeuigszius te vcrbiudeu en hel bloed te stelpen, maar weldra moest men, te Luik gekomentot de amputatie der yier gekwet ste vingers overgaan. FRANKRIJK. In de ruö de Glacièro te Parijs, is eene gan- sche familie, de moeder en de vader eu 3 kinderen, vergiftigd door hei etei; van rauwe mosselen bij hun ontbijt. De geneesheer geroepen zijnde opende de overgeblevene mosselen eu bevbnd dat sommige zwartachtig wareo, ten gevolge vau ko perroest waarmede zij doortrokken waren door zich in volle zee le hechten aan schepeu of wrak keu, beslagen met dit üietaal. De geneesheer heeft de vijf personen eeoeu sterkeu spuwdrauk ingegeven en ua een paar uren schrikkelijk lijdeu zijn zij kuuuen gered wordeu. De mosseleu die doortrokken zijn met koper roest (het getal is gelukkig kleiu) zijn nadeeliger rauw dan gekookt. Het koken doet een groot gedeelte van het vergift vervliegen. Het is goed de mosseleu gedurende verscheideue uren in '1 water te lateu staanwaarin men eenen goeden greep zout heeft geworpen, voor de gezondheid nadee- lige sloffendie zij kunnen bevatten, werpen de versche mosseleu dan gewooulijk ujl. SPANJE. Er heeft zich hier te lande eene vereeuiging vau dames gevormd met liet doel hel onderwijs iu hel lezen te bevorderen van kinderen van on vermogende ouders die de openbare scholen niet kuuneu bezoekeu. De vereeuiging telt reeds IO20 leden, verdeeld over de verschillende provinciën des Rijks bepaald iu Se vil la IJuelva eu Cordova. De meuschlievende vroaweu, die het initiatief lot dezen maatregel genomen hebben weuschen het Spaausche volk de plaats le doeu hernemen die het vroeger onder de Kuropeesche mogendheden vervulde. Algemeon wenschl men dat het haat moge ge lukken aau deze paria's der maatschappij de be ginselen vau waarheid eu recht in le prenten eu dat zij van de kiuderen der armen eerlijke lieden eu goede burgers inogeu maken, die meer het belang van hel gemeenschappelijk vaderland dan hun eigeubelaug beoogeu. Hel egoïsme der par tijzucht vernietigt Spanje hel is noodig aau de jongelieden zelfverloochening en burgerlijke deugd in te prenleu. Bij de prachtige illuminatie te 's Hage is eeu treurig ongeluk gebeuid. Een 11 jarig knaapje, dat uit eeu venster lag van een der gebouwen wier achtergevels op den Vijverberg uilkouieu is Yoorovergevallen eu verdronken. Over den oorlog zijn in den laalsten tijd zoo vele boekeu verseheueu, dat wij met ingenomen heid hel prospectus zien verschijnen van eene met platen en kaarten versierde uitgave-welke bij de heeren J. vau Egmond Jr. en J. Heuveliiik het licht zal zien eu die aau de werken des vreues 2al zjjo gewijd. De Reuzeuwerken van onzeu lijd is het boek getiteld dat, iu populairen stijl ons eene uitvoe rige schets gééft van het zevental groolscbe on dernemingen welke in do laatste jaren zijn vol tooid of hare voltooiing naderen: de spoorweg- tunnel lusschen Frankrijk en Italic, bel Suez- kaoaalde Pacific-spoorweg de spoorwegbrug le Kuilenburg, de spoorwegbrug over het Hol- landsch Diep, het Noörd'zeö-kanaai eu den Trans- Atlantische telegraafkabel. 't !s waar men heeft reeds veel er over gelezen, naarmate de werkzaamheden vorderdenwaar eene beschrijvingdie een volkomeu denkbeeld geeft van bet geheel, bestond van de meeste Lot hiertoe niet. Nochtans verdieneu die reuzenwerken van onzen tijd zulk eene beschrijving ten volle, eu meer nog dan de veldslagen'en krijgslooneeleh. waarmede wij in de laatste jaren overvoerd wer den. Ofschoon wij vau hel hoek zelf nog slechts hel prospectus zagengeeft de naam van den bewerker, den heer M. A. Sipan ons de zeker heid dat men een onderhoudend en mol consciëntie geschreven werk verwachten raagdat ten volle de belangstelling van het publiek verdient. (Aruherasche courant.) Aangaande de belangrijke werken ter Verbinding van Araeland aau den vasten wal wordl bericht, dat zij van de kust reeds op «uim 3ÜU0 El iu zee zijn gevorderd zich in den besten toestand be vinden en van den ijsgang uiets geleden hebben. Hel gedurende den winter gestaakte werk zal zoodra de dageu beginnen le leugen worden hervalen zoo er geen onvoorziene gebeurtenis sen plaats grijpen, zal de dam in dit jaar lot de Friesche kust worden duorgelrokkeu. Eene zicht bare opslibbiug aan weerskanten vau den dam doet de gegronde hoop koesteren dat dil groole werk zal gelukken. De gezondheid van den heer Xhorbecke is mer kelijk beter, en als altijd werkt hij dagelijks met onvermoeide» ijver aau de belaugrijke zaken die lot zijn departement behoorén. 't Is echter op den bepaalden raad van zijn ge neesheer, dat de minister nog niet in zijne kamer in hel departemeuts-gebouw arbeidt of in de Tweede Kamer verschijnt, maar als het wetleo gunstig blijft, is er hoop, dal hij spoodig zijnr gewoue werkzaamheden ook buileu zijne eigene studeerkamer, weer zal mogen verrichten. Onlangs werd in een der garnizoensplaatsen een soldaat gestraft, die iu een eeuigszius wanorde lijke kleeding de kazerne had verlaten om eeu haring te koopen wal door den olficier van de week als volgt iu hel orderboek' werd opgelee- keud„4 dagen politiekamer wegens hel halen van een haring zouder stropdas of schako^enjmet de knoopen los". BSIJS-COTTRAINT DER EFFECTEN. AMSTERDAM4 Maart 1872. Nederland. °Certific. W. Schuld. 2% pCt. o6'/I0 "dito dito 3 65>V,8 c' dito dito 4 8713/U c"Aaud. Maatsch. 4'/2 133% dito exploitatie Ned. Staatsspoorweg 121 Belgie. ^'Cerlilic.bijRothschild. 2% Frankrijk. C'lnschrijvingen 3 °dito 5 Rusland, «Obligaliën 1798/1816. 5 98 ^Cerlilic. adm. Humb. 5 69% °Oblig.Uope&C°. 1855 6e serie 5 83% «dito f 1000 1864 5 96% üdito f 1000 1866 5 96%6 "Loten 1866 5 233 cOblig.Ho|)e& C". Leo- fiing. 18604 Va 89% °Ceriific dito. 4 "iuscripl. StiegUlz&C0.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1