NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSÊH-VLAANDEREN. Dertiende Jaargang. A°. 1872. BUITENLAND. BINNENLAND. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Adverteutiënvan 1-5 regels f 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van TVncrlfSo* Tonnori daarboven 0,12Va- tiroote letters naar het getal gewone Zeeland fL15;-voor. de overige plaatsen des Rijks, franco JiLPilIöUu^ öl/ ^dllüdll regels die zij beslaau. per post 1,30. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertenliën en gewone Berichte i c: Lslcdeeliagen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, r" S111S C HSMHBllD BELGIE. Te Luik heeft men dezer dagen da proef geno men met eene locomotief, besteed om op gewone wegen te rijden. Uit de industriefabriek der HH. Jowa en Delbeidrue Grëtry', vertrokkenging de locomotief lot aan de mijn la Haye bij Bas Laven, vanwaar zij zeer gemakkelijk naar de fa briek terugkeerde met eene lading van 4000 kilo «ij heeft echter de kracht om 36,000 kilo te ver voeren en eerstdaags zal men nieuwe proefnemin gen met zwaarder ladingen doen. ENGELAND. Het voornemen om den afstand tusschen de Engeiscbe en Fransche kust door den dienst van groote spoorboolen te verkorten, schijnt het reeds dikwijls geopperde plan om beide landen door een onderzeescheu tunnel te verbinden opnieuw Ier sprake gebracht te hebben. Er heeft zich te Lon den eene maatschappij gevormd om dit reusachtige plan te beproeven. Zoo hel gelukte zou het doel oneindig beter bereikt worden dan door gezegde verbinding over het water, die toch altijd slechts eene betrekkelijk geringe bespoediging zou ople veren. In Engeland is in den iöop der vorige week overleden de bekende industriëel Giliot, die begon met als messenmaker te Sheffield zijn brood te verdienen, en later de fabricatie van stalen pen nen lot een hoogen trap van bloei bracht. Hij ■was de eerste, die ze met machines maakte. Vroeger werd het met de baud gedaan, en toen kostte eeue stalen pen nog eene kleine vier shilling. Giliot's fabriek, waar ongeveer 450 personen werk vindeu, levert jaarlijks ongeveer 150 millioen stalen pennen af en vrij goedkoop gelijk men weet. De ijverige man laat aan zijne acht kinderen een groot ver mogen en eene prachtige collectie schilderijen na. AMERIKA. Uit Chicago wordt aan de New-York Times ge schreven, dat de brand aldaar echt Amerikaansch is geëxploiteerdhelgeeu op te maken is uit het slot van den brief, luidende „Het is een schande voor de groote handelstad van het noordwesteu, dat zij buitensporige weelde en verkwisting aan den dag legt en door veel armer plaatsen har6 behoeftigen laat kleeden en voeden. Amerikaansche bladen maken melding van een spoorweg-ongelukaan den grootvorst Alexis op aijne reis van Oltowa naar Toronto overkomen, «ij zat aan tafel in een der twee laatste rijtuigen van den trein. De twee achterste rukten zich los, werden op het sneeuwveld geworpen. Tqeu men le hulp kwam, voDd men den grootvorst en zijn gevolg onder de spijzen bedolvende prins met .zijn hoofd bijna in de soepterrine; een zijner adjudanten gedekt door de schotel salade, terwfil de sausen, vleesch en groenten zich aan hunne kleederen hadden vastgehecht en lot in hunne zakken waren doorgedrongen. Den 23 Januari had te Utrecht de vergadering fdaats van daartoe uitgenoodigden uit het geheele aud, om te besprekeu de ouaersteuuing van den opbouw le Dillenburg van een Willerastorenlot gedachtenis aan prins Willem dsn Eersten, aldaar geboren eu vandaar uitgegaan, het laatst 29 Juni 1572, tot den bevrijdingsoorlog der Nederlanden. De ontwerpers van 'dat plau deelden mede, dat zij van zeer vele zijden en uit alle streken des lands de betuiging hadden ontvangen van sympathie met de zaak eu van bereidwilligheid om, ouder zekere voorwaarden, mede ie werken. Ook waren er reeds geldelijke bij iragen ingekomen waaronder eene zeer aanzienlijke gift van prins Fiederik der Ne derlanden. De vergadering nam als beginsel aan, dat, om de planoen voor der; £/e; no:, „e hinderen, eerst na 1 April, zooveoï overal ::i eene inschrijving zal worden geopao voor "min stens f 0,25, om met de op irengsl uier inschrijving den torenbouw te ondersteunen en daarmede een Nederlandsch bewijs van vaderlaudsche vereering der nagedachtenis van prius Willem den Eersten, den grondlegger van Nederland's staatkundigen en godsdienstige vrijheid te geven. Nog dient hier bijgevoegd dat ter tafel, waren vele platen en phológraphische afbeeldingen, zoo wel van de ruïnen des kasleels, als van den ont worpen toren, en dat bericht werdhoe, op don dag dezer bijeenkomst, ter plaatse, waar die toren verrijzen zal, de Oranje vaan wapperde, ten tecken van de hpopvolle' verwachting op deze vergadering en op Neerland's hulp bij den torenbouw. Men schrijft aan het Vaderland uit het voor malig vierde district vau Zeeland aangaande de voorgestelde verplaatsing van de reglbank van Goes naar Axel het volgende: Het nieuwe plan der reglerlijke indeeling, *t zevendemeen ik, dat aan de Slaten-Geueraal wordt aangebodeu, verwekt hier, we hebben 't meer geschreven toen daarvan sprake was, algemeenë teleurstelling. Een reglbank van eer sten aanleg te Axel is dan ook voor het Westelijk deel vau Zeeuwsch Vlaanderen allesbehalve te appreciëereu. Raadpleegt men de kaartdan komt men alligt tot de c0.3lus.ie. dat geen betere regeling dan de vereeniging van geheel Zeeuwsch- Vlaauderen lot een reglsgebied mogelijk is; doch het raadplegen eener kaart, uwe lezers die de zaak meer au fond nagaanzullen 't mij toegeven, is vooral in deze zooals in vele gevallen een zwakke maatstaf. Om het al—of niet-rationeele eener reglbank te Axel goed te kunnen beoor- deelen moet men bekend zijn met de verhouding der twee afdeelingen, waarin de landstreek bezui den de Schelde dosr dea zeearm „de Braakman1' is gesplitst, en dan ziet men dadelijk, dal over- groote bezwaren voor 't westelijk deel aan de vestiging eener regtbank te Axel zijn verbonden. Sedert jaren, ja eeuwen sedert het ontstaan van den evengemeldeu Braakman, beslaat er geen de minste voldoende communicatie le land noch te water tusschen de beide deelen vau Zeeuwsch- Vlaanderen. Ze zijn onderling niet te bereiken dau over België, wil men van kunstwegen ge bruik maken; de weg of wegen, die de beidé dislrieten over Nederlands grondgebied verbin den, zijn van de 12 maanden 9 niet le gebruiken, 't zijn ware slijkpoelen; men leze daarover o. a. de discussiën in de vergadering der Staten van Zeeland van November laatstleden. Vandaar dat er, wie met 'tland bekend is zal 't toestemmen hoegenaamd geen goede gemeen schap tusschen do twee districten bestaat. Vestigt men een regtbank te Axel, het rijk.: dat onze bewoners verpligt daarheen te reizen, zal moeten zorgen óf voor een spoorweg die de districten verbindt, óf ten minste voor een Hinken steenweg met een goed georganiseerden diligeocedienst tusschen Öoslburg en Axel van rijkswege of met een rijkssubsidie. Maar dan nog levert cle rege ling bezwaar op, want altijd blijft de .overtogt van Breskens naar Vlissingen per stoomboot en verder de reisgelegenheid naar Middelburg voor- deeliger, minder kostbaar dan een reis te voet of per as vau Ooslburg ft middelpunt van ons district] naar Axel, en de afstand korter. Als de leden onzer Stateu-Generaal dit alles eens goed onderzoeken eu overwegen, zullen zij wel in ge- moede niets anders kunnen dan aan dit gedeelte der reglerlijke organisatie hunne goedkeuring te onthouden. Een ander argument tegen de bewuste vestiging eener regtbank te Axeldat men hier en daar wel eens hoort opperenis het gevaar voor ge heele vervreemding van Noord-Nedetlaod. Te genwoordig is ons district door de indeeling bij Middelburg voortdureud in aanraking met een deel van ons laud, dat veel meer dan ons half Vlaamsch districtde kenmerken draagt van tot Noord-Nederland lo begooren. Met het vijfde district leu opzigte van Goes is dit evenzoo. Scheurt men nu ons district vau Wal cheren en vereeuigt men hel 5e district lot eea afzonderlijk rechtsgebieddan is er veel vrees voordat Zeeuwsch-Vlaanderen meer en meer op zichzelf gaat staanen waar het reeds door de natuur door eeu breedeo stroom van de andere deelen des Rijks is gescheidenmeer en meer zal neigen naar den Belgischen nabuur, waarvan niets dan de deukbeeldige grenslijn ons scheidt. Maar dit nu nog daargelaten dan is hetgeen ik 't eerst schreef, m. i. al voldoende om met allo kracht het vestigen der reglbank le Axel to trachten te voorkomeu. Uit Alblasserwaard schrijft men dd. 19 Januari. Als proeve van gruwelijke verkrachting des gewetens, of verregaand huichelachtige wijze, waarop sommigen eu dat wel onder den dek mantel van godsdienstmet hunne medemenscben omgaan, dieue hetvolgeude: Iemand, die erbij voortduring zijn werk van maakte om eenvoudige, onontwikkelde meuschen bang le doen worden vau de vaccine legen de „kinderziekte slaagde helaas daarin bij velen maar al le zeer. Een ander persoon daarentegen deed al het mo gelijke, om door het bezoeken der legen de vaccine gestemde gezinnen den afkeer daarvan te over winnen. Zoo was, voor eeuige dagen, deze laat ste er eindelijk jn geslaagd de ouders van een talrijk gezin te doen besluiten om zich benevens hunne kinderen in het bijzijn van hem, die hen daartoe had aangespoordte laten vaccineeren. Toevaliig of niet maar even vóór do inenting zou plaats hebben kwam bovengenoemde tegen stander van de vacciue de woning binnen en be merkendewat daar zou plaats hebben zoó begon hij dadelijk op bestraflëndeu toon over de godde loosheid der inenting uit te varen en al luider en luider te roepen „dat het een gruwel was om den Heer vooruit te loopen en men zich niet most doen vaccineeren." Maar.... daar gaat nogmaals de deur vau de woning open, en treedt een vriend binnen van den persoon die het ge zin voor de vaccine gewonnen had. De boetpre dikerdie den binneukomeude niet herkende, varhief met des ïe meer kracht zijne stem en zijn arm hemelwaarts rigtendewaarschuwde hij: om toch „deu Heer daarboven'* niet te weerstaan, en aftelalen van Hem door „de pok-ineuling" te willen voorkomen loeu plotseling de laalstbin- nengekomeu persoon den huichelaar bij den arm greep eu sprak Meuscheu uu zal ik u eens loonenwat man hij is die u zoo schrikaanjagend tegen de vacciue waarschuwt: op denzelfden arm, dien hij voor uwe oogeu zoo dreigend ten hemel heftheeft hij zich zelveu laten inenten." Men verbeelde zicïi de verstomming van allen die daarbij tegen woordig waren en den schrik van den "boetpre diker! Tegen wil en dank werd zijn arm ontbloot en dakr weerspraken, ook voor aller oogen eenige nog niet geheel herstelde ingeënte pokken de met zooveel driestheid uitgegalmde woorden van den op velen zoó magtig invloedrijken man. Dat door deze treffende handeling de tegenstand tegen de vaccine bij velen voor een goed deel gebroken werd, is niet minder gelukkig, dan verblijdend voor hen, die het, als eeu feit, kunnen vermelden. Door sommige bladen wordt medegedeeld dat in den avond van 10 December jl. het volgende treu rige voorval heeft plaats gehad op deu straatweg lusscheu Loon op Zand en Kaatsheuvel. Vier jonge lieden kwamen per rijtuig van Til burg toeii eensklaps door een onbekend militair het paard bij deu teugel gegrepen en bijna dwarr op den weg gezet werd; men gebood hem het. paard los te laten eu toen hij aau dit bevel uiet wilde gehoorzamen hem trachtte men door zweep slagen daarloe te dwingen; daarop trok de militair zijn sabel en begon die wild en woest door het rijtuig heen te zwaaien met bet ongelukkig gevolg, dal hij G. v. d. W. van Kaatsheuvel een sabelhouw in de hand toebracht en een vinger afkapte. Al hoewel uien den militair niet kende, merkte men toch bij hel flauwe maanlicht op, dat hij meer was dan gewoon soldaat. Hel was de le luit. J. H. H. van M. van bet 6 reg. inf.hij heeft zijn misdrijf ten volle be-

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1