N°. 7. Dertiende Jaargang. A0. 1872. Dinsdag 23 Januari BUITENLAND. BINNENLAND. BEURSBERICHTEN. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag eu Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post 1,30. Prijs der Advertentiënvan 1-5 regels 0,75 elke rencl daarboven ƒ0,12]/2-Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Stukken eu Brieven, de Redactie belrelTeude, benevens Adverleotiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. DUiTSCfllAND. De regeering houdt zich druk bezig met de ont wikkeling harer zeemacht. -De vloot is thans 41 sloonivaartuigen van verschillende soort sterk. Prins von Bismark schijnt van plan te zijn vóór 1877 nog 29 stoomschepen te laten bijbouwen. Onderscheidene slaan daarvan reeds op stapel. De handelsvloot is 1,350,000 ton en zal door de maritime magt volgens bare tegenwoordige orga nisatie voldoende beschermd kunnen worden. Bij een instrumentmaker in Koningsberg ver voegde zich dezer dagen een vreemdeling, die eon zonderlingen vorm van schaar bestelde. Op het vastgestelde uur kwam hij het werktuig af halen. De instrumentmaker kon zijne nieuws gierigheid niet bedwiugen en vroeg waartoe do zonderlinge schaar moest dieneu. De vreemde zeide lachend dat kan ik u slechts in 't geheim zeggen trok dea leverancier naar zich toe en fluisterde hem iu Hoor: voor fijue schelmerij waarop hij den winkel verliet. De instrument- maker zag den vreemden gast verwonderd na. Toen hij kort daarna op zijn horloge wilde zien, bemerkte hij dat het verdwenen was. De kooper had de deugdelijkheid vau de schaar bij deu ver- kooper beproefd de horlogeketting doorgeknipt en zich van het gouden uurwerk meester gemaakt. FRANKRIJK. Een dezer laatste nachten zagen eenige late herbergbezoekers, in de rue Saint-Maur, le Pa rijs een vreeselijk en levens vreemd schouwspel. Een oude halfnaakte vrouw stond op hel dak van een huis met eeue brandeade fakkel in de éene hand, tegen eeu geopend dakvensterwaar door zij op hare gevaarlijke standplaats moest geklommeo zija. De oude vrouw wandelde been en weer in de goot van hel dak en telkens dat zij voorbij het geopende venster kwam boog zij zich door de opening eo lichtte met hare fakkel bluuenwaarlsalsof zij er iemand of iets zocht. Dan weer hernam zij hare wandeling, op het gevaar af vau naar beneden te storten en in den val het leven te verliezen. De toeschouwers de zer zonderlinge nachlwandelares besloten eindelijk den huiswachter op te bellea en hem van hetgene boveu zijn hoofd voorvielkennis le geven. Hij zegde dat die vrouw aan dergelijke nachtwande lingen onderhevig was maar haastte zich evenwel haar den zolder te gaau, ten einde pogingen aan te wenden, om de slaapwandelares terug uaar haar bed te brengen. Hij stak zijn hoofd door het dakvenster, sprak de oude vrouw aan, maar bekwam geen antwoord. Eensklaps deed deze een stap voorwaarts en met een hevigen sprong wierp zij zich vooruil, liet ouder het neersprin gen eeu doordringenden kreet ontsnappen cu viel op eeu balkon dat twee verdiepen lager lag. Toen men haar ter hulp soelde, was zij van hare slaapwaudeling ontwaakt, maar moest tevens ge vaarlijk gekwetst te bed gelegd worden. AMERIKA. Eene verschrikkelijke gebeurtenis had in de vo rige maand in Saline county, in de Amerikaansche •wildernis Nebraska, plaats. Eenige gezinnen van landverhuizers waren op reis naar het wesleu toen zij door een zoo hevige koude werden over vallen, dat zij besloten niet verder te gaan doch le kampeereu. lu een omtrek van verscheidene mijlen was geen enkel huis maar in de nabijheid zag men eeu bosch waar de mannen heengingen om brandstoffen le halen Eenige uren verliepen zouder dat zij terugkeerden, toen besloten de vrouwen om hen lo gaan zoeken maar de kinde ren in de wagens achter te laten. De vrouwen kwamew echter ook uiet terug en den volgenden dag vond men in het bosch 17 lijken van mannen en vrouwen die door de koude waren gestorven. De kinderen waren in de wagens den nacht goed doorgekomendoch allen weezeu geworden. Volgens berichten uit Yeddo zal het Japansch gezautschapdat den 18u dezer in San-Frau- cisco wordt gewacht, het meest beleekende zijn dat ooit door een Ooslersch volk naar Europa gezonden is. Bet is op bevel van het Japansch parlement en den Mikado sameugesteld uil de hoogste standen opdat deze zelve in de gelegeu- heid zouden gesteld worden de westersche bescha ving te besludeeren en dan niet meer afhangen vaD de berichten, hun deswege door ondergeschikte personen verstrekt. Aan het hoofd van het ge zautschap slaan Jawkura de voormalige minister van buiteulandsche zaken en de nieuwe eerste minister van het Japansche rijk. Deze worden bijgestaan door Kidovoorzitter van den bijzon- déren raad des keizers.- Bovendien behooren lot het gezantschap de minister van openbare werken eu van financiën en de secretaris-generaal vau het ministerie van buitenlaudsclve zakeu. Dit gezantschap wordt vergezeld van 8 secretarissen en 21 beambten van l oogen rang en 21 jonge edellieden die de reis inedemaken om heler keu nis van de buiteulaudsc'ie toesianden te verkrij gen. Zoodra het gezantschap in San-Francisco aankomt zal de reis over laud naar Washington worden voortgezet, van waar aan de voornaamste steden in Noord-Amerika een bezoek zal worden gebracht, om daarna naar Europa te vertrekken en de verschillende landen le bezoeken. Hel driemaandelijkse!) tijdschrift, „De Tuinbouw Illustratie", eerlang door de firma Li. Krelage eu Zoon te Haarlem uil te geven onder redactie van J. H. Krelage, werd dezer dagen vereerd met de iuteekeDing op twee exemplaren voor Z. K. H. Prins Prederik der Nederlanden. Bij het begin van hel jaar was het nog volkomen onbekend, welken invloed de invoering van het uuiform-port van o cents voor liet binuenlaudsch verkeer hebben zou, eu er waren er die meenden, dat de raming van f 2,500,000 voor dezen lak te hoog zou blijken. De uilkomst beeft werkelijk dit vermoeden bevestigd, maar op zulke wijze, dal de minister die uitkomst den moedeloo/en zegevierend mag voorhouden. Want de posterijen hebben wel minder opgebracht dan de f 2,500,000, waaropzij geraamd waren, doch slechts f 23,400 minder, dat is nog Diet één percent. Zoo is dan ook deze nuttige hervorming zouder schade voor de schatkist volbracht. Eeu spoorslag te meer om met nuttige hervormingen voort le gaan. Het Vaderlaud verneemt uit goede bron, dat de generaal-majoor F. A. T. Deiprat, directeur van hel materieel der artillerie, de portefeuille Yan het departement van oorlog heeft aangenomen. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft haar gouden medaille uitgeloofd, en de af- deeling Opmeer eu omstreken voegt er nog f 50 bij, voor hel bekroonde antwoord op de volgende prijsvraag: ecu doelmatig, eenvoudig en levens bekuopl Model-Aanteekeuingboek voor deu land bouwer, veehouder en vetweider, om bij het einde des jaars ie kunnen opnemeu de zuivere opbrengst per bunder of de bunders, bij den landbouwer iu gebruik. De antwoorden moeten, voorzien van een spreuk en met gesloten naambriefje, vóór 1 Juli e. k. worden ingezonden aau den secretaris der Maat schappij, den lieer P. F. L. Waldeck le Loosduineu. Er is hier te lande een werktuig ingevoerd hetwelk voor groole gezinnen, zoowei als voor ge stichten, boerderijen, enz., van onberekenbaar nut kan zyn. Het is een nieuwe soort van handmolen lol hel malen en builen vau graan en wel vau zulk een geringen omvang en zulk een eenvoudige constructie, dat het overal van dienst kan zijn. Hel beslaat uit een ijzeren bak van slechts 60 Ned. duimen lang en breed daarop slaat eeu trechter van zoodanige afmeting, dal de gebeele toestel met deu bak nog niet ten volle de hoogte heeft van anderhalve el. Wanneer men het graa i in den trechter heeft gedaan en men begint te draaien, loopt het naar de sleenen die zich ut den trommel bevinden en zoo van boven als van onderen gebuild zijn. Aan het werktuig zijn twee schroeljes; het bovenste om den gelijkmatige» toevoer van graau naar de steenen naar goedvin den lo versnellen of te verminderen; het onderste om de ruimte tusschen de steenen grooter of ki -; ner le maken, naar male men grover of fijner uu*e«l verkiest te hebben. Het meel loopt van zelts naar beneden in den buil, die zoodanig is inge richt daL or eene volkomen zuivere afscheiding van meel in een bak valt. De toestel werkt zo.» gemakkelijk dat er volstrekt geen meer dan ge wone lichaamskracht ofhandigheid wordt vereischl, om dien in werking le brengen en te houden. Het behoeft wel niet gezegd le worden dat zulk een werktuig tevens allegwaarLorgen oplevert dal men brood eet vau zuiver meel. Als eet; bijzonder bewijs van de vischrijkheid der Friesche wateren wordt gemeld dat in de vorige week door eenige vischliefhebbers in ééa trek met den zegen op het Tjeukemeer is gevan gen ongeveer lO.óüO hilve kilo's karper, waarvan 9000 halve kilo's te Workum en het overige te Leeuwarden ten verkoop is afgezet voor de som van ruim f 8C0. Dezer dagen had le Botterdam het volgeude niet onbelangrijke geval van ouwillekeurige ver giftiging plaats Ëeue onderwijzeres bezigde op hare school voor hare leerlingen schriften met bijzonder nel te groen gekleurde omslagen. Zij werd opmerkzaam gemaaktdat deze omslagea voor de gezondheid schadelijk konden zijn aan gezien de groene kleur arsenic (rattenkruit) be vatte. Gehoor gevende aau die opmerking, meende zij hel best do schriften van de omslagen te ont doen ea deze laatste le verbranden. Ze wierp ze daarop bij gedeelten in het vuur, en roerde ge durig iu de vlam, om ze des te spoediger te doen verbranden. Weldra gevoelde zij zich zeer onge steld een docler werd geroepen en deze verklaarde dat zij door den damp, die uit het brandende groene papier steeg en dien zij had iugeademd vergiftigd was. Er werd haar een tcgenvergif toegedieud en eerst nadat zij geruimea tijd zeer ziek geweest was, herstelde zij. Als eene bijzonderheid wordt uit Ameide ge meld dat dezer dageu in deu hoogeu ouderdom van 102 jaren en 8 maanden te Zijderveld (gem. Everdingen) is overleden Arie Verhoef. Slechts 8 dagen voor ziju dood gevoelde hij zich een weinig ongesteld, en had dikwijls te kennen gegeven dat bij nooit ziek was geweest. PUIJS-COUP» AIST DER EFFECTEN. AMSTERDAM22 Januari 1872. pCt. Nederland. ®Cerlific. W. Schuld. 55 dito dito dito dito ^Aand. H. Maatsch. dito exploitatie Ned. Staatsspoorweg België. -Ceriilic.bijRothschild. Frankrijk. 'Inschrijvingen i 'dito Rusland. 'ÜbMgatiëu 1798/1816. 'Cerlilic. adm. Bamb. 'Oblig.Hope&C0. 1855 6e serie 'dito 1000 1864 «dito 1000 1866 'Loten 1866 *Oblig.Bope& G°. Lee ning 1860. 'Cerlific. dito. 'inscript. Stieglitz&C0. 2e a 4e L 'Obligatiën 1867 - 69. 4 i'/i 2% 5 5 5 5 S 5 4% 4 57'/, 66'/, 88'/, 134'/, 123 51% 98% 68% 83% 96% 96'/, 80 69»/, o 69»/, o 73%

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1