NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 5. Dertiende Jaargang. A* 1872. Dinsdag 16 Januari BUITimAND. BINNENLAND. MARKTBERICHTEN. Graanmarkten enz. Al) V ERTENT1ËN. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75 elke reyol daarboven 0,12Va- Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten ot Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij, den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELG1E. Alles belooft voor bel jaar 1872 eenen overvloe diger! oogst, doch om dien te bekomen is het noodig dat de landbouwers van nu af aan jacht maken op de rupsennesten. De kleine wille zak jes die aan de boomen klissen, de als met slijm aan elkander gekleefde eitjes., die ringen rondom de takken vormen moeten zorgvuldig opgezocht eu verbrand worden. Men beweert, dat de vorst de rupsen doodt; dit is eene dwaling. Men beeft die insecten epne koude van 25 graden zien weerstaan. Op Nieuwjaarsdag vond men aan een boom na bij de citadel van Luik bet lijk van eenen jon geling hangen. Op een zakboekje, dat in zijnen zak slak, was nog een enkel blad, waarop stond: Ik heb gespeeld en heb verloren P. H. Leuven- sche plaats8. Uit de opzoekingen is gebleken dat dit het lijk was van Philip Hers.twoonachtig te Brussel. Deze ongelukkige was luitenant bij bet 7e linie 'geweest en had eene schitterende toekomst yoor zich; doch hij was een hartstoch telijk speler, en die drift bracht hem ten verderve. Op zekeren dagna verloren te hebben beging hij eene ontvreemding ten nadeele der compagnie, waarover hij te Beverloo het beyel voerde. Men ontnam hem zijnen graad en hij werd uit het le ger weggezondeu. Sedert dien tijd wou hij moei lijk zijn brood als handelsreiziger en zoohaast hij wat geld had werd hel door hem verspeeld. Te Froidbesebij Borchworm in de provincie Luik zijn drie koeien gestorven en twee andere die ziek warenafgemaakt. Deze dieren hadden de watervreesdie hun aangezet was gewordeo door eenen hond, welke hen naar de weide vergezelde. Rothschild in verlegenheid. Een spaarzaam boertje uit Nassau had bij zekeren handel een wissel op Rothschild in Frankfort ten bedrage van 500 gulden gekregen en meende dat hij hel veiligste zou doen met dien zelf te inkasseereu daar hem de som onlzelteud hoog voorkwam. Mij reisde dus naar Fraukforl, liet zich Rothschild's huis en kantoor wijzen en verlangde dén grooteu bankier afzonderlijk te spreken wal hem eerst na veel moeite gelukte. Wal is er van uwen dienst, goede vrieud? zoo sprak Rothschild het eenvoudige boertje aan. Ik beb eenen wissel op mijnheer en wilde u' dien zelf presenteerendau welen uwe klerken er niets vau antwoordde bet boertje" op half fluisterendeu toon, terwijl hij den bankier met eenen goedharligen glimlach aanzag. Dat is heel goed van u, oudje! Nu, hoeveel geld moet gij dan hebben vroeg Rothschild vroolijk,. „Hm hét is eene groote som 500 gulden zegde de boer en wreef zich iu angstige spauniug onder de kin. Ik zal u echter iels zeggen goede beer! ik beb dat geld niet allemaal op eens noodig; wanneer gij mij beden vijftig gulden geeftdan kan ik met het andere wachten, tot dat 11^ binnen eeuige wekeu weder in Frankfort kóm. Mijnheer moet zich om mijnentwil uiet in verlegenheid brengen en niemand zal het van mij weten. Rothschild vond de grap koste lijk want hij zag dat de boer het meende en in het minst niet schertste. DUITSCHLAND. Men begint te Berlijn minder vertrouwen te stellen in den beer Thiers sinds ook hij met zooveel volharding er op werkt om door de nieuwe legerorgauisatie Frankrijk een leger van 800,000 man te bezorgen. Dal bewijst, meent men, dat Frankrijk reeds aan een nieuwen oorlog deukt. Dat schijnt wel waanzin, maar een slelselmatigeu waanzin kan men niet onopgemerkt laten. Zoo lang de Duitsche troepen belangrijke punten van Frankrijk bezet hebbentot 1874is er geen ge vaar maar Duilschlaud moet verder steeds in de hoogste mate voorzichtig zijn en acht geveu op alle handelingen van Frankrijk de onafhanke lijke Duitsche pers wijst daarop reeds nu bij herhaling. SLUIS, 12 Januari.^Aan den heer A. dè Pries ter, le hulponderwijzer alhier, als zoodauig benoemd te iieenvlielis op zijn verzoek door den Gemeenteraad op bedeu eervol ontslag ver leend in le gaau met 1° April aaustaande. Ten zelfden tijde ziju de jaarwedden van den 2en en 3eo hulpouderwijzer, behoudens goedkeuriug van Gedeputeerde Staten van f 325 tot f 350 ver hoogd. De drie hulponderwijzers genieten nu even hooge jaarwedde. Er ziju nu alhier twee hulpon- derwijzersplaalsen vacant. SLUIS. Herbenoemd tot Burgemeester van Heille J. Sanders en tot Burgemeester van Sint Anna ter Muiden P. de Bruyne. De commissie tot regeling der aanstaande feest viering te Vlissingeu, heeft thans definitief vast gesteld, dat de viering op den gedenkdag zelf vau Vlissingeus bevrijding van bel Spaansche juk, nl. den 6deu April e. k., zal plaats hebben, en niet, zooals van sommige zijdeu werd verlaugd, op den lslen of wel op den 8sleu daaraanvolgende. Het plan bestaal om door het luiden der klokken en beL bespelen vau hel carillon de feestviering te openen, waarna onderscheidene muziekgezelschap pen en andpreeorporaliëu, die tot de feestviering zullen worden uitgenoodigd, op bet stadhuis zullen ontvangen worden en zich vervolgens èu corps naar de Groote Markt begeven, waar door militaire muziekcorpsen vaderlaudsche liederen zullen ten gehoore gebracht worden. Verder zal de dag aan volksspelen en andere vermakelijkheden wordeu gewijd, terwijl illuminatie eu vuurwerk het feest zullen besluiten. Wij vinden het volgende in de Goesche Cour.: Op Java bestaat, geiijk meu weet, het zoutmo nopolie. Niemand dau de hooge regeeriug mag zout verkoopen. Als een staaltje, hoe dit monopolie werkt, deelt de Locomolief hel volgeude mede: De kapitein van de Friedenburg had 150 ton zout aan boord. Uit Engeland naar Australië gezeild, beproefde hij.giuds de lading vau de baud te zetten, maar bet hoogste bod bedroeg uiet meer dan 30 shillings per ton, eu daarmee kou hij geeu rekening raakeu. Toeu besloot hij den sieveu naar Java te wenden. Hij ankerde op de reede vau Samaraog. Het geluk zou hem ditmaal dienen dacht hij. Op Java was een groothandelaar, die het zout tegeu acht guldeu koper (aj per picol verkocht aan klanten, welke hij ziju d.erbare, trouwe kiuderen noemde en in wier belang alleen de geheele zout- ueriug gedreven werd; die groothaudelaar kon dus voor de ladiug van de Friedenburg eeu be hoorlijken prijs besleden. De gemoedelijke kapitein ken Je den groothan delaar uiet. Weldra bleek, dat hij zich andermaal deerlijk bedrogen had. De eeuige firma, die op Java iu zont deed, de „hoogev regeering van Ne- derlaudschludië, weigerde den koop le sluiten, al ware het tegeu ƒ12 per ton, omdat haar voorraad reeds meer dan voldoeude was. Particulieren mochten hel zout niet verkoopen wal baatte het huu zelfs, dat de wanhopige kapitein, zooals wer kelijk geschiedde, hun al het zout, zonder eenige betaling, alleen voor het weghalen, aanbood? Eu zoo geschiedde bet, dat op een goeden, eigenlijk zeer slechten dag, de Friedenburg haar anker lichttenaar Sainarangs buileuree zeilde en daar geheel de kostbare lading iu de diepte deed verdwijnen. Honderd vijftig maal zestien dus 2401) picols 'zout werden over boord geworpen. Wij hopen, dal de Tweede Kamer dit schaudaal bespreken zal. Wij dwepen noch met het Indisch behoud, noch met den ludischen vooruilgaug, maar -- zulke feiten doen ons walgen! Toch weuscheu we ook in dezen licht. f 6,06 per 125 Amst. ponden. Men meldt uit Ronteuisse, 10 Januari Gisteren avond omstreeks half zes ure ontstond er braud in een stalletje van P. van den Bosch op het oliekot, hetwelk met alles wat zich daarin be vond, lot den grond toe afbrandde. Reeds waien de vlammeu tot de daar dichtbij staaude woning van dien werkman overgeslagen eu sloegen d-; vlammen hel dak uit, toen eeuige spuitgasten vau Kloosterzande onder geleide van den heer burge meester met de onlang?, van de firma W. C. Pa steur Cie. te Rotterdam nieuw aangekochte spuit arriveerden, en lot ieders verwondering niet alleen de overige drie, aau beide zijden aan het brandeude buis vaslgebouwde woningen voor vernieling be waarden, maar zelfs het brandeude huisje zooverre bluschten, dat bel, ofschoon aanmerkelijk bescha digd, staande bleef. Met die nieuwe spuit is dau ook gedurende anderhalf uur eene groote massa water met hier tot dusverre ongekende kracht iu hot brandende pand geworpen, en is de spuit die de fabriek van de firma Pasteur Cie. alle eer aandoet en aanbevelenswaardig maakt, gansch onbeschadigd in bare bergplaats teruggebracht. De brand is^zeer waarschijnlijk ontstaan in ge warmd vlas, t welk in het stalletje geborgen was. Niets was tegen brandschade verzekerd. VERKOOPPRIJS PER HECTOLITER. BRUGGE 6 Januari. 13 Januari Jarige Tarwe fr. 22,- k 27,— 22,— a 26,75 16,- 17,50 15,— 16,75 Boekweit. 15 00,00 Haver 7,30 9,- 6,50 9, Gerst 12 - 15,30 11,50 15,25 Paardeboonen 16,- 16, 12,75 15,50 Aardapp. per 10,00 100 kilo 8.00 8.- 10,00 Boter per kilo, st. 28 33 28 33 Eieren per 26. 34 37 34 37 Vlas p. 21/2 kil. 64 80 64 80 EECLOO 11 December. 4 Januari. Witte Tarwe fr. 26,32 26,32 Roode dito 00,00 00,00 Roggo 16,83 16,83 Boekweit 10,39 17,54 7.40 7,15 14.34 14,30 Paardeboonen 14.73 16,75 Aardapp. per 100 kilo. 10.00 9,50 Boter per kilo. 2,50 2 40 Eieren per 25 2.80 2,90 Voor de vele blijken van deelneming zoo van hier als van eldersondervonden bij het overlijden van onzen geachlen vader en schoonvaderden heer J. B. BEKAAI betuigen de ondergeteekenden, ook in Daam hunner kinderen, hunnen vvelmeenenden dank. M. A. BEKAAR, Wed. C. Schout Velthuijs. A. van de PLASSCHE. J. F. HENNEQUIN, geb. Bekaar. J. H. HENNEQUIN. A. M. D. BEKAAR, geb. Bekaar. J. A. BEKAAR. Sluis 11 Januari 1872.

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1