NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 3. Dertiende Jaargang. A0 1872. BUITENLAND. BINNENLAND. SIiiI s c hSwehiu Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Adverlentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke reccl Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van FfcimcrJarv O Tannopi daarboven ƒ0,12y2". Groole letters naar het getal gewone Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco iLPiiiaUdii *3 «JallUdll regels die zij beslaan, per post 1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ.0,05. Ingezouden Stukkeu en .Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertenliën en gewone Berichten ol Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. BELG1E. In België is eene maatschappij ontworpen legen spoorwegongelukken. Hel waarborgkapitaal zal 2'/2 millioen gulden bedragen. Tegen betaling van V/.2 cent bij een plaalsbillet 1ste, 1 cent bi] een billet 2de en een V2 cent bij een billet 3de klasse verzekert men aan nablijvenden, bij een sterfgeval door een spoorweg-ongeluk, een pensioen, en bij oncescbiklheid tol werken, uit een spoorweg ongeluk onstaande, zich zeiven een levenslange ondersleuniug. Aan de beambten van de spoor wegen, waarop geene of slechts geringe ongelukken voorvallen, 'keert de maatschappij jaarlijks een gratificatie uit.j Do keizer van Brazilië is zoo ingenomen met de Belgische nikkel muntstukken, dat hij 600,000 kilbgr. bij de Brusselsche munt besteld beeft, om dal geld "in zijn rijk in te voeren. DUITSCQLAND. Dezer dagen was de academiestraat te Peslh het tooneel van een vreeselijk schouwspel. Even over half vier werd de opmerkzaamheid der voorbij gangers op het huis van den heer-Gaoz gevesiigd, waar uit een der vensters van de vierde verdie ping een gillend hulpgeschrei weerklonk. In het volgend oogenblik zag meu boe een vrouw zich hals over kop uil het vensier tracht! e te storten. De beide kinderen van de ongelukkigemeisjes van 12 lot 15 jaar, schenen het noodlottige voor nemen van haar moeder bemerkt te hebben en waren nog juist bij tijds toegeschoten om aan de voeten te grijpen eu den val harer moeder aldus te breken. Zoo hing de arme vrouw met het ge- heele bovenlichaam uil het vensier, hei hoofd naar omlaagwaarmede zij herhaaldelijk tegen den muur onder hel venster sloeg. De kinderen schreeuwden om hulp terwijl de moeder al baar krachten inspande om de voelen los te wriogen. Hei in groole menigte saarage- slroorüde publiek riep de kinderen, die meer en meer uitgeput raakten van inspanning, toedat zij nog slechts eenige minuten moesten trachten vast te houden, er hulp kwam opdagen. Een gedeelte van de toeschouwers liep het huis in, de overigen posteerden zich onder bet venster, om de hangende vrouw, die elk oogenblik aan de krachtelooze armen van de kinderen kon ont glippente kunnen opvangen. Dit verschrikkelijk tooneel duurde ongeveer tien minuten, vóórdal de concierge eu nog eenige personen aan bet venster verschenen en de kin deren wier krachten het geen minuut langer hadden uilgehoudenaflosten. Zoo gelukte het eindelijk de beklagenswaardige vrouw, die reeds half bewusteloos en donkerblauw ia het gezicht was, weder biünen de kamer te trekken. De ougelukkigo is de echtgenoot van deu koopman Ganz en werd in een plolselingen aanval van waanzin tot die vreeselijke pogingom zich het leven te benemen gedreven. ENGELAND. Do gemeenteraad van Liverpool heeft een nieuw plan uitgedacht om dronkenschap legen te gaan. Zij, die in beschouken toeslaod op straat worden aangetroffenzullen niet alleen worden beboet ïnaa"* de magistraat zal ook de namen en woon plaatsen dier personen openlijk doen bekend ma ken. Deze publiciteitmeent de raadzal meer uitwerken dan alle mogelijke straffen en boelen, 't Plan is uitgedacht door den heer Robertson Gladstone, een broeder van deu president-mi nister. AMERIKA. De juwelier Buck te Worcester (Vereenigde Staten) heeft een stoomwerktuig van goud en zil ver vervaardigd, dat door een kleermakersvinger hoed bedekt kan worden. Het grootste schroefje is het tachtigste gedeelte van een duim. De ge- heele toestel beslaat zeven-zestiende duim en is vijf achtste duim hoog. De machine alleen weegt vijftien greiu en men vindt er alles aan wat tot een stoomwerktuig behoort. De kracht wordt geschat op die, welke twee der afgerichte vlooien (nl. de vlooieu welke eeoïgen lijd geleden zooveel publiek trokken) uitoefenden. De duur van deu gang zou eenige miuuten zijn, wanneer de sioom- kelel met een droppel water gevu'd en deze droppel door een heet gemaaklea vinger aange roerd werd. De herhouw van hel verbrande gedeelte van Chicago vordert goed. Het verrijst even prachtig uil zijne asch als inderlijd Hamburg. Vele aan zienlijke kapitalisten uit de Oostelijke staled laten er voor hunne rekening de schoonste gebouwen zetten. Voor de werklieden is het een voordeelige tijd. De. bankiers bebben de waarden eu boeken in hunne gemetselde brandkeldërs onbeschadigd teruggevonden, daarentegen zijn de brandkasten gebleken van weinig nut ie zijü, daar bijna overal de inhoud er van verkoold is De Chicago Tribune heeft in een harer jongste nummers een uitvoerige opgaaf over de verliezen door den brand teweeggebracht. Daaruit blijkt, dal omstreeks 250 menschen gedood en 98,000 van dak beroofd, werden. Het verlies aan eigendom wordt op 290.000.000dollars begroot, waarvan 100.000.000 door assurantie waren gedekt, doch de betrokken maatschappijen warenjn siaat slechts 30 millioen Ie betalen. De inwoners van Chicago zijn met alle kracht bezig hun stad te, herbouwen en hopen in één of twee -jaren ook de laatste sporen van den reuzenblad te hebben uitgewischt. Bij koninklijk beslui' van 5 December 1871 no. 12 zijn goedgekeurd do statuten der „Ver- eeniging ter verzorging van weozeu," Deze véreenigiog stel' zich teu doe! de ver zorging eü opvoeding van weezen uit Zuid- en Noord-Beveland en zal den naam dragen: „Wees huis voor Zuid- en Noord-Beveland." Geen .godsdienstige richting wordt duarbij uitgesloten. Het domicilie der vereeiiiging is de gemeente Kloetingé, Allen die hetzij door giften beraa- kingenvaste bijdragen, bestediug van weezeu van hunne belangstelling doen blijken, zijn Leden der vereenigiug. Voor de zevende maal is ter voldoening aan art. 146 in verband met art. 5 add. der grond wet, het ontwerp eener nieuwe rechterlijke' io- rïchting aan de beraadslagingen der Staten-Ge- neraal onderworpen. Onder de 27 arrondissements-rechtbanken, die in het rijk worden gevesiigd, wordt Axe), met 2 kantongerechten Axel en Ooslburg- genoemd; thans bestaan er 34 rechtbanken waarvau o. a. Goes vervallen zal. Kantongerechten zullen op de zelfde plaatsen worden gevestigd als bepaald was bij het ont werp van 1870, alleen is bet kantongerecht te Vlissiugen hersteld. De kantongerechten Hulst en Sluis vervallen. De nieuwe gouverneur generaal van Neder- landsch Oost-lndië, de heer Boudon, is, volgens ontvangen telegram van 31 December, in welstand te Batavia aangekomen en heeft het bewind aanvaard. De ongesteldheid van den beer Thorbecke is naar wij met genoegen vernemen afnemende zoodat het zich laat aanzien dat de grijze staats man eerlang zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. Een tweejarig kind te Harich in Friesland heeft tengevolge van achteloosheid der ouders een ketel kokende koffie over hoofd en lichaam gekregenwaardoor het na 4 dagen verschrikke lijk lijden is bezweken. Volgens waarnemingen van astronomen heeft in den laalsten tijd een uitbarsting op de zon plaats, gehad. Een reusachtige kolomwelke dank zij do tegenwoordige hulpmiddelen der we tenschap erkend werd uit waterstofgas te bestaan, steeg^ roet ondenkbare snelheid tot eene hoogte van oOüü mijlen boven de lichtsfeer van de zou. Een half uur later werd de geheelo massa door een krach! of stool van ondereu in kJeioe deelen vaneeugescheuid eo tien minuten later was de zonnevlakte tol een hoogte van 60,000 mijlen met deze overblijfselen gevuld. Tegenover dü natuur verschijnsel zinken de uitbarstingen op onze aarde in bet niet. Het blijft echter nog een vraagstuk of hel op onze atmospheer invloed heeft uitge oefend. Hel is een lang bekende daadzaak dat zelfs een. zonnevlek vau meer dan gewoue grootte in staat is op de magneetnaald iu onze observatoria te werken. He! .is.ze.er wel mogelijk, dat de iu den laalsten tijd buitengewoon dikwerf voorko mende magnetische stormen die wij onder den naam van noorderlicht kennen, aan deze gewel dige uitbarstingen op de zon zijn toe te schrijven. Het noorderlicht is zeer uimw met het magne tisme der aarde en der overige hemellichamen verbonden. (N. v. d. D.) Betreffende do schipbreuk van een Amerikaansch schip, Volunteer, wordt uit Nieuwediep dd. 29 December jl. het volgende berichtKapitein de Waard, van het brikschip Santa Rosa, van Cu rasao heden iu TexeJ binnengekomen rappor teert, 13 December op 3i°24v NB., 49ö2i' WL. gezien te hebben een bark tot aan het dek onder water, waarover, do golven met geweld heen sloegen. De fokkemast stood nog met gebroken in ars rade beide andere masten lagen met bet tuig over boord. Dichterbij komendeontdekte men 2 man, die op de voórmarsa stonden en seinen gaven om hulp; vervolgeus zag men nog meer volk in de raars. Men zeilde toen zoo dicht mogelijk naar bel wrak en zette de boot uil om de schipbreukelingen te redden. Sn twee tochten mocht dit gelukken. Een ie der ontstelde aan boord van de Santa Rosa op het gezicht van die uitgeputte wezens. Nadat op 26 November hun schip dooreen geweldigen storm was beloopen waardoor de voorsleveu gebarsten was en hel schip oogeublikkelijk lot aan het dek zonk moesten zij iu de fokkemast vluchten en zich daaraan vastbioden. Zij hadden niets van hunne kleereu en slechts een weinig gezouten vleesch kunnen redden en in dien vreeselijken toestand haddeu zij zeventien etmalen doorgebracht, ten laatste zich alleen voedeude met kleine visch- jes en krabben die zij in het zeekroos vouden. Twee hunner kameraden waren reeds van ellende en uitputting omgekomen, en lang zouden zij het in dien beoarden .toestand niet meer hebben kun nen uithouden. Kapileia de Waard liet hen da delijk vao kleeren en voedsel voorzien eu zorgde gedurende het verder gedeelte van de reis voor eene nauwgezette verpleging. Heden morgen werden zij na aaokomsl alhier ontscheept. Het afscheiddat de aan déii dood ontrukte equipage van kapitien de Waard en zijne bemanning nam, laat zich eer denken dan beschrijven. Zij zijn vervolgens ouder de hoede gesteld van den con- sulairen agent van Amerika alhier. Denaam van het Amerikaansch barkschip is Volunteer, kapitein Field met pijpduigen vau Norfolk naar Marseille,, Uit Hulst schrijft men dd. 2 Januari. Een vreeselijk ongeluk heeft gisteren, nieuwjaarsdag, de bewoners der naburige grensgemeente Clinge met schrik geslagen. Vier om hunne woestheid en driestheid beruchte personen liepen van den vroegen morgen kroeg in kroeg uit om hunne zoogeuaamde nieuwjaarswenschen een ieder te breDgen. Beschonken geworden begon hun de weg van de eene herberg naar de andere te lang te vallen; daarom paard en kar ingespannen, en onder vloeken en tieren holde men nu het dorp rond: De aanmerkingen van den veldwach ter werden mot de schrikkelijksle godslasteringen beantwoord. Niemand kon hun iets doennie mand kon hen weren. Op een der hoofdwegen van het dorp verheft zich een groot steenen kruisbeeld op een zwareu, twee trappen hoogen arduinen voet; daar ging het op los. „Hjj daar ook!" braakte men onder vloeken uit. Hij ook, die daar hangtkan ons niets rijden we hem omver. VooruitvooruitDe dronken voerman zweept het schuimende afgematte rosen iu dolle

Sluisch Weekblad | 1872 | | pagina 1