N". 93. Twaalfde Jaargang. A* 1871. NIEUWS- El ADVERTENTIEBLAD VA1 WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Vrijdag 1 Decemb. Opmerkingen bij het artikel Politiek Overzicht. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalis 4de district van Zeeland f\ 15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Adverteutiën van 1 5 regels 0,75 elke reeel daarboven f 0,!2,/2 - Groote letters naar het getal gewone regels die /.ij beslaan. Afzonderlijke 'Nummers 0.05. Ingezoudeu Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Adverteuiiëu en gewone Berichleu ol Alededeelingeu van Correspondenten, te bezorgen bij den Fitaevpr dezer, alles FRANCO. Een woord over de verbinding van ons gewest met Beigie. (Zie noinmcr 91.) Eene algemeene aanmerking maken we reeds dadelijk en zij karakteriseert direct liet onderscheid lusschen de Nederlanders en Belgen op hel punt van staathuishoudkunde en helleer. Ue Belgische vertegenwoordigers in senaat, kamer en gewestelijken raad, zelfs soms in de steden en groote gemeenten, stemmen als 't ware in ruggespraak met hunne lastgevers, hunne kiezers Deze wijze van handelen kent het Noorden niet leder stemt daar volgens zijn eigen overtuiging en verlegenwoor igl het algemeen belang het geheele volk, geen district, allerminst een kiezersklub. Dal dit door sommigen eigen aardig, vooral io Noord Brabant en Limburg te veel uit het oog verloren wordt, is on- slaalkunlig, onNederlandsch genoeg en kenmerkt ook in hel Noorden liet onderscheid lusschen de echte Noorderlingen en de ge noemde Zuid rlingen. Na de motie Dombak hoe men er ook over denke, bleek dit, toen juist zij oier achterstelling der Katholieken in openbare ambten klaagden en de Katholiek uit het Noorden ze te recht hielp zetten. Ue dag bladverslagen zijn daar, in de eerste plaats de Gazelle van t.ecloo. Getlurig spreekt zij van den senator voor tiaar District, den volks vertegenwoordiger van haar District, het Prov. Raadslid voor Eecloo. Wij Noorder lingen zien in 'die mannen niets anders dan volksvertegenwoordigers in hoogeren of lageren kring. Wij willen niet zeggen, dat die mannen voor hun belang niet in de bres mogen springenverre van daardoch eerst dan, wanneer dat bijzonder belang tevens algemeen belang is of dit naar Belgische opvatting steeds het geval is, daarvoor stellen wij een De Gazette zegtdat het bestuur der Eiland- en Brandkreekpoldersonder be geleiding van vereisclite stukken, zich andermaal lot de 1'rov. Staten om ten- teloos voorschot gewend heeft. Dit kani mmers der Gazelle geen ernst zijn Ged. Staten toonen de 1'rov. Stalen aan, dat de stukken zeer zeker onvoldoende waren, het kapi- taalstede uoodige koninklijke vergunning, ontbrak. De Gazette noemt hel een voorwendsel van Ged. Staten dat die stukken niet vol doende waren. Hoe hebben we t nu Hebben Ged. Staten een goed werk belet onder een voorwendsel? Wat veroieneu ze dan Of is b. v. bet ontbreken van een zoo kapitaal stuk als de koninklijke vergunning, die een wettig vereisclite is, een voorwendsel Dat kan we durven het gerust vertrouwen der Gazette onpartijdig als ze is (en dezen lof verdient ze in den regel) niet ernstig gemeeud zijn Wij gelooven dan ookdat do uitroep der Gazelle, aan het slot van haar artikel, eigenlijk het beste van het geheele stuk is: de Commissie moet handelen, de Commissie had lijd genoeg, de Commissie wist dal de koninklijke vergunning vereischt werdde Commissie wist dal er waarborgen voor de teruggave van het renteloos voorschol ge vorderd werden: welnu, waarom niet ge zorgd, dat de stukken in or„e waren? Wij voor ons, vvii vvenschlen wel, dat de Commissie zelf eens T zij in ons blad (we bieden haar de plaats er voor aan), 't zij in de GozeUe ran kïrf.zX,!- 'ie even, welwillend zal zijn als wij), de zaak eens in hel juiste licht stelde, dan zou de publieke meening ten minste heter voorgelicht worden dan nu (vvaaischijulijk door oen Zeeuwsch- vlaamsch correspondent) door de Gazelle geschied is en Ged. Stalen minstens de hesehuldiging van voorvvendseiszoeken gespaard geweest zijn. Wij brengen hulde aan Ged. Staten en de Zeeuwsclie 1'rov. Stalen voor de handha ving van het wettig standpunt en we be treuren liet alleen dut door andere schuld vaak nuttige werken, duor veronachtzamen der vormenachterwege bleven. DE SCHOOL TE EEDE is er een bewijs van. Hoe? De school te Eede? Voorzeker! Weel gij het met, dat er op Eede, met zijne ruim 1200 zielen, een moordhol, een miniatuur zwart hol van Calcutta bestaatdut zc daar eene school noemen Weet ge 't niet Eilieve, ga dan eens zien in welk verblijf een achtenswaardig onderwijzend personeel, eene hulpbehoevende schooljeugd de beste uren van den dag moet doorbrengen. Inspecteur, Schoolop ziener, Commissaris des Kouings, Genees kundig Inspecteur, allen keuren dat ding (T heeft veel van een doodeuhok) af, en toch bestaat bet. Toch beeft de Gemeente Eede een duur stuk grond gekocht en bezit het dat nog, in een gezond deel der overigens zoo gezonde gemeente. Gelukkigdat ze zoo gezond is doch ziet men de statistiek door de geneeskundigen over jaren reeds van Eede ingeleverd, dan kunnen we ons vele eigenaardige ziekteverschijnselen aldaar alleen verklaren uit de kiemenin dat hok in de jeugd opgedaan. Hoe is 'l nu mogelijk, dat zoo iets in onze. verlichte, hooggeroemde XlXe eeuw geduld wordt Hoedoch nog altoos ligt het opstel van een zestal inge zetenen van Eede in onze portefeuille. De maat^is echter nog niet vol. Eenmaal komt do dag der enquête en dan zal er gesproken wórden. Nu baten noch schrijven noch klachten. L'it heel Eedes maatschappelijke» toestand schijnt liet, dat sommige voorschriften voor die Gemeente als niet geschreven belmoren beschouwd_te worden; er bestaat b. v. eene verordening voor do openbare gezondheid Wat tliefje De aangeknudigde interpellatie betrekkelijk (ie benoeming van den heer de Decker lol gouver neur der provincie Limburg is io de Woensdag uehouden zitting der Belgische Kamer van Ver tegenwoordigers door den heer Rara tol het Gou vernement gericht. De liberale afgevaardigde schelste eerst, met 9WJ.voe.rj4.' v«ji .iItrkiv.u!'1 -.J.'tt;: ..<»pJ/gte 'c omstaudighedeude financieele ondernemingen van Langrand als zweudelarijeu. ais zaken waarbij degelijke grondslagen ontbraken en bedrieglijko middelen tol hoofdsteuu dienden. Oherinnerde verder dat de heer do Dccker medebestuurder van den Internationaleen door Langrand opgerichte vereeuigiug voor financieelo operatieu, was geweest cu alzoo deel in de op Langrand liggende schuld en blaam badzoodat bet Gouvernement uil ontzag voor de publieke opinie, uil medegevoel voor de smart der dui- zendeu door Langrands bedrijven verarmde per sonen, eu uil zorg voor de publieke zedelijkheid, de Deckers benoemiug tot een vau de hoogste ambtsbetrekkingen had bchooreu achterwege lo laten, of althans uil te stellen lot dat hij door den oop der rechtsgedingen tegen Langrands veree- nigiugeu eu door de vereveniug harer failliete zakeu vau de op hem liggeude blaam gezuiverd zoude zjju. De Minister van Justitie beweerde', dat de door deu heer Bara ter staviug zyuer interpellatie aan gevoerde bescheiden op wederrechtelijke of allhaus oukiesche wijze in diens handen waren gekomen. De Minister van Biuneulandsche Zaken wees op de politieke loopbaan vau den heer do Decker, cu lieriuuerde dat hij daarin de persoonlijke hoog achting, zelfs vau zijn politieke vijanden, en deu roem van oukreukbare eerlijkheid verdiend eu verworven had. De heer Bara antwoordde, dat de Decker de op het politieke terrein verworveu achting later door zijn financieele handelingen verspeeld of althaus op het spel gezet had; dat ziju eerlijkheid eu rechtschapenheid daardoor zelfs bij sommige van zijn vroegere vrienden twijfelachtig wareu, cu dat het een feit, zoo niet iels erger was, hem, bau- geude die twijfelingen, aan het hoold van het bestuur eener provincie te stellen. Tot staviug van zijn gezegde zeide de heer Bara o. a. dat, toen er schadevergoeding geeisebt werdde heer de Decker een dergcuen was die zoogenaamd afstand van hunne bezittingen hebben gedaau zoogeuaaiud afslaud want uil de of- ficieele bronnen blijkt, dat de heer de Decker vau de Langraodscbe maatschappijen 1,155,414 francs ontvangen eu slechts 441,000 francs terug-

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 1