BUITENLAND. Sl'tttmw iJtU W COWtESPOSfttMIBj. De Czectiische hl.iden bedreigen het openlijk met vernietiging door de Slavische regimeuleuwan- noer Weeuou zich uiel geduldig eu lijdzaam ge draagt. De snaren zijn van weerszijdeu zoo gespannendat de burgeroorlog ieder oogenblik kan uitbreken en de vooruitzichten ziju allerjam- mcrlijksl. In de gehoorzaal te Weeneu zijn de ministers Schaffle en Ila delinck door do sludeu- ten uitgejouwd en uitgefloten, terwijl de kanselier von Heust door hen mol eerbewijziugen overladen werd. Mohenwarl heeft zich hij den keizer be klaagd over den hoon, zijnen collega's aangedaan, waarbij von Beust zich zeer lijdelijk heeft gedra gen, liet ontslag van dezen is wel uiel geëischt, maar hij zelf wordt gedrongéu af te treden om dat gcheele verandering van den hiiiuenlandschen toestandnoodzakelijk wijziging van de bui- lenlaudscho staatkunde met zich brengt* ilohoiiwnrt geraakt cellier meer eu meer in ver- legeuheid. Nu Bnhemen zijn zin zal krijgeu be ginnen de landdagen van Galicië, Moravië eu zelfs van Tyrol ook al de zelfstandigheid voor zich te vorderenmet kanseliers ten behoeve hunner eigene aangelegenheden. Op die wijze zou de keizer van Oostenrijk zich achtereenvol gens als koniugvorsthertog en graaf wel in veertig verschillende stalen moeten laten kroueu. Duidelijk is het, dat do politiek van Ilohenwart Oostenrijk tol een even onmachtige staat zou maken, als de oude, door von Bismarck opge ruimde Duitsehe houd was. Het traktaat tusschou Duitschland en Frankrijk, over dett vrijen in- en uitvoer van Elzas en Lo tharingen is nu gesloten. Tevens is geregeld de betaling van het vierde halve milliard in wissels, Tengevolge daarvan zullen spoedig (aan te vangen na verloop van veertien dagen) wederom zes de partementen door de Duitsehe troepen ontruimd worden, zoodat nog slechts zes andere bezet zullen blijven. Hel is om verschillende redeueu zeer ualuurlijk dat Thiers zich bevlijtigt, om zoo spoedig als mogelijk is, Frankrijk te bevrijden van ile vreemde gastendie alles behalve wel kom en aangenaam ziju. Voortdurend blijft tuen spreken van de kuiperijeu der Bouapartislen om zoo mogelijk don „martelaar van Scdau" weder op den verloren troon le brengen; maar de ver kiezingen voor de departementale raden hebben dezer dagen weder bewezen, dat Fruukrijk de Napoleons moede is en dat do tegenwoordige afkeer groolcr is, dan de liefde van voorbeen. Prins Napoleon hoeft door den ambassadeur in Genéve laten vragen of de terugkoer naar Frankrijk hem geoorloofd was en zeer wijselijk werd hem te kennen gegevendat men voor geen Bonaparte bevreesd is en hij dus mocht komen eu gaan gelijk hij verkoos. De koningin van Engeland is ongesteld geweest, maar uu weer beterende. Under de Eugelsche kooplieden heerschl groote ontevredenheid jegens Frankrijk nu Thiers het daar ingevoerde vrije haudelslelsel v>. U .ifschaffeu.— Uuslaud gaal rustig, maar krachtig voort zich in het noordeu en zui den gereed te maken op het weder uitbreken van oen oorlog. Over het algemeen vreest men dal geljjk do oorlogen èn tegen Denemarken èn Oos tenrijk den oorlog togen Frankrijk noodzakelijk hebben gemaaktalzi.o deze laatste de moeder zal wezen van een nieuwenmisschien meer al- gemeeuen krijg. Kuslatul wil dan uiel onvoorbe reid wezen. Hel hlijlt zich intusschen lang zaam io A/ië uitbreiden. Zijn telegraaflijn op Chinais nu geheel voltooid. Hel alles vernielende vuur speelt tegenwoordig in Amerika een treurige rol. Nauwelijks was het prachtige en rijke Chicago de hoofdstad van Illinois afgebrand, of de stad Windsor ouderging betzelfde lot. In Wisconsin eu Michigan raakten de Prairiën (de natuurlijke woudeu) in den brand en verscheidene dorpen eu naar men zegt, dui zend menscheu werden door de vlammen verteerd* Men berekeul dal de schade door deze brauden aangerichtmeer dan duizend millioen gulden bedraagt. Overal iu Amerika en Engeland en op liet vasteland van Europa worden gaven inge zameld om de rampen eeuigszins le leuigeu. BELGIË. De maatschappij der paardenloopstrijden van Brugge, die, zooals men weel, de ondersleuuiïi'g niet meer verkrijgt van bet gemeentebestuur, gaal uiteenbaar materieel zal op woensdag 8 November aanstaande publiek verkocht worden. Hel plein van Male zal eene nuttiger bestem ming bekomen: hol gaal aan den laudbouw over geleverd wotdeu. Den *20 dezer is een afgrijselijk ongeluk gebeurd te Nieuwport. Vier werklieden bezig zijnde ecneu waterput le delven in de duiueu van den beer Crombezzijn onder eene ontzaglijke bres zand bedolven geworden; de heer de JaeglierBur gemeester der stad toeziener der werken zal ten gelieelen lijve in hel zand slechts zijn hoofd slak er builen. Talrijke handen kwamen spoedig ter hulpe gesneld maar men vorderde laagzaam iu de massa zand. Drie werklieden werden zon der letsel uil den put gehaald de vierde, Joseph Slormeoud 45 jaren geboren en wonende te Nieuwport was dood, en laat eene weduwe met vijf m uderjarige kinders achter. Wat deu heer de Jaegher betreft, dio is er met deu schrik van afgekomen. Men schrijft uit Brussel: Naar nten mij verze kert is ter jongste zitting van hel comité der Internationale een curieus incident voorgevallen. Dezer dagen is nl van Londen hier aangekomen een Frausche werkman,Gustavo Durand genaamd, in het bezit van ecu volmacht van hél Eugelsche centraal comité. Dadelijk werd hij iu de verga dering van het Belgisilii^umité toegelaten en in die waarvan ik spreek' ontving do voorzitter een telegram uil Londen dat hij voorlas eu waarin gemeld werd dal Durand herkend is geworden als een verklikker iu dienst vau de Frausche politiedie hem 725 francs per maand betaalde om haar in le lichten over de handelingen der Internationale. Derhalve heeft het Eugelsche co mité dezen persoon onwaardig verklaard iu de vereenigiug te zijn eu heut uitgesloten. Pas was dit telegram voorgelezeuof Duraud verliet de vergadcriugzonder zelfs te trachten zich le ver dedigen. Hij is een der Parijsche Comuiuneinan- ncu co was in dienst der Commune ais komaiuu- daui vau oeu bataljon uattouale garde. Uit Aubel wordt gemeld, dat de heor Thomas Grégoire van Hageisteiu nabij Arlon die met eeiien vriend aau 'l jagen was, zijn geweer tegen eene haag zette, en, toen hij hel wilde weguemcu, met den haau aan de takken haperde, zoodat hel schol afgiug. De ongelukkige jager kreeg de volle ladiug iu deu buik eu viel dood neder. DLI1SCHLAND. Zondag II. is in al de Katholieke kerken iu Beieren van den kansel een nieuwe herderlijke brief vau deu aartsbisschop vau Muncheu voor gelezen. De brief protesteert er tegen, dat de steuel ike overheid van Munchen de Gasleiberg- kerk voor de oud-katholieken heeft ingeruimd „Herhaaldelijk," aldus heet het„heeft de ge noemde overheid hel godshuis tot kerkelijk gebruik beschikbaar gesteld voor priesters, van wie hel bekend isdat zij van de Kerk afgevallen zijn." Uil is een „openlijk ingrijpen in de rechten van de Katholieke Kerk waartegen de aartsbisschop ter plaatse waar zulks behoortherhaaldelijk eu nadrukkelijk, maar ol dusver tevergeefs, be scherming gezocht heeft." De daad der stedelijke overheid wordt „misbruik der burgerlijke macht eu ernstige kreukiug der rechleu van de kerk" genoemd waartegen de aartsbisschop nimmer op- houdeu zal le protesteeren. Hij waarschuwt de geloovigen tegen „elk aandeel aan die handelingen, welke niet genoeg betreurd kunnen worden welke godsdieusi heelen uiaar werkelijk zware beleedigiugeü jegens God zijn." De aartsbisschop beweert, dal de mannen, „die aanvankelijk voor gaven enkel de besluiten van het jongste concilie le bestrijden, de groudslageu eu hoofdpunten van hel Katholieke gloof hebben over boord geworpen." Hun zoogenaamd congres heeft deu aartsbisschop, naar hij zegt, het bevvy* geleverd, „dat onder den naam van „oud katholieken"' eeu kleiue schaar van meer of minder verbitterde vijanden der Kerk zich aangesloten heelt." De aartsbisschop zegt ten slotte dat hij dezen herdelijken brief geschreven heeft met het doelom dezeu treuri- gon toestand duidelijk te doen kennou, om de geloovigen voer de dreigende gevaren vaderlijk le waarschuwen en om hen verder lol medelijden en tot hel gebed ten behoeve der gecensureerde priesters te vermanen dié zich aan een opstand tegen de Katholieke Kerk eu aau heiligscheuuis hebbou schuldig gemaakt. Dezer dagen is te Munchen eene bezending ar tikelen per spoortrein aangebracht zooals maar zelden daar ter slede in eeoe zoodanige hoeveel heid is aangevoerd. Vijftien waggons waren he iaden met zilveren specie, iu kistje* gepakt en bevallende elk 200.) lh., wegende 81 kilogr. Nog werden aangevoerd eeu aantal millioenen in bank biljetten eu andere papiereu van waarde een en ander uitmakende eeu gedeelte iu de betaalde oor- logsschalliugdoor Fraukrijk aau Duilschlaud betaald. FRANKRIJK. Te Belfort bevindt zich sinds eenige dagen een „bomklok.' Een deir groote bommen, waarvan zoo vel n met milde huid door de Pruisen in die ves ting werdeu geworpen, is door een kofliehuishou- der bij de kerk opgegraven. Nadat men het moord tuig van ziju zwavelach igeu inhoud had verlost heeft rneu er bij den top een gal ingemaakt en daarin hot uurwerk eoner pendule bevestigd. Deze nieuwcrwelsche klok st.iat in het buffet en zal niet licht door den een of ander meegenomen worden, daar haar gewicht meer den 160 pond bediaagt, Deu eigenaar is al dikwijls door reizigers eeu hoog bod gedaan maar hij wil niet van het voorwerp scheiden dat ziju hotel niet weinig voordeel aau- breugl. Onder de gevangenen te Versailles bevindt zich een republikeinsche cëiebriteit, de nu 68jarige Joseph Henri, die iu 1846 een aanslag waagde op het leven van Louis Philippe eu ter dood veroor deeld werd. Hij kreeg evenwel gratie en werd naar de galeien gezonden. Van daar gelukte het hem te ontsnappen en naar Amerika te gaan, waar hij bleef tot dal de derde Frausche republiek uit geroepen werd. Hij voegde zich later bij de cotnmunalisteu en zal nu minstens wel weder ziju oude plaats op de galeien gaan inuemeu. Op hel plateau van Champiguy bij Parijs, alwaar op 1 eu 2 December 1870 zoo hevig weid gevoch- teu, viel dezer dageu eeu ernstig ongeluk voor. Bij het omploegen van een akker stootte het ploegijzer op een bom die niet was gesprougeu. Terstond had eene ontploffing plaats. Het lichaam vau den landbouwer werd letterlijk iu stukken gescheurd die ua alle richtingen uiteenvlogen. De paarden werden gedood eu de ploeg iu spaau- ders geslagen. IJZERENWEGEr-J VAN OEN STAAT. Juli 1871. De uren geteekeiid niet een sterretje zijn Expres-Treinen, doch meest allen met rijtuigen van le, 2e eu 3e klas. Vertrek van Brugge naar Oostende 7,17; °9,23; 16.19; 10.50; 12.36; 2,37; 5.08; °7/28eu8,3*2 Vertrek van Brugge naar Gent. Aalst, Brussel. Moehelcn en Antwerpen: 5,16; 7,13; 7,38; 10.08; 1*2,43; °3,27; 6.13; 6,43 en 8/27. Vertrek van Bruggo naarKorlrijk, Rijssel, Douai, Atreiht, Amicus eu Parijs: 8,30; 1*2,23; 5 10 eu 6,40. Vertrek van Oostende naar Brugge: 4,50; °6,45; 7; 9.3u; 1*2,05; °3; 5,45; 6.05 eu 8. Vertrek van Gont naar Brugge: 6.02; c8.34. 8.15; 9.30; 1 .2: *4.19 °6,39 eu 7.17. Vertrek van Brussel naar Brugge; °7/23; 8.IP; 12.02; °Ö.5U; eu 5.57. \erltefc ven Antwerpen naar Brugge: 8 7,30; 2 ea 4. Vertrek van Mechelen uaar Brugge: 6.4d; 10.42 en *5,30. Vertrekt vau Rijssel naar Brugge: >,30; 8,30; 11,05 eu 4,30. Vertrek vau Parijs naar Brugge: °8.15 's avonds eu 11.05 's avonds. IJI£RENW£GEN DOOR HET LAND VAN WAES ENZ. Juni 1871. BRUGGE - MALDBGHEM - EECLOO GENT EN TERUG. Prijs der coupons voor heen en terug, geldig ulleen tot anderen laags le klas 4 fr.2c klas 3 fr.3e klas 2 fr. De ureu geteekend met een sterretje ziju Expres-Treineu rijtuigen vau leen 2e klas; met (v) ireiuen alicé.i des Vrijdags. Treinen aankomende te Brugge van Oostende. 7 38; 10.08; 12.43; 3 27 en 7,08. Rlaukenberghe. 7.''5; 9.45; 12,15 en 6.30. Rousselare, Kortrijk enz. 9.45; l2,u5; *2,25 en 6,37. Treinen vertrekkende uit Brugge: van BRUGGE. *7,40; 9,10; IU,40; 12,4a; 4,46cu7,10. Maldéghem. °8; 9.40; 11,20; 1,15; *5,10; eu 7,40. EECLOO. 5.30;°8.25;10; 11,50; 1.35;2,25;*5.30en8. Aauk. te GENT. 6,15; «9; 10,35; 2,20; 3,15; *6.05 en 8,3'J. Treinen vertrekkende uit Gent naar Lokeren, St. Nicolaas. Antwerpen. 4/25; 7,05; 9,25; 10,45; *2,30; 5,05 en 6/20. Treinen aankomende te Gent komende uit Antwerpen. Sl. Nicolaas, Lokeren. 4,45:7,15; 8,50; 10,50; *2,10; 3,40; 6.40 en 8,45. Aauk. te Gent. 7; 8,55; 10,10; 12,30; 3.50; 5; 8,35 en 10,15. Treinen vertrekkende uit Gent: van GENT. 7; *9,15; 12,55; *2,40; °3.55; *5.15; 7 °9 55; 1,35; °3,50; 4.30; en 9. EECLOO. 5.40; 735; °5.50; 7,4 1 en 9.40. Maldeghein. 6,10; 7,55; °!0,10; 1,55; °6,1U en R. Aauk. te BRUGGE. 6,50; 8,20; *10.35; 2,3»; °6. en 8.30. Treinen vertrekkende uit Brug ge naar. Oostende. 7,17; 8.28; 10.43; 2.37; 7,2K en 8,3/. Rlaukenberghe. 8,30; 12,25 5.1 en 6,40. Rousselare, Kortrijk, euz. 8,30; i2,25; o,K-eu 6,4a.

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 2