11 PAAR (HU NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 81. Twaalfde Jaargang. A". 1871. Vrijdag 20 October. BEN TIJD. Politiek Overzicht. SL!INIH Dit Weekblad verschijnt iedereu Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zpeland ƒ1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1.30. Prjjs der Advertentiën van 1-5 regels 0,75 elke regel daarboven 0,12'/,. Groote letters naar het geial gewone regels die zij beslaan. Aï>»nde» lijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Slukken en Brieven, do Redactie bcirellendebenevens Adverien iëu en gewone lierichieii ol Mededeeli.-aeii van Correspondemcu ie bezorgen bij den Uitgever dezer, alles Fi; VNCO VOLGENS De laatste dagen van October zijn, hoe men ook over omwenteling, hervorming of verandering denken moge, hoogst gewichtige, allermerkwaardigste gedenkdagen. De veranderingen, die de XVIe eeuw in kerk en staat bracht, verdienen herinnering. Kunnen we ze in ons blad niet in bijzon derheden behandelenwij mogen in alge- mecrie beschouwingen ze herdenken, t Vol gende, door ons ontleend, zal wel geene tegenspraak ontmoeten. I. De strijd voor het recht is een heilige strijd, welken niemand mag ontwijken die rechtvaardigheid liefheeft en onrecht vaardigheid haat. Recht is in hoogeren zin de regeldie volgens de zedelijke we reldorde in de levensbetrekkingen der roen- schen heerschen moet. Recht is waarheid van den edelsten inhoud. Ieder die eenig gevoel van recht heeft strijdt voor de rechtvaardigheid Die strijd zij oprecht, niet alleen in doel maar ook in middel. Evenmin als de zelfzuchtige de ware strijder is voor de rechtvaardigheid, evenmin hij die uit zwak geloof in den strijd op middelen vertrouwtdie niet in het doel gelegen zijn. Men heeft in dramatische voorstelling den eerlijken diefdie steelt om recht uit te oefenen over den onn-chtvaardigen rijke en in de geschiedenis der rechts plegingden strijder, die uit godsdienstijver om de eer van zijn stand te bewaren het slachtoffer van zijne liefde vermoordt. De reine zedelijkheid gruwt van zaike misdadige middelen om het doel te bereiken. De strijd voor de waarheid,voor de waarheid in haar edelsten inhoudhet rechtmoet gestreden worden met de eigene wapenen der waarheid en der ge rechtigheid. Er zijn nog velendie in den strijd voor het recht vertrouwen op bedrogop listig staatsbeleidop wapengeweld. Men moest veel meer vertrouwen stellen op de ware wapenen der gerechtigheid. De lendenen omgord met de waarheid in het hart de ware liefde tot gerechtigheid en de bereidwilligheid tot den vrede en het vaste geloof aan de kracht der waarheid, zijn de ware wapenen der gerechtigheid, Werden die wapenen slechts gebruikt het recht zou weldra overwinnen. Maar de flauw hartigen zwijgen liever. Die zwijgersdie flauwen zijn 't echter niet alleen die kwaadslichten er j» nojp meer II. De beschuldigingen tegen de beginselen van vrijheid en voor uitgang. Het is zeer natuurlijk dat de reactionnaire richting op staatkundig en kerkelijk gebied de afschuwelijke gebeurte nissen in Frankrijk te baat neemt om tegen de beginselen van vrijheid en vooruitgang te waarschuwen. Intusschen is het eene groote oppervlak kigheid, hetgeen in Frankrijk voorviel aan de liberale beginselen toe te schrijven en van staatkundig en kerkelijk gezag wuarborg tegen de herhaling van die gruwelen te verwachten. Reactie en revolutie wisselen elkander bij een wuft en lichtzinnig volk af. Rij de eerbiediging van ware" .rijheid gaat men vooruit, zonder revolutie, van ontwikkeling tot ontwikkelingdaar volgt evolutie op evolutie zonder geweldige schokken. In dat opzicht is de onderscheidene ge schiedenis van Frankrijk en Engeland leerrijk. Op de burgeroorlogen en de oproeren van de F'ronde volgde de absolute monarchie van Lodewijk XIV en XV en daarop de geweldige omwenteling en het imperialisme van Napoleon I. Op de Bourbons volgde de omwenteling van 1830 op de schijn- constitutioneele regeering van Orleansten behoeve van de gegoede burgerklasse, de socialistische omwenteling van 1848, eu daarop weder een zedeloos imperialisme, opnieuw een omwentelingen in de wanhoop omtrent ware vrijheid weder een verlangen bij velen naar reactie. Engeland daarentegen isnadat het con- stitutioneele leven onder Willem III een vasten grond had erlangd telkens van ont wikkeling tot ontwikkeling vooruitgegaan en zal blijven vooruitgaan, zoolang men vrijheid en orde gezamenlijk blijft handhaven. De heer Bencdelti, Fr.u.sch gezant bij het Prui sische hof vóór den oorlog van 1870, zal, zoo men verzekert, onder den titel van: „Mijne zending in Pruisen", de reeks zijuer depêches en vertrouwe lijke brieven uitgeven, an de Keizerlijke Regee ring gericht. Volgens de geruchten, zou dit boek verpletlereud zijn voor de ex-Ministers öllivier en de Grammont en, wat laatstgenoemde betreft, het bewijs leveren, dat de door bem voorgewende per soonlijke beleedigingen van onzen gezant door den Koning van Pruisen slechts uitgedacht waren om de Kamer op te winden. De uilslag der verkiezingen voor de algemeene raden iu Frankrijk is thans op een vijfde na be kend en zoodanig, dat de zege is gebleven aan de liberaal-conservatieven, onder welke benaming men moet verstaan de aanhangers van den tegenwoor- digen slaat van zaken. In de groote centrums zijn afwisselend radicale en meer gematigde republi keinen gekozen, doch 6onapartisten en legitimisten moeten in deze verkiezingen het gelag betalen. Hunne voornaamste candidalen hebben geheel het onderspit gedolven of moeien zich aan een her slemming onderwerpen, die weinig kans van slagen aanbiedt. De Forcadc Ia Roquette, Jèrörae David, MagneHubert Delisle, lot de Ronaparlisleu he- hoorende, verkeeren in een van die beide gevallen. Op Corsica zelfs zijn Gavini en Galloni niet be- uoerad geworden, terwijl Conti, de laatste kabi netschef van Napoleon III, in herstemming is gekomen. Hieruit voorspelt men niet veel goeds voor den heer Rouhor, indien deze zich candidaat stelt op dat eilaud voor den vacanleu zetel in de uatiouale vergadering. In hel kanton Clermont, dep. der Oiseis de hertog van Aumale tot lid van den algemeeneu raad gekozen met 2*284 van de 2710 stemmeu. Aan den Siècle wordt uit Vervy geschreven, dat men niet naar Chislohurst moet zien om er de sporen vau de Bonapaitistische intrigues te zoeken, maar naar Zwitserland, alwaar zich Prius Napoleoa ophoudt op zijn landgoed la Bcnierieaan de hoorden van het meer Léinan. De Prins doet zich oogenschijnlijk voor als een gentleman pachter, die zich eeniglijk bezighoudt met de exploitatie zijner goederen. In werkelijkheid echter voert hjj een zeer levendige correspondentie met al de personen van eenigen naam der Bonap.irlische partij. De brieven wordeu hem geadresseerd ouder den naam vau een zijner vertrouwde kamerdienaars, die ze dagelijks te Lausanne gaal afhalen. Te Prangins zelf ontvangt de Prins niemand maar hij laat de personen, die zich met hem te onder houden hebben, te Vervy of Genève komen. De ex-profeet van politie, Pielrien een bloedver want van dezen, zekere Carlier, reizen eu trekken herhaaldelijk tusschen Eugeland en Zwitserland, hun weg alsdan nemende over Frankrijk. Ook wordt voor kiesche en moeilijke zendingen nog gebruik gemaakt van de diensten van zekere Amerikaausche baronesde weduwe van een Italiaan. Reeds tijdens den oorlog heeft zij zich meermaleu naar het Pruisische kamp begeven. Eenige leden van den gemeenteraad van Parijs hebben een rapport uitgebracht over den toestand der hoofdstad, dat te belangrijker is, daar het ge- teekend is door manneu als Banc, Lockroy, Moltu, Loiseau Pinson Murat, Cantagrel, Bonvailet enz. Ranc was eenigen lijd de commune en de overige waren meer of minderde commune toegedaan. Zij hegioneu met te zeggen, dat het ounoodig is de vorige administratie te schetsen maar dat er krachtige maatregelen moeten genomen worden, om hare fouten te herstellen en het deficit te dekken. Erkennendedat sommige takken van nijverheid groote bestellingen ontvangen hebben, noemt het rapport den algemeeneu toestand van den handel slecht; dit wordt niet alleeu aan het oproermaar ook aan den voorldurenden staat van beleg toegeschreven die belet, dat het ver trouwen terugkeert. Daarna wordt gewezen op de schaarschte van werklieden waarvan er zoo- velen gedood in de gevangenis of op de vlucht zijn. Bekwame werklieden verhuizen in grooteu getale naar het buitenland waardoor de Frausche industrie een blijvend nadeel lijdt. Ongeveer 100,000 werklieden zijn er minder dan vóór het

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 1