Polilick Overzicht. BUITENLAND. SIWVM COHHESI'OMHATIEX. L)e pogingen der Bouapartislische partij iu Frankrijk om hel keizerrijk te herstellen, of al- thaus het herstel v.m het keizerrijk voor te be- blijven aanhouden en de republikeinen maken egeering een verwijt van, dal zij zoo weinig krachtdadig optreedt. De Siècle laat zich daar over met edele verontwaardiging uit. Wij hebben, zegt hel hla veel schande ondergaan; vlijmende sm.irt, bittere droefheid geleden, maar een schande en een smartwaaraan wij nooit hadden gedacht, komt onze rouw vermeerderen. Die schande is, dat Frankrijk nog altijd voor dom genoeg wordt gehouden en daarbij voor zoo vergeetachtig eo onverschillig, dat de partij van hel keizerrijk en alles wat uiel het keizerrijk iu betrekking stond, hel hoofd durven opheffen en spieken over de ruïnendie dal keizerrijk ons heeft gebracht. Nooit zijn de schaamteloosheid en de leugen zoo vergegaan. Die brochures, bij duizenden exem plaren verspreid die dagbladen gesteund door den held van Sedan, waarin alles wordt verdraaid, waar de ramp van Sedan een eeretilel wordt, een roemrijk feit voor den ongelukkige, die ons leger overgaf,—dat alles breekt het hart. Bij zulke dingen gevoelt men geen toorn iu zich op- welleuneen men gevoelt een uijpond zielelocd, omdat men tot zich zelf moet zeugen dat er iu Frankrijk nog onwetenden beslaan, dom genot g om aan die onbeschaamde leugens le gelooveu. Ja er zijl) lieden die in staat zijn te gelooven dat het keizerrijk eeu tijdperk was van roem en welvaartdat de Decemherman ecu voorbeeld was van deugd eu belangeloosheid en dat de geschiedcuis van den coup d'etat, dat de expe ditie naar Mexico e<u roemr ke bladzijde is uit onze geschiedenisenz. Dit alles is gezegd eu herhaald op alle mogelijke wijzen; hel is rond gebazuind iu de kazernen en op de dorpen. Maar nu wordt de leugen gekroond door de verzekering dat de oppositie den oorlog heeft gewild dat de oppositie het leger heeft gedesorganiseerd. Dal de nieuwe Duilsche onderdanen nog maar niet veel ingenomenheid betooneu met de ver wisseling hunner nationaliteit, blijkt o. a. te Mclz. Aldaar wappert de Fransche vlag uog altijd vau den torentop der cathedraa!als getuigenis dat Metz, trots de Pruisen, uiet zal ophouden Fransch te ziju en Fransch te blijven. Ook vertoont zich de maire der stad nog steeds met zijn driekleurige sjerpcn op de gestrenge aautnerkiugeu der Pruisen daaromtrent, antwoordt hij: Welnu, ik heb immers eeu jaar om mij te bedenken over de door mij aan te neinen nationaliteit. Op last van den minister van oorlog zullen aan de Kussische vestingen en forten vele werken verricht worden mei het doel om ze zoodauig le versterken dat zij weerstand /.uilen kunneo bie den aan den veelvermogende artillerie, die de Prui sen bij het belegeren der Fransche vestingen, zoo goed le stade is gekomen. Zoo zijn bijv. de wallen van de vostiug Kroon stad op de punten die bij eeu evenluelen aau- val het meest aau 's vijauds vuur zouden zijn blootgesteld, van een ijzeren muur voorzien; maar men heelt bevoudeu, dal de metalen platen niet dik genoeg zijn en daarom zullen zij door andere, de IS duim dik zijn, vervangen worden. Deze zullen tegen de hevigste aanvallen beslaud zijn. Het departement der artillerie heeft den minister aaugeeatle©te© befiowd der Russische vestingen, een millioen pond kruit in depot te nemenen er zijo reeds maatregelen genomen om dit bevel ten uitvoer te brengen. Het mate- riëel der veldbalterijco zal met 68 stukken ge schut worden vermeerderd, waardoor de Bussiscbe artillerie 600 stukken meer zal hebben dau de Duil9che. De heer Hallmayor van New-Yorkis voor deu correctioueelen rechter gedaagd op grond vau machtiging tot bedrieglijke en oneerlijke betalingen gegeven le hebben hetgeen een met straf bedreigd misdrijf is. Brigham Young, hel politieke eu kerkelijke opperhoofd van den Mormonenstaal ia Uiac-h is in hechtenis genomen wegens ouluchtige samen woning met zestien vrouwen hij zal voor hel gerechtshof der Verceuigde Staten le recht staan als schuldig aau veelwijverij. Er zijn Bondstroe- pen naar de hoofdstad van Utach gezondeu om dien rechtstreckschen aanval op de voornaamste vau de eigenaardige instellingen der Mormonen zoo uoodig, te oudersleuueu doch men verwacht geen verzet. liet Vad. zegt omtrent een en ander: Hel einde vau President Grants bestuur ken merkt zich aldus door flinke daden. Hel Zuiden verlost van de Kuklux, iu het Westeu aau het zedeloos Mormonisme eeu einde gemaakt, New- York bevrijd van de oplichterijen der Tammany King, ziedaar drie ouderuem ngen, die generaal Grants naam evenzeer iu de geschiedboekeu der linie zullen vcieeuwigeu als die van den onster felijke!) opbeller der slavernij Abraham Lincoln. DUITSC11LAND. Naar aanleiding vau het vijfentwintigjarig hu welijksfeest dut thaus door den Koning en de Kouiugiu van Wurleinherg le Stullgardt wordt gevierd, heeft ecu^commissie gekozen uil ledeu der stedelijke regeeringeu uil alle deeleu des laudseens aanzienlijke soin den jubilarissen aangeboden, Deze geldeu ziju bestemd om eeu weid .dige instelling in het leven te roepen op de wijze als door de Koningin is geschied toen Z i, vóór ha.r huwelijk.eerst te Stullgardt aankwam. De hoofdstad en hel gansche laud in een woord uemeu op hartelijke wijze deel aau hol leest door het koninklijk huis gevierd. De National-Zeit. tracht in haar hoofdartikel van gisteren aau te tooneu dal hel Duilsche rijk uiet alleen geeu der uaburige staten zal aanval- leu. maar dal ziju beslaan eeu waarborg voor deu Europeeschen vrede is. Hel nieuwe rijk. zegt het blad wcuschl iu vriendschap eu vrede met ziju uaburen te leveneu wil deu Europeeschen vrede ougesloord doen voortdureu eu zal andere staten tol eeu gelijke gezindheid overhaleu of dwiugeu. Hel zal, iudieu de omstandigheden hel vorderen zijn gausche gewicht iu de schaal leggen om te verhinderen dat «.eu audere staal moedwillig het zwaard trekke uiemuud behoeft dus voor Duitsch- laud beangst te ziju, want uiel uadeelig, slechts voordeelig kan hel beslaan vau eeu machtig, vre delievend Duitschlaud voor andere stalen zijn. De benijders van Duitschlaud hopen op een omkeer vao zakeu zooals Napoleon I heelt ondervonden iu de drie jareu, welke op 1809 zijn gevolgd. Maar welke staat zou hei thans vereeuigde Duitschland den raug ontnemen, dien het ouder de staten vau Europa bekleedt? Duitschlaud moet, omdat hel eeue vredelieveude staatkunde volgt, er voor zor gen, dal Frankrijk geeu bondgenooteu vindt om Duitschlaud aau le tasten: Iudieu dit gelukt, dau is de vrede vau Europa verzekerd. FRANKRIJK. De Nouvelliste de Kouen deelt een nog onuit gegeven authentiek stuk mede (bet proces-verbaal der ziltiug van deu krijgsraad van *2 September) betreffende de capitulatie van Sedan, geleekend door de generaals Wiinpffen DucrolForgeot LebrunÜouay eu Dejeau. Nu eene Commissie vao enquête is benoemd, om nauwkeurig uiel de omstandigheden bekend te worden waaronder de capitulatiën met den vijand gesloten werden, krijgt dit stuk zeker gewicht. Hel luidt als volgt Heden, *2 September, ten zes ure des ochtends, is, op hijeeuroeping van deu opperbevelhebber, eeu krijgsraad gehouden, waaraau de divisie-ge neraals, die met eeu kommandement belast zijn, eu de generaals-opperbevelhebbers van de artil lerie en de geuie hebben deelgenomeu. De opperbevelhebber (dit was ue generaal Wimpffeu) heeft den toestaud aldus uiteengezet: Op last des Keizers eu als gevolg van deu wapenstilstand tusscheu de beide legersheb ik mij naar den generaal vou Moltke begeven die eene volledige volmacht heeft vau deu Koning van Pruisen ten einde do gunstigst mogelijke voorwaarden te verkrijgen voor hot legerdat na een ougelukkigou veldslag iu de vestiug te ruggedrongen is. Keeds dadelijk bij ons onderhoud zag ik dat graaf v. Moltke, helaas! met ouzen toestand vol- komeu bekend was, en dal bij zeer goed wist, dat het leger eeu volslagen gebrek had aan le- veusmiddeleu eu ammunitie. Ue beer v. Moltke heeft mij gisteren in den loop vau den dag doen weten dat wij gestreden hadden legen eeu leger van 2000,000 man dat ons aau alle kanleu in sloot. „Generaal", zeide hij mij „wij ziju bereid uw leger, dat hedeu zoo dapper gevochten heeft, de eervolste voorwaarden toe te staan. Maar zij moeteu met onze staalkundige inzichten overeen komen. Wij vordereu dal het Fransche leger capiluleere. Het zal krijgsgevangen ziju de of ficieren zullen hunne d'egeus houden en al wat bun persoonlijk eigeudom is. De wapeus der troepeu zullen iu eeu der magazyuen van de stad bijeeugebrachl worden om ous le worden over geleverd." De generaal (Wiinpffen) heeft aan de kominan- dauten, die aau deu krijgsraad dëel hebben ge nomen, gevraagd of, naar hunne meeuiugde tegeuslaud uog mogelijk was. De groote meerder heid antwoordde hierop outkeuueud. Slechts twee geueraals waren van gevoelen, dat men zich moest verdedigeu iu de vesting, of met de wapeus iu de hand zich eeu doortocht moest zien te banen. Meo heelt hun ouder 'i oog gebracht, dat de verdediging der vestiug oumogelijk wasaaugezieu wij eeu volslagen gebrek aau leveusmiddeleu en ammunitie haddendal de opeeuhoopiug van uieuscheu eü voertuigeu in de stralen elke beweging belemmerde; dat iu dieu toestand het vuur van hel vijandelijk geschutdal reeds op de omliggeiide hoogten was geplaatst, zonder eenig nuttig gevolg voor de ouzen eeu verschrikkelijk bloedbad zou aanrich tendat aau een uitweg uiel le denken viel vermits de vijand reeds de buitenmuren der vestiug bezet hield eu dat zijne kauomieii geplaatst waren op de nauwe wegen die derwaarts leideu. Üe beide generaals schaardeu zich loeu aau de zijde der meerderheid. Dientengevolge hoeft de krijgsraad aan den op perbevelhebber ve klaard dat wij, onmachtig als we ziju om deu strijd voort te zetleu eu iu hel bewustzijn dal elke verlragiug ons aan uog erger gevolgeu kou blootslelleugenoodzaakt ziju de voorwaarden aau te nemen die ous wareu ge steld." Concurrentie tusscheu de Fransche eu Russische zakkenrollers. Ue Fransche ambassadeur gaf eens in tegenwoordigheid van eeu der Russische groot vorsten hoog op van de handigheid der Parijsche zakkenrollers eu deelde hieromtrent verschillende bijzonderheden mede. De Grootvorst meende, dat de Rusu. met huuue Parijsche collega's kondeu wedijve ren, en verzocht den ambassadeur, die hieraan scheen te twijfelen, hem deu volgeudeu dag te dineeren; hij nam aan, dat bij hem dan zijn horloge, ziju ring en alles wat uiet nagelvast was, zou doen IJZERENWEGEN VAN DEN STAAT. Juli 1871. De urcu geleekend uiel een sterretje zijn F.xpres-Treiuendoch meest allen met rijtuigen van le, 2e en 3e klas. Vertrek van Brugge naar Oostende: 7,17; °9,23; 10,19; 10,60; 12,36; 2,37; 5,08; *7,28en8,3'2 Vertrek van Brugge naar Gent, Aalst, Brussel. Mechelen en Antwerpen: :i; 7,38: 10,08; 12.43; *3.27; 6,13; 6.43 eu 8,27. .rek van Brugge naar Kort rijk. Kijssel, Douai, Alrèiht, Aiuiens eu Parijs: 8,30; 12,25; 5 10 en 6,40. Vertrek van Oostende naar Brugge 4,50; *6,45; 7; 9.3n; 12.05; *3; 5,45; C.05 eu 8. Vertrek van Gent naar Brugge: 6.02; *8,34; 8.45; 9,30; 1.22; *4,19 *6,39 en 7,17. Vertrek van Brussel naar Brugge: *7,25; 8.10; 12.02; *3,10; eu 5,57. Vertrek van Antwerpen naar Brugge: 8 7,30; 2 ex L Vertrek van Mechelen naar Brugge: 6,40; 10.42 cn *5,30. Vertrekt van Rijssel naar Brugge: °.),30; 8,30; 11,05 eu 4,30. Vertrek van Parijs naar Brugge: °8,15 's avonds eu 11,05 's avonds. IJZERENWEGEN DOOR HET LAND VAN WAES ENZ. Juni 1871. BRUGGE - MALDEGHEM - EECLOO - GENT EN TERUG. Prijs der coupons voor heen en teruggeldig alleen tot 's anderendaags le klas 4 fr.2e klus 3 fr.; 3o klas 2 fr. De uren geleekend met eeu sterretje ziju Expres-Treineu. rijtuigen van le eu 2e klas; uiel (v) lreinen alléén des Vrijdags. Treinen aankomende te Brugge van: Oostende. 7.38; 10,08; 12.43; 3.27 eu 7,08. Blaukenberghe. 7,05; 9.45; 12,15 en 6.30. Rousselare, Kortrijk euz. 9,45; 12,05; '2,25en 6,37. Treinen vertrekkende uit Brugge: van BRUGGE. *7,40;9,lü; 10,40; 12,45; *4,4oeu7,10. Maldeghem °8;9 iU; 11,20; 1,15; *5,10; en 7,40. EECLOO. 5,30;°8.25;lÖ: 11,50;l,3o;2,2o;°5.30en8. Aank. te GENT. 6,15; *9; 10.35; 2,20; 3,15; *6 05 en 8,3'J. /Treinen vertrekkende uit Gent naar: Lokeren, St. Nicolaas. Autwerpen. 4,25; 7,05; 9,25; 10,45; '2,o0; 5,05 en 6,20. Treinen aankomende te Gent komende uit Antwerpen. Sl. Nicolaas, Lokeren. 4,45; 7,15; 8,50; 10,50; '2,10; 3,40; 6.40 en 8.45. Aank. te Gent. 7; 8,55; 10,10; 12,30; 3,50; 5; 8,35 en 10,15. Treinen vertrekkende uit Gent: van GENT. 7; *9,15; 12,55; *2,40; *3,55; *5,15; 7 en 9. EECLOO. 5,40; 735; *9,55; 1,35; *3,50; 4,30; *5,50; 7,4»» en 9.10. Maldeghem. 6.10; 7,55; *10,10; 1,55; *6.10 en 8. Aank. te BRUGGE. 6,50; 8,20; *10,35; 2,30; *6,35 en 8,30. Treinen vertrekkende uit Brugge naar: Oostende. 7.17; 8.28; 10.43: 2.37; 7,28 en 8,32. Blaukenberghe. 8,30; 12,25 5,10; en 6,40. Rousselare, Korlryk, enz. 8,30; 12,25; 5,10 eu 6,40.

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 2