NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. NATIONALITEIT. N° 77. Twaalfde Jaargang. A0. 1871. Vrijdag 6 October. Poliliek Overzicht. Dil Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per pósl f 1.30. Prijs der Adverlenliën van 15 regels f 0,75 elke regel daarboven12'/2 - - Grooie leiiers naar bet getal gewone regels die' /ij beslaatf-. Af.-onderlijke Nummers r 0,05. Ingezouden Stukken en Rrieven, de Redactie betretTendebenevens Adverleu«iëu en gewone Berichten ol MeJeiieelingeii van Correspondenten te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. Geen moedertaal, geen vaderland! Dit gezegde is even waar als dat, hetwelk we in ons vorig artikel over de taal aanhaalden. Ongelukkig hijdie zijn vaderland miskent door het verachten zijner taal; maar wat zullen we zeggen van hem die zijne nati onaliteit miskent? Meermalen hinderde het onsdat na den vrede met België lal van Hollanders de Septemberfeesten gingen bijwonen, doch onze stem was die des roependen in de woestijn. Dan zielBelgië Vlaamsch België vooral is verstandiger dan wij. Als één man ver oordeelt de Vhiamsche pers die onbeduidend geworden feesten en we mogen hopen ze weldra te zien verdwijnen met het artikel der Belgische constitutie, dat het huis van Nassau voor eeuwig van den troon uitsluit, opdat de verbroedering waarheid worde. Wij geven om onze opmerking te slaven een arlikei uit een geacht Vlaamsch Week blad Deze week zijn de Brusselsche Septem berfeesten gevierd. Alle jaren wordt het programma ervan flauwer 't is ook moeilijk voor de een en veertigste maal iels nieuws te vinden om de gapers aan te trekken en dit jaar, gestadig door het weder te gengewerkt, hebben de feesten der Brusse laars bijzonder weinig te beduiden gehad. 't Is inlussrhen opmerkenswaardig dat eik jaar, als Brussel feest om zoo heet het althans de verjaring van 's lands onaf hankelijkheid te vieren, meest al de Vlaamsche dagbladen de afschaffing vragen van die feesten welke ons aan de oude oneenigheid met onze noordelijke stambroeders herinne ren I Zonderling is het, dat, in weerwil van al de vriendschapsblijken welke tusschen België en Nederland, ook in de officieele kringen gewisseld wordende September feesten geregeld elk jaar terugkeerenen nog wel onder den klinkenden titel „Ver jaring van 'stands onafhankelijkheid!' De Brusselaars houden aan de feesten welke vreemdelingen en landgenooten in hunne muren brengen en hun nering en vertier verschaffen daarom ook mogen de feesten blijven bestaandoch men zou mis schien wèl doen met alle staatkundige be- teekenis uit het programma weg te nemen. Dat ware een blijk van klinkende vriendschap jegens Nederland; de Vlamingen zouden het toejuichen en de Belgische nationaliteit toch zou er niet het minst bij verliezen. Alle jaren worden de Septemberfeesten ook door een groot getal Noord-Nederlanders bijgewoond. Ditmaal was dit weder het gevalenwelsprekend bewijs van hunne verbroederende gevoelens 'tis niet als enkele nieuwsgierigen, als gewone bezoekers dat onze noorderbroeders op die dagen naar Brussel komen maar als deelnemers aan de openbare spelen en feestelijkheden! Zoo greep er Maandag op het oefenings- veld een wedstrijd van gymnastiek plaats, en onder het dertigtal maatschappijen, die, met vaandels en standaards, daaraan deelna men, bemerkte me» het Nederlandsch bonds- comiteit, de Amster.lamsche en Rotterdam- sche gymuasliekvereeniging en de maat- schappije i Achilles.en Lycurgusuil Amsterdam. De tweede prijs voor afdeelingen van vijf leden werd zelfs door de Amstcrdamsche gymuasliekvereeniging behaald. Op het banket dat het feest besloot werden al de deelnemende maatschappijen in den persoon van hunne aanzittende voorzitters en bestuursleden, bij een hartelijken heildronk, over hunne deelneming aan den wedstrijd bedankt door den heer Couvreur, volksvertegenwoordiger en voorzitter der maatschappij voor gymnastiek te Brussel. Ziehier in welke woorden de heer Cou vreur de deelnemende Nederlandsche maat schappijen zijnen dank uitdrukte „Voor u, heeren uit Nederland, mijne laatste doch tevens mijne warmste woorden I U heeren voorzitter en secretaris van den Nederlandschen bond; u, heeren vertegen woordigers der gymnastiekverenigingen uit Amsterdam en Botterdamwelke in zoo groot getal en zonder u door het dreigen van de betrokken lucht te laten afschrikken over den Moerdijk zijl gekomen, u zijn wij dankbaar, niet alleen omdat gij gekomen zijl, maar omdat gij juist nu zijt gekomen dat gij deel hebt genomen aan onze Sep temberfeesten wier wezenlijk karakter gij zoo wel begrepen hebt Daarin ligt het beste bewijsdat in uw land gelijk in het onze, in al de standen der samenleving, niet alleenlijk onder de staatkundige en wijze mannen, maar ook onder de werklieden, alles wat over een en veertig jaren tusschen onze vaderen, gebeurde wederzijds vergeten en wederzijds vergeven is I (Lange toejui chingen. Kreten Vive la llelgique I Vive la Hollande 1 Deze toejuichingen zeggen het. Gij zijt goene verdrukkers meer, wij zijne geene rebellen meer, wij zingen geene oorlogs liederen meer, vol gedachten van haat en wraaklustwij zijn vriendenwij zijn broedersde kinderen van één landen gezamenlijk, hand in hand, roepen wijLeven de Nederlanden ten Noorden gelijk ten Zuiden I (Herhaalde toejuichingen. Het lied „WienNeerlandsch bloed'ende„Brabariconne" klinken door elkander, het eerste gezongen door de Belgen, het tweede door de Ne derlanders.) De Septemberfeesten hebben sedert lang alle staatkundige beteekeriis jegens onze Noord-Nederlandsche stambroeders verloren, zoo waar, dat. gelijk de heer Couvreur het aanstipte, de Noord-Nederlander zelf die waarheid heeft begrepen. Welnu, waarom dan ook niet alle staatkundige kleur uit het programma doen verdwijnen om dat met een ander, met liet kleur der verbroedering, te vervangen? fn de jl. Zaterdag; gehouden niet openbare zit ting vau het congres der Oud-Katholiekeu te Munchen zijn voorstellen vau de heereu Zirngic- bel en Sc'nulte betreffende de vorming van ver- eenigingen ter verdere uitbreiding van de hervor mingsbeweging en de oprichting vau Oud- Katholieke gemeenten bijna met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van eerstgenoemde strekte om le besluiten dat do tegenwoordige vergadering uit haar midden een permanente commissie zou be noemen om een geregeld georganiseerde Katho lieke beweging te bevorderen en dat aan die commissie het ouvoorwaardelijk vertrouwen der vergadering betuigd, haar bet aan de vergadering zelve toekomend ge/.ag opgedragen en elke noodige stoffelijke en zedelijke ondersteuning t legezegd zou de worden. Na de aanneming vau dit voorstel wer den terstond de leden van de commissie benoemd. Hel voorstel van den hoogloeraar Schulte strekte om de volgende besluiten nemen: 1. Op alle plaatsen waar de behoefte bestaat en geschikte personen zijn moet een geregelde zielezorg ingesteld worden. Of dit geval werkelijk, bestaat kunnen alleen de plaatselijke comités be- oordeelenaan welke aaugeraden wordt zich met het algemeene comité te Munchen in verband te stellen. 2 Wij hebben recht om onze priesters door den staat als gerechtigd tot hel verrichten van kerke lijke handelingen erkend te zien zoo lang en in alle gevallen waar burgerlijke handelingen afhau- k el ijk zijn. 3. Waar het mogelijk is. zullen tol het erlangen dier erkenniug stappen gedaan wordeu. 4. leder van ons isin onzen tegenwoordigen toestand iu zijn geweien gerechtigd om voor de verrichting van bisschoppelijke funcliën de toe vlucht tot vreemde bisschoppen te nemen. Wij ziju gerechtigd om zoodra het geschikte tijdstip daar is, te zorgen dat een geregelde bisschoppe lijke jurisdictie gevestigd worde. Zondag werd in de Nicolaï-kerk een godsdienst oefening der oud-Katholieken gehouden, waarbjj de hoogleeraar Miohelis de mis bediende, en vele gedelegeerden en een groot aantal andere be langstellenden tegenwoordig waren. Na de mis werden gebeden om afwending van het gevaar, waarmede de kerk bedreigd werd, ten hemel opgezouden. De plechtigheid werd met de grootste waardigheid en kalmte ten einde gebracht. Maandag weid door het congres de laatste open bare z tling gehouden. De vergadering werd door den procureur-generaal Wolff geslotenop wiens voorstel men uiteenging met den kreet: leve Koning Lodewijk! Omtreut hel gesprokene door pater Hyacinthe op het congres van oud-Katholieken te Munchen,

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 1