J NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUW8CH-YLAAIDEBEÜ N°- 73. Twaalfde Jaargang. A0. 1871. Vrijdag 22 Sept. HET CHRISTENDOM Een blik in de toekomst. Politiek Overzicht. BUITENLAND. Dil Weekblad verschijnt iedcren Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie haanden voor het voormalig 4de district van Zeeland f 1,15; voor de overige plaatseu des Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Advertentiën van 1 5 regels 0,73 elke regel daarboven f 0,!*2'/a Groote letters naar het getal gewone regels die zij heslaan. Afzonderlijke Nummers f 0.03. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreflende, beucvens Advertemiëu en gewone Berichten ol Mededeelingen vau Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. EN DE INTERNATIONALE Onlangs is eene groote vergadering van arbeiders te Amsterdam gehouden; aldaar waren ook enkele leder» der Internationale arbeidersvereniging aanwezig. Die vere niging werd aangevallen en verdedigd. Zoo als men ons verzekert, zeide een der werk lieden toen er van godsdienst sprake was: „Sedert achttien eeuwen heeft men van menschen Christenen willen mal.en; de Inter nationale zal van Christenen menschen ma ken". Zulk eene miskenning van het Christen dom is wel een teeken des tijfis. Maar het zou een ijdel iets zijnzich daarover te bedroeven. Integendeel. De Christenen moetenbij zulk eene miskenning van het Christendom de hand in eigen boezem steken en de vraag be antwoorden of zij wel de meest liefderijke, hulpvaardigewaarheidlievende menschen zijn geweestlevende aanbevelingsbrieven van het Christendom. Toen uiterlijke kerkelijke plechtigheden en menschelijke leerstellingen nog niet het reine geestelijke levensbeginsel der Chris tenen onderdrukten waren de Christenen ook door de ongeloovigen geacht als de meest werkzame, als de meest liefderijke, als de edelste menschen, die door hun on derlinge welvaart omdat zij zich onthielden van overdaad en schandelijke ongebondenheid, de bewondering opwekten en het Christen dom ingang deden vinden. En zoo moet het weder worden. De Christenen moeten door hun gedrag toonen in eiken standin elke levensbetrekking dal zij liefdevolle, waarheidlievende, recht vaardige personen zijn menschen bij uitnemendheid dan zullen zij de beste aan bevelingsbrieven van het Christendom wezen. De toekomst in de samenleving hangt door Gods liefderijk bestel voor het groot ste gedeelte van de menschen lelven af. God is liefde, en wil de menschen vormen tot een liefde-rijk. Vandaar kan alles het geen geschiedtonder Gods zegen goede vruchten dragen. Zoo ook met de arbei- dersvereenigingen. In een geestig geschre- ene brochure onder bovenstaande» titelte Middelburg bij Altorffer uitgegeven, waarin over velerlei wordt gehandeldleest men •ndor anderev hl. 50 Door onderling verkeer, door leeskasiftrs volksvoordrachten en door de ontwikkeling der maatschappij in het algemeen zijn ook de handwerkslieden in ware beschaving toe genomen. Zij hebben leeren inzien, dat de loonen niet door maatschappelijke kunstgre pen verbeteren maar ten nauwste verbon den zijn met ieders ijver en kennis. Zij hebben het nut van spaarbanken, hulpbanken en dergelijke instellingen, waardoor kapi taalvorming bevorderd wordt, begrepen, en menig werkman, die vr leger misschien wel eens medesprak als een f'ransche losbol den eigendom een diefstal noemdeisnu hij een spaarbankboekje bezit eeu steun pilaar voor rust orde en recht. Van werkstakingen hoort men zelden hoewel de verouderde wetsartikelenwaarbij zij verboden en strafbaar waren reeds lang zijn afgeschaft. De bloemen, komt haar de zon verlichten, Gaan open de meesten naar ik rneen. Maar steeds zich naar de zon te richten Dat doet er eene enkele alleen. De harten, spreekt men hun van deugd en plichten Gaan open; de meesten naar ik meen. Maar daarnaar handel en wandel te richten, Dat doen er niet velen och neen Bovenstaande slakjesons ten gevolge eener vriendelijke vingerwjzing opgevallen verdien den onzes inziensde plaats van kort opstel aan het hoofd van dil blad. Red rijsche forten is eindelijk begonnen. Vrijdag namiddag is aan liet Fransche ministerie een schrijven ontvangen van graaf Arnim waarin gezegd werd, dat keizer Wilhelm aan generaal ManleulTel bevel gegeven had om oogenblikkelijk de forten en de omstre ken van Parijs te doen ontruimen, waarmee li.in ook reeds zalurdag een aanvang is gemaakt. Deze tijding heeft zoowel op de Duit- schers als op de Franschen een aangenamen in .ruk gemaakt. De eersten toch klagen geweldig over de schromelijke duurte en onvriendelijke behandeling waaronder ze zich hunne hetioodigdheden moeten aan schaffen. Er is te Parijs en te Versailles opnieuw spraak van Bonaparlische kuiperijen men wil dat eene bende de vacantie der natio nale vergadering zou te baat nemen om eenen aanslag te wagen met de onder steuning van een of twee rijk betaalde ge neraals. DUITSCIIUAND. In Diepenheim werd de loren herslold ea voor hel naar boven brengen der materialen werd een bak gebezigd die omhoog gehescheu werd. V f knapen van lot 13 jaren plaatsten zich spelende in deu bak en de werklieden heschen hen lot groole pret der jongensnaar de hoogte. Aan den bovensten omgang van den toren gekomen brak bet louw; de bak kantelde in zijn val tegeu deu eersten omgang en s ortie zijnen kostbaren last uit. zoodat bij op de reeds half verpletterde knapen terecht kwam. De moeder van twee der knapen stond in de deur barer woning geleund eu moest het vreeselijk schouwspel aanzien. liet Beierschc nationaal museum is dezer dagen verrijkt met twee voorwerpen die algemeen de aandacht trekken. Het zijn een gitaar en een viool, tijdens ln-t belog van Parijs vervaardigd door twee Beiersche infanteristen, eu wel uit stukken vau sigarenkistjes en glasscherven, zonder aanwen ding van ander materiaal dan een zakmes eu een weinig lij<n. Naar de verklaring der manschappen van de 8ste compagnie van het Beiersche regiment genaamd „Kroonprins." hebben de beide makers door huu spel op die instrumenten aan hun ka meraden menig vroolijk uurtje verschaft. De National Zciluog van Berlijn bevat de vol gende medodeeliug De laatste storting in specie van hel derde halve milliard der oorlogsschatting is Vrijdag te Berlijn aangekomen. Zij is de grootste, die nog ontvangen werd en bestond uit 113 miljoen francs, waarvan 98','» miljoen in goud eu 13','2 in bons op de Pruisische schatkist, die uien over hel geheele grondgebied van Frankrijk had bij eenverzameld. De expediteur Moreau had zeven groote vrachtwagens noodig om die soiu van het spoorwcg-slatien naar hel koninklijk paleis te brengen, waar zij ter beschikking ligt van de kei zerlijke schatkist. Hoe doelmatig het ook zijn mogecholeralijken aanstonds uit de woning te verwijderen zoo raadzaam is hel van den andeien kant, dat de lijkkisten zoo los gesloten zijn. dat een sehijndoode bij 't oulwaken hel deksel gemakkelijk kan open maken. Int deze opmerking geeft ons 't volgend eigenaardig geval, (Jat den 6en dezer te Konings bergen plaats had, aanleiding. Op dien dag bezociit eeu man zijne in de W. straat wonende zuster, om te vernemen, ol' de elk oogeublik te verwach ten bevalling reeds had plaats gehad. Hij verneemt van de buren dat deze blijde gebeurtenis niet heeft plaats gehad, maar zijne zuster daarentegen aau de cholera gestorven en zoo aanstonds naar het lijkenhuis gebracht is. Ontroerd snelt hij naar hel kerkhof, laat de kist openmaken en wal hij ziel is vreeselijk l)e vrouw ligt op haar aange zichtnaast haar pasgeboren kindje. Beiden ziju, gelijk de blauwe huidOklour bewijst, geslikt. PRUISEN. Tot nu toe behoefden de eenjarige vrijwilligers in Pruisen slechts twee jaar in de reserve te blijven waarop zo dadelijk bij de landweer ge plaatst en daar gewoonlijk als ol'licier aangesteld werden. Na deu oorlog is het getal van hen, die voor laatstgenoemde betrekking in aanmerking kunnen on willen komen, zoozeer loegeuomen dat de regeering besloten heeft vooreerst geen éénjarige vrijwilligers daartoe meer aan te stellen, eu bepaald heeft dat dezo eerst na verloop van zeven jaar (evenals alle dienstplichtigen) bij de landweer ingedeeld zullen worden. FRANKRIJK. Algemeen wordt te Parijs geklaagd over den tragfii gang der werken, die in aanbouw ziju of hersteld worden. Niet zoozeer, dal er gebrek is aau werkvolkmaar de moeste arbeiders willen niet werken eu hun tijd liever in ledigheid door brengen. Op vele werven vindt mou slechts drie

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 1