NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREH. N° 71. Twaalfde Jaargang. A0. 1871. Vrijdag 15 Sept. EEN WOORD KIESSTELSEL. Politiek Overzicht. SÜ!1S(H Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag eu Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland 1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. Prijs der Advertentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarbojLan^£0,12Va. Groote letters naar het getal gewone reg<Jls-die zit beslaan. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betredende, beueveus Adverteuiiëu en gewone Berichten ol Medcdeeliugeu van CorrespomJeuteu te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO. OVER ONS II. Nadat de grondwet was aangenomen stelde het ministerie de Kempenaer het eerste ontwerp van kieswet voor. Het ont werp bevatte enkele verbeteringen op de voorloopige kieswet die tegelijk met de grondwetsherziening was aangenomen. Bq de felle oppositiedie de Heer Thor- becke met zijne volgelingen en de ullra- conservatieven gemeenschappelijk legen het ministerie de Kempenaer maakten werden vele aanmerkingen gegrond en ongegrond, gemaakt, met dat gevolg echter, dat het ministeriehetwelk later optrad in het voorloopig verslag reeds een praejudicium vond, waardoor de Tweede Kamer eenigszins gebonden was. Vandaar dan ookdat de kieswet, die zij voorstelde, niettegenstaande hare groote gebreken met een betrekkelijk groote meerderheid werd aangenomen met 46 tegen 19 stemmen. Voor ons is geen twintigjarige ondervin ding noodig geweest ran het gebrekkige dier kieswet te doen kennen. Heeds kort na de aanneming van de kieswet van 1850 schreven wij in de eerste uitgave van de „Handleiding tot de keonis van het Staatsrecht" het volgende De meest geleidelijke en meest vrijheid waar borgende wijze voor de uitoefening van het Kiesrecht is, dat allen, die wenschen.dal iemand boven anderen, wegens bekwaamheid en kunde, eerlijkheid en vaderlandsliefde, tot Candidaat worde voorgesteld, dien wenscb openbaren in den kring hunner vrienden, en dat de Candi laten, die in zulke bijeen komsten worden aangenomen, worden bekend gemaakt in de openbare dagbladen: de kie zers ontvangen daardoor eene voordracht uit welke zij eeoe keuze kunnen doen. De verkiezing van heildie onder eene partijleus, van liberaal of reactionair, zijn voorgesteld heeft meer.tal het gevolgdat de kiezer een blind werktuig wordt van een andei en dat het Land in partijen wordt verdeeld. Alleen dan wanneer eene partij dreigt te overheerschenkan het plicht worden zich duarlegen te vereenigenen met vereende krachten zijne keuze te bepa len op den man, die tegenover den partij man wordt geplaatst. Voor iemanddie oprecht zijn Vaderland bemintis het niet moeielijk den weg te ontdekken dien hij bewandelen moet. Keurt hij geen der voorgestelde Candidaten goed dan doet hij het best bij de eerste stemming den man dien hij geschikt oor deeltop het stembiljet te schrijven bij eene herstemming zich te onthouden wanneer beide Candidaten bij hem niet als geschikt bekend slaan. Eene keuze, zonder overtuiging dat men eene goede keuze doolis onwaardig aan ieder die op zelf standigheid prijsstelt. Het Voegt niet aan een redelijk wezen zich als een werktuig te laten gebruiken. De Wet van 4 Juli 1850 (Stbl. No. 37) regelt tegenwoordig het Kiesrecht.. De Census heeft in 493 gemeenten het grond wettig minimum van f 20 bereikt. Hij verschilt grondwettig naar de plaatselijke gesteldheidmaar of de Grondwet heeft bedoeld dat de landbouwer die aan den Amstelaan deze zijde der gemeente-schei ding woont, met f 112 belasting kiezer zoude zijn terwijl zijn buurman aan gene zijde hetzelfde burgerschaps-recht zoude ge nieten met een' aanslag van f 32mag evenzeer betwijfeld wbrilenals dat het met de grondwettige gelijkheid overeenkomt, dat in hetzelfde hoofd kiesdistrict te Am sterdam op 52 inwoners één kiezer is, ter wijl in de naburige gemeente Diemen op 12 inwoners één kiezer gevonden wordt. Het schijnt ons ook geene gelijkheid, wan neer op de eene plaats de kiezers één elders bij duizenden vereenigd vijf volks vertegenwoordigers kiezen Ook zijn eenige Kiesdistricten zeer zonderling verdeeld. De bewoners van Nieuwer- en Ouder-Amstel die dagelijks in Amsterdam verkeeren moeten helpen de keuze te regelendie in het Hoofddistrict Leiden geschiedt waar zij niemand kennen. De Voorstanders der tegenwoordige Kieswet roemen echter hoog hare voorlieffelijkheid. Misschien, dat voor oordeel ons verblindt en dat de toekomst de voortreffelijkheid der Wet voor ons oog ontsluieren zalIn onze oogen is de Kies wet van het Ministerie Thorbecke al de kosten, al het tijdverlies, al de bemoeiingen, die zij onvermijdelijk na zich sleeptniet waard en zoude op veel eenvoudiger wijze een goed Kiesstelsel kunnen worden geor ganiseerd. Hoe gebrekkig de Wet echter in onze oogen moge zijn zoo kan zij toch goede keuzen opleverenwanneer slechts de Kiezers bezield zijn met een oprecht streven om eerlijke, brave, kundige, van allen partijdwang onafhankelijkeen waar lijk vaderlandlievende volksvertegenwoordi gers te verkiezen. Wij zijn in ons ongunstig oordeel over de wet van 185(1 niet veranderd. Maar wel zijn wij veranderd, in hetgeen wij wenschelijke veranderingen zouden achten, Wij gelooven nog, dat de lieer Thorbecke niet eensklaps in 1845 tot rechtstreeksche verkiezingen was overgegaan, do verkiezingen door vrije kiezers, in kiescolleges door stemgerechtigden gevormdalgemeen aan het verlangen naar hervorming zouden vol- jlaan hebben maar nu wij twintig jaren rechtstreeksche verkiezingen gehad hebben, meerien wijdat thans daarop niet kan worden teruggekomen, zoo lang de pjblieke opinie tegen dien vorm gekant blijft en dat vele formaliteitendie bij de invoering misschien vermeden hadden kunnen zijn nu zij eenmaal de kosten en den omslag der invoering gedragen hebben, behouden blijven. De hervormingen, die wij thans wensche- Iijk en mogelijk achten bepalen zich tot hervorming en verbetering van het bestaande, niet tot geheele verandering van het stelsel, en dit, ofschoon wij het gevoelen blijven aanklevendat de stemming van stemge rechtigden een meer rationeele grond is, om bekwame en geachte kiezers aan te prijzen dan een in vi-le opzichten zeer be drieglijke maatstaf, die in het betalen van eenezekere belastiiigssom gelegen is. Bij hel aan deu builengewouen Zweedschen rijks raad door den minister van oorlog voorgedragen outwerp van legerorgauisatie wordt, volgens bericht uil Stockholm in overeeusleruming met de ver klaringen van de eerste en van een aanzienlijke minderheid der tweede kamer, voorgesteld de verplichtingen der groudeigenaars, die de soldateu voor het ingedeelde leger moeteu levereu, te ver lichten eu met name de van hen gevorderde uit gaven aanmerkelijk te verminderen. Zoo zal voor taan de soldijwelke de grondeigenaars aan de soldaten moeteu betalen hoogsleus honderd Zweedsche rijksdaalders iu het jaar bedragen, en zal wat er verder vercischt wordt door den staat worden bijgedrageu, die ook verplicht zalzijuom jaarlijks voor iedereu soldaat 10 rijksdaalders in een spaarbank te storten, welk bedrag met de opgeloopeu renten aan de manschappen bij hun outslag uit den dieust zal uitgereikt worden. De groudeigeuaars blijveu verplicht tol hel levereu der recruten maar ontvaugen voor iederen goedge- keurden recruut 50 rijksdaalders van deu staat. Kuunen zij voor de vastgestelde soldij geen ge schikte manschappen bekomen dan gaat de ver plichting tot het levereu van recruten op den staat over. Voorts wordt bepaald dat geen recruut aangenomen mag worden, die bet-25ste jaar bereikt heeft, eu dal de diensttijd inet het 45ste jaar moet eiudigeu. Heeft de soldaat zeven jaren gediend dan kan hij zijn oulslag vordereu mits hij een plaatsvervanger stelle; deze laatste voorwaarde vervalt na 15jarigen diensttijd, en alsdan heeft do ontslagen soldaat bij voorkeur boven anderen aanspraak op een subalterne betrekking in deu burgerlijken staatsdienst. Gedureude een oorlog houdt de verplichtiug der groudeigenaars tot het leveren van recruten open zy treedt eerst drie maanden na het sluiteu van den viede in werking. Gapingen die gedurende den oorlog in het iu- gedeelde leger ontstaan, worden uit de dienst plichtige manschappeu aangevuld. Vorst Schachowski, spruitende uit een der oudste en aanzienlijkste Russische adellijke familiëu, heeft

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 1