BUITENLAND SPOORWEGEN EN COIIIIESPOMIENTIEN. denz, een half officieei orgaan van het Pruisisch gouvernement. liet Franscho gouvernement wcnscht natuurlijk dc ontruiming zijns groudgebieds te bespoedigen, zoo gaal hel blad daarop voorten wel door het aanbieden van vervroegde betalingen in miudering der krijgsschatling. Doch de aangeboden betaal middelen moeten degelijke cu wisse waarden zijn. Ook is er tot volkomen herstel des vredes nog iets anders noodig dan do betaling dor krijgsschat ling en do verwijdering der Duitsche troepen, (let is dringend noodigdat de onderhandelingen te l'raukfort over nadere bepaliugeu tot uitvoering van het vredesverdrag spoedig en goed afloopeu en dat er in Fraukrijk eindelijk perk worde ge steld aan do ophitsingen die er nog onlangs tot verraderlijke aanvallen op de Duitsche troepen geleid hehben en wezenlijk govaarlijk voor den duur des vredes zijn. De ontruiming van het Franschc grondgebied zal voortgaan in dezelfde mate, als Frankrijk aan do bepalingen van het vredesverdrag voldoet. Daar Frankrijk aanbiedt binnen kort weder eeu half milliard het derdete betaleu zijn dezer zijds maatregelen genomen om in dat geval met het ontruimen van het Frausche grondgebied te kunnen voorlgaau. Naar de laatstelijk gemaakte bepalingen zouden in de eerste plaats de 2de divisiedie Danlzig tot hoofddepöt hoeft, en de 22ste divisie, wier admi nistratie en oppcrkommando in Cassel gevestigd zijnnaar het vaderljud terugkeeren. Ook do ontruiming der nog door Duitscho troe pen bezette forten van Parijs wordt als een wel- jichl aanslaande gebeurtenis in bel oog gehouden; daarvan zou do terugvoering van het aldaar aan wezig krijgsmatcriüel en van de compagnieën ves ting-artillerie zoo ver deze niet lot het bezetten van Toul eu Mezières bestemd zijn het gevolg wezen. Doch het spreekt van zelf, dat al die maatregelen en beschouwingen dan eerst in uitvoering zullen komen, wanneer vau Frankrijks zijde aan de daar tegeuoverstaandeverplichtingenwcrkelykvoldaan is. Een ander rogeerings-orgaan iaat zich over dezelfde zaak aldus uit Do vredesonderhandelingen to Frankfort nemen geen gunstige wending. De Frausche gevolmach tigden vinden in hun instructiën, naar bet schijnt, alleen weuschen en weten deze onophoudelijk te doen geldendoch van het voldoon aan onze wenschen spreken zij oiot. Omtrent Frankrijks weuschen aangaande de ont- ruiming van zijn gebiedzou men bet wel eens hebben kunnen worden, doch aan Frankryks zijde ontbreekt dc gezindheid om wederkeerigo bewil- Jigingen te doen. Wij vragen verlichtingen voor den Elzas, doch dusver vruchteloos. Te Frankfort slaan do onderhandelingen schier stilmisschien zullen zij worden afgebroken. Dan zouden wij aan Frankrijk den tijd geven om na te denken en om billijke aanbiediugen tot hervatting der onderhandelingen te doen. BELGIË. OVERBRENGING DER GEBEENTEN VAN DE GESNEUVELDEN IN 1832. ANTWERPEN,21 Augustus. Dezen morgen heeft de plechtige overbrenging plaatsgehad vau de ge beenten der gesneuvelden op do citadel, io 183-2, eone plechtigheid, welke hier, door onze bevolking, mei veel sympathie onthaald werd. Dezeu morgen om 9 uur vereeuigden zich de deputatiën der Bel gische officieren aan de landingsplaats, om de Ne- derlaodsche officieren en de deputatiën te ontvan gen. Graaf van Limburg Stirumgeneraal der artillerie, een der helden vau 1832, bevond zich met Belgische opperofficieren in rijtuig in den stoet. Deofüciereu vau het Amerikaansche oorlogsfregat Juauita, hadden zich insgelijks bij deu stoet gevoegd. Langs de aaugeduide stralen bereiklo men de citadel- Op gausch den doortocht, op den weg die naar de forleres geleidt, bevond zich een ontelbare massa volk. Op het kasteel zelf was eene met rouwdraperiën behangen tent opgerichtouder welke zich de zeveu kisteu met stoffelijke over blijfsels bevonden. De teut was met lauwerkrausen, doorslikt met oraujobloetneu, versierd. Op den achtergrond waren Nederlandsche vlaggen en wa pentropeeën, alsook rechts en links der t<?al aan gebracht. Twee kandelabers met brandende was kaarsen stonden aan de hoekon, terwijl de ingang met bloemeii was opgeluisterd. De lijkwagen was met veel smaak versierd. Met krip omgeven wapculropeeëu bezeilen het voorste gedeelte; laugs heide zijden waren met lauwer kransen omgeven W's, alsook doodshoofden en laugs de achterzijde hetNcderlandsch wapen, met het opschrift „je mamliendrai aangebracht. Het geheel was bedekt meteen breed goudlaken kruis, met gouden franjes algezei en met goudeu sterreu bezaaid. Zes met zwart laken behangen en ge panacheerde paarden, goleid door artilleristeu waren voor de katafalk gespanneu. Op het kasteel bevonden zich de troepeu onder de wapens de deputatie der oude krijgers van 32 de Bel gische officiereu van verschillende wapens, de gouverneur der provincie, de consul der Neder- laudau, luitenant-generaal Eeuens en ziju staf enz. Bij het binnentrekken van deu stoet speeldeu de muziekcorpsen, het Nederlandsche volkslied en generaal Eenens trad de deputatie te gemoet om haar welkom te heeten. Naar de tent geleid nam do luitenant-generaal het woord en drukte zijne hooge levredeuheid uit, dal bij eene plechtigheid mocht voorzitten, in welke er eene schitterende hulde bewezen werd aau degenen welke in 1832 hun vaderland en hunnen koning zoo dapper ver dedigden. Met heldere stem, die soms bij het uitdrukken zijner gevoelens ontroerd was, maakte do generaal het historiek vau 1832 en herinnerde do oilicicren diein het vervullen van huuneu militairen plichtwaren bezweken. Hij noemde dc namen vau velen die zich heldhaftig onder scheiden hadden; hij gedacht de herinneringen aau die dappere verdedigiug gehecht, eu wees er aau dio door al de garnizoenen, die elkander op uo citadel waren opg£»<iLgd, in eere werden ge houden. llij vergat niet lo heriunereu dat daar, op die plaats, geueraal van Limhurg-Stirum, nu aan het hoofd der Nederlandsche deputatie, zich moedig gedrageu had en hem, ter beloouing vau zijn kloek gedrag do Willemsorde werd ter band gesteld. Ook gausch de artillerie van het kasteel in 183*2, welko eene kern vau krijgswetenschap, vau moed eu beleid uitmaakte, werd door deu generaal her dacht, eu eindelyk zeide hijwordt dat glo rierijk overschotna veertig jaren hier gerust te hebben, naar den eigen vaderlandschen grond overgobracht, uu sedert lang eene nauwe vriend schapshand lusscbeu de beide lauden is vastge knoopt. Graaf van Limburg-Stirum antwoordde in kern achtige taal. Hij dankte hel Belgisch gouverne ment voor de schittereude overgave, welke zij aan dc Nederlandsche gesneuvelden bewees; hij daukté iu uaam des gouvernementsgeneraal Eeuens, deu burgerlijken gouverneur der proviu- cie den plaatscommaudant Le Normaut, kolonel Casterman der genie, die do opgraviugen bestuurd hadvoor al hetgeen zij aan Nederland hadden bewezen. De lijk plechtigheid van vandaag, zeide bij, is eene militaire, eene staalkundige plech tigheid. De lijd der tweedracht is lang voorbij zoowel aan de Nederlandsche als aan do Belgische' zijde, eu het is le bopeu dat io een gebeurlijkeu toekomendeu oorlog evenals iu 1815 te Water loo het Belgische leger aan de zijde va u h Nederlandsche, nogmaals zooals daar, io het veld treden zal om beider onafhankelijkheid te verde digen. De woorden van graaf van Limburg-Slirum die wij hier slechts ouvolledig weergeven, maakten een diepen indruk op al de aanwezigen en toen hij sprak van de eene en dezelfde belangen van de vriendschap tusscheu beide landendie iu 1831) voor 't laatst een oogenblik gebroken word toen braken de aanwezigen plotseling hel stilzwijgen af, ea herhaalde bravos stemden met zijue woor- deu iu. Üe deputatie vau oud-soldaten der cita del welke reeds door generaal Eeneos gecompli menteerd warenomringden nu de katafalk. Artilleristen droegeu de zeven kistjes met rouw- krip overdekt eu inet lauwerkrausen belegd in den lijkwagen en onder het aauheffen vau het Nederlaudsche aria, zetto de militaire stoet zich in beweging. Achter de katafalk traden de oud strijders,delauwer-en immortellenkransen dragende, welke de rouwtent versierd hadden. De tromrnele der linietroepende artilleristen die deu stoet openden, droegen het rouwkrip. Het kanon dommelde, de troepeu boden de wa- pens aan en het overschot verliet de citadel welke laatste ook welhaast verdwijnen zal, zonder dat meu nog do plaats herkeuneu zal waar eens die erfenis der Spaanschc dwingelaudij gestaau heeft. Duizenden en duizeuden bewoners, vau alle kanten toegestroomd hadden zich laugs de beide zijden van den weg geschaard. De stralen der stad waren overkropt van nicuwsgierigeu, evenals alle vensters en balkous. De Schelde leverde een heerlijk gezicht op. Langs de kaaien waren de menschen alssaamge- pakt. Overal waaide de Nederlandsche vlag, langs de kaaien en op do Schelde; deze was als bezaaid met booljesjverschillende aankomende stoomboot en, overladen met volk hielden zich op de ree. liet scheepsvolk op de monitors eu ramschepeu be vond zich op hel dek. Toen de katafalk aan de landingsplaats stilhield eu de kisteu door ponton niers in de booten werden gebracht, loste de Valk miuuutschoten. Eeu aantal booten kwamen de deputatiën. de officieren der mariue en andere tot den stoet behooreude persoueu alhaleu eu welhaast was de Schelde met witte eu zwarte vaartuigjes overdekt, die naar de floticlje afvoereu. Een heerlijk weer begunstigde de plechtigheid. Toen de kisten aan boord vau deu Valk waren gebracht, richtte de contra-admiraal Wichers, met eene vaste stem, de volgeude woorden tot de Nederlandsche bemaouing „Generaal en verdere leden der beide commis- siëu comraaudanteuofficieren en bemanuiugen van 's kouings schepen Het was een edel gedacht van onzen geliefdon koning, om le bevelen dat de gebeenten vau beu, die hel leven lieten bij de verdediging der citadel van Antwerpen, bij hel sloopeu van dal monument van Nederlands roem, naar het vaderland zouden worden overgebracht om te rusten iu de aarde die ook de stoffelijke overblijfselen bevat van hunnen dapperen aanvoerder, deu braven geue raal Chassé. Het Belgisch gouvernement, begrijpende dat het afstaan vau de voor ons zoo kostbare schatten slechts dc banden van vriendschap en onderlinge hoogachting van het Nederlandsche en Belgische volk zouden toehalen aarzelde niet ons daarbij welwillend ter zijde te slaan. Eu zoo slaan wij andermaal bij de gebeenten van hen, die hun leven lieteu voor bet vaderland, die vielen iu deu oogelijken kamp, die stierven op hun post onder het votbreDgen vau hun plicht, en den eed aan kouing on vaderland gedaan, be zegelden met hun bloed. Wat eene reeks vau gewaarwordingen komeu ons iu de gedachten! Daar zien wij de Nederlandsche flolielje eu van Speijcks beeld zweeft ons voor do oogenHier schittert de vlam uit do brandende puinhoopen der citadel ons tegen en van Buren, u zieu wy sneven terwijl gij een bedrukleu vader, die aau zijn achtergebleven kroost dacht, moed iospraakt eu u te veel blootslcldet Morre eu Nantzig, wa^' traadt gij dapper voorwaarts naar de vijaudeiijke loopgravenmaar het lood des vijands spaard0 ook uw dierbaar leven niet! Van Onselen gj; sneefdet als trouw soldaat op hel bastion HeruandQ en de tranen uwer zonen, die toen nog nauwe» IJZERENWEGEN VAN OEN STAAT. Jult 187). Dc uren gcteckeud met een sterretje zijn Expres-Treinen, doch meest allen met rijtuigen van le, 2o on 3o klas. Verlrék van Brugge naar Oostende 7,17; *9,23; 10,19; 10.50; 12,30; 2.37; 5,08; °7,28en8,32 Vertrek van Brugge naar Gent, Aalst, Brussel, Mechelen eti Antwerpen: 5,16; 7,13; 7,38; 10,08; 1*2,43; «3,*27; 6,13; 6,43 en 8,27. Vertrek van Brugge naar Korlrijk, Hijssel, Douai, Atrecht, Amiens eu Parijs: 8,30; 12,25; 5 10 en 6,40. Vertrok van Oostende naar Brugge: 4,50; «6,45; 7; 9.3l»; 12,05; °3; 5.45; 6.05 en 8. Vertrok van Gent naar Brugge 6,0*2; «8,34; 8.15; 9,30; 1.22; *4.19 °6,39 en 7,17. Vertrek van Brussel naar Brugge: •7,25; 8.10; 12.02; «3,10; en 5,57. Vertrek van Antwerpen naar Brugge: B; 7,30; 2 cu 4. Vertrek van Mechelen naar Brugge: 6,40; 10.42 en °5,30. Vertrekt van Rijs8 el naar Brugge: «5,30; 8,30; 11,05 eu 4,30. Vertrek van Parijs naar Brugge: °8,15 's avonds eu 11,05 's avonds. IJZERENWEGEN DOOR HET LAND VAN WAES ENZ. Juni 1871. BRUGGE - MALDEGHEM - EECLOO GENT EN TERUG. Prijs der coupons voor heen en teruggeldig alleen tot 's anderendaags lo klas 4 fr.2e klas 3 fr3e klas 2 fr. Do uren goteekend met een sterretje zijn Expres-Treinen, rijtuigen van le en 2e klas; met (e) Treinen alléóa des Vrijdags. Treinen aankomende te Brugge van Oostende. 7.38; 10.08; 1*2.43; 3.27 en 7,08. Blankenberghe. 7,05; 9,15; 12,15 en 6.30. ltoussclare, Kortrijk euz. 9.45; 12,05; 2,25 en 6,37. Treinen vertrekkende uit Brugge: van BRUGGE. «7,40; 9,10; 10,40; 12,45; «4,45en7,10. Maldeghem. *8; 9,40; 11,20; 1,15; «5,10; en 7,40. EECLOO. 5,30;°8,25;1G: ll,50;l,35;2,25;«5,30eq8. Aank. te GENT. 6,15; «9; 10,35; 2,20; 3,13; «6.05 en 8,30. Treinen vertrekkende uit Gent naar Lokeren, St. Nicolaas, Antwerpen. 4,23; 7,05; 9.25; 10,45; 2,50; 5,05 eu 6,20. Treinen aankomende te Gent komende uit Antwerpen, St. Nicolaas, Lokeren. 4,45; 7,15; 8,50; 10,50; *2,10; 3,40; 6,40 eu 8,45. Aank. to Gent. 7; 8,55; 10,10; 1*2,30; 3,50; 5; 8,35 en 10,15. Treinen vertrekkende uit Gent: van GENT. 7; «9,15; 1*2,55; «2,40; «3,55; «5,15; 7 en 9. EECLOO. 5,10; 733; «9,55; 1,35; *3,50; 4,30; °5,50; 7,40 eu 9,40. Maldeghem. 6,10; 7,55; *10,10; 1,55; *6,10 en 8. Aank. le BRUGGE. 6,50; 8,20; «10,35; 2,30; «6,35 eu 8,30. Treinen vertrekkende uit Brugge naar: Oostende. 7.17; 8.28; 10,43; 2,37; 7,28 en 8,32. Blankenberghe. 8,30; 12,25 5,10; en 6,40. lloussclaro, lvortrijk, enz. 8,30; 12,25; 5,10 en 6,40.

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 2