NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANDEREN. N°. 65. Twaalfde Jaargang. A0. 1871. Vrijdag 25 Aug. Politiek Overzicht. NUISIII Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drib maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post ƒ1,30. Prijs der Advertentiën, van 1-5 regels f 0,75 elke regel daarboven ƒ0,li'/j.Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. Ingezonden Slukkeu en Brieven, de Redactie betreflende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO. ii. liegeeringsvormen of be staande wetten zijn geen hinderpalen om het lot van den werkman te verbeteren. Art. 2 van 'tProgr. der Vereenigde Werklieden te 's Gravenhage. Revolutie, omwenteling. Ziedaar weder woorden die goed of kwaad zijn, al naar het gebruik dat er van gemaakt wordt. De Revolutie is somtijds eene zuster van het ongeloof, somtijds weder gehuwd aan den vooruitgang. Op allerlei gebied open baart zich de omwenteling, zoowel ten goede als ten kwade, en 't is alleen en voornamelijk het beginsel eener revolutie of wel bijzonder de wijze waarop eene revolutie plaats heeft, die ze goed of kwaad doet zijn. Ziet men in de natuur het onweder, dan heeft men het beeld van meer dan eene soort van revolutie weken lang waren in den dampkring smetstoffen ontstaandruk kende hitte veroorzaakte droogte; de hemel van koper en de grond van ijzer waren hinderpalen voor den frisschengezonden luchtstroom die al wat ademen moet noodig heeft om te levenhet onweder komt opdanziena het majestueus rollen des donders, na het prachtig bliksem vuur na eene weldadige zachte regenbui herleeft als 't ware de schepping en het vroom ontvankelijk menscbengeraoed spreekt van de gunst en liefde des scheppers. Doch anders is hetwanneer bij oorverdoovende donderslagen de bliksem het dak des land- mans treft, het grazend rund of den on- voorzichtigen reiziger doodt; gansch anders, als de regen in stroomen nederstort en de rijke halmen weekt of, verzeld van den vreeselijken hagelslaghet koorn met de halmen en het stroo, en het loof samen vernietigt en nood en ellende hervoortroe- pen dan spreekt de verschrikte menschheid van gerichten des Heerenvan straffen des hemels Neen ook wij zijn het daarom zoo eens met en vinden het zoo redelijk van de vereenigde werklieden, dat ze niet door dringen met hunne bemoeiingen op het gebied der regeering en der wetten. Regeeringsvormen zijn punten van huis houdelijk belang, die aan het wel of wee van den werkman weinig kunnen toebrengen. De nijvere Zwitser, de ingenieuze kloeke Amerikaan vinden in hunne regeeringsvor men, den Republikeinschen, juist die vormen, die ze sedert eeuwen hebben leeren lief hebben en waaronder ze gelukkig kunnen leven, indien maar het bestuur des gemeene- bestes een bestuur uit en voor allen is; het algemeen welzijn op het oog houdt. Zoo ook de constitutioneele Monarchie Neerlands koning is het middelpunt, de spil, waarom het bestuur des lands zich beweegt; hij sluit als een gouden knoop den band der Unievorst en volk genoemd. Zijne welvaart, zijne rust hangt samen met de rust des volks. Als eerste en hoogste burger onder zijne medeburgers kan hij door zijne regeering en dezer prerogatieven eenen gezegenden invloed uitoefenen op de maat schappij en de vereeniging verdient aller sympathie door hare erkenning van den bestaunden vorm daar toch ook de grond wettige vorst belang heeft bij de welvaart en het geluk ook van dat gedeelte des volksdat de Nederlandsche werkman heet. En de wetten wel staat daar nog dat artikelaan het leenstelsel ontleenddat gewaagt v4n overmacht des meesters over den dienaar; wel staat daar nog het verbod, onder strafbepaling, om de waarheid te spreken, tenzij zij bij gerechtelijk vonnis blijkewel werkt daar nog eene verderfelijke patentwet, die de industrie, den handel on gelijkmatig drukt en zelfs sommige standen en beroepen boven anderen bevoordeelt doch deze zijn geene beletselen voor de ontwikkeling van de welvaart des werkmans. Als de werkman een verdiend loon ontvangt, kunnen deze stoffelijke, vormelijke bepalingen hem nog weinig schaden; hij kan ze be schouwen als nog bestaande in ons over- overgangstijdperkdus als bestemd om weldra voor betere inzichten, voor de alge- meene beschaving, voor het rechtdus in één woord voor het ware christendom te wijken I Daarbij mag ook de Nederlandsche werk man door redelijk betoog, door billijk ver zoek, door uitoefening van zijn staatsbur- gerrecht in één woord, den toestand bestrijden, en alzoo vreedzaam op de regeering inwerken, op de regeering, die, hoorde zij slechts immer de ware volksstem, voor die stem niet doof zou blijven want evenals de Vereenigde Werklieden 't in hun programma als 3e punt stellen eveneens moet iedere regeering, die de welvaart des volks ter harte neemt, het erkennen. De maatschappelijke orde is een eerste vereischte tot verbetering van den toestand der arbeiders. O, van ganscher harte juichen wij ze toe die vereenigde werklieden. Orde, maat schappelijke orde is onmisbaar om het ge- wenschte doel te bereiken en als werkelijk ieder lid der vereeniging van die waarheid diep doordrongen is, dan mogen wij reeds nu voorspellendat ook het doel bereikt zal worden. Immerser komt bij, die mannen hebben "Titet vergeefs geleefd want zij hebben ge leerd zij hebben geleerd wat het is onder den Schepter eener Fransche Commune zij hebben gezien wat men wint door plun dering, brandstichting, gijzelaars- en priester- moord. Zulke uitingen der wanorde toch maken iedere instelling verdachtzij geven den werkgever, den bezitter, volkomen recht om zich te wapenen en daar ook deze mensch is, om zich te wreken, en de geschiedenis leert het telken maleals een opstand des volks onderdrukt werd werd het lot des volks harder. Het bekende mijn vader heeft U met geeselen gekastijd, maar ik zal U met schorpioenen kastijdenwordt dan ook telken reize niet alleen gehoord, maar ook ten uitvoer gebracht en ook daarom verheugt het ons zeer, dat de vereeniging in haar programma schreefOrde! Vervolg in een volgend nummer.) Omtrent de bestendiging van het gezag van Thiers schijut men nog altijd tot geen bepaald besluit iu de Fransche Nationale Vergadering te kunnen komen. Zoo heeft do uiterste linkerzijde Rivets voorstel aanvankelijk niet alleen goedge keurd maar tot de indiening daarvan aangeraoo- digd thans echter schijnt zy het plan te hebben den voorgestelden maatregel tegen te werken. Dientengevolge is gisteren bij de Nationale Ver gadering door deu heer Chambrun een voorstel gedaan, dat tot een vergelijk tusschen den rechter en de linkerzijde iu het geschil omtrent de uit oefening der uitvoerende macht zou kuunen leiden. Dat voorstel behelst de volgende bepalingen De heer Thiers zal de hem door de Nationale Vergadering bij het besluit van 17 Februari jl. opgedragen functiën uitoefenen onder deu titel van President der Republiek. Deze nieuwe titel is do eenige verandering in de letter en den geest der in Februari jl. te Bor deaux getroffen schikking tusschen de partijen welke schikking mits dezen vernieuwd bevestigd en gewaarborgd wordt zonder eenige beperking van hareD duur. De Nationale Vergadering gaat eerst uiteen na een constitutie voor Frankrijk te hebben vastge steld. De President der Republiek doet de wetten door de Ministers aan de Nationale Vergadering voor dragen. Hij zit voor in den Ministerraadop welken gezamenlijke verantwoordelijkheid aan de Natio nale Vegadering rust. De overige bepalingen van Chambruns voorstel zijn gelijkluidend met bepalingen van het voorstel des heeren Rivet c. s. De uitvoering van het Frankforter vredesverdrag gaat niet zoo spoedig en regelmatig als verwacht mocht wordeu daar Dutschland niet alleen allo daarbij aangegane verplichtingen nauwgezet ver vulde, maar ook menige belangrijke bewilliging aan Frankrijks wenschen deed; zoo luidt de aan hef van een artikel Yan de Provincial-Correspon-

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 1