DE WERKHEDEN-QUAESTIE. N°. 63. Twaalfde Jaargang. A°. 1871. Politiek Overzicht. Dit Weekblad verschijnt ioderen Dinsdag en Vrijdag. IVifs-der Advertentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van YTriirlorp Itt Anrv daarboven ƒ0,12ya.Groole letters naar het getal gewone Zeeland ƒ1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco J O O* regels die zij beslaan, per post ƒ1,30. Afzonderlijke Nummers 0,05. ingezonden Stukken en Rrieven, do Redactie betredende, benevens Adverteuliën en gewone Berichten ot Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij deu Uitgever dezer, alles FRANCO. De „Vereenigde Werklieden'' te 's Gra- venhage dezelfde Vereeniging die laatst in liet Korenhuis haar vergadering hield heeft thans het volgende programma vast gesteld: „Art. I. Verbetering van het lot van den werkman kan alleen plaats grijpen door de ontwikkeling van eigen krachten, besparing en vorming van een eigen arbei ders-kapitaal. Art. 2. Kegeeringsvormen of bestaande wetten zijn geen hinderpalen om het lot van den werkman te verbeteren. Art. 3. De maatschappelijke orde is een eerste vereischle tot verbetering van den toestund der arbeiders. Art. i. Misbruik van sterken drank, onzedelijke handelingen, het zaaien van afgunst en haat lussehen de standen der maatschappij beletten den werk man vertrouwen en achting in te boezemen en moeten dus beschouwd worden ais zoovele hinderpalen om den werkenden stand te verheffen. Art. 5. De Nedcrlandsche werk lieden blijven zich scharen om den troon van het stamhuis van Oranje als de grondzuil van Neerland's volksbestaan en om de altaren als vertegenwoordigende den godsdienst, die het wezen uitmaakt van deu mensch. Art. 6. Vereeniging van kapitaal en arbeid met vereeniging van orde de godsdienst zijn de middelen ter verbetering van het lot van den werkman. Art. 7. Het lidmaatschap der vereeniging eischt de erkenning van dit programma." Ziedaar,KadzandschcZeeuwschvlaamsche werklieden, een inderdaad schoon programma voor eene schoone instelling. Eene schoone instelling is ze, die werkliedenvereeniging en jammer genoeg, dat ten opzichte van zulk eene gewichtige zaak des tijds, de Ne dcrlandsche werkmande Kadzandsche in 't bijzonder, nog zoo lauw en onverschillig is, en nog maar al te veel luistert naar de stem der zich noemende democraten, omdat dezen een gevierden naam voeren of door groote schoonklinkende woorden zich op den voorgrond stellen. Zien we even met elkander de punten van het programma ^^rt. 1. De vereeniging ziet en erkent lehoefte van den Nederlandschen werk man deze behoefte springt trouwens ook fin 'toog. De Nederlandsche werkman staat nog in den regel op de laatste sport van den maatschappelijken ladderhij neemt eene plaats in, die hem als mensch verne dert, zonder dat deze vernedering hem tot eenig nut strekt, daar hij door onkunde, gebrekkige opvoeding, gebrekkig onderwijs, gebrekkige godsdienstige opleidingbuiten staat is eene hoogere plaats in te nemen. Tengevolge van al die gebreken en verzuimen is hij buiten staat om zoodra hij den eersten trap van ontwikkeling betreedt (dat doet hij, namelijk, zoodra hij zijnen toestand inziet; zoodra hij heeft leeren zien, dat hij meer slaaf dan mensch is te veel moet werken en te slecht betaald wordt), die maatregelen te nemendie geoorloofd zijn om zijnen toestand te verbeteren. Deze regel is voor het geheele menschdom waar. Ieder deukend mensch ziet de gebreken, wij durven zelfs zeggen ongerechtigheden, die de geheele mcnschheid aankleven. Zijne taak wordt nu in zichzelven te keeren en de vraag te beantwoorden wie ben ik Dientengevolge komt hij tot de bron des bederfs, begint met het begin, hier zich zelven, en dit is de eerste stap tot verbe tering want zelfkennis doet hem uitzien naar reddingsmiddelen. De Haagsche werklieden ieder Ne- derlandsch werkman neme er een voorbeeld aan hebber/ joisc gezien. Krachtsont wikkeling, sparen, vorming van kapitaal, moeten in de eerste plaats beproefd worden. Ontwikkeling van eigen krocht (wij spreken hier natuurlijk eerst over 't stoffelijk ge bied) neemt de eerste plaats in de werkman moet zich afvragen: Welke krach ten moet ik zelf aanwenden en dan wanneer hij die vraag of zelf, of door voor lichting Van meer ontwikkelde menschen- vrienden beantwoord heeft, moet hij trachten door eerlijke middelen het ontbrekende aan te vullen, door rond en om zich te zien en, voor zooveel hij nog kan, te leeren. Is hij daartoe te ver op zijn levensweg gevorderd, dan moet hij eerst en vooral zorgen dat hij zijne kinderen zulk eene opvoeding geeft en laat geven, die ze geschikt maakt om gelukkiger dan hunnen vaderzich eene meer den mensch waardige baan te breken. Hel tweede punt is spaarzaamheid. Wij zouden den werkman in 't algemeen durven afvragenof hij deze kunst wel kent. Hoe, zegt hij, moet, kan ik van mijn arm zalig dagloon nog sparen Wij vragen Is uw dagloon zoo armzalig Wij erkennen het, het is in den regel niet in overeenstem ming met uwe behoeften, met den prijs der levensmiddelenhet staat niet steeds in evenredigheid met de winstendie gij den patroon aanbrengt, maar zijl gij niet gelukkig gij, die zeggen kunt„Ik heb vast werk en verdien toch (Hoeveel het dan zij), terwijl hij die geen vast werk heeft, er nog ongelukkiger aan toe is!" Daarbij komt dat de loekorost ook voor u, zeker voor uwe kinderen, beter worden kan en moet, omdat wat men noemt de arbei- dersquaestie moet beslist worden Eigen kapitaal vormen dit kan alleen door spaarzaamheid bevorderd wordenen de werkmansspaarbank is eene eerste be hoefte Die wil kan", is op stoffelijk gebied eene vaste waarheid, mits men slechts niet te veel willemits men onder bescheiden deel en dagelyksch brood niet te veel versta. (In de volgende nummers de overige punten.) Eindelijk zijn te Versailles de hoofden van den Parijschen opstand voor den krijgsraad gebracht. Do deelneming der bedoelde personen aan de ge wichtigste besluiten en handelingen der Parijsche Commune was wereldkundig, en door de getui genis der bevolking door bekendmakingen met hun ouderteekeningdoor mededeeliugen van het dagblad der Commune ruimschoots bewezen; doch hun terechtstelling is vertraagd door den wensch des Gouvernements om het gerechtelijk onderzoek volledig te kunnen maken opdat het cu de gan- sclie natuur en strekkiug der revolutionaire be weging cu tevens do daariu door eiken van de leiders gespeelde rol zou doen keunen. Nu had de arrestatie der thans voor deu rechter gebrachte personen niet gelijktijdig plaats, maar achtereen volgens; elke nieuwe arrestatie bracht nieuwe bijzonderheden aan bet licht, zoo vooral die van Ferrówelke eerst drio weken geleden in do handen der politie is gevallen. Dat wordt van de zijde der Regeering opgegeven als do oorzaak die het heoft belet, dat het gerechtelijk onder zoek ten aanzien der hoofddaders cn der wereld kundige feileu spoediger afliep. Opdat de zaak der ouderscheiden beschuldigden den rechter in het volle licht voor oogen zou komen en opdat het rechtsgeding in hel al gemeen bespoedigd zou wordenheeft de Regee ring dienstig geacht de beschuldigden in groepen te vereenigen een groep omvat al degenen die door gezamenlijke, samenhangende of gelijksoor tige liaudelingen aan den Parijschen opstand deel hebbeu genomen elke groep wordt in eens voor den rechter gebracht, cu het proces tegen haar begint met oen opgave en uiteenzetting van de feilen, welke al de beschuldigden van de groep betreffen. Zoo zijn Maandagochtend achttien personen ieder bijgestaan door een rechtskundigen verde diger, voor een der to Versailles gevormde krijgs raden cn wel voor den derdengebracht, liet zijn gewezen leden van de Communo alsmede vau hel Comité Central dal uit gelastigdcu van de Internationale Vereeniging van handwerkslie den bestond en eeu tijd lang de Commune, onder zijn leiding had. De terechtzitting is aangevangen met het voorlezeu der akte van beschuldiging opgemaakt door den openbaren aanklager en voor af aan eiken van de beschuldigden medegedeeld. Dat stuk bestond uit twee hoofddoelen: het eerste is een schets vau den oorsprong, aard en loop vau den Parijschen opstand, welke schets uit de echtste bronnen geput cn naar de authentieke hescheidcu opgemaaktgeprezen wordt als een stuk van blijvende waarde voor de wereld-geschie denis. Op dit eersto deel der akte van beschul diging volgde een opgave en toelichting van de feiten, welk, aan eiken van de beschuldigden in hot bijzonder worden ton laste gelegd, onder welke feiten er verscheiden zijn, welke in hel militair©

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 1