N°. 55. Twaalfde Jaargang. A0. 1871. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZEEUWSCH-VLAANOEREN. Vrijdag 21 Juli. Opmerkingen van den werkenden stand. - Politiek Over/Acht. SLÏISCB Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Zeeland ƒ1.15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco f per post ƒ1,30. o o Prijs der Adverlentiën van 1-5 regels ƒ0,75 elke regel daarboveu 0,1 -2V2- Groote letters naar het getal gewone regels die zij beslaan. Afzonderlijke Nummers 0,05. ingezonden Slnkkeu en Brieven, de Redactie betreffende, te bezorgen benevens Adverteniiëu en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, bij deu Uitgever dezer, alles FRANCO." - IL Vindt gg het beeld niet gelukkig gekozen van dien tuin, en nog minder gelukkig uilge- werktik vraag uop uwe eer en uw gewetenof wij tijden beleven om ons bezig te houden met eene angstvallige beel denkeus of wij niet veeleer reden hebben om rechter dan ooit af te gaan op het doel en ons zonder ophouden te herinneren hoe moeilijk het valt, zich zeker en bepaald uit te drukken. Toch komt het mij voordat er waar heid schuilt in mijn beeld; dat de juistheid mijner opmerking aan geen twijfel onder hevig is. Sla den blik om u heen. Niet alleendat de aanhangers van 't verleden de vrienden van behoud en achteruitgang ter goeder trouw meestmet hand en tand het geluk en het welzijn der menschheid tegenwerkenook de demagogiede on besuisde hardloopers helpen er toe mee. En zij helpen er krachtiger toe mee dan conservatieven en clericalen te zamen want het tra re liberalisme, het zij dan tevreden of geavanceerdwordt door hunne lafhartige winderigheid in discredict gebracht. Hun doel moge goed zijnhunne middelen ver dienen afkeuring. Zij mogen zooveel en zoolang beweren als zij willen, dat zj ei genlijk de „oprechte democratie" in pacht hebben, de goe gemeente is den tijd ontgroeid waarin zij geloofde op bloot gezagen het is jammer genoeg dat de „kiezers achter 't volk" zich nog steeds niet slechts door de steile orthodoxie, maar tevens door de dolzinnige revolutie laten meesleepenen alles gelooven dat wordt aangeprezenhet zij dan met het deftig vertoon van den kansel, hetzij met het luid en schel trom petgeschal der politieke marktschreeuwers van beroep. De commune te Parijs, het gevolg, zoo wel van de weinige ontwikkeling der massa, als van de brutale onkunde de onbreidel- bare droomiust, de bespottelijke phantas- magorieën van quasi-volksleiders, heeft Frank rijk in een poel van jammeren gestort. Het arme land. pas verlost uit de armen, waarin een zedeloos meiueedige het versmoorde tenauwernood ontwrongen aan den ijzeren hielwaarmee Germanje 't wel verdiend vertrapte, nauw in staat te herademen, te herstellen; de bronnen van handel en be drijf, zoo lang en zoo noodlottig verstopt, te heropenen wordt opnieuw ten prooi aan eene nachtmerrieschrikbarender dan de vorigen. Aan de eene zijde de regee ring door het ruw geweld, door onbeschoft- en onbeschaamdheid, door de willekeur der domme en drieste meerderheidaan de andere zijde het gapend graf der ci-devants, gereed haar prooi onder eeuwen stof en puin te begraven haar voordeel te pulten uit eiken misslag barer tegenpartijen tusschen die beiden, de smalle, rustige volksstroom, die, helaas, al te zeer over tuigd van zijn goed recht, vijand van elk die schok of geweld bezigt, aan weerszijden gedrongen, gestooten, geplaagd en belasterd wordt. Komt dit tafereel u aanlokkelijk voor Is dat uwe illusie, uw utopia? Wilt gij dien noodlottigen weg op? Welnu, laat u dan óf ter eene of ter andere zijde afvoe ren van hel rechte pad. Leen het oor aan de inblazingen der nachtuilen die u trach ten diets te makendal liet liberalisme nooewendig moet voerenj-at socialisme en communisme, tot de dwinglandij van 't ruw geweldd. w. z. tot rechts- en wetsver krachting. Zoek uw heil in de losbandigheid eener vermomde regceringloosheid, die niet door waarheid en recht het pleit tracht te winnen, maar rede en verstand verwerpt, en te vuur en te zwaard hare dwaalbegrip pen verkondigt. Schaar u onder de banier van het Haagschc Dagblad en van de Tijd, of verhef den standaard van de Toekomst en de Vrijheid. In beide gevallen sticht ge een even groot kwaad, doch in het eerste hebt ge althans den goeden toon.' een schijn van eerlijkheid zekere patriarchale waar digheid talent en berekening in uw voor deel in het tweede niets dan verwarring onderlinge wangunst, zotteklap en onverstand, een rnodePhrygische muls, een bemorste vlagbedrogverraad en schijnheiligheid. Blijft ge daarentegen beide richtingen be schouwen als ongeschikte planten in onzen hof, laat ge u niet verleiden door klinkende woorden en holle spreekwijzen, maar gaat gij onbeschroomd en onverschrokken voort op de breede heirbaan des vooruitgangs ook deze periode zal voorbijgaan. Rust, orde en veiligheidde grondzuilen der maat schappij zullen gehandhaafd blijvenen Nederland zal niet, door innerlijke spanning den roofzieken nabuur een voorwendsel verschaffen om zich meester te maken van ons vrij en onafhankelijk volksbestaan. Wij zullen het brandpunt onzer eeuw, de werk- mansvraagtot eene vreedzame oplossing brengen. Zooals men weet, heeft de Fransche Nationale Vergadering verleden week in hare zitting van Vrijdag plotseling en onverwachts de verhooging van rechten op suiker, koffie, chocolade, cacao, thee, sterke dranken, tabak en olie aangenomen, op den voet als in het ontwerp van den minister van finauliënden heer Pouyer Querticr, is aan gegeven. Die aanneming vond plaats met 483 legen 5 stemmen en werd door de regeering aan bevolen ten- einde de speculation te beletten die de kooplieden mochten willeu beproeven eu alzoo de schatkist voor schade te vrijwarendoch wat zal 't gevolg zijn? Verarming des kleinhandels en eindelijk inkomstenbelasting. Het manifest van deu graaf van Chambord, dat in het blad Union opgenomen is, bevat zulke ach terlijke begrippen, dat hel ouder de legitimistische partij wel het slechtste van allen is onlvaugcu daar het de hoop op een restauratie van den Prins op deu troon den bodem inslaat. In de kamer, zegt men, treft men geen vier leden van die partij meer aan, die nog eenige hoop voedeu. Ook aan geen fusie met de Orleanisteu is, na de openbaar making van dat stuk, moer te denken en, zoo de Prinsen van Orleans nog een onderhoud hebben met den graaf vau Chambord te Brugge, de daarvoor aangeduide plaatsdan zal dit alleeu zijn lol het wisselen van eenige beleefdheden, zonder politieke waarde. De graaf van Chambord, zegt de Gazotte de France, vermoedde wel dat de verklaring, die hij zich verplicht rekende te moeten doen omtrent de witte vaan de kloof grooler maakte tusschen hem en de Prinsen van Orleans doch wilde zijn manifest in de wereld zenden vóór dat hij eeuig bezoek outviug tot geen prijs willende, dat dit bezoek een strik kon schijnen, 't is ten minste eerlijk doch de uitslag der verkiezingen in Frankrijk heeft bewezen dat men van het oud roest Bourbou-Chambord niets weleu wilen opmerkelijk was juist do keuze vau Brugge. Wilt ge, om 't vreemde woord te bezigeu u als 't ware de tradition van een vorigen tijd belichaamd zien Zoo ga naar Brugge, maar voornamelijk in die wijken rondom do prachtige kerken en de kloosters of nabij de wallen en met geen al te groote verbeelding herinnert ge u de middeleeuwen, zonder hare heldengestalten echter. De groote vraag voor de rust en vrede van Frankrijk zal slechts kunnen beantwoord, beant woord iu gewenschten ziu, wordcDwanneer wij vernemen welke partij, de gematigde of de ultra, de bovenhand houdt. Zegeviert de gematigde partij, dan is voor 'toogenhlik de vrede gered; zegevieren de ultra's, dau zal hetgeeu voorbijgegaan is, slechts kinderspel zijn bij 't geen nog komeu moet: hoort men toch nu den toon der republi- keinsche dagbladenzelfs der gemaiigdsleécne klacht slechts is hel over deu staat van beleg die Parijs drukt; de dolle houd bijt schuimbekkend naar den muilkorf, die hem bedwingt! De partij der ordeziende de smeulende en rookende stoffen, iu dat pesthol der maatschappij nog opge hoopt, keurt echter dieu staat van beleg volkomen goed en de hoop is algemeen, dat de regeering den raad der orde volgen zal. Thiers is en blijft een slimme vos doch van eeue slimheid dat hij daardoor den dank der maatschappij verdient. De oude man weet tamelijk no'.jes zijn volkje te paaien. De algemeene wensch is, dat de Nationale Vergadering, overeenkomstig hare waardigheid, te Parijs zetele. Welnu Papa zal aan dien wensch toegeven. Zeker, de groote kiudertjes der verga dering en de ijdelewufte kleinere kindertjes van de hoofdstad ^ich noemende namelijk) der be schaving zullen tevreden gesteld worden; maar dan moet er immers een gebouw zijnder stad en der vergadering waardig? De oude zaal der vertegenwoordigers is te minThiers zal een paleis der natie stichteu en dat moet de voornaamste

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 1