In rVi;\i.A\i>. m w'TTi ui tinten, in afmetingen en vormen. Toen was alles grootschcr, schrikkelijk verhevener; toen stonden reuzen op; in onzen tijd dwergen, maar dworgen met reuzenzielen. De menschhcid heeft geweend in die bloedige dagen, 't Was een treurig schouw spel: dien zwakken koning, hoelende voor de mis daden zijner vaderen, en de fiere koningingroot lol het laatste oogenblik toe, do trappen van het moordschavot te zien beklimmen, 't Was een vreosclijk scbouwspol, die geestelijkheid in bal lingschap tc zien of den nok buigende onder bet moordstaal der guillotioe. "I Was een treurig schouwspel, dien verdwaasden adel van zijn voet stuk gevallen te ziou En loc!) recht was de grondslag, waarop het volk zijn nieuw staatsge bouw optrok. He. volk vertrapt, verdrukt, uit gezogen dour zijne meerderenstond op en meenende zichzelvcu recht ie verschaffen, offerde het zijne hecatomben, zijne slachtoffers bij hon derdtallen op het altaar der wraak: hel verwarde recht en wraak! Zoo ook thans. De onzalige overweldiger, door do moderne geschiedenis go- schandvlekt mot den verachtetijken naam van den man van Sedan, met eon hoirlegcr van sa trapen en tafelschuimers, zoog het rampzalig Frankrijk uit. De Frauscbman is niet dom dat is, niet verstomptintegendeeleon dom, verstompt, verslaafd volk staat niet op, wordt niet gered dan door hulp van buiion, en dan ziet men. evenals in (jriekenlaud Bumaoiö en dergelijke Staten, hot gruwzaam schouwspel van eon wroeten in eigen ingewanden,da alles verteert. En toch, de Frauscho natie is weer geen wijze natie ook. Hot gezond verstand van het Engelscho volk b. v. ziet door den mantel van vooroordeel heen. c;i langzaam maar zeker gaat Eogolands hervorming voort. Van daar het schouwspel daar dier vermenging van toga's en pruiken en zachte handen met het werkmanspak on handen door den arbeid vereelt. Do Fransohon hebben in den laatsten tijd ge moord en gebrand, doch op kleinere schaal dan tijdens «Ie eerste omwenteling. De barbaarschheid der slecht ouderwezene, moedwillig outzcuuwde, vordierlijksle heffe des volks gaf zich lucht, niet door do guillotine met hare voorafgaande pseudo- rechtbanken, maar door den revolver en de chas- sepot en de petroleum. De eerste republiek 1'. CflIlUlllllH1, moordde onschuldige gijzelaars. Eu ziet nauwelijks schijnt de zon der orde, verpersoonlijkt in cenen ouden grijsaard, die door do tijden heengegaan is met cene behendigheid, moestal edeler zaken waardig, oi reeds gaan ter- gende kreten uit dat volk op en bedreigen den valschcn vrede doch den vrede, die althans eenigo verademing schenkt. Frankrijk, zegt men, leed nederlagen, cn het schrijft zijne nederlagen toe aan verraad, frankrijk is niet ten onder gebracht, liet moderne Babylou steekt nog het hoofd op en de vreemdeling boe leert er nog mede. Twijfelt gü aan de feilen, dau roept Frankrijk u toe: Ik ben nog rijk: onuit- pu: lelijke hulpbronnen slaan mij ten dienste, en met trots wijst het op do voiteekeuing, meestal door Franschon zeiven, ecuer leening, die milli- oenen aau milliocnen opbracht en te gelijkertijd bestemt het de opbrengst dier leening om de roofzieke barbaren van het Oosten (zoo zegt het de gierige banden lo vullen en voor zijne eigene legcrorganisalie Zeggen wij. met zulke verschijnselen voor oogen. te vee», als wii stellen, dat storm en 01» weder in de verte dreigen lteeds nuterwiji wij dit schrijven, rust Frankrijk zich toe tol oen wraak- oorlog tegen Pruisen en Duilschlaud, dat het nog niet vereejzclvigen kan. Dergelijke voorspellingen zijn niet mocielijk. Vroeger, ben do oorlog pas begon, zeiden wij het eerste wee is voorbij gegaan; ziel er volgen nog twee teeen. Welnu, wij bethalen hetniet om ons de gave der voorspelling too te kennen; niet, om da! wij 't hopenniet, omdat wij bet zouden toeuicben. ijdel genoeg pochende op do vervulling ;heen maar om zoo mogelijk ons eigen volk wak-kir ie schuddendit gedeclie uil den roes der ÏBWondering en instemming met alles wat Frauscl is, een ander deel uit de onverschil ligheid cn ie vreesachtigheid, die ons ons zeiven doen vergden cn in de armen der vreemden werpen. Ziet (warneer wij recht willen doen, moeten we ook elders iieu dat we veel vau Frankrijk spre ken is, wijl daar veel gebeurtZiet onder dezen toestand lijdt de mëiischheid, gaal het ware liberalisme te gronde, dal liberalisme, dat anderen geeft, wal het zelf zoo gaarne bezii; dat libera lisme, dat in do grondwettige monarchie het piechiauker zijner hoop, hel leven zijner staal kundig- toekomst ziet. Pruisen volk het bukt moer en tneer voor zijne jonkerpartij met zijue verouderde en ver sleten overleveringen, evengoed als het Frauscho volk zucht ouder het stelsel zijner beheerschers, di de rijken zullen pluuderen eu de armen tot slaveu zullen maken. Onze naburen, de Belgen, genieten cene be trekkelijke rust. De zegeningen des vredes schep pen er leven edoch, uauw verbonden door zijn handels- eu nijverheidsbelang mei Frankrijk kunnen de schokken dio Frankrijk door zijn be lastingstelsel zal moeten veroorzaken, niet anders dan uadeelig werken op Bolgies stoffelijke wel vaart. Welnu, ook iu dat overigens zoo treurig verschijnsel ligt voor België con zegen verborgen. Meer dau ooit ontwaakt en versterkt eu verheft zich daar hol verschijnsel, dat ook wij met voor ingenomenheid, ja met trolschheïd de Vlaamscbo beweging noemen. Vlaamscb Belgio viert deler dagen hol Willems- l""U l-.n l-'ri ■»->. \Ai II. <:.m, v., nieuwere Vlaamsche letterkunde, thans, juist door het herstel dier letterkunde mogelijk gemaakt, verecu.gd mei de algemocne Nederduilscho. Wij behoorcu niet tot degenen, die van de Vlaamsche beweging de staalkundige hereenigiug der Ne derlanden verwachten. Wij weten wel, dat er hier en ginds mannen zijn die, ziende op het mo gelijk overlijden, zonder mannelijke nakomeling schap van Belgie's koning, in de toekomst droomen van eeiic hereeuiging onder Willem IVmaar wij noocueu hel droomen, en wij zouden het zelfs niet wcuscheu. Wat achter ligt, zij vergelenwat kome, zij eeu broederbond, zoo innig mogelijk lusschen telgen van déiuclfden Dielsehen slam. Een donkere wolk hing aan Belgies staalkun- digon hemel, liet doorleefde op zijne wijze zijne Bomeiusche quaestie, eene spookgestalte, nog niet voorgoed bezworen. De Katholieke Minister, door zijne eigene parlijgenooleu ondervraagd, bezigde tot zijne verdediging bet eenigst mogelijke, het alleen rechtvaardige wapen; Belgies onzijdigheid en het feit der iutrede van Victor Emanuel te Home. Wij willen niet oordeelen over de vraag der Katholieken om de wereld yke macht des Pausen te herstellenalleen dit durven we echter beweren Meent dc Katholieke kerk hare hiër archie, baro zichtbare eenhoofdige regeering noodig te hebben lot haar bestaan zij is daarin in haar recht en zij zelve moet weten in hoeverre in de XtXe eeuw kerk en slaat kunnen ver- ecnigd zijn. Dal ze altoos op elkander invloed zullen en moeien uitoefenen, geloovcn wij zeker, doch tusschen invloed en vereeniging ligt eeue groote klove dan, dit verder te bouordceleu, behoort niet lol onze laak. DUITSCHLAND. De Volkszeilung bevatonder bet opschrift „Duitschland na den oorlog,'' een artikelwaarin o. a. hel volgende gezegd wordt. De oorlog heeft niet alleen de werkzaamheden doen slaken, maar er zijn ook werkplaatsen en handels-inrichtingen te niet gegaan. De vier mil- lioeu thalers die zullen worden uitgedeeld aan hen, die verliezen geleden hebben, staan gelijk mei een druppel water op gloeiend ijzer. Duizenden manschappen van den landwehc en van de reserve keeren met lauweren bekroond huiswaarts maar zij vinden hunne woningen- verwaarloosdhunne vrouwen eu kinderen iu behoeftigen loeslaud hunne werkplaatsen ver woest hunne klanten ziju verdweneu credict bobben zij niet meer eii do vraag naar hunno producten heeft opgehouden. Intusschen moeleu zij de huishuur voor een geheel jaar betalen. Zij moeten nieuwe gereedschappen koopen, daar hunno vrouwen zich mi tijden van nood genoodzaakt zagen ze te verkoopen of ie verpanden. Zij moe ten materialen hebbenopdat zij zichzoo er bestellingen worden gedaan, aan het werk kunnen K-gevou. Zij moeten nieuwe kleedingstukken aanschaffen of de oude herstellen. Zij hebben schuld b de bakkers slagers eu andere lieden, van wie hunne huisgezinnen de noodigc levens behoeften op crediet gekocht hebbeu. Wanneer de bezigheden niet spoedig kunnen worden herval, zal men kroten van wanhoop booren die do vreugdekreten over de overwin ning zullen doen verstommen. Onze geheele klein-handel berust op het crediet, dal de groothandelaren verleenen. De hlein-han- delaren betalen nooit contant, maar bij wissels, die eerst betaalbaar zijn, wanneer de koopwaren zijn omgezet. Zoolang de eigenaar van ceu' win kel iu het leger diende werd de vervaldag vau deze wisscla geprolongeerd, maar bij zijne terug komst moet hij ze dadelijk betalen," wauneer hij zijne zaken weder wil opvatten. tieiztTrtutnttnTj1- vuegr er-mjt u'af ae~aïxor Fhrmt- rijk te betalen oorlogschatting de particulieren in Duitschland niet zal balen; dal de Duitsche nij verheid er geen voordeel van kan trekken om- dal dit geld voor een groot deel zal worden be steed lot het aanschaffen van uieuw oorlogsmate- rieel. Als een treffend bewijs van de vastberadenheid van Bismarck meldt de Tribuno bet volgende, helgeeu wij natuurlijk geheel voor rekening van dat blad laten. Toen do Rijkskanselier op 16 Juni nevens den keizer hij hei staudboeld van Lulhcr den intocht van het vereenigde Duitsche leger in Berlijn aan schouwde, ontving hij een telegram, waarin hem gemeld werd dat ceu Frauscl) regiment ouder be vel van eeu kapitein de demarcatielijn overschre den had en weigerde terug te gaan. Zonder met iemand te raadplegen, om de stemming der feest vierenden o iel te bederven, zond hij onmiddellijk een Leiegram naar Versailles met het bericht, dat zoo hel bedoelde regiment zich niet binnen eeu uur verwijderd had do vijandelijkheden dadelijk zouden hervat worden. Deze taal, de eenige die tegenover Frankrijk iets uitwerktbleef niet zonder gevolg. Binnen het uur was hel regiment niet alleen reeds ver trokken maar had de Fransche regeeriog daar enboven aan (ie.) rijkskanselier haar verontschul digingen aangeboden SPOOliWF.iilA EN «i:SD)\ï>™. iJZEREHWEGEN VAN DEN STAAT. Juli 1871. lie uren arleckcud mei eeu sterretje rijn Expres-Treinendoch meest allen roet ryluigeu van 1e. '2c eu 3e klas. Vertrek van Brugge naar Oostende: 7,17;°9.23; 10,19; 10,50; 12.36; '2.37; 5.08: °7,28en8,32 Vertrek van Brugge naar lient. Aalst, Brussel. Mechelcn en Antwerpen: 5,16;7,13; 7,3N; 10.08; 1*2.13; °3.27; 0.13; 6,13 en «.27. Vertrek van Brugge naar Kortrijk. Rijsscl, Pouai. At rechtAmiens en Parijs: 8,30; 12,25; 10 en 6,10. Vertrek van Oostende naar Brugge: 4,30; 7; 9.3b; 1*2,05; °3; 5.15; 6.05 en 8. Vertrek van Gent naar Brugge 6.0*2; °8,31; 8.15; 9,30; 1.*2*2; *4,19 °6,39 en 7.17. Vertrek van Brussel naar Brugge: •7,25; 8,10; 12,02; p3,10; eu 5,57. Vertrek van Antwerpen uaar Brugge: 5; 7.30; 2 eu 4. Vertrek van Mee helen uaar Brugge: 6,4'»; 10.4*2 cn p5,30. Vertrekt van Rijssol naar Brugge: o.i,30; 8,30; 11,05 en 4,30. Vertrek vau Parijs naar Brugge: °8,15 's avonds eu 11,05 's avonds. ijztrenwegen door het land vani wae5 enz. Juni 1871. BRUGGE - MALPEGHF.M - EECLOO GENT en r e r. u g. Pc ijs der coupons voor heen en terug, geldig alleen tol 's anderendaags lo lilas fr.2e klus 3 fr.3e klas 2 fr. Do uren seteekend met een sterretjo zijn Expres-Treinen, rijtuigen van te en 2e klas; met (u) lreinen allc-én des Vrijdags. Treinon aankomende te Brugge van: Oostende. 7.3S; 10.08; I*2.i3; 3 27 en 7.08. Blnnkenherghe. 7.05; 9.45: 12,1» cn 6.30. lloussclare, Kortrijk enz. 9.45; 1*2,05; 2,25 en 6.37. Treinen vertrekkende uit Brugge: van BRUGGE. *7,40; 9,10; 10,40; 12,45; *1,45 en7,10. Maldeghem °8; 9.10; 11,20; 1,15; °5.10; cn 7,40. EECLOO. 5,30;°8,*25;lö: 11,50;l,3o;*2,25;°5.30en8. Aank. lo GENT. 6,15; a9; 10,35; 2,20; 3,13; p6.05 en 8,3o. /Treinen vertrekkende uit Gent naar: Lok eren, St. Nicolaas, A ut werpen. 4,25; 7,05; 9,25; 10,45; 2,30; 5,05 eu 6,20. Treinen aankomende te Gent komend9 uit Antwerpen, St. Nicolaas, Lokeren. 4,45; 7,15: 8, 10,50; 2,10; 3,40; 6,40 en 8,45. Aank. te Gent. 7; 8,55; 10,10; 12,30; 3,50; 5; 8.35 eu 10.15. Treinen vertrekkende uit Gent: van GENT. 7; *9,15; 1*2,55; **2,40; *3,55; °5,lo; 7 en 9. EECLOO. 5,10; 735; °9,55; 1,35; *3,50; 4,30; 65.50; 7,4') en 9,40. Maldeghem. 6.10; 7,55; <M0,10; 1.55; *6,10 en 8. Aank. te BRUGGE. 6,50; 8,20; 10,35; 2,30; *6,35 en 8,30. Treinen vertrekkende uit Brugge naar: Oosteudc. 7,17; 8.28; 10,43; 2,37; 7,28 en 8,32. Blankenberg he. 8,30; 1*2,25 5,10; cn 6,40. Rousselare, Kortrijk, enz. 8,30; 12,25; 5,10 en 6,40.

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 2