BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. BEURSBERICHTEN. In het Silezisch Reuzengebergte vindt men bijna gecu schadelijke insecten vliegen rupsen, slak ken enz. worden daar volkomen uitgeroeid door de spreeuwen. L)e bewoners van die streken houden dan ook die diereu die hun zulke goede dieusten bewijzen, in eerezij maken houten of ook steenen woningen voor hen, die zij aan hoo rnen en huizen bevestigen en verheugen zich steeds over hun komst. Niemand zou (laar een spreeuw ecnig leed willen doeu, en de kinderen ieeren al vroeg hoe weldadig deze gevleugelde zangers voor de tuin- en veldvruchten zijn. Aar dig moet het gezang iu het voorjaar zijn aan te hooren daar allerlei geluiden door de spreeuwen worden nagebootst. Vroeger zochten de vogels zich/elven plaatsen om te nestelen, maar dicht bij de bewoonde plaatsen werd de gelegenheid hun benomen daar de oude boomen werden omge hakt. De gemaakte oestjes of huisjes vallen zeer in hun smaak en hoe dichter zij bijeenhangen b. v. 10 a 20 in eon boom of onder het dak eeuer schuur hoe eerder de vogels er naar toe vliegen. Do geweerfabrikant Kruka te Praag, wiens geweren in de Pruisische armee in gebruik zijn, heeft een nieuw model van mitrailleuse naar Pe tersburg ge/ouden om aldaar beproefd te worden. Dit wapen kan in de hand worden schonden en doet van achl-en-twintig tot twee-en-dertig scho ten per minuutdus elke twee seconden werpt hel een kogelwaarvan echter het gewicht in de opgave ontbreekt. FRANKRIJK. Een handelshuis in Marseille heeft in het na jaar in Bolgie cn oostelijk Frankrijk al de hop stengels die vroeger als zonder waarde werden weggeworpen, voor een gerina bedrag opgekocht. Hel blijkt nu dat dit ten behoeve van een pa pierfabriek is geschied het daarmede vervaar digde papier is bijzonder wit, sterk en buigzaam. De scheikundige behaudeling der sleugels is uog een geheim. ENGELAND. Men legt zich tegenwoordig vrij druk toe op het beschilderen van vogels om ze daardoor op anderen te doen gelijken, In Londen is dat be schilderen een industrie geworden. Als daar eou vogelknopmau door de straten trektwordt hij gewoonlijk gevolgd door een man als een hakker gekleed die een kanarie iu de hand houdtdie hij „zoo even gevangen"' heeft en nu te koop aanbiedt. Menigeen denkt dat de vogel ui! de kooi van den koopman ontsnapt is en vermoedt volstrekt niet, dat hij slechts een beschilderde spreeuw koopt zooals hij later gewaar word. SLR IS. In het Vaderland van Zaterdag 1 Juli leest meu onder de Rinneulandsche berichten: „Tol de nalatenschap van een aanzienlijk inge zetene te Sluis, in mannelijke linie afstammende van deu grooten schilder P. P. RüBBENSbehoort een portret op paneel van dien kunstenaar, door hem zeiven geschilderd: volgens overlevering moet in vroeger jaren eene aanzienlijke som ge boden zijn voor het stuk welks echtheid volko men schijnt te blijken: de toenmalige eigenaar moet toen aan het portret als familiestuk te veel gehocht zijn geweest om het te vervreemden vermoedelijk zal het thans verkocht worden. We hopen dal onze Nederlandsche kunstverzamelaars en bestuurders van openbare museums dien schat alsdan niet naar het buiteulaud zullen laten vertrekken." Tot nadere toelichting kunnen wij nog het vol gende mcdedcelen. io den jaargang 1826 van het maandschrift Let tervruchten van het Dept. Sluis der Maatschappij tot A, v. 't. A. wordt op bladz. 33 het navolgende gemeld over de herkomst van deze beeltenis des beroemden mans, door hem zeiven vervaardigd. „Deze beeltenis, welke alhier omstreeks hel jaar 1680 van Borgen-op-Zoom is aangebracht door Noelius Rübbens, zoon van Adriaan Rübbens en kleinzoon van Gilles of Egidiüs Rcbbens, een Antwerpenaar, berust nog, zoo als bekend is, bij de laatste nog in leven zijnde descendenle van geraelden Noelius Rübbens. binnen de stad Sluis in Vlaanderen woonachtig.'" De hier genoemde laatste desccndonte was Me vrouw Elisabeth Hennequin, geboren Rubbbns, de moeder van den lieer Johan Cornelis Hen nequin, die onlangs in 84 jarigen leeftijd alhier is overleden en in wiens nalatenschap zich het vermelde portret bevindt. OOSTBURG, 3 Juli. Bij de op heden plaats gehad hebbende «lemming over de vraag: of het beroepen van predikanten en het benoemen van ouderlingen en diakenen aan de kerkeraad zou blijven opge dragen dan wel aan een kiescollegie /on worden toevertrouwd, is met 1I2 tegen 90 stemmen in laatslgemclden zin beslistzoodal ook te dezer plaatse tot het kiezen van dergelijk collegia zal moeten worden overgegaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft, naar men verneemt, te kennen gegeven, dal hij genegen is. de vraag, of vrouwen kunnen toege laten worden lof hel examen van hulp-apothekers en apothekers, toestemmend te beantwoorden. Benoemd tot griffier bij het kantougeregt tc Hulst, ror. J. van Binsbergen, advocaat te Amers foort. De heer rar. A. M. Becius beeft zijn ontslag genomen als lid der gedeputeerde staten van Zeeland. Men schrijft uit Vlisstugen van den 28 Juni De kleindochter van den grooten Frans Naere- bout, aan wie bjj het verongelukken van haren man Frans N ierebouf als zeeloods, eo die destijds met zes kinderen aan gebrek en ontbering icn prooi was, zoo menig landgenoot hulp verleende, is niet meer. Hare kinderen verliezen in haar een teedere, zorgvolle moeder. De jongste dochter Marie, onlangs gehuwd met een jeugdig zeeman, welke hofmeester op een Engelscho stoomboot was. werd, hij afwezigheid van haren man, te Rotterdam door de aldaar heerschende ziekte aangetast. In dezen smartclijkcn toestand geheel alleen, schreef zij aan haar moederdeze haar kinderlievend hart raadplegende, ijlde haar jeug dige dochter te hulp. en de vrouw, welke Maren grootvader, haren man -en twee harer zonen op zee had verloren, keerde weinige dagen daarna bij hare overige kindereu weder en stierf aan pokken en typhus. Men schrjift uit Goes, van 3 Juli Gisteren mor en omstreeks vier ure ontdekte men brand in don korenmolen te Baarland, welke zoo in hevigheid toenam, dat de molen ten 7 ure totaal was afgebrand. Bij het instorten viel de molen gelukkig niet naar de zijde van de woning en schuur, zoodal deze perceelon behouden bleven. De bewoners van üudelande waren reeds ten 5 ure met hunne brandspuit aan het werk, toen nog de eigenaar van den molen met zijn gezin rustig lag le slapen. Een uur daarna snelde ook de brandweer van Baarland tc hulp. Er was niets geassureerd, waarschijnlijk omdat de molenaar nog slechts weiuige weken iu het bezit vau den molen was. Bij hel zware onweder dat gisteren namiddag in onze streken heeft gewoed, is de bliksem geslagen in deu korenmolen te Rilland. De wieken werden afgeslagen, doch de molen werd slechts beschadigd. Ongelukkiglijk had juist de zoon van den mole naar, een oppassend jongeling van 16 jaar. zich naar den moten hegeven om de wieken vast te zeilen. Hij werd door den bliksem getroffen en tegelijk met een ezel. den molen stond, op de plaats gedood. Gelukkig was het, dat eeo persoon zich in allerijl naar den molen spoedde, want de kleédercn van den doode stonden iu brand en waren deze niet tijdig gebluseht, dan had wel licht ook de molen iu brand geraakt. Men schrijft uit Groningen van 3 Juli Zondag, 2 Juli, heeft de eerste afkondiging plaats gehad van het huwelijk tusschen Zijne Doorluch tige Hoogheid Wilhelm AiJolph Maxiiniliaan Carl, Vorst zu Wied en Hare Koninklijke Hoogheid Wilhelmlna Frederika Anna Elisabeth Maria der Nederlanden. Uit Friesland meldt men dd. 25 Juni. Een predikant ten platlelande in deze provincie bezig inct schrijven zijnde, had hel ongeluk van zich melde met inkt gevulde pen in de hand te prik ken waarvan het gevolg was, dat de seheele arm zoozeer opzwol, dal geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hel een ge weken duurde eer de arm, welke deu leeraaar zooveel pijn veroorzaakte, weder geheel hersteld was. Er schijnen vergiftige bcstanddoefeu in don iukt geweest te zijn. l Geval spore audereu tot om zichtigheid aau. Dezer dagen overleed te Zuidhorn, in den ou derdom van 76 jaren eeo der WatcHoo-beldeu nl. een oud-soluaat, die deu slag van Waterloo in 1815 had mede gemaakt, nalatende drie zoons, waarvan twee gehuwd, en ee:te ongehuwde doch ter. Bij zyu leveu geuoot hij aan pensioen en uit het fonds 's daags een halven gulden, iu dienst blind geworden /wierf hij eene haive eeuw op deze aarde rond, zonder het zonnelicht le kunnen aanschouwen en toch wiedde hij tot op don laat ste» dag zijn eigen tuin. Hij laai aau zjjne kin deren ua een eigeu iiuis eu 140 roeden gronds behalve dat men iu een lessenaar aan contanten 400 vond en in het kabinet f l;)0, in een hoekje verborgeu. Treurig is het, d i de oude man zijn eigen vrouw en kinderen nooit gezien he ft. Op den dag der begrafenis zou de dochter aan den leeraar gevraagd hebben„Of vader nu weer zieu kon waarop do leeraar antwoordde: „Kind! van ganscher harte hoop ik dat Vader uu helder ziende moge zijn." Maandag namiddag, omstreeks kwartier na acht, werd zekere Anna Geleen uil Amby. eene jonge dochter van omstreeks 55 jaar, die met haar nichtje van de kermis van Bemelen terugkeerde, achter het landgoed de „Bergerslraat" op den openbaren weg door een deugniet haar onbe kend aangevallen. Hij wierp haar op den grond, eu zocht baar juweeltjes meester te worden. Ge noemde A. Gelecu echter groot en sterk zijnde, greep deu dief van achteren bij zijn haar, dat /.eer lang was, en benam hem op die wijze door baren gespierden arm alle macht. Er 'ontstond hierdoor een worsteling die ongeveer 20 minuten duurde. Inmiddels was 't nichtje naar 't dorp geloopen en daagde er eindelijk hulp op de arme aange vallene werd verlost en de deugniet, die voorgaf van Kassei te zijn, omstreeks 30 jaren oud sobertjes gekleed was en slechts 6 ceuts, benevens een fluitje en een dikken in een doek gebonden keisteen bij zich had, werd niet zonder tegenstrib beling naar bet gevangenhok gebracht waarop men terstond van hel gebeurde aan den wacht meester van Maastricht kennis gaf, die hem 's au- dcreudaags vergezeld van een maréchaussee kwam haleur eu uaar 't gevangeuhuis te Maastricht over bacht. Anna Geleen was oictlegenstaande haren be toonden moed zoo zeer door den schrik bevangen dat men haar *s avonds van de genademiddelen der H. Kerk liet voorzien. Thans echter is zij nagenoeg weder hersteld (Nieuwsb. van Siltard.) De naam van doctor Hutchinson is tegenwoor dig te Louden op aller lippen. Hij verzekert een onfeilbaar middel te hebben ontdekt om de cho lera te geuezeu, welk middel werkelijk ook reeds een zeer groot aantal zieken in de door de epi demie aaugelasle wijken gered heeft. Zijn middel bestaat eenvoudig iu een toepassing van colodion op de maag. gepaard gaande met de inneming van een vrij sterke hoeveelheid rum of brandewijn. Binnen eenige uren waren patiënten wier toe stand hopeloos scheendoor toepassing van dat middel weer geheel hersteld. Landbouw- en huiselijke belangen. (Onder deze rubriek zullen wij in 't vervolg nu en dan de meest praktische opmerkingen mede- deelen.) In die Hausfrau No. 22 wordt een opsomming gedaan van de verschillende thans bekende nut tige eigenschappen van petroleum, die wij hier verkort laten volgen. Natuurlijk wordt in de eerste plaats de verlichting genoemd. Daarin wordt er medegedeeld, hoe iu den laats'.en Amerikaauscheu oorlog de petroleum mei goed gevolg werd aan gewend bij gevaarlijke wouden, die er door ge zuiverd werdeu en spoedig genazen, terwijl ook de pijn verminderde. Ook bij brandwonden zijn linuen omslagen met petroleum, volgeus den schrijver, zeer aau le bevelen. Doch een zeer uitstekend middel is petroleum om allerlei iusccteu eu ongedierte te verjagen. Deze kunnen deu reuk niet verdragen en geheel onzuivere woningen zijn gezuiverd door het aan houdend baslrijkeu der uaden met petroleum. Huisdeiren, die gekweld worden met lastige gas ten, kan meu gerust met petroleum inwrijven, zij hebben zeiven geen nadeel hiervan en al zeer spoedig vermindert hun plaag. Ook tegen motten is er geen meer voldoend middel dan petroleum, onderzoekingen bewezen toch dal een stuk wollen goed, met eeu geheel broedsel van motten in eeu luchtdichte mei petroleum doortrokken kast, na verloop van een paar maanden geen enkel mot- lengaatje vertoonde. Dr. Decaise in Antwerpen beweert ook, dat pe troleum moet aangewend worden bij die huid ziekten die ontstaan door dieren, die zich onder de opperhuid voortplanten en sinds lang wenden de veehouders dit middel aan bij uilslag van hun vee. Petroleum in oen ruollengang gegoten ver jaagt ook deze dieren, die hel in sommige tuinen en bosschen zoo heel lastig kunnen maken Maar ougedierte op hoornen en plauleu kan er uiot door verdreven worden, daar deze er uiet tegen kunnen. Enkele bloemen sterven of kwijnen reeds als ze dicht bij een petroleumlamp staan. Verder is het bekend hoe men roeslvlekkeu kan verdrij ven door het wrijven met petroleum en hoe deze bij macbieueriën de stijf geworden olie oplost. (Onze lezeressen hebben dit stellig wel ondervon- deu bij hare uaaimacbiues. Zouder eeuig nadeel kan men ze met eeu penseel ferm bedruipen met petroleum en daarna op de gewone wijze reinigen. Ook flesschen die vettig zijn reinigt meu er mede en ter desiufectatie wordt ze met goed gevoig gebruikt. (Ons Streven.) SLUIS, Juli 1871. BEVALLEN: 9 Juni. F. B. Tanghe, geb. Baddaert, z. 16. J. Maas, geb. Norlier, d. 21, A. M. Faas, geb. de Jonge. GEHUWD 21 Juni. P. J. de Lange 31 j. jm.en M. C. Düsebout, 21 jr., jd. -- 21. J. B. Cauwels. 33 jr. jm.. en R. Coppens, 40 jr., Wed. J. B. Baets. PRIJS-COURANT DER EFFECTEN AMSTERDAM 6 Juli 1871. Nederland. sCerlifi. W. Schuld. 2'/2 pCt. 52'/8 °dito dito 3 62 °dito dito 4 84'/. °Aand. H. Maatsch. 4!/2 dito exploitatie Ned.

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 3