Algemeen Overzicht. BUITENLAND. dit is de Hulpofficier van Justitie verplicht het bewijs te leverendat wij ons (behalve voor den Koning en Zijnen verte genwoordiger) voor iemand, wie ook, diep gebogen hebben, 't Hoofd bogen wij meer malen, maar anders zijn we gerust. Dat wij ons ooit iemands onderdanige dienaar ge noemd hebben is een aperte leugen. Die woorden, die titel mogen in 't woordenboek van Dk Boer voorkomen, mogen hem ont snappen bij 'I verlaten van het parket van den Officier van Justitie of den Procureur- Generaal, wij hebben ze nooit gesproken, nooit geschreven de Meer De B. bewijze liet tegendeel. Uw ideeën van Godsbestuur overigens laten, we verder onaangeroerd wij hebben geen lust een warklomp te ontwarren alleen de dwaas ontkent bet Godsbestuur en zet zichzelven op 't altaar. Het pleidooi voor Mr. Van Houten wij spreken van hem altoos als van den volks vertegenwoordiger) gaat mank bij gebrek aan bewijs. Zijne woorden zijn in bet bijblad der Nederlandsciie Staats Courant te vinden en ze voegen beter in de Commune van P.- rijs dan in de Nederlandsche Statenzaal, beier in de kolommen van dc Vrijheid en dergelijke organen van razemlen, dan in dat bijblad. Ziedaar nog eens ons gevoelen over het opperhoofd der Nederlandsche Commune. Overigens, wat onze onwaardigheid betreft om diens mans schoenen te binden, die (jualifieatie kan niet anders dan ons in het oog aller vMdenkenden doen rijzenwij kennen ons te goed om ons tot zulk een vernederend werk te leenen Wij hebben want dit is, vooreerst, het laatste der zoo uitgebreide hoofdartikelen dat wij schrijven wij hebben nog eene opmerking. In dé laatste jaren is er in Nederland, en ook elders, eene soort van menschen opgestaan, die we niet beter weten te karnkteriseeren dan door het spreekwoord „Hij heeft een klokje hooien luiden, doch weet niet waar de klepel hangt", op dezen toepasselijk te maken. Het zijn allen eene soort van Jacoh de Vletters. Ontevreden met eene min of meer afhan kelijke positie in «ie maatschappij, wijten zij het onrecht, door enkelen gepleegd, aan allen zij zien het verkeerde daarbij komt, dat ze meenen zoo verstandig te zijn, dat zij den oorsprong van dal verkeerde kunnen nagaan en «lus de bron van dat verkeerde kunnen stoppen. Vlugschriften en dag- en weekblaad jes, door zoogenaamde mislukte genieën ge redigeerd, is hunne dagelijksclio lectuur, hun éënig geestesvoedsel. Als men ze ontmoet, dan kan men aan hunne gi'heele houding ziéndat ze zeggen Let maar op mij ik ben ook iets ik weel ook wel watWaarom miskent gij mij Enz. te veel om te noemen. Nu heeft men nog eene klasse van menschen en velen van de evengenoemden belmoren er tegelijk toe die niet lezen kunnenWatDie niet lezen kunnen? Zeker. Ze kunnen wel letters aan elkander koppelen: ab ab eb eb, en nog een beetje meer doch lezen, lezen wat <ir staat, lezen wat de geest van een geschrift is, dat kunnen ze niet; dat kan ook Mr. De Boer niet. 't Bewijs? Zijn eigen schrijven aan onsMr. De Boer Brigadier der Koninklijke Nederlan sche Maréchaussee te Sluis, kan niet lezen Anders zou hij heter schrijven en b. v. den Ncdcrlnndschen weigever niet beschuldigen van willekeur. Oimoozele eenvoudigheid! Nog eens«lit is het laatste der groote hoofdartikelendaarom nog een enkel woord Onkunde betrekkelijk onze positie heeft ons bittere gewaarwordingen bezorgd en in sommiger o«»g hatelijk gemaakt. Daarom nog propos van (Ie verkiezingen dit Waarom hebben wij de candidatuur van den Heer Tak voorgestaan J°. Omdat de Heer Tak een kundig, verstandig man is, wat ieder uit zijne han delingen (beter dan veel praten) kan zien. 2°. Omdat de Nieuwe Middelburgsche Courant hem bestreed met wapenendie geen Christen betamen. 3o. Omdat een groot deel der orthodoxe of anti-revolutionaire partij den Heer Dr. Klijper een drijver noemde. 4°. Omdat een gedeelte dier partij er op uit was om verdeeldheid te zaaien in eigen gelederen en zoo een ander binnen te smokkelen en 5°. Omdat dc anti-revolutionairen en Ultramonlanen een monsterverbond gesloten hadden, dat den Christen niet betaamt want het doel heiligt de middelen niet. Men mag geen kwaad doen, opdat er goed uit voortkomen zou Hiermede neemt voorloopig onze strijd een EINDE. Do volgende, naar onzo meening niet geheel onjuiste beschouwing, vinden wij iu de officieuse Norddeulsehe Ailgomeine Zeitung: Meermalen is gehandeld over de vraag, of de door Duitschland aan Frankrijk opgelegde oorlogs schatting te hoog was of niet, en of Frankrijk al dan niet in staal zou zijn den last van vijf mil liards te dragen. Do een gaf op die vraag een bevestigend, do ander oen ontkennend antwoord weder anderen verkeerden daaromtrent in twijfel. Thans mogen wij haar ten volle beslist houden, en wel door het programma dat de heer Thiers voor dc Nationale Vergadering te Versailles ontvouwd heeft, in de eerste plaats omtrent de ieeniug en den finantiëelen toestand in Frankrijk, en voorts met betrekking tot de toekomst van «Jat land. Fiankrijk is thans builen twijfel genoodzaakt zijn huishouding zuiniger in te richten dan tot nu toe. Het moet de opbrengij^cr hulpbronnen vermeerderen en ze aan don andereu kant zoo spaarzaam mogelijk bestoden. Desuielterniu denkt de heer Thiers volgens dat programma zelf* in de verte niet aan vermindering der legermacht en «Ier vloot, waarop toch het meest te bezuinigen zou wezen. Integendeel hij wil zoowel de eene als do andere weder op den vorigen voet gebracht en daarop gehouden zien, ja. hij wil het leger nog mei een reserve van 990,000 man versterken. Wij zien daarin het duidelijke bewijs, dat men in de kringen der regeeriu* van Versailles het denkbeeld, dal Frankrijk lot het beheerschen van Europa geroepen is, nog geenszins heeft opgege ven, en dat men steeds vas'hou.il aan een phrase, die in den vorigen herfst tijdeus de rondreize van den lieer Thiers do hoop en hel bewustzijn der Fransche staatkundigen uitdrukte: „l'Europe uo vetil pas changer Ie malt re." Maar bijaldien nu dc Fransche regeering hare begrootiug van oorlog tol hetzelfde cijfer als vóór den oorlog denkt op te voeren indien de Fran- scheu, naar het schijnt, zonder te bezwijken, onder ongunstiger omstandigheden dan vroeger, de oude militaire lasten mecncn te kunnen dragen, dan moet de van hen verlangde schatting eer te laag dan te hoog gesteld zijn geweest. Nog iels Frankrijk wordt van gecnc zijde bo- dreigd of belaagd, on dus verraadt hei voornemen van zulke ontzettende toerustingen blijkbaar vij andige plannen, on moet het voordragen daarvan met ecu bedreiging der naburen gelijk gesteld worden. Op ilie heide gronden vervalt, onzes inziens, alle zedelijke verplichting om ter zake van dc oor- logsschailing inschikkelijkheid tc betonnen. Tegen deze beschouwing komen de Fransche dagbladen op. Zij zijn verbaasd over het Duitsche blad, dat het den heer Thiers er een verwijt van maakt dal hij de uilgaven voor leger en vloot wil behouden. Zij zeggen, dal dit zaken zijn, welke tot de binneulaudsclie reorganisatie behooren en Frankrijk alleen aangaan. Het succes, aan de Fransche leening ten deel gevallen, overtreft alle verwachting. De inschrij vingen toch bedroegen, blijkens mededeeliug van den minister van Finantiën i«i de nationale ver gadering van Woensdag, in den lijd van zes uren 4'A milliard, terwijl nog uiel ecus alle inschrij vingen uit de provinciën en het buitenland hekend waren. Wij kunnen er bijvoegen, zeido de minis ter, dat wij tol geen enkel middel de toevlucht hebben genomen om de inschrijvingen aan te moedigen. Wij hebben geen enkele centime aan de beurs gegeven, oiu de koersen staaudo te hou den. flet resultaat zijn wij geheel verschuldigd aan de almacht vau het crediet van Frankrijk, en wij kunnen dus zeggen dat dit resultaat voor Frankrijk de zekere grondslag zal zijn vau zijn toekomsligcü voorspoed en grootheid. Parijs heeft alleen voor ongeveer V/2 milliard ingoschreven. De provinciën, die lot dusverre bij leeningen nim mer meer dan 500 miliioen hadden geleekend, zouden ons ruim een milliard en het buitenland eveneens een milliard. Wij zullen dus, besloot den minister. Frankrijk spoedig van het vreemde juk kunnen bevrijden, spoediger dan wij hadden gehoopt. Eu wij kunnen de verzekering geven aan allen, dat wij niet de bij de conventie bepaalde termijnen zullen afwachten, om den vreemdeling den vadcrlandschen grond te doen verlaten. De dezer dagen zoo dikwijls besproken on her haaldelijk vastgestelde revue van de Franscho troe pen voor en in Parijs, is jl. Donderdag te Long- champs gehouden en in de beste orde afgeloopen. De houding der troepen wordt algeraeeu geroemd; van het roepen: Vive l'Empereur geen zweem of schaduw; daarentegen herhaalde en met geest drift geuite kreten ter eere van Thiers, Mac-Ma- hon en de leden der Nationale Vergadering. De Volks-Zeit. meldt het volgeode„Reeds voor den groolen oorlog hebben wij dikwijls ge legenheid gehad over een verschijnsel in Duitsch land te klagen, dat men bij de Franschen chau- vinisinus noemt en dat bij ons voor patriolismus wil doorgaan. Hoezeer men ook van vredeliefde spreekt en er tegen protesteert, dat Duitschland zich in de binnenlandsche aangelegenheden van andere staten wil mengen, zoo zien wij toch elkeu dag in sommige bladen de leer verkondigen, dat het lol van Europa thans te Berlijn beslist wordteu dal de wereld zich getroosten moet, dal haar zwaar tepunt en de hoofdstad van Frankrijk naar die van Duitschland verlegd is. En werkelijk, er is geen naburige staat, wien meu dat niet reeds onder hot oog gebracht heeft. Nederland. Bolgie, Zwit serland, Engeland, Oostenrijk en Rusland zijn reeds herhaaldelijk' op zachleh of strenger toon vermaand geworden, dat men met hen wel eens afrekening zou kunnen houden. Dat zoogenaamde patriotisme ziet niet in, dat men zoodoende een gebrek overneemt, dat men bij de Franschen ia de dagen van huu militairen roem zoo vaak heeft veroordeeld." BELG IE. De burgemeester van Luik heeft bij den ge- meenleraad een krediet van 257 francs aangevraagd ter aanschaffing van oen wagen, bestemd tot het vervoer vau op straat gevonden dronkaards. DUITSCHLAND. Het Saksische leger heeft iu dezen oorlog zware verliezon geleden aan dooden en gewonden. Maar vooral verschrikkelijk is hel aantal vermisten. Zoo is men ondanks alle nasporingen nog niets ie weten kunnen komen van niet minder dan 439 onderofficieren en manschappen alleen vau het 12e legerkorps. Het Bcrlfinsch postkantoor is een der drukste kantoren op het vasteland. Iu 1870 werd daar aan port ontvangeu 1.535 695 thaler. Ruim 24 miliioen brieveo werden ontvangen en bijna een gelijk getal verzonden. Bovendien werden 2.296.854 paketteu en geldzendingen ontvangeu. terwijl 60 miliioen stuks dagbladen werden gedistribueerd. Dagelijks hobbeu dus ongeveer 250.000 bestellin gen plaats gehad. Op ioderen bewoner kwamen 31 brieven. In Keulen op iederen inwoner slechts 11. Te Kroonstadt. in Zevenbergen, trok het ge zelschap van een café-chantant door. waaronder zich eene zeer schoone zangeres bevond. Een jong koopman in die stad vond haar zoo mooi, dat hij vijftig gulden bood voor een kus onder vier oogen. De zangeres achtte vijftig gulden vooreen kus in eer en deugd een aanuemelijken ruil en de koop man gaf den kus. maar daar hij geen geld genoeg hij zich had liet hij zijn gouden horlogeketting aan de schoone tot pand. Den auderen dag kwam hij dien echter niet inlossen en de zangeres deed den ketting taxeeren. Deze was verguld. Zij be geeft zich daarop naar den winkel van den koop man koopt voor vijftig gulden aan waarde tm geeft den ketting in belaliug. De compagnon, die van de geheele zaak niets afwist, weigert die betaling aan te nemen; daarop komt dc eigenaar te voorschijn, die alles ontkent; maar de zangeres roept dc ttisschenkomst der politie in, en de jonge koopman wordt gerechtelijk genoodzaakt zijn ket ting voor vijftig gulden iu te lossen.

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 2