Algemeen Overzicht. b[\m;\l\\d. (Jcelt, althans niet onbepaald. Zij zal echter de proef nemen om hem te steunen en 't aan het oordeel des publieks overlaten om in dezen uitspraak te doen. Het zal de Redactie aangenaam zijn, het oordeel des publieks over dit plan, na eenigen tijd, te mogen vernemen. Opmerkingen aan het hulppost- kantoor Aardenburg onder het woord Weekblad, zullen haar zeer welkom zijn. Ons plan is dan, voorshands het hoofd artikel te beperken en Ie wijden aan Ge meente en Landbouwbelangen en daarentegen een meer uitgebreid politiek overzicht te leveren. De schrijver der hoofdartikelen rekent zich tot heden tegenover het publiek ver antwoord. Gebrek aan slof was er in onzen veelbewogen tijd niet. Elke week trad hij op, meestal, ja in den regel, met eigen werk. Vele onaangenaamhedenvooral van de zijde der waanwijze zich noemende modernen, doch die met de echte gemoedelijke mannen dor moderne richting evenmin iets overeenstemmends hebben, als wij met de Kaffers of Boschjesmannen vielen ons ten deel. Zij zullen ineenen dat wc ons terugtrekken. Ze verheugen zich met eene doode mees. Komt ons plan lot rijpheid, dan verschijnt er een maandblad uitsluitend gewijd aan beschouwingen in den geest onzer hoofdartikelen en waarvan de Redactie in 't openbaar zal optreden. Staatsaangelcgcüheden van dadelijk belang waren in don laalsten tijd slechts weinig aan de orde van den dag. Daarentegen wordt dagelijks meer en meer do aandacht op Frankrijk gevestigd „Zal Frank rijk opstaan uit den afgrond, waarin de oorlog en de parlijwoelingen dit land hebben geworpen, of wel: is zijne rampenreeks nog niet ten einde en moet het bezwijken Tusscheu dezo tweo stel— lingeu staat Frankrijk ingesloten. „De heilig1 eendracht is hel zout, dat land cn staat in wc/en houdt" heeft een groot Nederlandscb dichter gezegd. In dien grondregel is ook Frank- rijks redding gelegen. Maar do eendracht die ln tegenwoordige om standigheden de hoofddeugd der Franschen zou moeten zijn, ontbreekt hun meci dan ooit. In do kamer staan do monarchalen 011 do re publikeinen al vijandiger [tegenover elkander. De verbitterende kwestie van den regoeringsvorm blijft do leden verdeden. Wel gelukte het aan Thiers de oplossing ervau te verdagendoch de kwestie zelve dringt zich gedurig meer en meer op den voorgrond. Den 2 Juli hebbeu de verkie zingen plaats voor het vervullen der in do kamer openstaande zetels en daardoor sluipt weder het ontzaglijk vraagstuk van 's lauds regoerings vorm tusschen de twee partijen iu. 't Gevolg hiervan is: Wederopwekking der staalkundige driften en vernieuwing van den tweespalt bij het volk. Middelerwijl neemt een andere, een meer dan do Duilscbers te duchten vijand do gelegenheid waar om Frankrijk lo overrompelen, liet is t socialisme, die gedrochtelijke vrucht onzer ma- tericele eeuw, het socialisme, door dc Internatio nale vertegenwoordigd, poogt iu de aanstaande verkiezingen lo zegepralen... Omzettend verschijnsel! Een eedgenootschap tegen al do grondslagen der samenleving komt oponlijk voor den dag, bemoeit zich met de ver kiezingen voor de wetgevende vergadering, geeft zendbrieven uit, richt manifesten aan bel volk, beveelt zijne caudidaleu aan en doet zich gelden als eene inachligo staatspartij Dit alles wordt uu to Parijs gezien.... Na de bloedige nederlaag door de roode repu bliek, door hel socialisme, door de Internationale over ecu vijftal weken geleden, dacht elkeen de draak der revolutie cn van den opstand is ver pletterd. Dit is zoo niethet monster, dat tweo maanden lang te Parijs woedde, werd onkel neer geveld, en reeds steekt hel hel hoofd weer op. Dezer dagen spant de partij van den opstand al hare krachten iu om door de stemming op 2 Juli alles terug te nemen wat ze niet door 't geweld kou behouden. Ziedaar nieuwe gevaren, welke Frankrijk be dreigen Kiest Parijs door do schuld van 'talg..neen stemrecht eu de onthouding der eerlijke lieden eene radicale volksvertegenwoordiging, dan is de opstand der hoofdstad tegen de departementen bestendig, Frankrijks ondergang onvermijdelijk en onherstelbaar! Gelukkig dat zulk een ontzettend gevaar de oogen heeft geopend van allen, die nog voorordo en eigendom optreden. Te Parijs hebben al de gematigde dagbladen een verbond met elkander aangegaan om de strekkingen der Internationale te bestrijdeu en hare candidaten iu de aanstaande verkiezingen het onderspit te doen delven. liet is evenwel niet alleen te Parijs dat de In ternationale hare slem en baren invloed doet gel den. iu alle groote sleden treedt zij op, en stout en onbeschaamd durft zij hel gedrag vau haro aanhangers verheffen de gruwelen, te Parijs ge pleegd, worden door haar verheerlijkt eu ze weet, dat zulks ook door sommige onverlaten elders, ook in Nederland en Belgie, gebeurt. De opperraad der Internationale zetelt te Lon den. Van bier hebben de saamgezworenen een manifest over Europa verspreid, waarin het ge spuis geprezen wordt wegens de schelmstukken onlangs te Parijs gepleegd. „Sedert Pinkster 1871 (zegt het manifest), den dag dat de opstand over wonnen werd, kan er noch wapenstilstand noch vrede meer bestaan tusschen de Fransche werk lieden en hunne werkmeesters Eu verder de werklieden cn de gemeeutc vau Parijs zullen in eeuwigheid geëerd worden als zijnde de voorloopers van eeue nieuwe samenleving." Dit stuk is niet alleen geteekend door de leden van den opperraad der Internationale voor Enge land, maar ook door hare briefwisselende secreta rissen iu Frankrijk, Duitschlaud, Nederland, Delgie, Zwitserland, Spanje, Italië, Hongarije, Denemar ken, Polen en do Vercenigdc-Slateu van Amerika. 't Is ecue bedreiging voor Europa, eeue waar schuwing tevensDat dc vorsteu eu volken zich hoeden Meer dan ooit is die Internationale het schrik beeld vau Frankrijk van Europa. Eeuige bij zonderheden over de strekkingen van dit eedge nootschap, hetwelk helaas ook iu Nederland optreedt, kunnen niet anders dan met belangstelling gelezen worden. De Times, ecu blad uit Londen, schrijft daarover het volgende l)E IXTliÏÏfUTIOSAiË. De toestand in Parijs is nog alles behalve ge ruststellend. Do voorstanders van do Commune komen; weer op: van den schrik hunner nederlaag bekomen scheppen zij weer vcrschen moed niet iu zulk eene male om op nieuw openlijk in oproer te komen maar men begint geheime samenkomsten iu te richten om over den stand vau zaken te beraadslagen, manifesten uil te geven, iu het zuiden vau Frankrijk beweging te maken in "t kort om ons te overtuigen van het feil, waaraan wij reeds begonnen te twijfelen, dat zij nog bestaan. Dc slaat van beleg, die reeds opgeheven moest zijn, duurt voort. Do schildwachten eu patrouilles ziju talrijker dan ooiteen nieuw decreet werd afgekondigd betreffende het bezit van revolvers en petroleum; dagelijks vindt men iu de riolen een grooten voorraad brandmaterialen en vernie- lingswerklüigeualles duidt aan dat het vuur nog onder de asch smeult. Dc op handen zijnde verkiezingen zullen in het zuiden van Frankrijk aanleiding geven om de maskers af te werpen, eu zonderlinge dingen zou den moeten gebeuren eer alles rustig afliep. Dij ecu persoon, die der politic to Lyon in hauden viel, vond men een uitvoerig programma van eene roode omwenteling. Het is in drie af- deelingen verdeeld: de oprichting van een geheim comité van algemeen welzijn; do samenstelling van een middencomité der nationale garde (men bedenke wel, dat de regeering het nog niet ge waagd heeft de nationale garde te Lyon te ont wapenen) en eindelijk het herstel van eeue duur zame regceriug. Elke dezer drie hoofdafdeelingen bevat talrijke ouderafdeeliogen de laatste niet minder dau 27 en uit het geheele stuk blijkt, dat de Commune in Frankrijk niet alleen nog leeft, maar dal zij heeft besloten haro aanstaande werkzaamheden naar een vast plan ten uitvoer te brengen. Ouder de bepalingen der laatste afdecling vindt men het uitroeien van dc conservatieve drukpers cn hel op militaire wijze bezetten van de drukke rijen dezer dagbladende Duilscbers te verzekeren, dat de oorlogsvergoeding striklelijk zal worden betaalddezo te dekken door dcu bijzoudereu eigendom der .ijken, aangezien die Napoleon tot den oorlog dreven; de wegneming van den eigen dom van alle kerken en van alle personen, welke weigeren met de Commune gemeenezaakte makon; het aanhouden van een groot gotal gijzelaars, onmid dellijk dood te schieten, zoodra de Commune door de troepen wordt aangevallenvoorbereidende maatregelen tot een aanvallenden oorlog legon de regeeriügstroepeu in het zuiden van Frankrijk eu het tegelijk tijdig inrichten van den opstand iu al de steden, enz. In Delgië heeft de kamer der volksvertegen woordigers verleden week dc beraadslaging voort gezet over het wetsontwerp op de belastingen. Gelijk men weet, is het bestemd, om aan het rijk 't verlies te vergoeden van eenige belastingen, die men zou afschaffen, de grondlasten te verhoogen en levens de lijdelijke vrijstelling van belasting op de nieuwe gebouwen iu te trekken. Het wetsontwerp outmoelte des te meer tegen stand iu de kamer, doordien eenige groote steden eene belasting op do nieuwe gebouwen hebben ingesteld zoolang er voor deze geene rijksbelas ting betaald moet worden. Verhoogiog van grondlasten, zoo redeneoren de VJaamsche bladen, boo gering ook, drukt altycl op den landbouwer, en deze is maar al te veel belast en bezwaard. De groote fortuinen zitten *n de portefeuilles en in de geldkoffers. Deze zou men moeten zoeken te treffen. Wij zijn het er volkomen eens mede. Donderdag, 22 Juni, kwam het lot eene stem ming over het wetsontwerp, Artikel 1, waarbij de rechten op de sterke dranken worden afgeschaft, werd mei 57 legen 3G stemmen aangenomeu. liet verhoogen van de grondbelasting werd aanvaard met 54 legen 39 stemmen. Art. 1 luidt ais volgt: „Het slijtrecht op sterke dranken, ingesteld bij de wet van 1 Dec. 1849, en het slijtrecht op tabak in blaren, snuif, sigaren of anders bewerkt, ingesteld bij de wet van 20 Dec. 1851, zijn met 1 October 1871 afgeschaft. De slijt— rechten over 1871 zullen niet medogerekend wor den bij de rekening van den censusBepaling, waardoor eeue menigte herbergiers en drankver- koopers van het kiesrecht uilgesloten zijn. „Art. 2. Hot bedrag der grondbelasting, ten voordeelo van den staat geheven, is bepaald op 7 ten 1 GO van hot belastbaar kadastraal inkomen." Art. 3 betreft bet intrekken der vrijstelling van de grond belasting op nieuwe gebouweneen wet, gelijk men weet, in Nederland van kracht en tijdens onze verceniging mot België lot aanmoediging van bel bouwen van nieuwe woningen ingevoerd. Men ziet, do zwarte slippen zijn velo. Intusschen gaat het kloeke Germanic voort met, ondanks den hoou en smaad, ondanks de spotternijen van de den Frauschman bewierookende pers, losbandig als zij, ook bij ons, is, zich inwendig lo versterken. De heldenfiguur van Frederik Willem herinnert ons aan onze eigene heroën den Zwijger en zijn ver bond met den machtigsten monarch Willem III met zijne laatste gracht om in te stervenZie, wij zijn geene voorstanders van het oude, omdat het oud is, maar alleen dan wanueer wij 'l herken nen als goed maar deze geest van godsvrucht en vaderlandsliefde schijnt het jonge Nederland maar al te zeer te ontvallen. AARDENBDRG, 25 Juni. Heden hield alhier de nieuw beroepen Leeraar der Hervormde Ge meente, Ds. H. G. Wiltebol, van Relranchement tot ons gekomen, zijne plechtige intreerede onder ous, mei de woorden van Ephesen IV vs. 13. Hij werd tot ons ingeleid door zijnen vriend Ds. Panlekoek van Amsterdam, met eene leerrede over Rom. VIII vs 96. Ook de 21 Juni werd alhier en in naburige gemeenten door de Katholieken als een feestdag gevierd. Alom woei de nationale vlag met db kleuren van den Paus als wimpel of vlag daar nevens. Des betreffende lezen wij in een vldamsch blad het volgende bericht: Ook in de Zeeuwsche gemeenteu is het jubel feest yau Z. H. dcu Paus met luister gevierd, fn eene werd hel volgende opschrift boven de deur van een Israëliet opgemerkt: Al ben ik Jood en Smous Toch vier ik voor dcu Paus. Is het eene anecdote, dan is ze voor rekening vau den vinder. Onderscheidene Vlaamsche Dagbladen klagen zeer over het mislukken van het Taal- en Letter kundig congres, dat dit jaar te Middelburg moest gehouden worden en nu, evenals ten verleden jare, is uitgesteld wegens do pokken-epidemie.

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 2