NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VAN WESTELIJK ZËEUWSCH-VLAANDEREN. No. 43. Twaalfde Jaargang. A0. 1871. Een woord aan onze lezers bij de aanstaandeVerkiezing voor de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal, in lief, Hoofdkiesdistrict Middelburg. Dit Weekblad verschijnt iederen Dinsdag en Vrijdag. Prijs der Advertenliëuvan 1-5 regels 0,75 elke regel Prijs per drie maanden voor het voormalig 4de district van Vrnrlao* Q Tnni daarbovEj13^12Groote letters naar het getal gewono Zeeland 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco J O «Jltlll. regels aie zij beslaan, per post f 1,30. Afzonderlijke Nummers ƒ0,05. Ingezonden Stukken en Brieven, de Redactie betreffende, benevens Advertentiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, te bezorgen bij den Uilgever dezer, alles FRANCO, behalve de bekende Correspondentiën. Wij ontvangen eene Circulaire van den volgenden inhoud Geachte Kiezers I Bij de verkiezing van een Lid voor de Tweede Kamer, waartoe gij a. s. Dingsdag weder geroepen wordt, nemen wij de vrijheid U met een kort woord te wijzen op het hooge gewigt van het uitbrengen Uwer stem. Er bestaat toch hij de meeslen Uwer, gelijk nog weer pas gebleken is. eene jammerlijke onverschilligheid om van dit, U in den weg van Gods Voorzienigheid verleende regt gebruik te maken, en alzoo de belangen van het vaderland daadwerkelijk te behartigen. Dat is een be droevend verschijnsel; dubbel bedroevend in de gewiglige tijden,die wij beleven en te gemoet gaan. Vooral openbaart zich die onthouding van de stembus bij diegenen Uwer, welke hetzelfde beginsel met ons belijden. Kan dat uit de meening voortvloeijen datUwe stem toch niet baten zal? Dit zou hoogst onvoorzichtig wezen, want eene stem beslist somtijds, (a) Of roeent gij dat Uwe kennis niet zoo ver gaat, dat ge een goed Afgevaardigde zoudt kunnen Liezen Dezulken lichten wij bij deze gaarne voor. bOf ook verkeert gij in de overtuiging dat Gods Woord U verbiedt Uwe regeerders te kiezen, omdat zulks een ingrijpen zou zijn in een regt, hetwelk uitsluitend aan God toe komt Vergunt ons dan U te verzekeren, dat Uwe stemwelke (jij uitbrengt op een ertegen- woordiger die God vreest, niets minder is dan eene getuigenis tegen de Gods-miskenning onzer dagen. Gij inoogt u daarom niet onttrekken wantCuiusTos heeft ons lol getuigen geroepen. Bedenkt dit wél. Aan bestuurders die den Heere vreezen heeft ons vaderland dringend behoefte. Uwe stem die gij uitbrengt op zulke mannen is eene openbare belijdenis van Chris tus, een steunen van Zijn Rijk. Uwe stem, die gij hun onthoudt, is een lijdelijk verzet tegen de komst van dat Koningrijk. Daarom, nog eens Bedenkt dit wèl I De toestanden zijn niet meer als vóór 25 jaar. De tijd wordt ernstig, en de lijn tusschen vrienden en vijanden van het kruis van Christus dagelijks scherper ge trokken; onzijdigheid, ook in het staatkundige, is weldra niet meer mogelijk, en willekeurige onthouding van het verkiezingswerk wordt als zoodanig een feitelijk steunenvan hen die Chris tus beoorlogen, (cl Op grond hiervan heeft onze, thans over het geheele eiland uitgebreide kiezers-vereeniging in hare vergadering van den 20s,cn April laatstleden tot candidaat gesteld voor't|:J maatschap der Tweede Kamer: Dr. A. KUIJPER te Amsterdam. Alle berigten, die wij aangaande dezen on verschrokken strijder hebben ingewonnen, stemmen hierin overeen, dat wij het bepleiten onzer hoogste nationale belangen aan hem veilig kunnen opdragen. De vrceze Gods is voor hem het beginsel van alle, ook van Staatsmans wijsheid. God heeft hem eene ongewone mate van uitnemende gaven en talenten geschonken, en daarbij eene vastheid van beginsel als wei nigen in onze dagen van onbeslistheid bezitten, welke hem bewaart voor méégaan met open bare of bedekte vijanden. Wij meenen in vollen ernst, dat Dr. A. KUIJPER de man is aan wien wij in de Tweede Kamer behoefte hebben nu het volk zich in rjlaals van God stelt; (d) nn onze kleine minderheid onder het schoone doch onwaardige masker van liberaliteit wordt verdrukt, en veler consciëntie geweld aangedaan door willekeur en partijdwang (e) nu de kwestie vanvrij onderwijs zoo noodzak el ij k aan de orde be hoort te komen; (f) nu onze kieswet zou moeten worden veranderd, als die met kunstmatig overleg het meerendeel onzer vrienden belet te stemmen, of hunne stem men krachteloos maaktfgj nu alle staalskrachlen worden aangewend om in het opkomend geslacht ons volk te ontchrisle- lijkendit volk weleer groot en magttg geworden door hel vasthouden aan Gods inzettingen, (h) Om al deze redenen, geachte kiezers, den strijd aangebonden Het is een wettige, een Gode welbehagelijke, een noodzakelijke strijd Het is een strijd om onze heiligste, door het bloed onzer vaderen verworven reglen; voor de waarachtige belangen van ons en onze kin deren! Al zijn wij eene minderheid, wij zijn machtig door ons beginsel. En, zoo in één district, dan voorzeker in het onze, in Walche ren met Zeeuwsch Vlaanderen waar over 't alge meen nog godsdienstzin heerschende is, bestaat de mogelijkheid dut vereende krachten eene gewenschle uitkomst opleveren. Maar dan ook eenparig; dat geen kiezer thuis rlijveI Niet een mag ontbreken. De nood der tijden en Uwe verpligting als christenen dringen U daartoe. Welaan! niet langer alleen geklaagd over onderdrukking maar, vooral ook den weg der middelen ingeslagen om tot beteren toe stand te geraken! De gelegenheid daartoe is thans voor een ieder Uwer geopend. Maakt er een ijverig en dankbaar gebruik van. Doet als Nehemia; weerspreekt Uwe belijdenis niet; maakt U getrouw op, gelijk hij deed; en de God des Hemels doe het ons gelukkenLaat alle nevenbedenkingen los, en kiest Dr. A. KUIJPER. (f) Het Bestuur der Centrale Kiezers-Verteni- ging in Walcheren Nederland en Oranje" te Middelburg (geteekendenz. Middelburg, Junij 1871. Wij hebben eerbied voor ieders gevoelen, wanneer wij meenen dat dit gevoelen op de billijkheid berust; wij hebben eerbied voor ieders gevoelen, wanneer wij weten, dat dit gevoelen op do heilige waarheid steunt; wij huldigen zelfs gaarne het gezag, wanneer wij zien, dat dit gezag berust op de gees tesgave der kennis. Wij hebben bovenstaande circulaire aandachtig gelezen. Welnu, wij willen daarop in het volgend opstel onze aanmerkingen mededeeien, én om het belang der zaak zelf, én om den wille der waarheid. Wij hebben achting voor mannen als de Heer Koole c. s., zooals ze rond eii open hunne circulaire onderteekenen, doch of zij tot dat gezag behooren, dat wij zoo gaarneop grond der geestesgave der kenniswillen huldigen, moeten wij betwijfelen, doch wij willen de circulaire zelf bespreken „Prof Opzoomer vraagl of indien de godsdienst alles in bel leven wezen moet dan ook liet geheele Staatsrecht door de christenen op den Bijbel moet gegrondvest worden? Ik beantwoord die vraag toestemmend. De Stalen komen oorspronkelijk tot stand door eene wijsheid, hoogcr dan die van den ruensch, door de wegen en middelen der Voorzienigheid, door om standigheden die ons te machtig zijn. Zij bestaan dus aanvankelijk door droit devin (goddelijk recht). Dit tijdperk zijn wij thans nog volstrekt niet geheel ont wassen. Hel menschelijk geslacht is zijne eigeue staatsvormen en zijne cigeno historie nog niet meester. Hel was eeno dwaliug, ofschoon eeno edele dwaling, van de l-'ransche revolutie der vorige eeuw, zich daaromtrent illusion te maken. Maar ééns zulten ook de stalen geheel eu al ziju hel eigen kunstwerk van den mensch." Prof. M. des Amorie van der Hoeven. Over het wezen der godsdienst en hare betrekking lot liet Staatsrecht Wij beginnen met te vragen Is, daar Mr. Tak moet aftreden, Dr. Kuijper nu zooveel beter, kundiger staatsman, dat het wenscbelijk zijn zou Mr. T. te verwijderen en Dr. K. te verkiezen Dat blijkt uit de Circulaire niet. Onze conclusie is dus; Verwerp liet ge kende goede niet om liet onbekende. Wij hebben de Circulaire met eenige letters geteekend. Vooreerst staan we stil bij het gedeelte, geleekcnd a. a De woorden, in den aanhef dezer Circu laire vervat, zijn niet alleen van toepassing op de vrienden en geestverwanten van de Heeren Koole cs de antirevolutionaire partij integendeel, zij zijn van toepassing op a I de kiezers. De onverschilligheid is groot; de miskenning van den burgerplicht neemt schromelijk toe en allen zonder onderscheid vergeten, dat de ware christen door woord

Sluisch Weekblad | 1871 | | pagina 1