1IE0W3- El AOVERTESITiEBLAD Mil VESTELIJK ZEEISf SCH-VLM1DEREI. No. 80. Elfde Jaargang. A0. 1810. Vrijdag 14 Oct. Een blik op Nederland en de strijdende partijen. y Prijs der Advertenliëu van i-o regels ('0,75 elke reae* daarboven 0,12y2. Groote letters naar het getal gewone regels die /.ij beslaan. Afzonderlijke Nummers f 0,05. Dit Weekblad verschijnt ie.dereo Dinsdag en Vrijdag. Prijs per drie maanden voor hel voormalig 4de distriet van Zeekind 1,15; voor de overige plaatsen des Rijks, franco per post f 1,30. ingezonden Stukken en Brieven de Redactie belrelïeude beuevens AdVörtëuiiën en gewone Berichten of Mededeelingen van Correspondenten, Ie bezorgen bij den Uitgever dezer, alles FRANCO, behalve de bekende Correspondentie!!. Vervolg.) Bij gemeenschappelijke afkomst wordt mis schien nergens zooveel onderscheid in volks karakter gevonden als lusschen den Duitsrher en den Nederlander, - een onderscheid uit verschil van ligging en van geschie denis genoegzaam te verklaren. In staat- kundige vrijheid zou de Nederlander bij een annexatie ongeveer een eeuw achteruit ge zet worden met het Pruisische regime, en wat wij het meest zouden beklagen, is het verlies van de persoonlijke vrijheid en ge lijkheid, die tot Holland's gruotste voorrechten behoort. Vraagt het den Duitsclicr uit den burgerstand zelf die eenigen tijd hier heeft vertoefd, wat hem Holland doet liefhebhen en in weerwil van zijn water en zijri kik- vorschenhet is dat nergens een zweem meer bestaat van bevoorrechting van den adel, dat wij bij geen Junkerdom meer zwe ren en den rug niet behoeven te buigen voor een Gnadigster Herr. De vrijheidsliefde van den Nederlander en den Zwitser is te zeer in Europa bekend, dan dat eenig staats man zich in ons zou kunnen vergissen; men kan Nederland door overmacht overwinnen, maar nooit den volksgeest buigen of plooien naar een ander regeeringsstelsel. Zoo rustig en geduldig als ons volk oppervlakkig lijkt, zoo taai en veerkrachtig is het ook om een nooit eindigenden tegenstand te bieden. Verheugen wij ons over deze eigenschap pen vari ons volk vooral in deze dagen; geen gevaar bestaat er naar ons inzien, dat wij van Duitsche zijde ooit een aanval op ons volksbestaan zouden hebben te duchten. Waar, vragen wij, waar is het bewijs, dat ooit dit denkbeeld in het brein van von Bismarck is opgekomen? Waar de plaats waar hij met een enkel woord op nnze annexatie heeft gezinspeeld? Voor de hcerschzucht van Frankrijk hebben wij reden op onze hoede te zijn, Frankrijk's minister verklaarde rondweg, dat de kleine staten moeten ver dwijnen; de Noord-Duitsche bondskanselier daarentegen heeft herhaalde malen met den meesten nadruk o. a. in de vergadering van den Rijksdag van den Noord-Duilschen bond in 1867 verzekerd, dat een bedreiging van Heiland nooit in hem was opgekomen. Nu heeft het geloof aan von Bismarck's woorden na den dipiomatieken veldtocht tegen Frankrijk zeker geen vorderingen ge maakt, en de Fransche verdachtmakingen bij menigeen een goeden grond gevonden,- maar wie met onpartijdigheid de staatkun dige loopbaan van den graaf von Bismarck nagaat, zul moeten erkennen, dat hij voor een staatsman veel te openhartig is en zich met zeldzame roekeloosheid te zeker waant van zijn zaak om zijn gedachten te verber gen. Van zijn Duitsche staatkunde heeft hij noch tegenover Frankrijk noch tegenover Oostenrijk ooit een geheim gemaakt, eu in dien men Pruisen's macht daar niet zoo gering had geschut, ware hij reeds vroeger de gevreesde man geweest. Hield men hem te Biarritz niet voor ongevaarlijk juist om zijn openhartigheid In elk geval zul men niet ontkennen, dat de Noord-Duitsche Bondskanselier een beider hoofd en een scherp oog heeft; hem aller minst kan het een geheim zijn dat de verovering van Nederland, indien zij ai geen botsing met de andere mogendheden gaf, voor Duitschland zou worden wat Ve netië geweest is voor Oostenrijk. De heer von Bismarck is de vertegenwoordiger van het nationale streven ivgsi Duitschland; zijn staatkunde beperkt zich tot die landen, die Duitsch zijn, waar Duitsch gepruken wordt, en waar het Duitsche nationale streven wor tel heeft gevat. Het éénige land in Europa dat derhalve reden heeft beducht te zijn vour het streven van Duitschland is Oostenrijk, waarvan een groot gedeelte Duitsch denkt en Duitsch gevoelt, zonder zich bij eenigen volksstam in Oostenrijk zelfs te kunnen aansluiten. Het is wel bezien onbegrijpelijk, hoe het Duitsche streven naar eenheid zoo verkeerd bij ons wordt beoordeeld. Verwekt niet de eenheid van Italië bij ons levendige geest drift, en wij zullen de Duitsche beweging, die van hetzelfde beginsel uitgaat met leede, wangunstige oogeu aanzien? Bezit het Fran sdie woord, de Fransche verdachtmaking die kracht, dat wij het onvoorwaardelijk gelooven? Het zou niet voor ons pleiten. Een andere reden waarom wij over de vorming van een groot en machtig Duitsch land zonder vreeze zijn, en wij kunnen ons niet voorstellen, dat het oud-Pruisisch ka rakter ooit zoo zeer in het Duitsche volk zal worden afgedruktdat liet hierdoor belangrijke wijzigingen zai ondergaan. De geschiedenis van den jeugdigen Noord- Duilsclien Bond leert ons reeds dat het Pruisische regeeringsstelsel, met het overige Duitschland in aanraking komende, veel van zijn hardheid verliest, en het Jonkerdora te Berlijn ziet reeds long met bittere minachting op de staatkunde van von Bismarck neder. Het Duitsche volk zou geheel ontrouw moeten worden aan zich zelf om, eenmaal tot macht geraakt, daardoor gevaarlijk te worden voor anderen. Franlt- rijks politiek en een goed deel van het Fransche volk is daarentegen van eeuwen her een omust geweest voor de naburige volkeren het heeft altijd en steeds zich toegelegd op vergrooting va'n grondgebied. De lezer herinnert zich nog het gerucht, dat in de eerste dagen na de oorlogsver klaring liep, als zou Pruisen een aanzienlijk legerkorps aan onze Regeering hebben aan geboden om onze onzijdigheid te.handhaven. Weinudat gerucht was onwaarmaar evenals in de sage ligt daarin een hoogero waarheid Duitschland heeft meer dan eenige mo gendheid belang bij ons onafhankelijk voort bestaan; een staat, als Nederland, levert het veel voordeel op het is de koloniale markt voor Duitschlanden vooral zoolang de Duitsche vloot van zoo weinig betaekenis is, maakt Nederland Duitschland van de zeezijde geruster en veiliger. Maar nooit kan een welbegrepen staatkunde van Duitschland duldendat Nederland onder den invloed raakt van een andere mogendheid. Het volgen van een Fransche staatkunde l^. v. zou Duitschhmd, uit zicht tot zelfbehoud, in een vijandige verhouding tot Nederland moeten brengen. Wij derhalve, die voor ons volksbestaan van Duitschland geen gevaar vreezen t wij wenschenal ware 't alleen uit eigenbelang, tot onze meerdere zekerheidde ontwikke ling van Duitschlarid's macht. En niet eigenbelang alleen is 'twaarom de Duitsche zaak onze voile sympathie bezit in weerwil dat wij meermalen den Franschen invloed in taal en zeden onder vonden hebben gevoelen wij ons nog Germaan genoegons de overwinning van een stamverwant volk dat na eeuwenlange vernedering die plaats inneemt onder de volkeren van Europa waarop het door zijn wetenschappelijke ontwikkeling even zeer als door zijne beschaving ten volle aanspraak heeftmet geestdrift te begroeten. Ziedaar, lezerseen stuk dat we liooge waarde luekeniieri. Eerst meenden we daaromtrent ring eenige aanmerkingen roede te deelendoch wij hadden niet anders kunnen doen, dan hier eu daar eene op vatting toejuichen en herhalen wat de schrij ver beier gezegd heeft dan wij. Als bijdrage tot de karakteristiek der Franschen deelen we uit de Gazette van Brugge iet wel, Katholieke lezers van ons blad uit de Gazette van Brugge, die bekend is als de tolk te zijn der hooge geestelijk heid van West-Vlaanderenhet volgend stuk mede. Velen uwer leden aan Pruisenvrees, om dat zij meenden van Pruisen de vernietiging van althans een aanslag op het Katholicisme te vreezen te hebben. Wij voedden als er reden van vrees iseene andere vrees wij vreezen do uitingen van een verdorven gedeelte der zich noemende groote natie, uit de school van Voltaire en Diderot.

Sluisch Weekblad | 1870 | | pagina 1